Veľký sprievodca výberom parfumov

  • MAGAZÍN
  • Veľký sprievodca výberom parfumov

Veľký sprievodca výberom parfumov

Zmyselné parfumy obklopujú ľudské bytosti už tisíce rokov. Aj krásna Kleopatra využívala ich kúzla, aby zviedla jedného z najvplyvnejších vládcov vtedajšej doby. Aj dnes milujeme krásne vône, rovnako ako naši predkovia stovky generácií pred nami. V čom spočíva čaro týchto vonných esencií a akú dôležitú úlohu zohráva parfum v súčasnosti? Zaujíma vás, aké sú rozdiely medzi rôznymi druhmi a typy vôní a chcete vedieť, ktoré z nich patria medzi najlepšie parfumy všetkých čias? V dnešnom veľkom sprievodcovi svetom parfumov sa všetko dozviete, a k tomu aj veľa ďalších užitočných informácií, ktoré vám pomôžu k výberu tej najlepšej vôňa presne podľa vašich predstáv.

Prečo vôbec parfémy používať?

Možno ste dlhé roky vôňa vôbec nepoužívali a bohato ste si vystačili s deodorantom. Aj tak sa samozrejme dá žiť, ale ochudobňujete sa o ďalší rozmer, ktorý môžete svojmu životu dodať. Rovnako ako väčšina z nás dbá o pekný účes, slušivé oblečenie či líčenie, mali by sme venovať pozornosť aj vôňu. Tá mnohokrát dokáže viac, než len zaujať okolie. Správne zvolený parfum vie vyzdvihnúť vaše prednosti, pozdvihnúť sebavedomie a vyčariť úsmev na perách, aj keď ich práve zamračený deň.

Čuch totiž patrí medzi zmyslami, ktoré sa často podceňujú. Je to ale práve čuchová pamäť, ktorá nám ukladá do mozgu najviac spomienok. Keď sa zamyslíme, presne si dokážeme vybaviť, ako vonia svieži vzduch v horách, šťavnaté pomaranče aj lahodnú vôňu čerstvo pečených buchiet, ktorými mamička prevoňala kuchyňa každú nedeľu. Parfumy si tak vie pohrávať s našou mysľou a vie skutočne ovplyvniť našu náladu.

Parfumy sú s nami už tisíce rokov

Aj keď sa zdá, že parfumy sú ešte len výdobytkom dnešnej doby, ich história siaha ďaleko do minulosti. Už vtedy ľudia objavili ich kúzlo. Dôkazy o výrobe vonných látok sa našli už v dávnom Egypte a Mezopotámii, kde sa využívali hlavne pre náboženské účely a pohrebné rituály. Odtiaľ sa dostali do antického sveta Grécka a Ríma, a tiež Perzie, kde je horná vrstva obyvateľstva rada používala pre okázalé odlíšenie od mnohokrát nevábne voňajúce chudoby. Voňavé parfumy poznali aj v starej Indii, odkiaľ pochádza veľa dodnes používaných surovín.

Roku 2005 urobili archeológovia významný objav. Na Cypre sa im podarilo odhaliť doteraz najstarší výrobňu parfémov, ktoré datujú vek viac ako 4 000 rokov. Našlo sa viac ako 60 antických nádob, v ktorých sa vôňa pripravovali a miešali. Zrejme nebude prekvapenie, že vtedajší ľud využíval na ich výrobu hlavne vonné byliny a koreniny.

Obdobie stredoveku v Európe rozvoji parfumérského remeslá zrovna neprialo. To sa ale nedá povedať o arabskom svete, kde výroba parfumov len rozkvitala. Zaslúžil sa o to aj arabský vedec a chemik Al-Kind, ktorý v 9. storočí spísal viac ako stovku rôznych receptov na výrobu parfumov, vonných olejov i spôsobov pre náhradu drahých a nákladných ingrediencií do Knihy chémie parfumov a destilácie. Postup destilácie, ktorá sa dodnes na výrobu parfumov používa zase spísal perzský filozof a vedec známy ako Avicenna.

