5 dôvodov, prečo namiesto lacných hodiniek zvoliť drahší model

5 dôvodov, prečo namiesto lacných hodiniek zvoliť drahší model

Premýšľate, čím sa líšia drahé hodinky od tých lacných? Prečo si vôbec kupovať drahšie hodinky? V našom článku sa vám pokúsime zdôvodniť, prečo sa v niektorých prípadoch oplatí siahnuť po drahších hodinkách a zbytočne nešetriť.

Hodinky sú neoddeliteľnou súčasťou našich životov. Nielen, že poskytujú dôležitú informáciu o aktuálnom čase (aby sme boli všade "na čas"), ale tiež fungujú ako nevyhnutný módny doplnok, ktorý o svojom nositeľovi všeličo napovedá. Hodinky možno totiž pripodobniť k automobilom - väčšina z nich nás síce dovezie na miesto určenia, však voľba modelu rozhoduje o tom, či s autom prídeme až pred hlavný vchod, alebo zaparkujeme o niekoľko ulíc ďalej. 

Pri výbere hodiniek často hrá úlohu nielen značka, vizuálna podoba či funkcie, ale predovšetkým cena. Aj keď lacné hodinky už dnes vyzerajú celkom k svetu, nie vždy sa oplatí siahnuť po najlacnejšom modele, ktorý na trhu je. V našom článku sa pozrieme na prípady, kedy sa oplatí investovať do drahších modelov. 

1. Vyjadrenie vášho štýlu

Presný čas máme dnes už takmer na každom rohu, preto sa hodinky stali skôr štýlovou záležitosťou, než meračom času. Prečo ale dať prednosť drahším modelom pred tými lacnejšími, keď mnohokrát vyzerajú takmer totožne? 

Zdanie klame. Hoci sa na prvý pohľad môže zdať, že hodinky vyzerajú "na chlp" rovnako, často to tak nie je. Lacnejšie hodinky sa veľakrát uchyľujú k lacnejším materiálom, takže namiesto titánu či iných drahých kovov si musíte väčšinou vystačiť iba s nerezovou oceľou, prípadne dokonca plastom. Podstatnou súčasťou hodiniek je tiež remienok. Opasok z pravej kože skrátka reprezentuje svojho majiteľa omnoho viac, než napríklad remienok gumený. Tiež materiál krycieho sklíčka hrá úlohu - aj keď nie je na prvý pohľad vidieť, v dlhodobom horizonte hrá podstatnú úlohu. Minerálne sklíčko je síce lacné, nešetrným zaobchádzaním sa však poškriabe oveľa rýchlejšie, než odolnejšie zafírové sklíčko, ktoré len tak nepoškriabete. 

V prípade lacnejších modeloch máte oveľa menšiu príležitosti, ako vyjadriť svoj štýl. Drahšie modely ponúka ten správny punc luxusu a rôznych štýlov, ktoré budú presne odrážať vašu osobnosť. 

2. Reprezentačné funkcie

Hodinky nielen ukazujú čas, ale tiež reprezentujú svojho majiteľa. Hoci môžete mať slabosť pre digitálne hodinky v štýle deväťdesiatych rokov, na pracovnú schôdzku sa skrátka nehodia. Nehovoriac o slávnostnejších akciách, ako sú svadby, alebo návštevy divadla. Tu by ste si lacnými hodinkami skôr urobili hanbu, než podčiarkli svoj elegantný vzhľad. 

Hoci sa to pre oko laika môže zdať ako nepostrehnuteľný rozdiel, tak drahšie hodinky dodávajú punc elegancie. Výberom cenovo dostupnejších modelov síce uľavíte peňaženke, ale mať na zápästí zle zvolené hodinky je podobné, ako si zle vybrať opasok - síce funguje spoľahlivo, ale doslova bije do očí. 

Podoba hodiniek je teda oveľa viac, než sa na prvý pohľad môže zdať. Nič však nedokáže slávnostný oblek či plesovú róbu zhodiť o niekoľko rádov dole tak, ako zle vybrané hodinky. 

3. Spoľahlivosť je na prvom mieste

Kvalitné hodinky robí predovšetkým kvalitný strojček. Ten síce často na prvý pohľad nevidíme, avšak má úplne zásadný vplyv na to, ako naše hodinky fungujú. Lacné modely využívajú najčastejšie strojček quartz, ktorý je lacný a v rámci medzí spoľahlivý. K tomuto typu strojčekov sa uchyľujú predovšetkým výrobcovia lacných hodiniek, ktorí sa tak môžu starať iba o vzhľad na "prvú dobrú" a nemusia riešiť zložité technické záležitosti. 

