10 pravidiel pre šťastný vzťah

  • MAGAZÍN
  • 10 pravidiel pre šťastný vzťah

10 pravidiel pre šťastný vzťah

Dlhodobý šťastný vzťah je snom každého z nás. Chceli by ste tiež, aby ten váš vydržal dlhé roky? Prečítajte si týchto 10 pravidiel a skúste sa nimi inšpirovať. Veľmi tým zvýšite pravdepodobnosť, že práve vy prežijete svoj život po boku partnera v harmónii a dlhodobej spokojnosti.

10 pravidiel pre šťastný vzťah


1) Nadhľad

Keď sa spýtate párov, ktoré oslávili zlatú svadbu, čo ich držalo po celé roky pohromade, čo myslíte, že vám odpovedia? Láska? Áno, bez tej to samozrejme nejde. Ale dôležitá schopnosť, ktorú si pre spokojný vzťah budete musieť osvojiť, je nadhľad. Mali by ste sa naučiť nebrať si veci osobne a zvládnuť prejsť občasnú jedovatú poznámku, ktorá sem tam unikne z úst každého z nás. Preto, až nabudúce partner zamrmle pod nosom, že ste UŽ ZASE pripálili večeru, usmejte sa a prejdite to bez komentára. Naozaj si chcete kvôli takej hlúposti pokaziť celý večer? Naučte sa správne reagovať, neodsekávejte partnerovi a nenechajte sa jeho poznámkami vytočiť. Možno to tak vôbec nemyslel, len mal skrátka ťažký deň v práci a svoj stres si vylieva na vás. To určite nie je dobre a nechceme tvrdiť, že si máte všetko nechať páčiť. Ale vydržte to niekedy a mlčte. Zoberiete mu tak vietor z plachiet a jeho mrzutosť za chvíľku zmizne rovnako rýchlo ako tá para nad pripáleným hrncom.

2) Starostlivosť o seba

Veľa žien si myslí, že keď má svojho muža "istého", nie je potrebné sa o seba starať. Doma zásadne nerieši svoj účes, sem tam má vlasy riadne umastené, na sebe vyťahané tepláky a staré tričko. Však je predsa doma, tak čo by sa starala? Spoznávate sa? Tak to by ste mali brzdiť. Každý chlap chápe, že nebudete vždy vyzerať ako tá sexbomba, ktorú spoznal na prvom rande, ale prestať sa o seba starať je cesta do pekla! Potom sa vážne nesmiete čudovať, že sa otáča za každou sukňou a možno čoskoro za niektorou utečie. Takže, milé dámy, je na čase začať investovať do seba. Chodievajte pravidelne ku kaderníkovi, ku kozmetičke a na manikúru. Kúpte si kvalitnú kozmetiku na pleť, telo aj vlasy. Rozmaznávajte sa parfumom či toaletnou vodou, ktorú budete používať aj doma! Zájdite si občas do obchodu a nakúpte si nové oblečenie. Staré tepláky nechajte na prácu na záhrade, ale doma, tam nech vám to pristane! Uvidíte, ako svojho partnera potešíte a ako si vás začne pekne strážiť. Čo keby mu krásnu ženu niekto prebral? Muži sú lovci, tak ich v tom podporujte a máte vyhrané.

3) Umenie tráviť čas oddelene

Keď spolu dvaja ľudia začnú chodiť, chcú spoločne tráviť každú minútu. Po čase ale fáza zamilovanosti odznie a ľudia začnú zasa túžiť po istej samostatnosti a kuse slobody, ktorú predstavujú športy, čas strávený s priateľmi či občasný víkend na chate BEZ PARTNERA. Väčšinou sú to muži, ktorí začnú ako prvý cítiť potrebu vlastného priestoru. Ženy často nechápu, nerozumejú, nadobúdajú dojmu, že ich muž už nemiluje, pretože inak by predsa chcel byť s nimi! Tak to ale nie je a múdri ľudia si uvedomujú, že sloboda do každého partnerského vzťahu patrí. Len ho nechajte, nech sa ide vyblázniť na tenis alebo posedieť do krčmy s bandou kamarátov. Vy si zase môžete urobiť večer pre seba, pozrieť sa konečne na seriál, ktorý neustále odkladáte, alebo si zájsť na víno s kamarátkou. Keď sa potom doma stretnete, môžete si porozprávať o tom, ako sa kto mal a budete zase radi, že ste spolu. Budete sa tak na seba tešiť a udržíte vo vzťahu iskru.