Hoci parfumy v stredovekej Európe nepatrili medzi vyhľadávané tovaru, o ich existencii sa samozrejme vedelo, a niektorým nebola neznáma ani ich výroba. Prvý recepty pochádzajú z kláštorov v talianskej Florencii už z roku 1221. V 14. storočí sa potom ich výroba rozšírila aj do strednej Európy, konkrétne Maďarska, kde sa vonné oleje rozpúšťali v alkohole. Taký parfum si nechala vyrobiť uhorská kráľovná Alžbeta roka 1370.

Najväčšiu slávu, ktorá trvá dodnes, žalo parfumérské remeslo vo Francúzsku. Pôvodne však základy parfumom položili v Taliansku a až francúzski majstri dokázali parfumom dodať luxus a dokonalú formu. Z Talianska sa do Francúzska dostali voňavky zásluhou Kataríny Medicejskej. Vďaka jej sobáša s francúzskym kráľom sa na kráľovský dvor dostali tiež talianski kuchári a parfuméri. Jedným z nich bol aj osobné parfumér mladej kráľovnej, Renato Il Florentino, ktorý urobil z Francúzska centrum parfumérstva.

Výrobcom parfumov hrali do kariet aj zlé hygienické návyky francúzskej šľachty. Hoci sa vtedajší smotánka obklopovala luxusom, v kúpeľni sa moc často neohrial. Preto sa tamojší aristokrati snažili zamaskovať telesné pachy najrôznejšie kozmetikou a vôňami. Tak nastali zlaté časy pre rozvoj a výrobu drahých parfumov, za ktoré vyššia vrstva s radosťou utrácala svoje imanie.

Paralelne s rozvojom vo Francúzsku sa rozvinulo významné parfumérské centrum aj v Nemecku, hoci opäť zásluhou šikovných Italy. V tom čase tu totiž pôsobil významný taliansky holič Giovanni Paolo Feminism, ktorý stvoril obľúbenú parfumovanú vodu s názvom "Aqua Admirabilis". Pod latinským názvom sa neskrýva nič iné, ako dnes hojne používaná kolínska voda. Práve na nej si začiatkom 18. storočia postavil skvele prosperujúcu business Giovanniho synovec.

Od tej doby až do dnešných dní patrí najväčšie zásluhy v parfumérské umení voňavkářům z Talianska a Francúzska. Hoci sa dnes pestujú aromatické byliny aj kvetiny všade na svete, prvenstvo si aj v rámci celosvetového merítka nejspíš vždy ponesú tieto európske krajiny.

Druhy vôní

Už z pohľadu na históriu, kultúru a prírodné bohatstvo rôznych krajín, ktoré sa kedy na výrobe parfumov podieľali je jasné, že sa pre vytváranie vôňou používajú odlišné ingrediencie. Podľa nich je potom môžeme rozdeliť do niekoľkých skupín. Každá z nich sa vyznačuje špecifickým zložením a vlastnosťami, často sa ale druhy prelínajú.

Parfumy môžeme rozdeliť do piatich základných skupín - kvetinové, orientálne, drevité, citrusové (ovocné) a chyprové. Poďme sa spoločne pozrieť, čím sa tieto vône vyznačujú.Kvetinové

Každého z nás teší vôňa kvetín na lúke alebo vo váze, možno preto nie je prekvapením, že dnes najrozšírenejšie a najobľúbenejšie skupinu tvoria parfumy kvetinové. Ako už prezrádza názov, ako základnú zložku využívajú najrôznejších kvetov. V parfumérii sa najčastejšie využívajú ruže, jazmín, fialky, konvalinky alebo tuberóza. Možno by ste povedali, že vzhľadom na ich obľúbeným vôňam patrí kvetinové parfumy medzi najstaršie, ale nie je tomu tak. V minulosti sa využívali pre lúhovania hlavne bylinky, koreniny alebo dreva, z ktorých sa vonné esencie dostávali ľahko. Získať je z kvetov už bolo komplikovanejšie, a preto tieto vône radíme skôr medzi novšie.

Kvetinové vône môžu byť rôzne. Aj vo svojej čisto kvetinové podobe môžu byť ľahké i ťažšie, svieže aj výrazné. Všeobecne sú ale považované za romantické a veľmi ženské. Na rozdiel od vône bylín alebo dreva, ktoré nájdeme hlavne v pánskych parfumoch. V minulosti sa aj muži voňali kvetinovými parfumy, dnes už ale taký výber považujeme za zženštilý alebo minimálne veľmi extravagantné.

