FAQ

ČO BY STE MALI VEDIEŤ:


Hodinky

1. Kovový náramok špiní ruku, prečo?

Táto situácia nastáva u zákazníkov, ktorí svoje hodinky nosí naozaj často. Nejde o alergickú či chemickú reakciu. Usadzovanie nečistôt vzniká v dôsledku prachu, ktorý sa drží v štrbinách medzičlánkov a pri styku potu a prachu vzniká čierny odtlačok na Vašej ruke. Odporúčame náramok vymyť čistým technickým benzínom a vydrhnite mezičlánkové štrbiny kefkou.

2. Pozlátené hodinky - záruka, kvalita, trvanlivosť?

Ak hodinky nebudete nosiť, farba vydrží. Bohužiaľ, skutočnosť je taká, že pri nosení zlatenie zíde a iná možnosť neexistuje. Jedinou naozaj trvalou farbou je zlatá masív (kompletne zlaté hodinky). Všetko zlatenie, vrátane "rose gold" je povrchová úprava a všeobecne možno povedať, že sa na zlatenie nevzťahuje žiadna záruka - lepšie povedané, na všetky hodinky s povrchovou úpravou. Všetko zlatenie (a iné farebné prevedenia) bežným používaním zíde. Na samotné zdieranie farby má vplyv niekoľko faktorov: pot, používanie kozmetických prípravkov, prostredie a predovšetkým to, ako kto s hodinkami zaobchádza.

3. Nefungujú mi hodinky dobíjané svetlom - čo je zle?

Prvou a tou najprijateľnejšou možnosťou môže byť nedostatočne dobitý akumulátor / solárny článok. Vyvarujte sa tak noseniu hodiniek ukrytými pod rukávom a doprajte im dostatok denného svetla a akumulátory tak efektívne dobíjajte. Pokiaľ sa nepreukáže vybitie akumulátora, je potreba odborný servisný zásah.

4. Pôvodná batérie mi vydržala dlhšie než ktorákoľvek ďalšia. Prečo?

Každého ako prvé napadne otázka týkajúca sa kvality batéria - nie je to však tak. Chod hodiniek a životnosť batérie sa odvíja od samotných hodiniek, respektíve ich strojčeka. Veľmi ovplyvňujúcim faktorom je jeho čistota a utesnenie hodiniek. Ak je stroj zanesený, dochádza v strojčeku k treniu a batéria sa rýchlejšie vybíja (je nutné premazať súkolie atp.).

Veľký vplyv na znižovanie životnosti batérie majú tepelné zmeny a používanie funkcií, ktorými disponujú jednotlivé hodinky (používanie chronografu atd.)

5. Došlo k odlomeniu plastového puzdra a oddelenie remienka, ako to vyriešiť?

Najčastejšou chybou je odlomenie tzv. "stežejkové" časti, teda, keď sa odlomí časť plastu

u jedného z výstupkov puzdra, ktorá drží remienok pomocou stežejky. K spôsobeniu tejto závady nie je nutné nijako prehnanej sily - plast má totiž dve veľmi zlé vlastnosti - tvrdnutia a skrehnutie. Potom stačí len nechcené zachytenie, zavadenie či zaťaženie a plast praskne a pánt vypadne. Opravu možno vykonať buď zaliatím praskliny, avšak nejedná sa o 100% opravu. Krajnou variantou je výmena puzdra za nové.

6. Zahmlievanie - rosenie skla z vnútornej strany u vodotesných hodiniek.

Do všetkých vodotesných hodiniek sa dostáva vlhkosť aj tým, keď nepatrne pootočíte korunkou či ľahko stlačíte tlačidla. Do hodiniek sa dostane nepatrné množstvo vody či samotná vlhkosť a pri zmene teplôt dôjde ku skondenzovaniu vody (aj po dlhšej dobe) a v dôsledku toho sa zarosí sklíčko. Prvým krokom odporúčame vytiahnutie korunky do najzadnejšej polohy a nechať hodinky vyschnúť do chvíle, kedy zarosenie nezmizne. Najlepšou variantou je hodinky zaslať na vysušenie a prípadné vyčistenie skla k nám. Oprava nie je nijako drahá a máte istotu, že v dôsledku vlhkosti a vody v hodinkách nedôjde k poškodeniu stroja.

