Pánske vs. dámske hodinky. Urobte si jasno!

Pánske vs. dámske hodinky. Urobte si jasno!

S neustále sa rozpínajúcou spoločnosťou, ktorá čoraz viac pôsobí, že „nevie, čo by od dobroty“, dochádza k značnému stieraniu rozdielov medzi pohlaviami - na poli telesnom, duševnom aj vlastníckom. A tak práve rozdiely medzi dámskymi a pánskymi hodinkami nie sú vždy tak očividné a ich vzhľad vás môže veľmi často prekvapiť.

Možno si hovoríte: Predsa nie som hlúpy a rozoznám hodinky pre mužov od hodiniek určených ženám.“... Naozaj? Stopercentne a bez najmenších známok pochybností?

Poďme si zhrnúť, ako sa tieto 2 velké kategorie náramkových hodiniek líšia a čo vás na nich môže prekvapiť.

Najprv čo majú spoločné?

  • BOHATÚ HISTÓRIU

Prvé vreckové hodinky se začali vyrábať už v 15. storočí z jednoduchého dôvodu - vedieť “koľko je hodín” aj mimo domov. Postupom času se však zistilo, že tieto rafinované krásky robia tiež úžasný dojem a tak odštartovala ich kariéra čoby módneho doplnku.

Prvú sériovú výrobu vreckových hodiniek započal vo švajčiarskej Ženeve muž menom Karel Cusin a jeho modely si rýchlo obľúbili ľudia z celej Európy. Hodinky tvorili najprv súčasť prevažne mužského šatníka, ale čím viac sa výrobcovia púšťali do ich skrášľovania, tým viac po nich začali túžiť aj ženy. 

Až v roku 1722 prestalo ich nositeľov baviť neustále šmatranie po vreckách a tak se zrodili hodinky náramkové, ktoré se konečne hojne rozšírili aj medzi ženy. Dámske náramkové hodinky boli logicky menšie, zdobenejšie (veľký dôraz sa kládol aj na prepychový náramok). Napriek tomu medzi mužmi, a najmä tými vysoko postavenými, neustále vyhrávali na plnej čiare hodinky na retiazke, bezpečne zastrčené vo vrecku od vesty.

Zaujímavosť: V roku 1755 vznikla prvá firma vyrábajúca presné chronografické hodinky (Vacheron Constantin). Prvý parný automobil, ako prvý automobil vôbec, vyrazil na cestu, svojou závratnou rýchlosťou 9 km/h, až o 14 rokov neskôr.

Od polovice 19. storočia sa hodinky vyrábajú vo veľkých továrňach  (už nie „na kolene“). S vypuknutím prvej svetovej vojny boli vreckové hodinky, pre svoju nepraktickosť, celkovo nahradené tými náramkovými. Za 100 rokov od tejto hroznej udalosti prešli neuveriteľným technologickým vývojom (quartz, digitálne hodinky, kombinované hodinky, binárne hodinky, rádiom riadené hodinky, hodinky s GPS, hodinky na potápanie, solárne dobíjané hodinky, "chytré hodinky"…), a počet terajších hodinárskych značiek by sme na prstoch ťažko spočítali. Napriek tomu Švajčiarsko zostáva Mekkou hodinárskeho priemyslu dodnes a švajčiarske hodinky reprezentujú tu najvyššiu mieru kvality, precíznosti a krásy.

  • ÚČEL, PRE KTORÝ SI ICH VÄČŠINA ĽUDÍ KUPUJE

V dnešnej dobe, keď si väčšina ľudí stráži čas pomocou mobilného telefónu, už so sebou nepotrebujú nosiť ďalšiu časomieru. Tak prečo sa ich stále vyrába, predáva a kupuje také veľké množstvo?

To pretože pomáhajú budovať dokonalú image! Mať vkusné, dobre padnúce a ladiace oblečenie a topánky je dnes už takmer samozrejmosťou. Až doplnky spoľahlivo vyjadria, kým ste, alebo skôr kým chcete byť. A hodinky by medzi nimi rozhodne nemali chýbať.

Nosíte vzhľadom a funkciami nezaujímavé hodinky, horšie eště s otrhaným koženým remienkom, ktoré pôsobili rovnako bezvýznamne, už keď ich v továrni balili do krabice? Potom sa zbytočne spoločensky degradujete.

Vhodne zvolené hodinky o vás môžu na prvý pohľad prezradiť veľa pekného – že ste dostatočne finančne zabezpečený, máte zmysel pre históriu, detail, módu, ste kreatívny, viete oceniť dobre vykonanú prácu… Ak nosíte hodinky, ktoré už z diaľky volajú „som zúfalý, nudný a švorc“, odháňate tým od seba ako  zaujímavých ľudí, tak aj príležitosti.

Hodinky sú na mužoch väčšinou jediným výrazným módnym doplnkom, ktorý však dokáže dramaticky pozdvihnúť ich celkový vzhľad. Preto ich kúpu už naďalej neodkladajte a zapracujte na svojom zovňajšku! Uvidíte, koľko doteraz zatvorených dverí tak konečne otvoríte...

A naviac, povianočné výpredaje sú ideálnou dobou, kedy "nakopnúť" svoj vzhľad za málo peňazí– zamerajte sa na hodinky v akcii.

Takým ukážkovým testosterónovým nábojom sú pánske hodinky Festina. Či už si vyberiete módne, klasické alebo športové hodinky, vaše zápästie a celková image vám poďakujú. Všetky ich  modely majú prepracovaný analogový ciferník s veľkým množstvom špeciálnych funkcií (napr. chronograf, stopky, dátum alebo tachymeter). Vašu mužnosť spoľahlivo podtrhnete ako celokovovými, tak i hodinkami s kvalitným koženým remienkom. A milovníci mokrých športov medzi nimi objavia svoje vysnívané vodotesné hodinky.