Veľmi často sa kvetinové vône miešajú s ďalšími ingredienciami. Stretnúť sa môžeme s veľmi obľúbenou kombináciou ovocno-kvetinovou, ktorá je veselá a hodí sa aj pre mladé dievčatá. Tajomnejšou a zmyselnejšie skupinu tvoria kvetinovo-orientálne parfumy, ktoré sú obohatené o prvky vanilky, ambry, medu alebo santalového dreva. Práve vďaka nim majú nezameniteľnú vôňu a hlavne veľkú výdrž. Ďalšou zaujímavou skupinou sú aj zelené kvetinové vône, ktoré nemajú typickú sladkosť a bývajú doplnené o zaujímavé ingrediencie ako sú listy paradajok, zeleného čaju alebo mäty. Špecifickú skupinu potom tvoria aldehydové kvetinové vône, ktoré pripomínajú vôňu mydla a dnes už sa považujú za mierne staromódny. Najznámejším zástupcom tejto skupiny je Chanel No. 5.

Najobľúbenejšie zastúpení: Hugo Boss Ma Vie, Versace Bright Crystal

Orientálna

Medzi najstaršie skupinu, a dodnes veľmi obľúbenou, patrí patrí orientálne parfumy. Ich hlavnou zložku tvorí najrôznejšie koreniny a ďalšie ingrediencie, ktoré nájdeme v exotickom orientu. Stretnúť sa môžeme hlavne s klinčekmi, škoricou, vanilkou, korením, ambrou, ale aj pižmom, kávou či čokoládou. Často sa kombinujú aj s rôznymi vonnými drevami a sladkým ovocím, typicky broskyňami, hruškami alebo slivkami.

Orientálne parfumy predstavujú tajomné a zmyselné vône, ktoré evokujú vôňu diaľok, mystiku púšťa a exotiku tajuplného sveta východu. Sú to vôňa napospol ťažšie, preto sa hodí hlavne na večerné nosenie. Ich výhodou je dlhá výdrž, pretože obsahujú takzvané fixátory, ktoré dokážu udržať vôňu vlastné, aj ostatných zložiek. Medzi najvyužívanejšie fixátor patrí santalové drevo. Nájdete medzi nimi pánske parfumy, dámske parfumy aj unisex varianty.

Medzi orientálne radíme aj arabské parfumy, ktoré sú výrazné a určite nie sú vhodné pre každého. Bývajú veľmi intenzívne, ale pomerne lacné, preto ich neváhajte vyskúšať. Ponúknu netuctové vône, ktoré určite upútajú.

Najobľúbenejšie zastúpení: Calvin Klein Euphoria, Paco Rabanne Olympea

Drevité

Základom drevitých vôní sú tóny rôznych druhov dreva. Stretnúť sa môžeme hlavne sa santalovým, cédrovým alebo ebenovým drevom. Najnovšie sa objavuje aj oud, ktorý dodáva parfumom sladký a tajomný nádych ďalekého východu. Samostatné drevité vône na trhu nenájdeme, vždy sa kombinujú s ďalšími ingredienciami. Najčastejšie bývajú zmesi korenín, bylín, kvetín alebo živice.

Drevité parfumy môžu byť docela sladké, ak sa skombinujú s vanilkou alebo výraznými kvetmi. Ak túžite po čistom a zemitějším zážitku, vyberajte skôr kombinácia s jemnejšími kvetinami alebo citrusy. Takéto kombinácie môžete nosiť nielen na večernú príležitosť, ale aj vo všedné dni. S obľubou ich používajú ženy aj muži.

Najobľúbenejšie zastúpení: Burberry Body, Hugo Boss Bottled No.6, Lacoste Pour Femme

Citrusové

Medzi svieži a veľmi ľahké patrí parfumy citrusové. Sú vhodné hlavne na denné nosenie v lete, keď je vzduch horúci a dusný. Citrusové vône majú výrazné, ľahko horkastej, ale osviežujúce tóny, ktoré milujú obe pohlavia. Často ich nájdeme aj v podobe unisexové vône. Základné ingrediencie tvoria citrusové plody ako grep, bergamot, citróny, limetky či pomaranče. Stretnúť sa môžete aj s kombináciami kvetinových a drevitých tónov.

