10 tipov, ako sa príjemne osviežiť v horúcich dňoch

  • MAGAZÍN
  • 10 tipov, ako sa príjemne osviežiť v horúcich dňoch

10 tipov, ako sa príjemne osviežiť v horúcich dňoch

Leto už je tu! Ortuť teplomera začína atakovať 25 stupňov a slniečko už poriadne opaľuje! Pokiaľ nepatríte k milovníkom tropického horúčavy a pri pohľade na žeravé slnko sa vám skôr než úsmev na tvári v tele varí krv, neprepadajte panike. Máme pre vás tipy, ako horúco zvládnuť!

Či už musíte znášať horúčavu v kancelárii, alebo vás dusný vzduch obťažuje doma, je jasné, že bude treba telo trochu schladiť. Premýšľate, ako to zariadiť? Snáď vám bude inšpiráciou náš dnešný článok, ktorý vám pomôže bojovať s horúčavou ako doma, tak vonku.

Pripravili sme pre vás 10 tipov, ako sa príjemne osviežiť v sparných dňoch

Do boja s ľadovými nápojmi 

Keď nás obklopuje horúci vzduch, nielen, že sa potíme, ale tiež bývame oveľa viac unavení. Preto sa hodí zabiť dve muchy jednou ranou a pripraviť si skvelú domácu ľadovú kávu. Nepoznáme príjemnejší spôsob, ako telu dodať toľko vytúženú osvieženie v kombinácii s nutnou dávkou energie.

Keď sa povie ľadová káva, každý z nás si možno predstaví niečo trochu iné. Niekto holduje našľahané mliečne káve, iný preferuje do nápoja pridať poriadnu dávku zmrzliny a niektorí si zase obľúbili populárny cold brew. Aký je medzi všetkými nápojmi rozdiel, a ako si takú dobrotu pripraviť doma?

Domáce frappé

Na prípravu domáce ľadovej kávy, ak chcete po grécky frappé, budeme potrebovať iba studenú vodu, instantnú kávu, mlieko a cukor. Hovorí sa, že tento populárny nápoj vymyslel stánkar, ktorý nemal po ruke kanvicu, a tak s pomocou ručného šľahača vytvoril osviežujúci ľadovú dobrotu.

Recept je jednoduchý. Do šejkra (prípadne zaváracie poháre) pridajte 2 lyžičky instantnej kávy, k tomu trochu vody, mlieka a cukru. Všetko je treba riadne pretrepať, aby vzniklo veľké množstvo peny. Tú môžete vytvoriť aj pomocou ručného šľahača. Výslednú tekutinu lejte na kocky ľadu do vysokého pohára a podávajte so slamkou. 

Ľadová káva so zmrzlinou

Ak vás chuť na sladké, môžete ľadovú kávu vylepšiť porcií dobré zmrzliny. V tom prípade nevoľte tak veľké množstvo ľadu. S kávou výborne sedí smotanovej, čokoládovej či vanilkovej druhy tejto studenej pochúťky. Takúto dobrotu môžete ozdobiť topingom alebo čokoládovými vločkami.

Cold brew

Nie každý ale stojí o stovky kalórií, ktoré tradičné typy ľadovej kávy obsahujú. Ak uznávate jednoduchosť a radi si vychutnáte chuť kávy bez konské dávky mlieka a cukru, môžete vyskúšať cold brew. V podstate sa jedná o dlho lúhovania kávu, ktorá neprišla do kontaktu s horúcou vodou. Niekoľkohodinová extrakcie v studenej vode dodáva tomuto nápoju veľmi lahodnú chuť.

Nie každý ale stojí o stovky kalórií, ktoré tradičné typy ľadovej kávy obsahujú. Ak uznávate jednoduchosť a radi si vychutnáte chuť kávy bez konské dávky mlieka a cukru, môžete vyskúšať cold brew. V podstate sa jedná o dlho lúhovania kávu, ktorá neprišla do kontaktu s horúcou vodou. Niekoľkohodinová extrakcie v studenej vode dodáva tomuto nápoju veľmi lahodnú chuť.

Domáce limonáda

Ak nie ste fanúšikmi kofeínu, pripravte si radšej osviežujúce domáce limonády, ktoré určite zachutia aj deťom. V reštaurácii si za ne účtujú často vysoké sumy, ale ich príprava je jednoduchá a doma vás vyjde oveľa lacnejšie. Základom každej dobrej limonády je kvalitný sirup. Vyrobiť si môžete vlastné, a to hlavne z dostupných byliniek a kvetov, ktoré možno v prírode nazbierať (púpava, levanduľa, orgován, mäta) alebo môžete použiť ovocie (maliny, čučoriedky, jahody, zázvor, citrón). Ak vás na takejto výroby neužije, kúpte si kvalitný sirup z trhu alebo zdravej výživy. Potom stačí pridať sódu alebo bublinkovú minerálku, pár kociek ľadu a dozdobiť kúsky čerstvého ovocia.

