Ako sa nenechať rozhodiť zmenou času

Ako sa nenechať rozhodiť zmenou času

Prechod na letný čas nás tento rok čaká v noci 31. marca a ako zakaždým si hodinky prednastavíme o jednu hodinu. Táto pravidelná zmena robí problémy prevažnej väčšine ľudí. Ale čoskoro sa dosť možno dočkáme posledného striedanie času ...

Aj keď sa niektorí ľudia vyžívajú najmä v predstave, že pri zmene na zimný čas, budú môcť spať o hodinu dlhšie, najrôznejší odborníci tvrdia, že ani jedna zmena nie je pre človeka priaznivá. Výrazná únava sa nutne prejaví a v niektorých prípadoch dokonca hrozia aj zdravotné ťažkosti.

Prečo sa teda pravidelné striedanie času vlastne zaviedlo? Odkiaľ zmena času pochádza?

Kde sa vzala, tu sa vzala ...

Čas sa mení vždy na jeseň a na jar. Deje sa tak (v mene pôvodného zámeru) kvôli úspore elektrickej energie, čo dnes, priznajme si, príliš efektívne nie je. K výraznej energetickej úspore nedochádza, skôr naopak. Rozhodí sa tým nielen náš organizmus, ale napríklad aj doprava (vždy po zmene času údajne dochádza k väčšiemu množstvu dopravných nehôd). V čase prvej svetovej vojny, kedy bol letný čas zavedený prvýkrát, bola elektrická energia drahá, takže vtedy to isté odôvodnenie malo. Znovu bol zavedený počas druhej svetovej vojny (opäť v rámci úspor) a naposledy bol u nás uznaný ako každoročné ustálené pravidlo v roku 1979 (vtedy bol letný čas ešte o jeden mesiac kratší). V roku 1966 sa letný čas o mesiac predĺžil, čo platí pre celú Európsku úniu. Je ale stále potrebný?

Prevažná väčšina sa zhodla, že nie! 84% hlasujúcich uviedlo, že si želajú definitívny koniec striedania času. Takže únavné prednastavovanie vašich náramkových hodiniek už veľmi skoro nebude nutné! A ak vlastníte digitálne hodinky, ktoré si čas zo zimného na letný prednastavia samy, môžete sa tešiť s vedomím, že budete môcť sledovať stále ten istý čas.

Zmena sa blíži

Nie je to len sen, jeden čas sa stane realitou. Pôvodnou predstavou bolo, že sa čas naposledy zmení práve tento rok na jar (poprípade na jeseň), bohužiaľ, sa tak nestane. V skutočnosti nás zmena času čaká ešte minimálne päťkrát. Vytúžený pokoj má nastať až v roku 2021.

Letný čas – jasná volba?

Výsledky celoeurópskeho hlasovania ukázali, že 56% hlasujúcich by si vybralo letný čas, vedci ale dôrazne odporujú. Podľa nich by bolo lepšie zachovať čas prirodzený, biologické hodiny ľudí by tak fungovali lepšie. 

Nenechajte sa rozhodiť!

Aj keď ste sa tešili, že finálna zmena nastane už tento rok a teraz ste pochopiteľne sklamaní, skúste sa na to pozerať pozitívne. Prezrite si fakty:

  • Viete vôbec, že ​​vžité označenie ""zimný čas"", je nesprávne? To, čomu dnes hovoríme ""zimný čas"" v skutočnosti zimným časom ako takým vôbec nie je! Náš zimný čas by sa mal skôr nazývať bežným časom. Skutočný zimný čas existoval v rokoch 1946 až 1947. Oproti stredoeurópskemu času bol o hodinu posunutý. Rozdiel medzi skutočným zimným časom a letným časom by tak znamenal posun o celé 2 hodiny. Nie príliš lákavá predstava ... Buďte radi, že svoje náramkové hodinky nemusíte  prednastavovať miesto jednej hodiny rovno o dve!
  • Namiesto sťažností z toho vyťažte, čo najviac!
  • Trvalá zmena času bola u nás zavedená pred 40 rokmi. Viac, ako pred sto rokmi sa u nás letný čas objavil prvýkrát. Vy nemusíte čakať ani 100 rokov, ani 40. Počkáte si len 2 roky!
  • A nakoniec – čo je päť či šesť posledných prednastavení hodiniek oproti nekonečnu?

Vyhľadávam...
Vyhľadávam...
up