Ak nie ste fanúšikmi silných a sladkých vôní, budú práve zástupcovia z tejto skupiny pre vás tým pravým orechovým. Dodajú vám energiu, majú říz a šťavu, ktorá zvesela prýšti, než by kvapkala ako sladký med. Ich nevýhodou je pomerne krátka výdrž, preto sa oplatí zaobstarať si aj menšie balenie do kabelky, aby ste mohli vôňu obnoviť.

Najobľúbenejšie zastúpení: Versace Versense, Clinique Happy

Chyprové

Zaujímavou skupinu tvoria parfumy chyprové, čítame ako "šiprové", ktorých názov vznikol podľa vône Chypre od Coty z roku 1917. Parfumér slávnej značky sa údajne nechal inšpirovať svojim pobytom na Cypre a skombinoval nezvyčajné ingrediencie ako citrusové tóny, větvičník (čiže dubový mach), labdana a mošus. Výsledná vôňa mala veľmi zemité arómu, ale nechýbal jej svieži nádych citrusových plodov. Vznikla tak úplne nová skupina parfumov, ktorá vyniká nevšednými tóny machov a dreva. Často sa kombinujú so sladšie ambrou alebo kvetinovými či ovocnými substanciami.

Možno vás pri prvom pričuchnutie chyprová vôňa odradí. Väčšinou bývajú veľa nevšedné a vyžadujú, aby si na ne človek zvykol. Odmenou za to ale získate parfum, ktorý nestretnete na každom rohu. Zaujímavosťou je, že pôvodne využívaný větvičník bohužiaľ patrí medzi alergény a EÚ ho v parfumoch zakázala. Vyrába sa tak väčšinou synteticky, vďaka čomu sa zmodernizovali aj samotné chyprové vône. Tie, ktoré dostanete vo väčšine parfumérií už sú bežnému nosa viac prístupné.

Najobľúbenejšie zastúpení: Miss Dior, Armani Si

Typy vôní

Podľa podielu obsahu vonné esencie a liehu môžeme deliť vône na rôzne typy. Najviac sa od seba odlišujú v intenzite a výdrži, a tiež cene.

  • Parfum - 20-40% vonné esencie na 90-96% liehu, vonia 5-8 hodín
  • Parfumovaná voda (EDP) - 15-20% vonné esencie na 85-90% liehu, vonia 4-5 hodín
  • Toaletná voda (EDT) - 5-15% vonné esencie na 80% liehu, vonia 2-3 hodiny
  • Kolínska voda (EDC) - 2-4% vonné esencie na 70% liehu, vonia 2 hodiny

Intenzita danej vôňa nám tiež napovie, kedy je vhodné takúto voňavku vyniesť. Parfém vydrží voňať naozaj dlhú dobu a býva dosť silný. Hodí na večerné a slávnostné príležitosti. Aj vzhľadom k jeho vyššej cene ho určite nebudeme chcieť používať každý deň. Pre bežné nosenie väčšinou využívame parfumovanú vodu alebo vodu toaletný, ktorú môžeme v priebehu dňa podľa ľubovôle znovu naniesť. Kolínska bývala vždy doménou mužov, ale dnes už nie sú výnimkou ani kolínskej unisex či vyložene pre dámy. Jej vôňa je menej sladká a vzhľadom na nízku koncentráciu vonných esencií sa nemusíte báť, že by ste to s jej množstvom prehnali.

Rovnako tak je vhodné nosiť rôzne druhy vôní podľa príležitosti. Pre bežné nosenie alebo k spoločenskej udalosti, kde budeme zdržiavať s množstvom ľudí sa hodí jemnejšie vône - výnimkou sú večerné slávnosti. Výrazné a korenené parfumy môžeme zvoliť aj na obchodnú schôdzku, keďže nám dodajú na sebavedomie a dominanciu. Sladké vôňa najlepšie vyniknú na romantickej schôdzke s partnerom.

Zloženie parfému

Posudzovať, či sa vám parfum páči by ste nemali hneď po prvom privoňanie. Jeho zloženie je vymyslené tak, že sa jednotlivé zložky uvoľňujú postupne. Bude preto voňať po hodine úplne inak, než pár minút po aplikácii.

