Ako doma vyčistiť šperky? Poradíme, ako na to

  • MAGAZÍN
  • Ako doma vyčistiť šperky? Poradíme, ako na to
11. 10. 2019

Ako doma vyčistiť šperky? Poradíme, ako na to

Šperky sú ozdobou nielen každej ženy, ale tiež mužov. Kým dámy sú v nosení rôznych ozdôb v podobe náramkov, náušníc, prsteňov či náhrdelníkov zbehlé, páni stále tie správne doplnky objavujú. Kúpiť si ale krásny šperk, to nie je len tak - o svoje klenoty sa musíte tiež riadne starať, inak ich lesk môže zájsť a vám ostanú tak akurát oči pre plač. Poradíme vám, ako sa o šperky správne starať z pohodlia domova.

Šperky sú ozdobou nielen každej ženy, ale tiež mužov. Kým dámy sú v nosení rôznych ozdôb v podobe náramkov, náušníc, prsteňov či náhrdelníkov zbehlé, páni stále tie správne doplnky objavujú. Kúpiť si ale krásny šperk, to nie je len tak - o svoje klenoty sa musíte tiež riadne starať, inak ich lesk môže zájsť a vám ostanú tak akurát oči pre plač. Ako správne doma vyčistiť svoje šperky? 

Prevencia je na prvom mieste

Než si niečo povieme o správnom čistení, je potreba niekoľkými slovami spomenúť, ako sa o svoje šperky starať tak, aby sa poškodzovali čo najmenej. Všeobecne sa dá povedať, že pre šperky nie je vhodný pot, vlhko, dezodoranty, parfumy či kozmetické prípravky. Avšak ak chcete ozdoby nosiť a nie sa len na ne pozerať, týmto vplyvom sa nevyhnete. 

Stačí dbať jednoduchého pravidla - šperky sa navliekajú ako posledné a dávajú dole ako prvé. Tiež snubné prstene, ktoré by ste najradšej nosili stále, skladajte aspoń na noc. Výnimkou sú perly, ktoré si kontakt s pokožkou užívajú. Zabraňuje totiž ich vysychaniu. 

Kam ich ale uložiť? Fanúšikov a fanúšičky vystavených šperkov v miestnosti musíme sklamať - šperkom nesvedčí priame slnečné svetlo. Nájdite teda aspoň tmavší kút, alebo ich ideálne zatvorte do šperkovnice či skrine. Na kúpeľňu zabudnite rovno, vlhko je pre väčšinu kovov nepriaznivé. Niektoré môžu len meniť farbu, iné ale môžu rovno hrdzavieť. 

Ihneď po zložení šperky rovno jemne vyčistite. Stačí vám k tomu mäkká, napríklad flanelová handrička a roztok zabraňujúci korózii. Čo je ideálne pre vaše šperky vás radi informujú v každom zlatníctve. Tam by ste ostatne so svojimi klenotami mali aspoň raz ročne zavítať. Klenotník totiž zvládne vaše šperky vyčistiť ultrazvukom, zahladiť škrabance alebo opraviť drobné nedostatky. Nemajte obavy z výslednej ceny - klenotníci si poväčšinou povedia o čiastky v rade sto korún, veľakrát aj menej. 

Základné čistenie zvládnete aj z pohodlia domova

Bižutériu vyčistíte pomerne ľahko, stačiť vám bude roztok umývacieho prostriedku na riad a horúcej vody. Ideálny pomer je 50 na 50 - bižutériu v ňom nechajte namočenú zhruba hodinu. Potom stačí osušiť a lesk je vrátený. Zaobstarať si môžete tiež čistiaci prostriedok na striebro, len pozor na kamene. Ak vám ale bižutérie zhrdzavela či zozelenala, už s tým nič nenarobíte. 

Na striebro sa nebojte využiť zubnú pastu s fluórom a kefku. Pastu voľte radšej jednoduchšiu bez mikrogranúl a iných zdrsňujúcich prostriedkov, kefku je dobré mať čo najjemnejšiu. Alternatívou môže byť tiež popol, ktorý vie tiež zázraky. Ak vaše šperky nie sú lepené a nemajú žiadne kamene, môžete ich ponoriť do kúpeľa. 

Stačí vám k tomu alobal, tenký ostrý predmet, kypriaci prášok a horúca voda. Prášok nasypte na alobal, do neho zabaľte šperky a následne ponorte do horúcej vody. Ostrým predmetom urobte do alobalu niekoľko dierok a nechajte chemickú reakciu, nech striebro vyčistí za vás. V optimálnom prípade nechajte reagovať cez noc a ráno šperky prepláchnite studenou vodou. Ostatné šperky radšej vyčistite špeciálnym čistiacim prostriedkom na striebro, alebo v zlatníctve. 

O drahšie kovy je starostlivosť jednoduchá

Zlato je kov cenný, ale na údržbu pomerne nenáročný. Bohato si vystačíte s mydlom, alebo akýmkoľvek iným odmasťovacím prostriedkom, v kombinácii s mäkkou handričkou. Sem tam sa môžu na zlate objaviť modrasté či zelenkasté škvrny. Na tie väčšinou platí väčšia trpezlivosť pri čistení a trocha citrónovej šťavy na handričke. Pokiaľ ani tá nepomôže, zlatník pomôže. 

Perlám stačí pri znečistení parfumom či lakom na vlasy len ľahké umytie v čistej vode s mydlom, ktoré má neutrálne pH. 

Aby ste ale mali čo čistiť, je potrebné najprv nejaké šperky mať. Dámy síce majú väčšiu možnosť výberu, avšak ani páni na tom nie sú úplne zle. Keď už viete, že starostlivosť o šperky nie je žiadna veda, nie je žiadny dôvod, prečo si hneď nekúpiť niekoľko nových kúskov.