Ženy snažiace sa oživiť svoj look stále najviac podliehajú módnym hodinkám Tommy Hilfiger. Medzi obľúbenými kúskami však nájdete napríklad aj dámské hodinky Guess. Nádherne vypadajú aj drevené hodinky, na ktoré sa  momentálne špecializuje už niekoľko značiek. Nám najsympatickejšia je však firma WeWood,vyrábajúca hodinky z miestnych exotických drevín, pričom za každé jedny vyrobené hodinky vysadí nový strom.

A čím sa dámske a pánske hodinky zásadne odlišujú?

Vzhľadom, použitými materiálmi a tým, čo vedia.

Pánske hodinky sú väčšie , masivnejšie, bohatšie o nadštandardné funkcie, naopak vzhľadovo sa držia viac pri zemi a nepotrpia si na žiadne extravagantnosti ani žiarivé farby (väčšinou). Oproti tomu dámske hodinky majú menšie a tenšie ciferníky, užšie a ozdobnejšie remienky, výraznejšie farby a tvary a velmi štedré osadenie kamienkami (najčastejšie zirkónmi, ojedinele krištáľmi Swarovski a dokonca aj diamantmi).

Z tohto dôvodu sa muži predbiehajú hlavne v tom, čo ich hodinky vedia. Ženy sa naopak rady pyšnia ich oslnivým vzhľadom, poprípade značkou, ktorá rovnako ako množstvo trblietavých kamienkov dokáže demonštrovať, ako „dobre“ si ich nositeľka žije.

Aj muži sa radi pochvália svojim  finančným štatútom. Ale skôr než na vzhľade si zakladajú na tradícii a spoločenskej prestíži vybranej hodinárskej značky. Preto práve oni se nehanbia priplatiť si za luxusné hodinky – tzn. kvalitnejšie, prepracovanejšie, z prepychovejších materiálov a tým pádom aj drahšie. Dobre totiž vedia, že hodinky (na rozdiel od väčšiny ostatných vecí okolo nás) s přibúdajúcimi rokmi nestrácajú na svojej hodnote, ale naopak ju navyšujú. Naozaj.

Každá prestížna značka pravidelne zdražuje, aby jej hodinky vplyvom inflácie nestrácali na cene. Ak sa rozhodnete  napríklad za 10 rokov takéto hodinky predať, určite na nich neprerobíte, ale naopak ešte zarobíte!

Cena luxusných hodiniek sa pohybuje pohybuje od rozsahu niekoľkých tisícov až po státisíce, takže záleží na každom z vás, koľko ste ochotní do nich investovať. Medzi tie "lacnejšie" a pritom tradičné a prestížne značky radíme napr. Švajčiarskych velikánov  Certina alebo Tissot, medzi tie drahšie zase treba svetoznáme Rolex. Pri týchto hodinkách nečakajte quartz ani žiadnu elektroniku, reprezentujú ich  len poctivé mechanické strojčeky..

Pozor, nie je „švajčiarské“ ako „švajčiarské“!

Nie všetky hodinky vyrobené jednou zo známych švajčiarskych firiem môžete považovať za ony „kvalitné švajčiari“. Túžite naozaj po tých najlepších kusoch, ktoré nebudú slúžiť iba vám, ale pravdepodobne aj ďalším generáciám, postrážte si, nech sa na ich ciferníku objaví označenie Swiss made.

Tým sa totiž z právneho hľadiska môžu pyšniť len modely, ktorých minimálne 60 % tvoria originálne švajčiarske súčiastky, a zároveň k ich finálnemu vyhotoveniu došlo výlučne vo Švajčiarsku – tými najskúsenejšími majstrami hodinármi.

Pár chytákov..

U rady pánskych hodiniek by ste si na prvý pohled netipli, že boli vyrobené pre mužov, a rovnako tak veľa dámskych hodiniek si na demonštrácii ženskosti príliš nepotrpia. Napriek tomu sa vyrábajú a majú svojich priaznivcov.

Pre predstavu sa pozrite napríklad na: Festina Classic 16746/2 alebo našlapané Casio Protrek PRG-300-1A4. Poznali by ste len podľa fotky ich cieľovú skupinu?

Podivnejšími fenoménom posledných niekoľkých rokov je však fakt, že stále viac žien dokonca zámerne narúša výrobcom určené genderové triedenie a cielene si kupuje pánske hodinky. Našťastie to neznamená, že feministky posilňujú svoje rady, ale len sa mení vkus a priority novodobých "matiek živitelek". Veľa moderných žien, prevažne športovo zameraných, vyhľadáva pánske hodinky preto, že majú  oveľa väčší ciferník (ktorý dobre vypadá a zároveň sa z neho rýchlejšie prečíta čas), ponúka viac špeciálnych funkcií (napr. Hodinky s krokomerom alebo GPS), výrobcovia u nich kladú väčší dôraz na odolnosť, a zachovávajú si neutrálny vzhľad (čo je pre mnoho žien žiaduce).

Obľúbenými pánskymi modelmi u žien sú napr.: Timex Weekender TW2P72000, Timex Ironman T5K630 alebo Casio G-Shock GA-100A-7A.

O tom, že po veľkých ciferníkoch dnes prahnú muži aj ženy sa dočítate tu.

Tak nezabudnite, kto chce pôsobiť sebavedome, reprezentativne a schopne, ten se bez štýlových hodiniek nezaobíde.

Vyhľadávam...
Vyhľadávam...
up