Hlava parfumu (vysoké tóny)

Prvé, čo po aplikácii parfumu ucítite. Hlava je veľmi intenzívny, ale rýchlo odznieva. Práve na základe sympatií k nej sa rozhodujeme, či nám parfum vonia alebo nie. Ale pozor, býva cítiť len niekoľko minút.

Srdce parfumu (stredné tóny)

Po odznení hlavy nastupuje srdce vône, ktoré je zložené zo stredne prchavých látok. Vonia zhruba 2-3 hodiny a určuje celkový charakter parfumov. Býva výraznejšie, často zastúpené kvetinami alebo ovocnými akordy.

Základ parfumu (nízke tóny)

Na záver nastúpi základ parfumu, ktorý dokáže voňať 4 hodiny, ale pri kvalitnejších vôňou pokojne aj celý deň. Jeho súčasťou sú pomaly prchavé látky, ktoré tvoria väčšinou drevité tóny alebo vanilka, pižmo či ambra, teda zložky typické pre orientálne parfumy.

Až teda budete vyberať svoj parfum, myslite na to, že vôňa sa časom mení. Ak nekupujete vôňu v parfumérii, ale nakupujete parfumy a kozmetiku online, skúste si zaobstarať vzorky alebo testery parfumov, ktoré môžete v kľude vyskúšať doma. Jedine tak vyberiete vôňu, ktorú si naozaj obľúbite.

Napodobenina vs. prepych menom niche

Predaj parfumov je biznis, ktorý prekvitá, ale dajte si pozor nech sa nenapálíte. Niektoré obchody ponúkajú parfumy lacno, čo ale môže mať za následok horšiu kvalitu. Veľakrát však aj najlacnejšie parfémy dokážu ponúknuť krásnu vôňu. Pokiaľ nemáte možnosť vôňu vyskúšať, vždy sa oplatí pozrieť sa na recenzie parfumov a obchodu, u ktorého hodláte parfum zakúpiť. Skvelé recenzie parfumov nájdete na portáli arómu, ktorá sa mimo online predaj kozmetiky a parfumov zameriava aj na diskusie a názory užívateľov.

Zaujímavou alternatívou sú aj napodobeniny parfumov, ktoré kopírujú populárne vône. Samozrejme, že nemôžu ponúknuť kvalitu ani dlhú výdrž ako tie pôvodné, ale zaobstaráte ich za zlomok ceny. Môžete tak získať najlacnejšie parfumy, u ktorých rozozná rozdiel od slávneho originálu málokto.

Opak lacných vôní tvorí niche parfumy. Tie vznikajú výhradne z najvzácnejších surovín nákladnými a šetrnými postupy, ktoré si každá parfumérské firma starostlivo stráži. Každý takýto kúsok je jedinečný a ponúka zaujímavú alternatívu k bežným parfumom, ktoré sa vyrábajú v obrovskom množstve. Ich vôňa sa vymykajú bežným štandardom, rovnako tak ako ich cena.

Kam parfum nanášať?

Aby na vás parfum vydržal voňať čo najdlhšie, nanášajte ho na miesta, kde je najviditeľnejšie pulz. Tieto miesta sú na tele najviac teplá a nanesená vôňa sa tak lepšie odparuje. Najvhodnejšie sú zápästia, krk, dekolt, lakťové jamky alebo miesta za ušami. Niektoré parfumy naopak skvele drží na oblečenie. Len si dávajte pozor, aby vám na svetlých látkach nenarobil fľaky.

Zaujíma vás, prečo vonia parfum na každom inak? Je to hlavne vďaka inému pH pokožky, ktoré majú ľudia odlišné. Vďaka tomu sa na koži látky v parfumu obsiahnuté rozvíjajú inak. pH ovplyvňujú hormóny, ale aj strava alebo fajčenie. Preto si pokojne môžete doma parfém požičiavať alebo bez obáv vyraziť na párty s kamarátkou, ktorá používa rovnakú vôňu.

Najlepšie a najobľúbenejší vôňa

Ak stále neviete, aký parfum zvoliť, môžete siahnuť po rokmi overené klasike, ktorá nikdy nesklame..

