Nosíte hodinky správne? Poradíme vám, ako na to

  • MAGAZÍN
  • Nosíte hodinky správne? Poradíme vám, ako na to

Nosíte hodinky správne? Poradíme vám, ako na to

Správne nosiť hodinky, to nie je len tak. Hoci sa to môže zdať ako jednoduchá úloha, v praxi sa však jedná skoro o vedeckú disciplínu. V našom článku vám poradíme, na ktorej ruke sa majú hodinky správne nosiť a aké hodinky zvoliť na akú príležitosť.

Správne nosiť hodinky, to nie je len tak. Hoci sa to môže zdať ako jednoduchá úloha, v praxi sa však jedná skoro o vedeckú disciplínu. Nosiť hodinky správne a elegantne každopádne zvládne každý, stačí len myslieť na niekoľko základných pravidiel. Ktoré to sú? 

Na ktorej ruke hodinky nosiť?

Je všeobecne známe, že hodinky sa majú nosiť na ľavej ruke. Hoci sa väčšina ľudí týmto riadi, o žiadne striktné pravidlo nejde. Nosenie na ľavej či pravej ruke je predovšetkým otázka preferencií každého človeka. Odporúčanie je nosiť hodinky na nedominantnej ruke, teda praváci na ľavej a ľaváci na pravej. Toto nosenie má predovšetkým praktické dôsledky, pretože mozog nie je zvyknutý počítať so zväčšeným zápästím v podobe hodiniek. Na dominantnej ruke je tak pravdepodobnejšie, že hodinkami vrazíte do nejakého objektu a poškodíte si ich. 

Nosenie na ľavej ruke má historické korene. V dobách minulých bolo nutné hodinky naťahovať, preto o zápästie, na ktorom hodinky spočinú, rozhodovala poloha korunky. Ešte v 30. rokoch minulého storočia sa korunka na naťahovanie umiestňovala tiež na pozícii deväť, pričom takéto hodinky sa nosili na pravej ruke. Všetko zmenila druhá svetová vojna, keď americká armáda nakúpila pre svojich vojakov hodinky s korunkou na pozícii tri. Naťahovať hodinky s takto umiestnenou korunkou na pravej ruke nie je nič jednoduché, preto sa nosenie hodiniek prirodzene presunulo na ľavú ruku, kde zostalo dodnes. 

Žiadne pravidlo o správnej pozícii hodiniek teda neexistuje a je čisto na preferenciách každého z nás, na ktorú ruku si svoj obľúbený kúsok nasadí. 

Aká je správna pozícia na zápästí a ako veľmi hodinky utiahnuť?

Pohodlná pozícia pre nosenie hodiniek je rovnako ošemetná, ako správna ruka, na ktorej hodinky nosiť. Ani tu neexistuje žiadne pravidlo, kde presne musíte hodinky na ruku umiestniť. Tradičná pozícia je za zápästím, ktorá má výhodu predovšetkým v tom, že takmer neprekáža pri bežných činnostiach ruky. Na druhej strane môžu byť v niektorých prípadoch hodinky horšie dosiahnuteľné, takže nezistíte čas ľahko a rýchlo. 

Druhou možnou pozíciou je priamo na zápästí. Táto pozícia môže v niektorých prípadoch obmedziť hybnosť zápästia a skomplikovať tak niektoré činnosti, ale aspoň máte istotu, že na hodinky vždy uvidíte. Páni len musia dať pozor, aby v prípade, keď nosia košeľu, hodinky príliš nevykukovaly. Maximum by mala byť polovičná viditeľnosť pri spustenej ruke pozdĺž tela. Ak sú totiž hodinky viditeľné cez rukáv v každej situácii, jedná sa o módny prehrešok. Toho sa síce môžete dopustiť úmyselne, ale do toho by sa mali púšťať predovšetkým ostrieľaní gentlemani, ktorí vedia, čo robia. 

