Prečo a ako chodiť do divadla?

O počiatkoch divadelného umenia, takého aké ho poznáme dnes, sa môžeme dočítať už v mnohých historických knihách pojednávajúcich o antickom Grécku a Ríme. V tých časoch boli muži, zastávajúci mužské i ženské role, na vrchole spoločenského rebríčka, a stať sa jedným z nich predstavovalo tú najväčšiu poctu, ktorej sa človeku mohlo dostať. Všetci ostatní sa museli zmieriť so svojím "netalentom" a aspoň divadlo pravidelne navštevovali, pretože chápali, že neexistuje žiadna vyššia forma umenia a trávenie voľného času. Prečo sa ľudia cielene divadlu vyhýbajú a túto fóbiu prenáša aj na svoje deti? Prečo by sme si naozaj aspoň raz za čas mali zájsť do divadla?

Keď sa povie divadlo, veľa ľuďom prejde nepríjemný mráz po chrbte. Vybavia si totiž väčšinou  negatívny zážitok z detstva, keď s rodičmi museli dlhé hodiny sedieť v naprostom kľude a tichosti na nepohodlnom rozheganom sedátku, za zvuku naprosto otrasnej hudby, a nechápavo pozerali napríklad na chlapa v pančuchách, ktorý sa zo všetkých síl snaží hrať sa na labuť. Patríte k nim? V tom prípade veríme, že na vás divadelné predstavenie nespravilo práve dobrý dojem, a tak ste si sľúbili, že ako dospelí už do neho nikdy nevkročíte… Ale práve tú „stratené vieru“ by ste vo vašom záujme, aj v záujme vašich detí, mali čo najskôr nájsť a obnoviť. Týmto rozhodnutím totiž obrovsky ochudobňujete život celej svojej rodiny.

Vo väčších mestách nájdete dnes už nielen jedno, ale hneď niekoľko divadiel, v ktorých repertoáru si musí vybrať aj ten najväčší zarputilec. Dobre, balet je podívaná pre naozaj náročného diváka a dojímá prevažne ženy. Ale čo taká komédia, činohra, kabaret, muzikál alebo drama?

Verte, že emócie, ktoré občas zažívate u televízie sa tým v divadelnom sále nikdy nevyrovnajú. Aj keď zhasne a poriadne sa zosíli zvuk, stále nebudete nič viac než “stalker“ tajne sa přiživujúci na radostiach a starostiach ostatných. Naopak divadlo vás doslova vtiahne do deja. Tam ešte len emócie lietajú vzduchom a či chcete alebo nie, sadnú si aj na vás. 

Ak si myslíte, že máte radi horory, zájdite si na jeden do divadla. Tam se ešte len ukáže, ako na tom ste. Vydarenou cestou odvahy“ pre nás bolo napr. Psycho (adaptácia rovnomenného hororového snímku Alfreda Hitchcocka) sprostredkované hercami olomouckého divadla Tramtarie. Srdcervúce výkriky nikoho neprekvapili, ale akonáhle sa v sále kompletne zhaslo a od dverí sa začala šuchotať ťažko dýchajúca postava hundrajúca niečo o vraždení, aj tým najväčším hrdinom stuhla krv v žilách.