TOP 10 dámskych parfumov

Chanel No. 5

Najslávnejší parfum všetkých čias, ktorý mimojiné preslávila módna ikona Marilyn Monroe. Tá vyhlásila, že spať chodí zahalená iba v tejto vôni. Avšak pozor, Chanel No.5 patrí medzi aldehydové kvetinové vône, preto môže pôsobiť dosť staromódne. Pokiaľ máte radšej jemnejšie a modernejšie vôňa, siahnuť môžete po sviežom Chanel Chance alebo pôsobivé a nemenej Chanel Coco Mademoiselle. Vôňa od Chanelu patrí medzi absolútnu špičku, čo odráža aj ich cena.

Christian Dior J’adore

Ak môže niekto konkurovať Chanelu, je to jedine Christian Dior. Roku 1999 vznikla ikonická vôňa J'adore, ktorá predstavuje nádhernú oslavu ženskej krásy v tom najlepšom slova zmysle. Veľkolepá, vytvorená z tých najušľachtilejších kvetov, ktoré je možné nájsť v záhrade vonných surovín. Pravý jazmín, ylang-ylang z Komorských ostrovov a damašskou ružu tvorí extrémne príťažlivú vôňu, ktorú si zamilujete.

Lancôme Miracle

Kvetinový parfum Lancôme Miracle z dielne slávneho francúzskeho parfuméra poukazuje na to, že každý okamih je zázrak. Jeho iskrivá vôňa a svetlo ružová farba symbolizuje svitania, úsvit nového dňa, ktorý prináša nové príležitosti. Vôňa z roku 2000, ktorej dizajn odkazuje na 30. roky, dodnes patrí medzi top parfumy.

Lanvin Eclat d’Arpege

Svieži jarný vôňa Lanvin Eclat d'Arpege patrí medzi najobľúbenejšie parfumy a klasiku, ktorá neomrzí. S akcenty orgovánu, citrónových tónov, kvetov, broskýň a cédrového dreva zaujme každú romantickú dušu.

Versace Bright Crystal

Kvetinovo-ovocný parfum Versace Bright Crystal stelesňuje nádherne brúsený diamant s jemnou, ženskou vôňou. Nájdete v ňom tóny citrusov, granátového jablka, pivónie, magnólie, pižma a ambry. Vôňa vhodná aj pre mladé slečny.

Calvin Klein Euphoria

Exotická vôňa plná zmyselných a príťažlivých tónov, to je parfum Calvin Klein Euphoria. Vôňa, ktorá roku 2005 vyhrala prestížnu cenu FiFi ako najlepší parfumérské počin roka. Snúbi sa v nej cudzokrajné orchidey s granátovým jablkom, pižmom a mahagónom. Skvelá voľba pre sebaisté ženy.

Giorgio Armani Sì

Dokonalosť talianskeho vkusu a štýlu predstavuje dámsky parfum Armani Si. Vôňa, ktorú ocenia všetky moderné ženy dodá svojej nositeľke charizmu a silu žiť svoj život naplno a bez strachu. Ak by pre vás táto chypre-kvetinová vôňa nebola to pravé, môžete skúsiť novinku Armani si Passione.

Burberry London

Výborným zástupcom anglických parfumov Burberry je parfum Burberry London For Her, ktorý vznikol roku 2006. Predstavuje Londýn v celej svojej kráse, ako modernú metropolu, ktorá nezabúda na svoje tradície. Drevitá vôňa sa hodí hlavne na jeseň a na chladnejšie dni.

Chloé Chloé

Jedna z najobľúbenejších dámskych vôní, ktorá sa vyznačuje romantickými kvetinovými tónmi s púdrovými akcentmi je Chloé Chloé. Vznikla roku 2008 a predstavuje moderné, elegantné a napriek tomu hravú ženskú vôňu vhodnú pre denné nosenie aj slávnostnú príležitosť.

Dolce Gabbana Light Blue

Mnohými cenami ovenčená vôňa Dolce & Gabbana Light Blue vás v okamihu prenesie na slnečnú a osviežujúci Sicílii. Ak túžite po vôni, ktorá vám pripomenie nádherné pláže Stredomoria, spoločne s jemným morským vánkom a vôňou citrusov, našli ste tú pravú.


