Šokujúce zistenie: Cesta k šťastiu má len týchto 13 krokov

  • MAGAZÍN
  • Šokujúce zistenie: Cesta k šťastiu má len týchto 13 krokov

Šokujúce zistenie: Cesta k šťastiu má len týchto 13 krokov

Odkiaľ sa berie? A ako ho docieliť? Po šťastí túži určite každý z nás. Je skutočne dôležité, ale ako ho dosiahnuť? Odpoveď je možno trochu prekvapivá, ale cesta, ktorá k nemu vedie, môže byť menej strmá, ako sa na prvý pohľad zdá. Mnohí tvrdia, že šťastie je celkom prirodzený stav bytia, a nie niečo, k čomu by sme sa museli zložito dopracovať. Dokonca sa vraj dá aj natrénovať.  

Podľa vedcov nie sú naše pocity ničím iným, len chemickými reakciami. Dobrú náladu spôsobuje endorfín, ktorý je prezývaný aj „hormónom šťastia.“ A nie je jediný. Ďalej by sme mohli menovať ešte serotonín, dopamín alebo oxytocín – alebo hormón lásky. Je to ale naozaj tak jednoduché? Môžeme k euforickým pocitom radosti dospieť len vďaka dobrému jedlu, pohybu alebo vrelému objatiu? Ako potom docieliť toho, aby naša vnútorná spokojnosť pretrvala?

1. Začnite u seba

 

Každá priaznivá zmena začína v našom vnútri. Až potom nasledujú vonkajšie okolnosti. A aké budú tie vaše? Uvedomte si, že príslovie „Aké si to urobíš, také to budeš mať“, je pravdivé. Nikto to neurobí za vás. Výhovorky vás nezachránia. Postavte sa k veciam a problémom čelom. Príjmite svoju situáciu, aj keď sa vám v túto chvíľu nepozdáva a  nie je ideálna. K zmene môže dôjsť behom okamihu – môže to trvať rok, mesiac, týždeň alebo sekundu, ale nič nie je nemožné. Dôležité je uvedomiť si, že to ide. Hranice všetkých možností doteraz nikto nezmapoval, preto nejde s určitosťou tvrdiť, že je nemožné zmeniť svoj život k lepšiemu. Príjmite zodpovednosť za svoje činy. Nebojte sa priznať svoj omyl. Buďte k sebe úprimný. Vtedy, ak budete so sebou spokojní, bude to z vás vyžarovať na míle ďaleko. Dbajte o svoj zovňajšok. Urobte si radosť len tak – napr. módnou kabelkou alebo príjemnou sviežou vôňou. Alebo si rovno doprajte vkusné analógové hodinky.

2. Verte si


Musíte veriť tomu, že zlepšenie je možné. Dôležité je správne sa rozhodnúť a vytrvať vo svojom presvedčení. To neznamená ignorovať názory iných, naopak, každá rada je cenná a k niečomu dobrá. Nikto nie je dokonalý a nevie všetko. Ale neznamená to ani porovnávať sa s druhými vo všetkom, čo robíte. Každý z nás je iný, každý z nás je jedinečný. Nikto nie je taký ako ste vy. Ste nenahraditeľný. Ani ak by vás naklonovali, nikdy nebude váš klon identický s vami. Nebude mať presne tie isté myšlienky, zážitky ako vy. Vážte si svojich kladov. Uvedomte si všetko, čo viete a dokážete. Koľko ste toho už dokázali?! Nastavte si zrkadlo -  sebareflexia je dôležitá. Je oveľa viac vecí, ktoré vo vašom živote už dávno fungujú, ako tých, ktoré vás trápia.

3. Žite v prítomnosti

Nevracajte sa do minulosti viac, ako je potrebné. Je samozrejmé, že každý si rád zaspomína a pripomenie si príjemné chvíle. Naše zážitky nás robia tými, kým sme. Každý z nás určite prežil nezdary a pády, z ktorých sa poučil. Nezožierajte sa vecami, ktoré nemôžete zmeniť. Neustále vracanie sa do vašej minulosti narušuje vašu prítomnosť, a tým pádom aj vašu budúcnosť. Len vtedy, ak budete žiť prítomnosťou, existovať tu a teraz, vychutnávať si všetko dobré, čo vás stretne, len vtedy budete žiť naplno.

