Ako vybrať športové hodinky

Ako vybrať športové hodinky

Hoci trendy jasne hovoria o tom, že na výslní sa vyhrievajú smart hodinky, stále existujú dôvody, prečo sa inteligentným hodinkám vyhnúť a vybrať si klasiku. Ak hľadáte kúsok, ktorý niečo vydrží, bude stále vyzerať dobre a len tak nevyjde z módy, zladíte ho aj s košeľou a sakom, je odolný a spoľahlivý, budú pre vás športové hodinky skvelou voľbou.

Krásne Rolexky budú na slávnostnej večeri iste vyzerať fantasticky, ale určite nebudú tými najlepšími hodinkami pre náročné lezenie na skalách, ani pre voľnejšie chvíle, akými sú napríklad víkend na chate. A ak nechcete ísť smerom smart hodiniek, bude úplne najlepšie zvoliť hodinky športové. Kvalitné modely Vás prekvapia svojou variabilitou a univerzálnosťou v každej situácii. Športové hodinky si zamilujete v prípade, že chcete nosiť rovnaký kúsok od pondelka do nedele. V prípade pánskeho i dámskehovariantu je potrebné vymeniť ich za iný kúsok len v situáciách, kedy chcete vyzerať elegantne.

CasioČím Vás športové hodinky očarujú

Športové hodinky môžeme definovať ako vysoko funkčné, odolné a obvykle tiež vodeodolné hodinky. Mali by byť ľahko čitateľné, pretože sa na ne budete pozerať v najrôznejších situáciách, hodiť sa bude tiež nárazuvzdornosť, odolnosť proti poškriabaniu aj inému fyzickému kontaktu - časté dotyky, pot a tak ďalej.

Vzhľadom k svojej odolnosti sa športové hodinky často štýlovo stretávajú skôr s ležérnou stránkou Vášho života i obliekania. Ich dizajn a estetika skrátka zodpovedá športu. Budú vás radi sprevádzať v aktívnych aspektoch Vášho života, ale vziať si ich na slávnostnú udalosť sa spravidla úplne nehodí (aj keď sa dajú nájsť športové hodinky dizajnovo veľmi vhodné - napríklad niektoré modely z kolekcie Festina Chronograph).

Než si zaobstaráte vlastné športové hodinky, zvážte, za akým účelom ich vlastne kupujete. Chcete ich mať na zápästí pri plávaní v bazéne, alebo už teraz plánujete potápanie do väčších hĺbok? Hľadáte model, ktorý bude zvládať pravidelné víkendy v lese na bicykli alebo pri výstupe na horách? Možno snívate o takom kúsku, ktorý bude jednoducho dostatočne odolný, ale zároveň sa bude dať nosiť do práce.

Dôležité parametre, ktoré by ste si mali postrážiť

Od pretekárskych športov cez tréningy až po potápanie, cestovanie alebo dobrodružstvo ... športové hodinky tu pre Vás budú v každej náročnejšej situácii. Pri ich výbere by ste sa mali zamerať na niektoré dôležité parametre. Tieto kritériá nie sú vytesané do kameňa a Vaše športové hodinky určite nemusia mať všetky spomínané vlastnosti, napriek tomu ale existujú určité hlavné črty, ktoré majú športové hodinky spoločné. Mali by ste zvážiť, ktoré kritériá sú pre Vás najdôležitejšie, a to samozrejme na základe činnosti, pre ktorú budete svoje hodinky najviac využívať.

1. Funkčnosť

Sem patria všetky rôzne funkcie, pod ktoré zaraďujeme stopky a časovač pre beh alebo inú fyzickú aktivitu. Najčastejšie sa s nimi stretnete pri digitálnych športových hodinkách, ako sú napríklad Casio G-Shock. Ale aj veľa analógových kúskov oplýva chronografmi, ktoré nielen že skrášľujú ciferník, ale majú tiež funkciu stopiek.

Pri potápačských hodinkách môžete naraziť na vonkajší otočný rámček na puzdre hodiniek, ktorý možno používať ako vysoko funkčný časovač. Nazýva sa potápačská luneta a potápači ju používajú na meranie času, počas ktorého im vo fľaši vydrží kyslík.

