Hodinky s veľkým ciferníkom sú IN!

Hodinky s veľkým ciferníkom sú IN!

Pánske hodinky s veľkým ciferníkom patria k najvyhľadávanejším slovným spojeniam pri nákupe hodiniek cez internet. Ale čo vlastne znamená „veľký ciferník“? Zistite to v našom článku.

Keby ste sa na túto kategóriu naozaj pozorne zamerali, zistili by ste, že neexistuje presný číselný údaj, od ktorého môžeme o hodinkách tvrdiť, že majú veľký ciferník. Každý predajca má túto hranicu stanovenú inde. Napriek tomu sa väčšinou dočítame, že takto sa dá hovoriť o hodinkách s priemerom ciferníka väčším ako 44mm, a s tým súhlasíme.

Aj keď by sa mohlo zdať, že ide len o módny trend, ktorý s postupom času zase ustúpi (ako to tak býva s veľkou väčšinou nových nápadov po určitú dobu fanatizujúcich spoločnosť), túžba po väčšom ako „normálnom“ ciferníku môžeme pozorovať už v 90. rokoch 20. storočia. V tej dobe bol u pánskych hodiniek typický ciferník o priemere 37–39 mm (o 2 mm viac ako v rokoch sedemdesiatych), o pár rokov neskôr už 41–44 mm a okolo roku 1995 dokonca 45–48 mm (aj väčší)! Rozmach ešte masívnejších hodinkových puzdier, teraz dokonca aj s priemerom ciferníku 60 mm, nastal niekedy s prelomom tisícročia.

2 NEPRIATEĽSKÉ TÁBORY

Tak ako rozkvitol hodinársky priemysel, vyvstal aj nerozlúsknutelný spor o to, aký je teda ten "správny" alebo "normálny" priemer ciferníku. Akými hodinkami na seba nebudeme zbytočne upozorňovať a prezrádzať o sebe niečo, čo nechceme, alebo čo dokonca ani nie je pravda? Na takúto otázku bohužiaľ dodnes neexistuje odpoveď.

Jedna skupina ľudí zbožňujúcich hodinky s veľkým ciferníkom zastávajú názor, že ak nosí chlap na prvý  pohľad drobnejšie hodinky, potlačuje tým svoje mužstvo. V tomto prípade vraj vyzerá, ako by mal hodinky ešte z doby, kedy bol malý chlapec (čo sa potom dá interpretovať tak, že ním stále je) alebo dokonca (čo je už veľmi urážlivé) týmito hodinkami, s priemernými rozmermi dámskych hodiniek, demonštruje svoju submisívnosť v rámci partnerského vzťahu alebo dokonca náklonnosť k rovnakému pohlaviu …

Z druhého brehu tohto sporu naopak počúvame volanie, že nadmerne veľké náramkové hodinky vypadajú jednoducho hlúpo, alebo že sa nimi ich nositeľ snaží niečo vykompenzovať.  Podľa nich teda nejde len o osobitý vkus, ale o snahu urobiť za každú cenu dojem a prezentovať sa ako „veľké zviera“.

Z toho si môžete urobiť predstavu o tom, ako vášnivý a nekonečný je tento spor ...

HODINKY AKO UKAZOVATEĽ PRESTÍŽE

V 80. rokoch 20. storočia došlo k veľkému prevratu v hodinárskom priemysle. Dovtedy bežné mechanické hodinky (ručne naťahované) nahradili batériové quartzové strojčeky, ktoré tie mechanické prevalcovali nielen takmer dokonalou presnosťou, ale aj paradoxne nižšou cenou.  Na to reagoval preslávený švajčiarsky trh drahšími, ale oveľa rafinovanejšími mechanickými hodinkami, ktoré začali byť vyhľadávané milovníkmi luxusného tovaru pre ktorých "úžitkové" quartzové hodinky nemali žiadnu váhu.  Tým pádom ak sa k niekomu vzhliadalo, tak k človeku s tradičnými švajčiarskymi hodinkami, pretože sa všeobecne vedelo, že to bude pravdepodobne boháč.

Hodinky se tak stali symbolom finančného blahobytu. To výrobci veľmi rýchlo vycítili a začali vyrábať stále viac designovo zaujímavejšie a neskôr aj inými funkciami našlapané hodinky.. A čím viac „kolečiek“ vo vnútri, tým väčšie púzdro a zároveň aj ciferník potrebovali...

Priznajme si, že väčšina ľudí si vyberá nové hodinky predovšetkým podľa vzhľadu alebo množstva funkcií, ktoré zastávajú. Sme si veľmi dobre vedomí, že hneď po byte a aute sú to práve hodinky, ktorými môžeme ostatným nenásilne povedať, aký život vedieme, aký je náš sociálny status a akí sme úspešní v práci. Orientovať sa v čase je až druhotný požiadavok (obzvlášť dnes, keď každý máme neustále v ruke mobilný telefón).

