Tajomstvo merania času 3: Mechanické hodiny

Tajomstvo merania času 3: Mechanické hodiny

Veronika Hladíková | 22. 3. 2019

Baví vás čítať si o objavoch minulosti? Zaujímate sa o počiatky hodinárskych vynálezov? Záverečná časť nášho článkového seriálu je tu. Tentoraz sa dozviete niečo o mechanických hodinách ...

Vznik a vývoj mechanických hodín

S istotou vieme, že mechanické hodiny existovali už v roku 1320. Ako to s nimi bolo predtým? Ťažko povedať. Je ale možné, že vznikli oveľa skôr. Pravdepodobne niekedy medzi 11. a 13. storočím.

Tie najstaršie sa od dnešných mechanických hodín značne líšili. Boli poháňané závažím, nemali ciferník a čas oznamovali odbíjaním. K tomu sa museli každých pár hodín naťahovať. Používali sa napríklad vo vežových hodinách.

Zásadná zmena nastala v roku 1410, kedy istý Florenťan vynašiel hodiny poháňané pružinou. Približne o sto rokov neskôr zostavil hodinársky majster Peter Henlein prvé vreckové hodinky, ktoré fungovali na rovnakom princípe. Ich mechanizmus bol malý a ľahko sa vošiel trebárs aj do vrecka.

Hodiny všeobecne ale vtedy ešte neboli príliš presné. Spresnili sa až vďaka kyvadlu v roku 1675 a postupne na ciferníku pribudla aj minútová ručička.

Kyvadlové hodiny

Kyvadlové hodiny sa nám vybavia zo starých filmov a domova našich babičiek, podobne ako staré známe kukučkové hodiny. Z toho je zrejmé, že sa obľube tešia už dlhú dobu. V dnešnej dobe však fungujú skôr ako okrasa, aj keď sú samozrejme stále užitočné.

Od 17. storočia, keď vznikli kyvadlové aj kuriózne kukučkové hodiny, sme ale zažili značný posun. Kyvadlo sa dalo využiť len u veľkých hodín, a aj keď boli pomerne presné, nedal sa tento princíp uplatniť u hodiniek náramkových.

Od vreckových hodiniek ku známej klasike

Prvé pokusy o zostrojenie vreckových hodiniek, poháňaných pružinkou, prebehli už v 15. storočí, ale neboli ešte úplne dokonalé. Významný zvrat nastal až v 18. storočí vďaka vynálezu pera. Zaujímavé je, že chronometre, fungujúce na tomto princípe, vznikli hneď v troch krajinách takmer súčasne - vo Švajčiarsku, Anglicku a Francúzsku. Od tejto chvíle sa hodiny stali bežne prenosnými a nastal skutočný hodinársky rozmach.

Zo začiatku boli chronometre veľmi drahé a až s príchodom 19. storočia ich cena poklesla. Túžba po presnom meraní času vzrastala a najrôznejšie hodiny a hodinky sa vyrábali hromadne. Postupne vznikal samonaťahovací mechanizmus.

Náramkové hodinky: z bojiska až na módne mólo

Prvé náramkové hodinky boli vyrobené začiatkom 19.storočia, hoci o hodinkách na náramku sa hovorí už v storočí osemnástom. Vtedy sa značne rozšírili aj medzi ženami, ktoré dámske náramkové hodinky vnímali najmä ako ďalší prepychový šperk.

Záujem o sériovú výrobu náramkových hodiniek sa zvýšil až na prelome 19. a 20. storočia vďaka vojenským jednotkám, pre ktoré bolo nemožné využívať v boji hodinky vreckové. Požiadavky boli jasné: hodinky musia byť malé a praktické. Tým to však ani zďaleka neskončilo a v roku 1915 uzreli svetlo sveta vôbec prvé pánske vodotesné hodinky.

V polovici dvadsiateho storočia prišlo ďalšie zdokonalenia: vyvinuli sa hodinky quartzové s kremenným oscilátorom (s odchýlkou, ktorá nepresiahne viac, než 10 sekúnd za rok). Ich výrobu presadila firma Seiko v sedemdesiatych rokoch.

Za najpresnejšie hodiny sú dnes ale stejne považované hodiny atómove.

Image hodiniek a ich technické vybavenie sa neustále vyvíja spoločne s dobou a trhovým dopytom. S mnohými zaujímavými vychytávkami prichádza napríklad japonská firma Casio (dobrým príkladom by mohli byť vysoko odolné hodinky Casio G-Shock), módny štýl udáva Michael Kors a funkčnosť s elegantným štýlom zase spojila módna značka Armani.

Možností je dnes nespočetné množstvo, stačí si len vybrať podľa svojho vkusu a potrieb. Môžete si zaobstarať, ako klasické analógové hodinky, tak i hodinky digitálne.

A aj keď by sa mohlo zdať, že už máte k dispozícii všetko, čo by ste si len mohli priať, technický pokrok ide stále dopredu a vy sa môžete tešiť na mnoho ďalších zaujímavých vylepšení. Hodinárske firmy budú totiž aj naďalej hľadať spôsoby, ako vám uľahčiť život a splniť aj vaše najtrúfalejšie sny.

Predchádzajúce diely tohto článkového seriálu nájdete tu:

Časť 1: Slnečné hodiny

Časť 2: Presýpacie hodiny

AKTUÁLNE: DOPRAVA ZADARMO NA VIAC AKO 3 500 PRODUKTOV! VIAC TU

AKTUÁLNE: DOPRAVA ZADARMO NA VIAC AKO 3 500 PRODUKTOV! VIAC TU

Vyhľadávam...
Vyhľadávam...
up