Najviac trpia hodinky 30 a 50 metrové, a to pri obyčajnej výmene batérie. Pýtate sa prečo? Tieto hodinky majú podstatne tenšie tesnenie ako hodinky s vyššou vodotesnosťou. Toto gumové tesnenie nie je uspôsobené na väčšie zaťažovanie tlakom a teplotami z vonka, a preto oproti 100 a 200 metrovým hodinkám skôr podliehajú starnutiu a tým pádom stráca pôvodné tesniace vlastnosti. V týchto prípadoch je nutné meniť pri výmene batérie tiež tesnenie pod viečkom a u korunky.

7. Kožený remienok má veľmi krátku životnosť, je skutočne kvalitný?

Aj keď to znie zvláštne, životnosť pásku sa odvíja od spôsobu, akým je s ním zaobchádzané a ako často ho nosíte. Koža, ako každý iný materiál, má svoje výhody aj nevýhody. A tu sa dostávame k jadru veci - je dôležité správať sa k týmto remienkom naozaj šetrne a je nutné sa vyvarovať kontaktu s akoukoľvek vyššou vlhkosťou a vodou - čudujete sa, že máte kožený remienok u hodiniek vodotesných do 10 ATM? Pri kúpe hodiniek je nutné brať ohľad nato, na aký účel hodinky chcete. Teda, či túžite po funkčnom módnom doplnku či len po hodinkách ako takých - tu odporúčame voliť iný materiál remienkov. Ďalej koži nesvedčí použitie nechcenej sily - zatiahnutie / natiahnutie; prudké zmeny teplôt a paradoxne tiež spôsob skladania a nasadzovania.

8. Kaučukový / silikónový remienok a puzdro sa zafarbilo, prečo a ako to odstránim?

U hodiniek, kde bol použitý spomínaný materiál či guma sa nejedná o nič neobvyklé. Všetko sa odvíja opäť od vlastnosti daného materiálu - kaučuk je pórovitý a preto stačí užívanie parfémov, krémov či iných kozmetických prípravkov a dôjde k zafarbeniu na kontaktných miestach. Veľký vplyv na zmenu farby takýchto hodiniek má tiež telesný pot.

Existuje pár spôsobov, ako zašpinenie odstrániť, avšak jedná sa o zložitejší proces, kedy nie je nikdy zaručený finálny výsledok a vzhľad.

9. Ako predĺžim životnosť plastového či kaučukového remienka? 

Hodinky s plastovým či kaučukovým remienkom sa oplatí na noc dávať dole, pretože tieto materiály sú predovšetkým v horúcich mesiacoch náchylné na pot. Za pravidelnú prevenciu možno využiť silikónový olej, ktorým remienok nastriekate zo všetkých strán či nim namočte handričku a rozotrite ho po remienku. Dôležité je nechať olej dôkladne zaschnúť a potom ich môžete nosiť. Týmto spôsobom môžete docieliť životnosti dlhšíiu až o jeden rok.

 


Parfumy

Čo je to parfum, toaletná a kolínska voda? 

  • Parfum (extrakt) - obsahuje 15 až 30% vonnej parfumovej kompozície v koncentrovanom liehu (alkohole). 
  • Parfumová voda (Eau de Parfum, EdP) - obsahuje 8 až 15% vonnej parfumovej kompozície v cca 85-90% liehu. 
  • Toaletná voda (Eau de Toilette, EdT) - obsahuje 4 až 8% vonnej parfumovej kompozície v cca 80% liehu. 
  • Kolínska voda (Eau de Cologne, EdC) - obsahuje 3 až 5% vonnej parfumovej kompozície v cca 70% liehu

Ako si vybrať správny parfum alebo podobný výrobok? 

Predovšetkým podľa vlastného vkusu. Nikdy nevyberáme vôňu podľa "vzorky" pripravenej aplikáciou parfumu alebo podobného výrobku napr. na vatový tampón alebo do krytky spreja, ktorá je potom dlhšiu dobu ponechaná voľne na vzduchu. Takáto "vzorka" vône nezodpovedá vôni výrobku v uzavretom obale. 

Je pravda, že rovnaký parfum má na každom z nás odlišnú vôňu?

Áno, je to pravda. Každý človek má svoju vlastnú špecifickú vôňu. Závisí to na vlastnostiach jeho pokožky, spôsobu výživy a životných návykoch. Parfum, ktorý u jedného používateľa voní veľmi príjemne, môže na pokožke iného užívateľa pôsobiť trochu odlišne.

Mení sa vôňa parfumu, ak užívateľ požije napr. ostro korenené jedlo?