2. Čitateľnosť

Dôležitá vlastnosť každých hodiniek je ich ľahká čitateľnosť, a to aj pri slabom osvetlení. Niektoré hodinky sú vybavené luminiscenciou, ktorá uľahčuje rozoznanie času i jednotlivých častí na ciferníku v tme. Pokiaľ si zaobstaráte digitálne hodinky, väčšina z nich je dnes už vybavená podsvieteným LCD displejom, ktorý rozsvieti celý ciferník. Samotný ciferník by mal byť skôr väčší a výrazný, aby ste z neho potrebné informácie získali čo najrýchlejšie.

3. Vodotesnosť

Pri športových hodinkách sa môžete stretnúť s vysokou vodotesnosťou. S niektorými sa môžete ponoriť veľmi hlboko. To oceníte samozrejme hlavne v prípade, keď sa venujete profesionálnemu potápaniu. Poriadna vodeodolnosť sa ale hodí aj pre ďalšie situácie - keď radi plávate, vonku Vás chytí silný dážď alebo ak si hodinky neradi dávate dole pred sprchovaním.

Ak si vyberiete model s kovovým puzdrom, budú hodinky často vybavené skrutkovacou korunkou - to je ten maličký gombík, ktorého otáčaním nastavujete čas. Tá sa v skutočnosti zaskrutkuje priamo do puzdra. Vďaka tomu sú Vaše hodinky odolnejšie voči vode, ale tento systém tiež zabraňuje zalomeniu korunky v prípade pádu alebo fyzického kontaktu s kameňmi či iným tvrdým materiálom.

Pre lepšiu predstavu ohľadom vodotesnosti si prezrite tabuľku.

Označenie vodotesnosti pri hodinkách

Stupeň vodotesnosti (WR)Označenie v atmosférachPopis
30M3 ATMOdolnosť voči dažďu a vlhkosti (nie sú vhodné pre plávanie)
50M5 ATMPre sprchovanie, vodné športy a na plávanie do 1 metra hĺbky.
100M10 ATMPre šnorchlovanie, plávanie a potápanie do 15 metrov hĺbky.
200M20 ATMVodotesné na rekreačné potápanie do 40 metrov hĺbky.
300M30 ATMVoľba pre profesionálnych potápačov s dýchacím prístrojom.

4. Dvojitá bezpečnostná spona

Stretnúť sa s ňou môžete v prípade, že si vyberiete hodinky s kovovými ťahmi/remienkami, ako sú napríklad potápačské hodinky z nerezovej ocele. Mnoho digitálnych hodiniek inak využíva živicový remienok, ktorý sponu vôbec nemá, ale namiesto nej využíva vysoko odolný systém praciek. Dvojitá spona je však veľmi spoľahlivá a bezpečnostná poistka. Nájdete ju v spodnej časti kovového náramku, ktorý takto udržuje na zápästí. Obsahuje nie jeden, ale dva uzamykacie mechanizmy, ktoré sú mimoriadne bezpečné a zaisťujú, aby Vám hodinky z ruky nespadli.

Casio5. Odolnosť

Veľmi dôležitý parameter každých športových hodiniek je samozrejme odolnosť. Pokiaľ chcete kúsok, o ktorý sa nemusíte báť a viete, že s ním môžete bez obáv zavadiť o kameň alebo kmeň stromu a pod., musíte sa naňho zamerať. Hodinky disponujú odolnosťou v mnohých smeroch, či už živicovým alebo nerezovým puzdrom či špeciálnymi sklíčkami.

Čo sa sklíčka týka, najodolnejšie proti poškriabaniu je sklíčko zafírové, bohužiaľ už ale nie je tak odolné proti nárazom, a tiež môže byť horšie čitateľné, pretože veľmi rado odráža svetlo. Sklíčko plastové naopak ľahko poškriabete, jeho odolnosť proti nárazom je však veľmi vysoká. Štandardné sú potom sklíčka minerálne, ktoré sa vyznačujú vysokou životnosťou aj odolnosťou voči tlaku.