Lacný strojček môže mať ale veľa nevýhod, ktoré sa nemusia prejaviť hneď po vybalení z krabičky, ale ukážu sa až pri dlhodobom používaní. Hodinky môžu napríklad príliš hlasno tikať, oneskorovať sa alebo pracovať neefektívne s batériou. Návšteva hodinára sa tak môže stať častejšou voľnočasovou aktivitou, než ktorú by ktokoľvek z nás rád absolvoval. 

4. Väčšie množstvo funkcií

Meranie času, stopky či dátumovka - to sú základné funkcie, ktorými disponujú už aj tie najlacnejšie modely hodiniek. Drahšie a luxusnejšie kúsky však môžu ponúknu funkcie, ktoré sú nielen praktické, ale tiež sú krásnou ukážkou toho, kam sa hodinárstvo za celú svoju dlhú históriu posunulo. 

Rádiové riadenie, svetový či duálny čas, výškomer, teplomer, barometer, indikácia času pre rybolov či fázy mesiaca - to je len malý výpočet funkcií, ktoré u lacnejších modelov hodiniek často len tak nenájdete. Pre fanúšikov astronómie sa hodia informácie, v akej fáze je zrovna mesiac, rybári ocenia, keď budú vedieť, kedy "zrovna berú" a častých cestovateľov poteší automatická synchronizácia času podľa aktuálneho časového pásma. 

V praxi najviac užitočnou funkciou je ale vodotesnosť. Pri lacnejších hodinkách často nebýva žiadna, alebo len minimálna vodotesnosť, ktorá dosahuje maximálne 5 ATM. Takto vodotesné hodinky si poradia s miernym dažďom, ale rýchla letná kúpeľ v neďalekom jazere bude poväčšinou ich konečná. Iba drahšie modely disponujú vodeodolnosťou 10 ATM a viac, čo už znesie nejaké príležitostné plávanie. Fandovia potápanie ale musí siahnuť po odolnosti 20 ATM a viac, a to už pri lacných modeloch určite nenájdete. 

5. Investícia do budúcnosti

S miernou nadsádzkou sa dá povedať, že hodinky zrejú ako víno. Kvalitné hodinky s postupom času naberajú na hodnote, čo môže byť vhodnou investíciou do budúcnosti. Lacné hodinky sa berú skôr ako spotrebný tovar, ktorý podlieha aktuálnym trendom, avšak kvalitné a drahé hodinky môžu fungovať aj ako investícia, ktorá sa s postupom času môže zhodnocovať. Podoba hodiniek je teda oveľa viac, než sa na prvý pohľad môže zdať. Nič nedokáže váš slávnostný oblek či plesovú róbu zhodiť o niekoľko radov dole tak, ako zle vybrané hodinky. 

Lacné hodinky veľmi často prestanú fungovať ešte za vášho života, kdežto z drahších a kvalitnejších modelov sa budú tešiť ešte vaše pravnúčatá. A keby bolo najhoršie, môžete drahšie hodinky vždy predať ľahšie a za vyššiu cenu, než hodinky lacné, ktoré uspokoja skôr majiteľa miestnej záložne, než zberateľov, ktorý si ten správny kúsok nenechá uniknúť. 

Chystáte sa zainvestovať do drahších hodiniek? Pánov iste zaujmú napríklad hodinky Certina BIG SIZE CHRONO s vodotesnosťou do 20 ATM a zafírovým sklíčkom, spoločenské Certina DS 8 GENT CHRONO MOONPHASE  ukazujúce aktuálnu fázu mesiaca či Tissot Tradition Automatic Open Heart, ktoré lákajú na vhľad priamo do vnútra hodiniek na precízny švajčiarsky strojček . Ženy naopak ocenia decentnú Certina DS PRIME so zafírovým sklíčkom a vodotesnosťou do 20 ATM, elegantné štvorcové Tissot T02, ktoré sa stanú na každom zápästí skutočným šperkom či odvážne Certina Lady, ktoré každého zaujmú svojou netradičnou farbou a rímskymi číslicami.

Vyhľadávam...
Vyhľadávam...
up