FAQ

ČO BY STE MALI VEDIEŤ:

Parfumy

Čo je to parfum, toaletná a kolínska voda? 

  • Parfum (extrakt) - obsahuje 15 až 30% vonnej parfumovej kompozície v koncentrovanom liehu (alkohole). 
  • Parfumová voda (Eau de Parfum, EdP) - obsahuje 8 až 15% vonnej parfumovej kompozície v cca 85-90% liehu. 
  • Toaletná voda (Eau de Toilette, EdT) - obsahuje 4 až 8% vonnej parfumovej kompozície v cca 80% liehu. 
  • Kolínska voda (Eau de Cologne, EdC) - obsahuje 3 až 5% vonnej parfumovej kompozície v cca 70% liehu

Ako si vybrať správny parfum alebo podobný výrobok? 

Predovšetkým podľa vlastného vkusu. Nikdy nevyberáme vôňu podľa "vzorky" pripravenej aplikáciou parfumu alebo podobného výrobku napr. na vatový tampón alebo do krytky spreja, ktorá je potom dlhšiu dobu ponechaná voľne na vzduchu. Takáto "vzorka" vône nezodpovedá vôni výrobku v uzavretom obale. 

Je pravda, že rovnaký parfum má na každom z nás odlišnú vôňu?

Áno, je to pravda. Každý človek má svoju vlastnú špecifickú vôňu. Závisí to na vlastnostiach jeho pokožky, spôsobu výživy a životných návykoch. Parfum, ktorý u jedného používateľa voní veľmi príjemne, môže na pokožke iného užívateľa pôsobiť trochu odlišne.

Mení sa vôňa parfumu, ak užívateľ požije napr. ostro korenené jedlo?

Vôňa parfumu sa nemení, mení sa však vôňa pokožky, ktorá vyžaruje vône metabolickej premeny požitého pokrmu. Táto zmena je príčinou toho, prečo v komplexe s vôňou parfumu vyznieva celkový dojem odlišne od vône parfumu samotného.

 Môže parfum ovplyvniť náladu? 

Áno, veľmi. Vôňa pôsobí bezprostredne na psychickú rovnováhu. Príjemná vôňa dokáže veľmi rýchlo zlepšiť náladu, ale naopak, prenikavá, veľmi intenzívna vôňa znepokojuje a môže vyvolať aj určité ťažkosti. 

Existujú erotizujúce parfumy? 

V zásade nie, aspoň nie v zmysle bezprostredne pôsobiaceho afrodiziaka. Ale príjemná vôňa, ktorú používa objekt vášho záujmu, pôsobí napriek tomu dráždivo. Čím je však vôňa sviežejšia alebo ovocnejšia, tým sú tzv. dráždivé účinky menšie. 

Existujú pravidlá, ako sa má parfum používať? 

Áno. Parfum nikdy nesmie "obťažovať´ okolie. Tu viac než inokedy platí zásada, že menej je niekedy viac. Počas dňa je žiadúce používať ľahšie parfumované vody. Parfum samotný má byť používaný iba na výnimočné a slávnostné príležitosti. Je vhodné voliť vône s ohľadom na ročné obdobie. Na teplé letné dni sú ako stvorené svieže kvetinové, prípadne citrusové vône a ich početné modifikácie. V chladných ročných obdobiach sa uplatnia skôr ťažšie balzamické a orientálne typy vôní. To samozrejme nemá byť železným pravidlom. Výber vonnej garderóby každej ženy aj mužov sa riadi ich osobným vkusom a spôsobom života. 

Prečo sa nemá používať súčasne viac rôznych vôní? 

Každý parfum je jedným harmonickým celkom. Ak sa použije súčasne iný a odlišne intenzívne voňajúci prípravok, dochádza často k disharmónii, ktorá vo svojom komplexe môže vyvolať nepríjemný dojem. 

Ako a kde sa má parfum "nosiť"? 

Je to predovšetkým otázka koncentrácie. Všeobecne sa parfum nanáša na miesta, kde je pod pokožkou najviac krvných vlásočníc, tj. do lakťovej jamky, ale aj do podkolenia - do miest, kde je pokožka najteplejšia a kde sa vôňa parfumu plne rozvinie. Parfum sa tiež nanáša na vlasy, tesne nad pokožku hlavy. Mimoriadne dobre vyniká parfum na odevoch z prírodných materiálov a na kožušinách, neodporúča sa však nanášať ho napr. na biele a svetlé odevné súčasti, obzvlášť nie na prírodný hodváb. 

Ako dlho je parfum použiteľný a ako sa pozná, že už nie je celkom v poriadku? 

Ak nie je flakón s používaným parfumom vystavený účinku denného svetla a teplotám vyšším ako 20°C, vydrží vôňa aj niekoľko rokov. Nové parfumy mávajú piktogramy, ktoré prezradia, ako dlho parfum nemení svoje vlastnosti po otvorení. Táto doba je podľa vône rôzna a pohybuje sa od 12 do 36 mesiacov. Parfum v originálnom neotvorenom flakóne potom vydrží aj niekoľko rokov. Parfum, ktorého farba sa mení, väčšinou na tmavší odtieň a okolo jeho uzáveru sa usadzuje živicový prstenec, je spravidla starý. Aj kyslá a živicová vôňa signalizuje, že parfum alebo podobný výrobok má svoju dobu použiteľnosti už za sebou. 

Čo je to tester? 

Tester je uložený v šedobielej alebo hnedej potlačenej krabičke, bez ďalšieho priehľadného obalu. Niektoré testery nemajú viečko flakónu. Originálny parfum je uložený v komerčnom, farebnom obale, ktorý je spravidla vybavený priehľadnou fóliou. Veľkou výhodou testera je, že cena je vždy nižšia ako cena zhodného, bežne predávaného parfumu. Tester je vhodný hlavne pre zákazníkov kupujúcich vôňu pre vlastnú potrebu, ktorým nejde o krabičku, ale o výhodnejšiu cenu. Flakón aj obsah testera je totožný s originálom.