 

4. Prežívajte

Vychutnajte si naplno, čo vás v živote teší. Či už sú to vaše úspechy, alebo úspechy vašich blízkych. A v čase, keď sa nebudete cítiť práve najlepšie, nebráňte sa tomu, niekedy je potrebné prežiť aj tie negatívne emócie. Vyplačte sa. Zakričte si.  Nedržte to v sebe. Potláčanie negatívnych pocitov vám len uškodí a pridáte si tým poriadnu dávku stresu. Prečo by ste mali predstierať, že necítite niečo negatívne, keď sa kvôli tomu tajne trápite ? Čím rýchlejšie to odbúrate, tým rýchlejšie to odznie a v budúcnosti vás to už neprekvapí. Pokiaľ to nebudete riešiť okamžite, môže sa stať, že si tým privodíte vnútorný blok, ktorého sa nebudete vedieť zbaviť. Navyše ak nebudete svoje emócie neustále schovávať, naučíte sa im aj lepšie porozumieť. Prečo sa teda nenaučíme byť šťastní, keď to ide aj inak ?

5. Ujasnite si priority

Čo je pre vás dôležité? Čo v skutočnosti chcete? Opýtajte sa sami seba. Napíšte si zoznam vecí, bez ktorých nemôžete byť, a čo by ste chceli docieliť. Zamyslite sa. Pomôže vám to lepšie si zorganizovať čas a získať väčšiu istotu.

 

6. Radujte sa z maličkostí

Tešiť sa z každodenných maličkostí, na to väčšina z nás zabúda. Či už je to ranná káva, krásne počasie alebo milé slovo -  toto všetko vás môže príjemne pohladiť na duši. Stačí si to len uvedomiť.

 

7. Ďakujte

Majte radosť z toho, čo máte, aby ste mohli získať ešte viac. Neberte svoje úspechy, svojich blízkych a všetko to dobré, čo vo svojom živote máte, ako samozrejmosť. Uvedomte si pravú hodnotu vecí.

 

8. Odpočívajte

Nepreťažujte sa, nezavaľujte sa nikdy nekončiacou prácou. Je potrebné niekedy od všetkého vypnúť, pretože veľmi ľahko upadnete do depresie. Medzi najčastejšie príčiny patrí: stres, dlhodobá nespokojnosť, nedostatok odpočinku alebo potláčanie vlastných pocitov. Človek postihnutý ťažkou depresiou v sebe len sotva vyvolá pocit šťastia...

 

9. Choďte do prírody

Načerpajte energiu z prechádzky po lese. Naučte sa relaxovať – toto užitočné „umenie“ vám pomôže v ťažkej situácii.

 

10. Doprajte si pravidelnú dávku pohybu - žite zdravo

Ozdravné procedúry majú niečo do seba. Pokiaľ máte zdravé zamestnanie a baví vás, hneď sa budete cítiť lepšie.  Jazdite každý deň do práce na bicykli. Kúpte si šikovné športové hodinky a sledujte svoj pokrok. Hodinky Casio G-Shock alebo Festina Chrono Bike potešia nejedného závodníka. 

 

11. Nepreháňajte

Nevytyčujte si prehnane vysoké ciele a udržujte si nadhľad. Majte trpezlivosť – aj sami so sebou. Nevzdávajte sa predčasne. Nepreháňajte to so sebakritikou – to dokáže človeka jedine strhnúť ku dnu. Pozerajte sa na svet bez predsudkov a rozvíjajte sa, pretože nepružná myseľ – to je hotové nešťastie.

 

12. Sledujte svoje okolie

Pozorujte druhých, učte sa od nich. Nemyslite len na seba. Tešte sa z cudzej radosti a vyvolávajte ju, pretože to tak cítite, neočakávajte za to niečo. Drobnosť, ako je obľúbený parfém Chloe pre ženy alebo toaletná voda pre mužov Hugo Boss, vyčarí úsmev na tvári obdarovaného, ale i vám.

 

13. Zostaňte v kľude

Nežeňte sa do ničoho, na čo ešte nie ste pripravení. Neberte si neúspechy, ani kritiku príliš k srdci. Čerpajte z toho, čo vám môže prospieť a vypusťte to, čo pre vás nie je zásadné. Zachovajte si vnútorný pokoj a rozvahu. Pokiaľ nepoznáte všetky okolnosti, nerobte unáhlené závery. Nikdy neviete, či za nepríjemnou situáciou nestojí osobný problém druhého človeka. Cíťte sa skrátka dobre. A hlavne – nezabúdajte mať radosť.