AKONÁHLE ICH SKÚSITE, K MENŠÍM SA UŽ NEVRÁTITE

Aj v tomto prípade funguje základné pravidlo “akonáhle spoznáte viac, už nikdy nebudete chcieť menej“. Kúpite veľké auto, ďalšie musí byť rovnako veľké alebo ešte väčšie. Presťahujete sa do domu, pôjdete na návštevu k niekomu, kto býva v byte, a budete sa cítiť stiesnene.

Rovnaké je to s hodinkami. Akonáhle si zaobstaráte hodinky s veľkým ciferníkom, všetky menšie sa vám už navždy budú zdať smiešne malé. Navyše po čase i veľkosť vašich "veľkých hodiniek" sa vám opozerá a budete chcieť ešte väčšie. To vám garantujeme.

OTÁZKA MUŽNOSTI

Súčasným ženským trendom je požičiavať si veci od svojich mužov (zriedka naopak) – meno, oblečenie, spôsob jednania s ľuďmi, vkus na auta aj hodinky… Tým však spôsobujú, že "mužnosť" týchto vecí a aktov sa tým oslabuje a muži vcelku logicky začnú posúvať svoje hranice ďalej. Hľadať nové útočisko, nové spôsoby, ako byť opäť mužmi, pánmi tvorstva, opäť nad ženami, nie na rovnakej úrovni ako ony.

Akonáhle sa na trhu začali objavovať aj dámské hodinky s veľkým ciferníkom, ktoré začali s pánskymi hodinkami na prvý pohľad splývať, reagovali výrobcovia ešte väčšími ciferníkmi – pre ženy už našťastie dosť veľkými, ale pre mužov tak akurát. A v súvislosti aj so stále "mužnějšími" dizajnmi dámskych hodiniek, nezostalo len pri veľkosti ciferníku ... Trh zaplavili aj stále masívnejšie a surovejší modely pánskych hodiniek vracajúcich mužom na okamih oslabenú dominanciu.

AJ TAK MENEJ JE NIEKEDY VIAC

Páni, nenechajte sa strhnúť okolím a vyberajte hodinky podľa seba. Sám seba poznáte najlepšie a viete, čo vám pristane a čo nie. Najlepšie je si hodinky v kľude vyskúšať a posúdiť, ako vyzerajú konkrétne na vašom zápästí. Nie všetkým hodinky s veľkým ciferníkom pristanú.

Priznajme si, že nie všetci muži vypadajú ako Arnold Schwarzenegger z dôb svojej filmovej slávy, rovnako ako nie všetky ženy akoby z oka vypadli  Angeline Jolie... Ale to predsa nevadí! Kópie sú na nič. Nemá cenu snažiť sa niekoho napodobňovať, pretože vždy už budete len kópiou, nikdy originálom.

Ak ste menšieho vzrastu alebo možno nie úplne ramenatý typ  (pozrite sa napríklad na bežca alebo profesionálneho cyklistu - úspech sa nemeria obvodom bicepsu), nekupujte si príliš masívne hodinky, ale skôr sa zamerajte na tradičnejšie veľkosti (okolo tých 44 mm). Svoju mužnosť by ste tak v opačnom prípade mohli skôr oslabiť.

KTO ICH VYRÁBA

Na hodinky s veľkým ciferníkom sa, okrem iných značiek špecializujú hlavne: Casio, Bentime, Lotus, Hugo Boss, Tommy Hilfiger, Police alebo Festina.

Za nás, ak zvážime pomer kvalita x cena x vzhľad, jednoznačne vyhrávajú hodinky Festina. Táto prestížna švajčiarska spoločnosť s bohatými skúsenosťami (vznikla už v roce 1902!) pracuje s tými najkvalitnejšími materiálmi, čím zaručuje, že se vám ich hodinky po pár rokoch nerozpadnú. Z ich ponuky si vyberú dychtivci po módnych, klasických aj športových hodinkách.
Skôr ako problém  „vybrať si“ budete zúfalo vykrikovať „No hej, ale ktoré?“. Jedny sú totiž krajšie ako druhé ... Posúďte sami.

Ak milujete vodu, preskúmajte aj pánske vodotesné hodinky s veľkým ciferníkom. Festina jasne dokazuje, že mužný vzhľad a praktickosť sa nutne nevylučujú.

Ak chcete hodinky s veľkým ciferníkom, pozrite sa sem. Vybrať si môžete z viac ako 1500 modelov tých najslávnejších značiek.

Vyhľadávam...
Vyhľadávam...
up