4) Spoločné zážitky

Samozrejme ale ku kvalitnému vzťahu patria aj spoločné zážitky. A tie by mali nad tými samostatnými prevažovať. Nemusíte nutne jazdiť čo pár mesiacov na drahú dovolenku a utrácať. Toto nie je o peniazoch. Stačí si len na seba nájsť čas a treba si spoločne uvariť večeru, zájsť sa prejsť po večernom meste a rozprávať sa. Vyrazte na bicykel a prejdite sa po okolí, usporiadajte posedenie s priateľmi, skočte na food festival a vyskúšajte ochutnať niečo nové, navštívte galériu, divadlo, koncert. Spoločne vymaľujte v spálni alebo sa vydajte preskúmať, čo nové z Ikei by pristalo vášmu domovu. Ide o to, aby ste sa naučili zdieľať aj drobnosti a na nich stavali. Možno si myslíte, že svojho dlhodobého partnera dobre poznáte, ale každý sa mení a stále v sebe môže skrývať mnohé prekvapenia. Možno vo svojom mužovi objavíte šikovného dizajnéra alebo zistíte, že ho vážne berie opera. Kto vie? Tak objavujte a nenechajte svoj vzťah zovšednieť.

5) Komunikácia

Hovorí sa, že komunikácia je základ a môžeme to len potvrdiť. Bohužiaľ dnes veľa ľudí nevie, ako má správna komunikácia vyzerať. Nikto ich to nenaučil, nemajú vzory z rodiny a sami sa aktívne moc nesnažia s tým niečo robiť. Obzvlášť muži majú problém vyjadriť svoje pocity, nevedia, ako žene načúvať a ako jej dať to, čo potrebuje. Na druhú stranu ona nevie svoje potreby dostatočne prezentovať, počíta s tým, že muž disponuje telepatiou a sám predsa musí vedieť, čo mala na mysli. Vznikajú potom nedorozumenia, ktoré pri častom opakovaní môžu mať pre vzťah fatálne následky. Ak chcete, aby to u vás doma fungovalo, musíte najskôr pochopiť, že muži a ženy fungujú odlišne. Muži potrebujú všetko počuť priamočiaro, jednoducho a najlepšie stručne. Potom vedia, ako s informáciou naložiť. Ak si teda niečo prajete, či už je to kvetina k narodeninám alebo pomoc s nákupom, povedzte to narovinu a bez okolkov. Neobviňujte, nevyčítajte. Vysvetlite mužovi, ako sa cítite v situácii, ktorá vám nevyhovuje, a navrhnite, čo by s tým mohol urobiť. Je to vlastne celkom jednoduché.

6) Dôvera

Tá je jednou z najdôležitejších pilierov vzťahu. Ak medzi vami nie je dôvera, nikdy nebudete môcť žiť v pokoji a po čase sa váš vzťah rozpadne kvôli neustálemu podozrievaniu a žiarlivosti. Nikto vám nezaručí, že vám partner nezaklame alebo vás nepodvedie. Musíte jednoducho veriť a svoju dôveru mu dať. Vyčítáním a žiarlivými prejavmi ho akurát odoženiete preč.

7) Prekvapenie 

Nielen na narodeniny, Valentína a Vianoce. Robte si radosť len tak. Kúpte mu jeho obľúbenú sladkosť, on vám zase môže urobiť krajší deň príjemnou masážou. Prekvapujte sa drobnosťami. Pretože práve tie nakoniec tvoria celok. Vážte si malých vecí, ktoré pre vás partner robí, a uvidíte, že budete spokojná. Tiež sa nesnažte porovnávať. Možno, že Anka dostala od toho svojho tridsať ruží, vedľa ktorých vaša obyčajná kytica z lúky vyzerá ako chudobná príbuzná. Čo keď ale kamarátkin priateľ naháňa každú sukňu a potom svoje konanie žehlí veľkými darmi? To už tá vaša kytička nepôsobí tak chudobne keď je natrhaná z lásky, že?