10 NAJVÄČŠÍCH DÔVODOV, PREČO CHODIŤ DO DIVADLA

  1. Kultúrne sa obohatíte, zažijete niečoo nového a zapôsobíte na svojich priteľov, kolegov a nadriadených. Zapamätajte si jednoduchú poučku: kto chce niečo znamenať, chodí do divadla.
  2. Aspoň na chvíľu odložíte svoje vyťahané tepláky a premeníte sa na krásnu princeznú / princa. Aj keď sa společenskému oblečeniu celý rok úspešne vyhýbate, raz sa vzchopte a buďte na úrovni. Uvidíte, že i v očiach svojho partnera/partnerky znatelne stúpnete a to vo vás oboch rozprúdi aj novú vlnu vášne.
  3. Behom 2 hodín si „prečítate celú knihu“. Okrem čisto autorských hier, nevychádzajúcich zo žiadnej knižnej alebo filmovej predlohy, sa aspoň polovica všetkých divadelných programov skladá zo známych diel českých, slovenských a svetových autorov, ktoré sú pre svoju popularitu hrané i desiatky rokov stále dookola. Medzi ne bezpochyby patrí Shakespearovo Skrotenie zlej ženy, Mozartova Čarovná flauta, Labutie jazero Petra Iljiča Čajkovského, Smetanova Predaná nevesta alebo Dvořákova Rusalka a veľa  ďalších. Preto až sa vás nabudúce vaše dieťa na základnej škole spýta, čo napísal Mozart, už nebudete trápne mumlať a rýchlo vo vrecku žhaviť Google…
  4. Divadlo vám dokonale prečistí hlavu. Či už  vám akýkoľvek problém nedá spať, akonáhle sa v sále zhasne a herci spustia svoje repliky, vyparí sa. Váš mozog totiž zamestná toľko nových silných a zaujímavých vjemov, že na starosti už v ňom jednoducho nezostane miesto.
  5. Zatiaľ čo každý z nás už aspoň raz zaspal alebo radšej rovno odišiel z kina, pretože na prvý pohľad zaujímavý snímok sa po krátkej dobe prejavil ako úplný prepadák, v divadle sa vám to nestane. Každému predstaveniu predchádza veľa práce štábu a hercov samotných, a aj keď vás dej hry napríklad práve úplne neosloví, stále vás bude fascinovať pôsobivá práca so zvukom, so svetlami alebo napríklad i prepracované kostýmy.
  6. Hoci zážitok a kultúrna a duševná hodnota predstavení je v porovnaní s filmom premietaným v kine niekoľkonásobne vyššia, lístky na väčšinu inscenácií (pokiaľ práve nejdete do Národného divadla) sú lacnejšie. Trošku paradox… Každopádne ak sa vám  v niektorej hereckej spoločnosti naozaj zapáči, určite si zaplaťte predplatné do divadla. Nielen, že ušetríte na jednotlivých vstupoch, ale zaistíte si tak veľa ďalších výhod - vstupenky skôr ako v predpredaji, výrazné zľavy na lístky nad rámec predplatného, ​​zaistené stále (vybrané) miesto na sedenie, 1x ročne osobné stretnutie s hercami spojené s autogramiádou a oveľa viac.
  7. Divadlo rozvíja predstavivosť aj vaše zmysly. Všetko nie je povedané a tak jednoznačne naservírované, ako to býva vo filmoch. Rad vecí si musíte domyslieť, vnímať každý pohyb, zvuk a výraz v hercovej tvári.  A to je ešte len zábava!
  8. Žiadne 3D okuliare vám nevyčarujú rovnaký obraz ako realita. Neplaťte hromady peňazí na chabú napodobeninu života a staňte se na pár hodín súčasťou dramatického života cudzích ľudí, hoci len hraného.
  9. Dojmy z dopozeraného filmu v televízii vo vás zostanú asi tak hodinu, z filmu videného v kine asi niekoľko hodín, ale z vydareného divadelného predstavenia kľudne aj roky. Tak se snažte, nech máte na čo spomínať.
  10. Podporíte umenie. Divadelné umenie má nielen na Slovensku veľmi silnú tradíciu. V histórii však neplnilo iba zábavnú funkciu, ale hlavne ľudí stmelovalo a pomáhalo im prekonať kruté časy. Herci vlastne fungovali ako určití psychoterapeuti starajúci sa o zdravie našich duší a robia to dodnes. Vzdajme im hold a nenechajme zaniknúť ich aj naše „druhé domovy“.

AKO SA VHODNE OBLIECŤ DO DIVADLA?

Veľa mužov radikálne odmieta divadlo, pretože im vadí už len pomyslenie na minimálne 2 hodiny sedenia v obleku na nie príliš vzdušných semišových sedadlách. Ale nie každé divadlo si žiada takýto nóbl odev! Pokiaľ zrovna nevezmete partnerku na predstavenie do Národného divadla alebo Štátnej opery, môžete zvoliť niečo pohodlnejšieho. V menších divadlách už neplatí tak prísny dress code.

Mužom pristanú tmavé nohavice, najlepšie plátené (ale nie vyťahané), košeľa a na ňu prípadne sveter. Nezabudnite ale aj na vhodnú obuv! Nemusíte si rovno kupovať naleštené lakovky, ale na slušné topánky do divadla nikdy nezabúdajte! Najlepšiu službu vám vykonajú čierne kožené poltopánky, samozrejme čisté!

Aby ste sa vy, dámy, krásne obliekli, vám určite hovoriť nemusíme. Pre väčšinu žien je  šľachtenie a všemožné "fintenie" radosťou.. Preto chodia sem tam rady do spoločnosti, do lepších reštaurácií a práve do divadla. To sú jedny z málo príležitostí, kedy si môžu pripadať ako bohyne. Tak im to milí muži doprajte!

Ženy sa môžu vo výbere vhodného oblečenia už trošku viac odviazať. Skvelo zapôsobíte jednoduchými šatami (zabudnite na krikľavé farby a vzory) doplnenými o výraznejší náhrdelník, sako, lodičky (žiadne ocvočkované hrôzy) a kabelku do divadla. Ale aj tú voľte s rozumom. Presne pre tieto príležitosti vznikli  listové kabelky. Elegantné, roztomilé a akurát tak veľké na okuliare, rúž, balíček vreckoviek a pár drobných na pohárik vína kúpeného cez prestávku.

Vedľa nešliapnete ani v elegantnej sukni alebo čiernych spoločenských nohaviciach a nežnej blúzke. Do tých najmenších a najmenej formálnych divadiel si kľudne vezmite aj jednofarebné pančuchy a úpletové šaty, ale k nim opäť nízke uzavreté topánky. Aj v zime  zabudnite na čižmy! Ak sa bez nich do divadla nedostanete, po príchode do šatne sa prezujte do lodičiek

A čo pred odchodom z domu nikdy nezabudnite spraviť, či už idete do divadla, do práce alebo iba na prechádzku s rodinou? Navoňať sa svojou obľúbenou vôňou! Nielen, že tak predídete nepríjemnému faux pas  (nie voňaví ľudia nie sú práve obľúbení), ale vhodne zvolený parfum celkovo podtrhne vašu osobnosť a skrásnie vám každý nový deň.

 

Vyhľadávam...
Vyhľadávam...
up