Chronograf - k čomu slúži, ako funguje a prečo ho chcieť?

Chronograf - k čomu slúži, ako funguje a prečo ho chcieť?

Pri výbere hodiniek ste na tento termín pravdepodobne už narazili. Čo ale ten chronograf vlastne znamená? Chcem ho mať vo svojich hodinkách? A ako sa o neho starať? Na to vám odpovieme v našom článku.

Ak ste si niekedy vyberali hodinky, z najväčšou pravdepodobnosťou ste zaznamenali označenie chronograf, či hodinky s chronografom. Na prvý pohľad je jasné, čo chronograf asi môže znamenať - niekoľko komplikácií na ciferníku a pár tlačidiel naviac. Čo ale skutočne označenie chronograf znamená? Ako sa líši od chronometra? A prečo by ste mali chcieť chronograf na svojich hodinkách?

Čo je to chronograf?

Cieľom chronografu je presné meranie času, na čo odkazuje tiež grécky pôvod slovného spojenia chronograf, ktoré vychádza z výrazov chronos a grafes, v preklade čas a písať. Jednoducho povedané, chronograf sú analógové stopky. Ako ale spoznať hodinky s chronografom?

Ako spoznáte hodinky s chronografom?

Väčšinou ich spoznáte podľa niekoľkých komplikácií (menších číselníkov) na ciferníku a tlačidiel nad a pod korunkou. Komplikácie sú najčastejšie tri - merajú sekundy, minúty a hodiny. Horným tlačidlom najčastejšie spustíte a zastavíte meranie, spodným celé stopovanie času vynulujete.

Čo je to tachymeter?

Tachymeter (čísla na lunete) býva často sprievodnou funkciou, podľa ktorej môžeme merať rýchlosť. Pôvodne slúžil tachymeter na meranie rýchlosti produkcie, v súčasnosti ho skôr využijeme napríklad na meranie rýchlosti jazdy autom. Predpokladom je chronograf, ktorý sekundy indikuje cez centrálnu sekundovú ručičku. Vypočítať rýchlosť jazdy môžeme s pomocou vzorca T = 3600 / t, kedy T označuje číslo na tachymetrickej stupnici, t je čas nameraný v sekundách a 3600 je počet sekúnd v hodine. V praktickom živote sa dá s trochou snahy napríklad s pomocou tachymetra odhadnúť, za ako dlho prídete na rad.

Design chronografu

Či si to chceme pripustiť alebo nie, chronograf má v dnešnej dobe viac dizajnovú funkciu, než funkciu merania času. Hoci určite existujú príležitosti, kedy presné meranie času s pomocou chronografu radi využijete, väčšinou bude skôr skrášľovať hodinky samotné. Na tom ostatne nie je nič zlé.

Predtým boli hodinky s chronografmi skôr pánskou záležitosťou, avšak postupom času sa chronografy dostali aj do dámskych hodiniek.

Aj keď na prvý pohľad vyzerajú hodinky s chronografom príťažlivo a tajomne zložito. Treba mať na pamäti, že tieto modely hodiniek nie sú vhodné pre každú príležitosť. Napríklad do divadla či na inú slávnostnú udalosť sú hodinky s chronografom viac ako nevhodné. Naopak na šport či voľnočasové aktivity sú skoro ideálne, rovnako tak do práce, kde sa presné meranie času hodí.

Čo je to chronometer?

Chronometrom sa môžu označovať hodinky, ktoré prešli náročnými testami Swiss Official Chronometer Control - švajčiarskej organizácie, ktorá prísne testuje hodinky, či naozaj presne zobrazujú čas. Hodinky sú testované v pri 3 rôznych teplotách, v 5 rôznych pozíciách, a tiež pod vodou. Pre udelenie certifikácie hodinkám s quartzovým strojčekom nesmie byť ich odchýlka viac ako 0,07 sekúnd za deň.

Ako nastaviť chronograf?

Po dlhšej dobe sa môže stať, že sa zmení nulová pozícia jednej z ručičiek na chronografe, teda že sa nevráti na 12. hodinu. V takom prípade nepanikárte a neutekajte hodinky ihneď reklamovať - môžete si ich nastaviť aj sami doma.

U jednotlivých typov sa môže proces nastavenia líšiť, tiež môžete vyskúšať aj všeobecný postup. Najprv vytiahnite korunku do tretej pozície, teda čo najďalej od puzdra. Následne stlačte a držte horné a spodné tlačidlo stopiek, kým veľká ručička neobehne celý ciferník, čo zaberie zhruba dve sekundy. S pomocou horného tlačidla nastavíte nulovú pozíciu veľkej ručičky. Po jej nastavení stlačte raz spodné tlačidlo, aby ste mohli nastaviť pozíciu ručičky na jednej z komplikácií. Po nastavení správnej pozície opäť stlačte spodné tlačidlo, čím sa presuniete na nasledujúcu komplikáciu. Po nastavení poslednej komplikácie stlačte opäť spodné tlačidlo, čím operáciu uložíte. Potom už len zostáva zasunúť korunku do pozície jedna, teda úplne k hodinkám.

Prečo chcieť hodinky s chronografom?

Jednoduchá odpoveď sa priamo ponúka - aby ste mohli presne merať čas. Veľa ľudí však nepotrebuje merať čas s presnosťou až na 1/1000 sekundy, preto prevažuje estetická funkcia. Hodinky s množstvom komplikácií pôsobia dobrým dojmom a vedia byť aj elegantné. Predovšetkým všeličo o svojom nositeľovi vypovedia, či už je to dochvíľnosť, alebo záľuba v zložitých veciach.

Vyhľadávam...
Vyhľadávam...
up