A ak predsa len túžite po väčšom darčeku, povedzte partnerovi, čo by ste si priala. Sú to nové hodinky? Voňavý parfum? Buďte konkrétna a uvidíte, že sa z nich budete čoskoro radovať.

8) Vzájomná podpora a načúvanie

Chystáte sa zmeniť prácu alebo prežívate ťažkú situáciu? Váš partner by vám v takých chvíľach mal byť oporou. Iste, človek je silný a dokáže si s množstvom vecí poradiť sám. Nakoniec, i konečné vyriešenie problémov vždy zostáva na jednotlivcovi. Avšak milé slovo, objatia a úprimná podpora vám dodá istotu vo vašom konaní a tiež pomôže uveriť, že všetko zvládnete. Nie nadarmo sa hovorí, že zdieľaná starosť je polovičná starosť. Myslite na to aj vy a dodajte podporu vášmu partnerovi. Muži sa často domnievajú, že prejaviť obavy je známkou slabosti, tak mu ukážte, že pred vami sa nemusí hanbiť svoje pochybnosti priznať. Vydržte mu načúvať a neprerušujte ho, keď už sa vám chce zveriť. Budete pre neho tou najlepšou ženou na svete.

9) Doceňovanie maličkostí

Po pár rokoch spoločného spolužitia sa veci menia. Čo sme v počiatkoch oceňovali, začíname postupne brať ako samozrejmosť. Prestávame vnímať drobnosti, ktoré pre nás druhý robí, a pripadáme si nemilovaný. Čo na tom, že nás zaviezol do práce a uvaril večeru pre oboch, keď nám nevyznal lásku, čo je rok dlhý? Každý je ale zvyknutý svoje city vyjadrovať inak, preto si pozorne všímajte, ako sa partner chová a čo všetko pre vás robí. A nezabúdajte ho za to oceniť. Ak sa z vášho spoločného slovníka začína vytrácať slovo ďakujem, je niečo zle. Chváľte a oceňujte, muži vám to vrátia svojou pozornosťou a láskou.

10) Umenie odpúšťať a priznať chybu

Človek nie je neomylný, a preto nie je fér očakávať, že váš partner bude dokonalosť sama. Zabudol na vaše výročie? Niečo sa mu nepodarilo a zvalil vinu na vás? Opil sa s kamarátmi a prišiel domov neskoro? Ruku na srdce, aj vám sa iste stáva, že občas niečo pokazíte. Preto ukážte svoju veľkorysosť a naučte sa odpúšťať. Samozrejme mu povedzte, čo vo vás jeho konanie vyvoláva a prečo vám vadí, ale nezavádzajte doma tichú domácnosť, neurážajte sa a skúste nevyčítať. Máte právo byť nahnevaná, ale dobre zvážte, ako dlho chcete mať doma otrávený vzduch. Na druhú stranu je tiež dôležité, aby si partneri vedeli navzájom priznať svoju chybu a dokázali sa ospravedlniť.

Nebojte sa ztvrdit svojou ospravedlnenie aj malým darčekom. Svojmu mužovi môžete urobiť radosť kvalitnou pánskou kozmetikou alebo osobitým parfumom. A neexistuje dáma, ktorá by nezmäkla nad krásnym šperkom, kabelkou či zmyselnou vôňou.

V každom prípade, nezabúdajte sa spoločne smiať a radovať zo života. Nad každým vzťahom sa občas stiahnu mraky, ale ak sa naozaj milujete, nájdete vždy silu pokračovať ďalej a prekážky prekonať. Láska je to najkrajšie, čo môžeme v živote poznať. My vám prajeme, nech jej máte vždy dosť.