Najlepšie hodinkové sklíčko? Odpoveď vás prekvapí

Najlepšie hodinkové sklíčko? Odpoveď vás prekvapí

Jedným z dôležitých parametrov každých hodiniek je bezpochyby sklíčko, respektíve materiál, z ktorého je vyrobené. Je najlepšie plastové, minerálne alebo zafírové? Aký je v nich rozdiel? Na tieto otázky vám v článku odpovieme.

Takmer každé hodinky majú nejaký typ krycieho sklíčka, ktoré chránia ručičky a komplikácie pred poškodením. Väčšina z nás jeho materiálu nevenuje pozornosť, z dlhodobého hľadiska je pomerne dobré vedieť, aký je medzi jednotlivými materiálmi rozdiel.

Lacný plast? Ani ten nie je na škodu

Niektoré, prevažne lacnejšie a detské, hodinky disponujú krycím sklíčkom organickým či akrylátovým, ľudovo povedané plastovým. Ten sa síce od bežných plastov, ktoré poznáte z bežného života odlišuje, stále sa ale jedná o dostupný a predovšetkým ľahko poškrábatelný materiál. Prečo ho teda v hodinkách chcieť?

Plastové sklíčka sa vyznačujú síce nižšou odolnosťou proti poškriabaniu, zato sú pružnejšie a odolnejšie proti nárazom. Keď sa navyše rozbije, tak úlomky nie sú ostré. Predovšetkým preto sa hodí do detských hodiniek. Hodinky s plastovými sklíčkami ale lietajú aj do vesmíru, takže výsmech tomuto materiálu rozhodne nie je na mieste.

Minerálne sklíčko je zlatý štandard

Trúfam si povedať, že vo väčšine hodiniek nájdete sklíčka minerálne. Tie sa vyznačujú dobrou životnosťou, vyššou pružnosťou oproti zafírovým sklíčkam či vyššej odolnosti proti poškrabaniu v porovnaní so sklíčkami plastovými. Na Mohsovej stupnici zaujímajú minerálne sklíčka stupeň 6, kde stupeň 1 označuje mastenec a stupeň 10 diamant.

Cenenou vlastnosťou je tiež nízka náchylnosť na tvorbu odleskov. Niektoré spoločnosti klasické minerálne sklíčko vylepšujú o ďalšie vlastnosti. Napríklad spoločnosť Seiko ponúka hodinky so sklíčkom Hardlex, ktoré má stupeň tvrdosti 7.

Zafírové sklíčko je kráľom

Hneď na úvod - výraz zafírové sklíčko neznamená, že by bolo vyrobené zo zafíru, ktorý sa nachádza vo voľnej prírode. Jedná sa o chemický zafír, teda materiál, ktorý je svojimi vlastnosťami podobný zafíru skutočnému. Na Mohsovej stupnici sa nachádza na stupni 9, pričom tvrdší je už len diamant.

Poškriabať ho tak môžete iba iným materiálom s tvrdosťou 9 a vyššie, čo je pri bežnom použití nepravdepodobné. Nepoškrabateľnosť však nemožno zaručiť, preto sa na neho nevzťahujú ani reklamácie. Nepoškrabateľné tiež neznamená nerozbitné - ak sa vám podarí rozbiť zafírové sklíčko, dávajte si pozor na veľa drobných a ostrých úlomkov.

Aké sklíčko je najlepšie?

Na to sa nedá jednoznačne odpovedať. Rôzne situácie vyžadujú rôzne sklíčka, takže záleží predovšetkým na povahe hodiniek. Deťom a kozmonautom stačia plastové, k obleku siahnite po hodinkách so zafírom. A pre všetky ostatné prípady si vystačíte so sklíčkom minerálnym.

Vyhľadávam...
Vyhľadávam...
up