Pozornosť by ste mali venovať tiež remienkom/ťahom. Kožený pre športové hodinky nie je príliš vhodný, pretože na neho pôsobí pot i voda. Najčastejšie sa stretnete so silikónovým pásikom, náramkom zo živice alebo oceľovým náramkom. Novinkou sú aj keramické náramky, ktoré sú mimoriadne vhodné pre alergikov, ľahké, tvrdé a odolné.

6. Odolnosť strojčekov proti nárazom

Pri hodinkách nejde iba o sklíčko alebo náramok, ale aj o samotný strojček. Ten musí byť schopný vydržať najrôznejšie nárazy alebo pády. Najčastejšie sa objavujú športové hodinky so systémom Quartz a kremenným oscilátorom, ktorý je najodolnejší. Pre menej aktívny šport ako je trebárs rybárčenie ale môžu byť vhodné aj mechanické hodinky.

Časté otázky, ktoré si budete pred výberom klásť

Mimo dôležitých funkcií je tu ešte pár vecí, ktoré Vás pravdepodobne budú zaujímať.

CasioDigitálne vs. mechanické hodinky - ktoré sú lepšie?

Možno sa Vám pri zmienke športových hodiniek vybavia automaticky tie digitálne. Športové hodinky však vôbec nemusia byť digitálne. Ako to s nimi teda je?

Výhodou športových digitálnych hodiniek je ich ľahšia čitateľnosť. To sa určite hodí, keď potrebujete v okamihu zistiť informácie alebo chcete poznať čas pri nižšej viditeľnosti. Obvykle tiež mávajú robustný kremenný strojček, ktorý je odolný proti nárazom. Poteší Vás i ich cena - bývajú väčšinou oveľa lacnejšie, než tie mechanické.

Prvý plus mechanických športových hodiniek spočíva samozrejme v ich vzhľade. Vyzerajú tradične, tikajú a uspokoja milovníkov klasiky. To však neznamená, že by neboli odolné. Určite záleží na modele, ktorý si zvolíte, ale aj tie lacnejšie kúsky Vám vydržia skutočne dlho.

Musia byť športové hodinky vyrobené z nerezovej ocele?

Určite nemusia. Hoci veľa mechanických hodiniek nerezovú oceľ využíva. Veľmi obľúbeným materiálom je napríklad živica. Využívajú sa aj drahé kovy, ale to až pri hodinkách vyššej cenovej kategórie.

Aké sú najlepšie hodinky pre šport?

Túto otázku ide ťažko zodpovedať, pretože vždy záleží na tom, akú aktivitu s hodinkami chcete vykonávať. Medzi najobľúbenejšie kolekcie a značky patria tieto:

Casio

Japonská značka hodiniek Casio vytvorila snáď najznámejšie športové hodinky a ich príbeh začal už roku 1981. Inžinier Kiku Ibe chcel vyrobiť hodinky, ktoré by sa nezničili pádom. Výsledkom je rad G-Shock, ktorý sa neustále inovuje. Tieto hodinky odolávajú mechanickému namáhaniu, nárazom i vibráciám. Slávne G-shock sú ideálne pre šport i outdoorové aktivity, takmer všetky majú chronograf, digitálny displej a funkcie ako stopky, svetový čas, vodeodolnosť či kompas. Pre ženy existuje rad Baby-G, v ktorom nájdete hodinky menšie a v rôznych farebných prevedeniach.

Festina

Kráľom medzi športovými hodinkami je rozhodne švajčiarska značka Festina. Nielen, že v jej portfóliu nájdete aj luxusné klasické hodinky alebo módne hodinky, spája sa aj so športom, a hlavne cyklistikou. Od roku 1992 bola totiž oficiálnym časomeračom najznámejšieho z cyklistických pretekov - Tour de France. Medzi populárnymi kolekciami Vás zaujme určite Festina The Originals, Chrono Bike či potápačské Festina Diver. Pokiaľ máte radšej tradičnejší vzhľad a hľadáte hodinky, ktoré budú dobre vyzerať aj k saku, vyberte si niektoré z Festina Chronograph.