Tip: Poznáte rýmovník? Táto nenáročná izbová rastlina s vôňou mäty, medovky a gáfru vie vďaka vysokému obsahu esenciálnych olejov nielen pomôcť od upchatého nosa, ale aj príjemne osviežiť vzduch. Jej dužinaté listy sú navyše skvelé do domácej limonády alebo sirupu.

Dodržujte pitný režim

Aj keď nám vychladené nápoje s ľadom veľmi chutia a je príjemné si nimi spestriť deň, existujú dôkazy, že pre telo sú vhodnejšie tekutiny teplé. Práve horúce nápoje totiž zvyšujú potenie tela, ktoré sa následne ochladzuje. Vo výsledku sú tak pre človeka vhodnejšie. Otázkou ale je, či sa chceme v sparných dňoch potiť ako pri tréningu v posilňovni. Preto je viac ako samotná teplota nápojov oveľa dôležitejšie dodržiavať pitný režim a konzumovať hlavne čistú vodu. Tekutín by sme v extra horúcich dňoch mali vypiť minimálne 3 litre.

Tip: Ochladzovať sa paradoxne môžete aj ostrými jedlami. Práve chili papričky alebo iné ostré korenia totiž skvele chladí organizmus. Aj preto im holdujú napríklad v ázijských krajinách. 

Schlaďte sa v prírode

Viete, že stromy dokážu výrazne ochladzovať vzduch? Stačí sa pozrieť na štúdie, ktoré porovnávajú teplotu vzduchu v betónových centrách miest a v parku či v lese. Rozdiel teploty môže byť až 10 ° C v neprospech mestskej zástavby! Preto neváhajte a vyrazte do prírody, kedykoľvek máte možnosť. Nielen, že je v takom prostredí oveľa príjemnejšie, ale pobyt v lese prospieva tiež našej mysle, ktorá si v obklopení zelene skvele odpočinie. 

Ochlaďte si nohy

Ak pracujete v kancelárii, kde nie je zabudovaná klimatizácia, môžete vyskúšať aspoň ochladiť dolné končatiny, ktoré sa často prehrievajú a opúchajú. Určite je potrebné nohy v teple viac preťahovať, preto sa nebojte pravidelne prechádzať. Pomoc nájdete aj na toaletách. Ak si môžete dovoliť zamknúť aj miestnosť s umývadlom či bidetom, neváhajte, vyzuť si topánky a nohy schladiť prúdom studenej vody.

Výborným tipom sú aj studené vlhčené obrúsky či vreckovky. Stačí ich vložiť do mrazničky a nechať namraziť. Potom ich môžete prikladať na telo a užívať si príjemného ochladenie pokojne priamo v kancelárii.

Vejár sa vracia do módy

Dávno neplatí, že vejár patrí do starého železa alebo do ruky malým deťom. Krásny módny doplnok využívali ľudia na ochladenie už v staroveku a boli si dobre vedomí jeho praktické funkcie. Princíp vejára spočíva v okamžitom ochladení tela prúdom vzduchu, ale tiež pomáha rýchlejšie odparovať pot. Tak si jeden kúpte a uvidíte, že sa čoskoro stane vítanou súčasťou vonkajšie prechádzky i pobytu v kancelárii.

Spríjemnite si horúce noci

Největším nepřítelem v letním období nejsou ani tak dny, jako dusné a horké noci, kdy nemůžeme spát. Když už ani větrat nepomáhá, můžete namočit záclony nebo závěsy, které místnost ochladí a zvlhčí. Vyzkoušejte i trik s mrazákem. Pár hodin před ulehnutím do postele můžete svůj spací úbor nechat “zamrazit” Když ho pak obléknete, bude se vám mnohem lépe usínat.

Pozor: Ľadová sprcha nie je príliš vhodná. Spôsobí teplotný šok a uzavrie póry v pokožke. Radšej sa po vlažnej sprche neutierajte a nechajte vodu vsiaknuť do pokožky.

Správne vetranie

Určite nepomôže, keď v horúčave budete vetrať cez deň. Do miestnosti tak vpustíte horúci vzduch. Oveľa lepšie je vyvetrať skoro ráno alebo len v noci, keď je vonkajší vzduch chladnejší. Cez deň je potom najlepší okná zatvoriť a ideálne tiež zatiahnuť žalúzie, ktoré predĺžia dobu chladného vzduchu v miestnosti.