Vôňa parfumu sa nemení, mení sa však vôňa pokožky, ktorá vyžaruje vône metabolickej premeny požitého pokrmu. Táto zmena je príčinou toho, prečo v komplexe s vôňou parfumu vyznieva celkový dojem odlišne od vône parfumu samotného.

 Môže parfum ovplyvniť náladu? 

Áno, veľmi. Vôňa pôsobí bezprostredne na psychickú rovnováhu. Príjemná vôňa dokáže veľmi rýchlo zlepšiť náladu, ale naopak, prenikavá, veľmi intenzívna vôňa znepokojuje a môže vyvolať aj určité ťažkosti. 

Existujú erotizujúce parfumy? 

V zásade nie, aspoň nie v zmysle bezprostredne pôsobiaceho afrodiziaka. Ale príjemná vôňa, ktorú používa objekt vášho záujmu, pôsobí napriek tomu dráždivo. Čím je však vôňa sviežejšia alebo ovocnejšia, tým sú tzv. dráždivé účinky menšie. 

Existujú pravidlá, ako sa má parfum používať? 

Áno. Parfum nikdy nesmie "obťažovať´ okolie. Tu viac než inokedy platí zásada, že menej je niekedy viac. Počas dňa je žiadúce používať ľahšie parfumované vody. Parfum samotný má byť používaný iba na výnimočné a slávnostné príležitosti. Je vhodné voliť vône s ohľadom na ročné obdobie. Na teplé letné dni sú ako stvorené svieže kvetinové, prípadne citrusové vône a ich početné modifikácie. V chladných ročných obdobiach sa uplatnia skôr ťažšie balzamické a orientálne typy vôní. To samozrejme nemá byť železným pravidlom. Výber vonnej garderóby každej ženy aj mužov sa riadi ich osobným vkusom a spôsobom života. 

Prečo sa nemá používať súčasne viac rôznych vôní? 

Každý parfum je jedným harmonickým celkom. Ak sa použije súčasne iný a odlišne intenzívne voňajúci prípravok, dochádza často k disharmónii, ktorá vo svojom komplexe môže vyvolať nepríjemný dojem. 

Ako a kde sa má parfum "nosiť"? 

Je to predovšetkým otázka koncentrácie. Všeobecne sa parfum nanáša na miesta, kde je pod pokožkou najviac krvných vlásočníc, tj. do lakťovej jamky, ale aj do podkolenia - do miest, kde je pokožka najteplejšia a kde sa vôňa parfumu plne rozvinie. Parfum sa tiež nanáša na vlasy, tesne nad pokožku hlavy. Mimoriadne dobre vyniká parfum na odevoch z prírodných materiálov a na kožušinách, neodporúča sa však nanášať ho napr. na biele a svetlé odevné súčasti, obzvlášť nie na prírodný hodváb. 

Ako dlho je parfum použiteľný a ako sa pozná, že už nie je celkom v poriadku? 

Ak nie je flakón s používaným parfumom vystavený účinku denného svetla a teplotám vyšším ako 20°C, vydrží vôňa aj niekoľko rokov. Nové parfumy mávajú piktogramy, ktoré prezradia, ako dlho parfum nemení svoje vlastnosti po otvorení. Táto doba je podľa vône rôzna a pohybuje sa od 12 do 36 mesiacov. Parfum v originálnom neotvorenom flakóne potom vydrží aj niekoľko rokov. Parfum, ktorého farba sa mení, väčšinou na tmavší odtieň a okolo jeho uzáveru sa usadzuje živicový prstenec, je spravidla starý. Aj kyslá a živicová vôňa signalizuje, že parfum alebo podobný výrobok má svoju dobu použiteľnosti už za sebou. 

Čo je to tester? 

Tester je uložený v šedobielej alebo hnedej potlačenej krabičke, bez ďalšieho priehľadného obalu. Niektoré testery nemajú viečko flakónu. Originálny parfum je uložený v komerčnom, farebnom obale, ktorý je spravidla vybavený priehľadnou fóliou. Veľkou výhodou testera je, že cena je vždy nižšia ako cena zhodného, bežne predávaného parfumu. Tester je vhodný hlavne pre zákazníkov kupujúcich vôňu pre vlastnú potrebu, ktorým nejde o krabičku, ale o výhodnejšiu cenu. Flakón aj obsah testera je totožný s originálom. 

Vyhľadávam...
Vyhľadávam...
up