Utiahnutie hodiniek je tiež otázkou preferencií. Hodinky by nemali byť príliš utiahnuté, aby neobmedzovali krvný obeh, tiež by ale nemali byť príliš voľné, aby nám po ruke necestovali ako na horskej dráhe. Voľte vždy kompromis, kedy hodinky držia na zápästí a je možné s nimi vždy pri troche vôle pootočiť. Proti noseniu hodiniek na spodnej strane zápästia taktiež nie je žiadne pravidlo, ktoré by to zakazovalo. Je potrebné mať ale na pamäti, že hodinky utvárajú náš celkový štýl odievania a našu osobnosť, preto by mali byť vidieť. Nosenie hodiniek na spodnej strane zápästia tak využívajte vo chvíľach, kedy hrozí ich poškodenie. 

Aký zvoliť remienok?

Dostávame sa do časti, kde už nejaké tie pravidlá sú a ich porušenie môže vyvolať nejedno zdvihnuté obočie. Remienok totiž tvorí veľmi podstatnú časť hodiniek a neradno jeho výber podceňovať. Všeobecne platí, že na slávnostnejšie príležitosti sú prípustné dve varianty - čierna koža a hnedá koža, u žien potom milánsky ťah v striebornej či zlatej farbe. Na druhú stranu si nemusíte dlho lámať hlavu s tým, čo zvoliť. Jednoducho zladíte farbu remienkov s farbou doplnkov a je to. 

Pre voľnočasové aktivity si potom môžete vybrať remienok, aký je vám najbližší. Na pochôdzky po meste sa skvele hodia článkové oceľové remienky, na večerné posedenie v zábavnom podniku sa nemusíte hanbiť vytiahnuť textilné remienky, napríklad v štýle NATO, na šport je naopak asi najlepšou voľbou remienok gumený či silikónový. V rámci voľného času môžete experimentovať, pri formálnejších príležitostiach však voľte klasiku. 

Ako vybrať hodinky podľa príležitosti?

Rovnako ako v prípade remienkov, tiež u samotných hodiniek je potrebné mať na pamäti, pri akej príležitosti si ich nasadzujeme. Začnime formálnou udalosťou, ktorá je pravidlami zviazaná najviac. Tu sa hodia pokiaľ možno čo najviac jednoduché analógové hodinky s prehľadným ciferníkom čiernej či bielej farby, telom farby zlatej, alebo striebornej, doplnené koženým opaskom či milánskym ťahom u dám a o veľkosti ciferníku v rozmedzí 38-42 mm u pánov a 32-38 mm u dam, v závislosti na veľkosti zápästia nositeľa. To všetko by sa malo zosúladiť s vašimi ostatnými doplnkami, napríklad hnedý remienok k hnedému pásku a zlaté telo k zlatému prsteňu. Do populárnych hodiniek s chronografmi a ďalšími funkciami sa radšej nepúšťajte, predsa len v divadle stopky určite nepotrebujete. Na digitálne hodinky rovno zabudnite - k formálnemu odevu sa hodia asi rovnako, ako igelitová taška. 

Pre neformálne príležitosti sú opäť pravidlá voľné,ale vždy by ste mali dbať na to, aby ladili nielen s ostatnými doplnkami, ale aj s celým outfitom. Populárne chronografy môžete vziať na prechádzku aj na večerné posedenie, digitálky od Casia zasa môžu podčiarknuť vašu retro náladu. Na šport, alebo na cyklovýlet radšej zvoliť odolnejší model so silikónovým remienkom. Fantázii sa medze nekladú, ale je potrebné mať na pamäti hlavne dobrý vkus. 

Neviete si s voľbou hodiniek rady? Mrknite na náš e-shop, kde si môžete vybrať z širokých kolekcií formálnych hodiniek pre dámy a formálnych hodiniek pre pánov, alebo voľnočasových hodiniek pre dámy a voľnočasových hodiniek pre pánov. Dôležitá poznámka na záver - univerzálne hodinky neexistujú, je preto dobré mať aspoň dve varianty, teda spoločenské a voľnočasové.