TOP 10 pánskych parfumov

Christian Dior Homme Intense

Víťaz prieskumu a nositeľ titulu najlepší pánsky parfum všetkých čias je Homme Intense od Christiana Diora. Výrazná kvetinovo-drevitá vôňa sa hodí hlavne pre slávnostné okamihy či špeciálne večerné udalosti. Nájdete v nej levanduľu, hrušku, kosatec, vetiver a tóny cédrového dreva. Veľmi originálne a jedinečná vôňa je sexy a sebavedomá. Ak sa chcete odlíšiť od väčšiny, siahnite po nej.

Hugo Boss No. 6

Ak by sme mali vybrať najobľúbenejšie pánsku vôňu pre moderného muža 21. storočia, nemôže zvíťaziť žiadna iná ako toaletná voda Hugo Boss No. 6 Bottled. Ambiciózny, cieľavedomá a sebaistá vôňa s ovocnými a kvetinovými tónmi, ktoré sa postupne mení v korenistejšiu klinčeky, škoricu a klinček, aby sa plne rozvinuli v cédrové a santalové drevo s olivovník a vanilkou. Dokonalá a zaujímavá kombinácia.

Giorgio Armani Acqua di Gio

Nádherná vôňa, v ktorej sa snúbi jemný morský vánok a silné slnečné lúče. Ak si prajete podčiarknuť vaše sebavedomie, ukázať svetu svoju slobodomyseľnosť, svieža charizma a príťažlivý sex-appeal, nemôžete zvoliť inú vôňu ako Giorgio Armani Acqua di Gio. Hodí sa pre všetkých, ktorí sa neboja vyčnievať.

Lacoste Essential

Populárna značka s krokodílom v znaku predstavila svetu jednu z najobľúbenejších pánskych vôní Lacoste Essential už roku 2005. drevitú vôňu s citrusovými tónmi, ktorá vás prekvapí svojou výdržou, hoci sa jedná o toaletnú vodu. Energická a povzbudzujúca vôňa, ideálna na denné nosenie.

Christian Dior Fahrenheit

Christian Dior má vôňa tak odzbrojujúci, že tu máme zástupcu hneď dva. Ako vyznieva už zo samotného názvu, tento pánsky parfum je dokonalou voľbou mužov, ktorí sa dokážu pre niečo naozaj zapáliť. Dlhotrvajúci, hrejivá a podmanivá vôňa s korenistými, kvetinovými a citrusovými tónmi je stávkou na istotu pre každého, kto má sebavedomie a nebojí sa žiť každým okamihom.

Versace Pour Homme

Flakón s maskou medúzy plnený oslnivú vôňou citrusov, cédra, hyacintu, fazuľa tonky, ambry a oudu, to je spontánna a sebaistá pánska vôňa Versace Pour Homme. Výborná voľba pre muža, ktorý chce byť očarujúce, sexi a zároveň nestratiť svoju mužnosť.

Davidoff Cool Water

Pánska vôňa Davidoff Cool Water teší muža po celom svete už od roku 1988. Symbolizuje mora v celej svojej kráse, dominanciu, nebezpečenstvo aj živočíšnosti. Obľúbené kombinácia citrusov a drevitých tónov pasujú mužom, ktorí sú odvážni, silní a nespútaní. Poteší tiež svojou nízkou cenou.

Paco Rabanne 1 Million

Flakón v podobe zlatej tehly pánskeho parfumu Paco Rabanne 1 Million dáva okázalo najavo, že takto vonia luxus. Ak sa radi obklopujete prepychom a medzi vaše vlastnosti patrí vysoké sebavedomie, charizma a túžba ísť si za svojimi snami, bude pre vás táto vôňa tou najlepšou voľbou.

Korenistá, silne aromatická pánska vôňa Yves Saint Laurent La Nuit de I'Homme zdôrazní kúzlo vašej osobnosti. Tajomná, zvodná vôňa pre mužov je plná zaujímavých kontrastov a poteší každého, kto rád provokuje. Je všetko, len nie nudná.

Gucci Guilty Pour Homme

Pánsky parfum Gucci Guilty je zástupcom charizmatických, mužných vôní. Sadne každému mužovi, ktorý žije podľa svojich pravidiel a nič ho nezastaví. Nájdete v nej obľúbenou kombinácii citrusov a dreva, navyše s tónmi levandule a pomarančových kvetov. Vyskúšajte, ako vonia opak nevinnosti.