5 jesenných tipov, ako zahnať nudu

  • MAGAZÍN
  • 5 jesenných tipov, ako zahnať nudu

5 jesenných tipov, ako zahnať nudu

Nuda nemusí človeka stretnúť iba na jeseň, ale väčšinou práve v tento čas sa prihlási o slovo. pouze na podzim, ale většinou právě v tento čas se přihlásí o slovo. Hoci možností ako sa zabaviť, je stále viac a viac (obzvlášť vo veľkých mestách), veľa z nás si stále ešte nevie vymyslieť program. Môže za to extrémny nedostatok fantázie? Fakt, že s klesajúcou teplotou klesá aj naša fyzická a psychická aktivita? Alebo stará známa poučka: „možnosť voľby nám komplikuje život“? Nech je príčinou čokoľvek, nenechajte sa zomlieť okolím sa šíriacou jesennou depresiou a užite si každý voľný deň! Poradíme vám ako...

Nezáleží na tom, či dávate prednosť fyzickému alebo psychickému odpočinku, ak ste radšej vonka alebo doma, sám/sama alebo v parte, v meste alebo na dedine… Hlavne, keď viete, čo vás teší, a v pravidelných dávkach si túto očistnú a dobíjaciu kúru aplikujete!

Aj keď v jesenných a zimných mesiacoch nie je počasie k aktivitám vonku príliš priaznivé, neznamená to, že sa doma zabarikádujete a vyleziete von zase až na jar.  Ak neprší, vyrazte na prechádzku a nadýchajte sa čerstvého vzduchu. Bez neho sa psychická pohoda udržuje veľmi ťažko. Uvidíte, že s prítokom okysličenej krvi do mozgu sa vám v hlave zrodí nielen veľa nových nápadov na trávenie voľných chvíľ, ale možno tak vyriešite aj jeden z pracovných problémov, čím aj kariérne povyrastiete!

Inšpirácia prichádza väčšinou v tých najmenej očakávaných situáciách. Úplne mimovolne. Preto si udržujte svoje oči a myseľ otvorené, nech ju lapíte a náležite využijete!

Stále ešte netušíte, ako sa zabavíte? Prečítajte si, ako sa s nudou vyrovnávame my…..

SKRÁŠĽUJEME SVOJE DOMOVY

Pokiaľ je vonka pekne a teplo, snažíme se tráviť väčšinu času tam, a na „budovanie hniezda“ nám úprimne nezostáva veľa času. Ano, v rámci možností udržujeme svoje  domácnosti v čistote, nie sme zvieratá. Takže raz týždenne povysávame, utrieme prach, umyjeme kúpeľňu, vytrieme… No a tiež samozrejme perieme prádlo, umývame riad (za tých šťastnejších z nás to spraví myčka, čo predstavuje obrovskú pomoc!), žehlíme (ak to považujeme za nutné), vyhadzujeme odpadky atď. Ale na jeseň sa konečne môžeme trošku viac vyblázniť!

Možno sa pro prečítaní prvého odstavca čudujete, prečo v článku o tipoch na na zahnanie nudy píšeme o upratovaní. Opakom nudy je zábava. A tou upratovanie pre väčšinu z nás rozhodne nie je. Ale nedá sa nič robiť, urobiť sa to musí. Preto dúfame, že v tomto ohľade vládnete vo svojej domácnosti pevnou rukou a nehanbíte sa prenechať časť riadenia aj na ostatných členov rodiny, predsa len tam bývate všetci. Len tak vám môže zostať trochu času a energie na finálne skrášľovanie - to, ktoré už nerobíme preto, že musíme, ale preto, že nás to baví. 

Zadajte do Googlu magické slovné spojenie „jesenné dekorácie“ a nechajte se okúzliť šikovnosťou a kreativitou viacerých slovenských žien! Vyrobte si napr. veniec na dvere, misku z lístia alebo veselé zvieratká z gaštanov. Tipov nájdete toľko, že nebudete vedieť, ktorý vyskúšať ako prvý… Tak zabavíte nielen svoje ruky a myseľ, ale pri zbieraní gaštanov a vyrábaní zvieratiek dokonca aj svoje deti. A dobrý pocit z odvedenej práce vás bude sprevádzať minimálne, než príde čas vytiahnuť vianočnú dekoráciu…

PRAVIDELNE CVIČÍME, STARÁME SA O SEBA

Bohužiaľ vonkajších aktivít sa na jeseň toľko robiť nedá. Na veľa z nich je už dosť zima a veterno (plážový volejbal, badminton vonku alebo frisbee), na niektoré nie je vhodný povrch (kolieskové korčule – kolieska si s listami veľmi nerozumejú) a na rad aktivít je ešte príliš malá zima (lyžovanie, snowboard, korčuľovanie). Napriek tomu nezostávajte doma!

Vyrazte na prechádzku alebo na výlet, choďte sa prejsť na bicykli, bežte si zabehať alebo choďte so svojimi deťmi púšťať šarkana! Uvidíte, že každý pohyb vám rozprúdi krv v žilách a vyplaví vám potrebnú dávku endorfínov! Len si nezabudnite oblečenie prispôsobiť k počasiu.

Ak si s chladným počasím nerozumiete ani pod niekoľkými vrstvami oblečenia a naviac si k absolútnemu sebauspokojeniu potrebujete nemilosrdne „dať do tela“, kúpte si permanentku do fitka alebo na niektoré skupinové lekcie. Ponuka ako posilňovní , kde si môžete zacvičiť  individuálne, tak aj sálov s riadenými lekciami za posledné roky tak prudko vzrástla, že sa nikto nemôže na nič vyhovárať „Za cvičením“ to má skoro každý blízko, škála náročnosti ponúkaných aktivít je široká (a vyberú si aj ľudia s takmer akýmkoľvek zdravotným obmedzením) a navyše vás vo vašom snažení často finančne podporí aj vaša zdravotná poisťovňa! Tak poďte do toho!

Garantujeme vám, že akonáhle prekonáte počiatočný boj s lenivosťou, čakajú vás už iba samé odmeny...Štíhla a pevná postava, hladká pokožka (lepšie prekrvená), radosť zo sebazdokonaľovania, obdivné pohľady okolia, noví priatelia (možno i známosť) a pozitívne myslenie, ktoré k vám bude priťahovať jen samé pozitívne udalosti.

A aby bol váš skvelý pocit kompletný, nezabudnite sa okrem svojej fyzickej a psychickej pohody starať aj o svoj vzhľad. V jesenných a zimných mesiacoch je obzvlášť dôležité  nepodceniť celkovú hydratáciu – ako vnútorne (dostatočným príjmom tekutín), tak aj  zvonku (výživnými krémami a profesionálnou vlasovou kozmetikou).

Zacvičte si, dajte si sprchu, premažte sa, pekne sa oblečte, namaľujte, učešte, usmejte sa a užite si každý nový deň!

ČÍTAJME PEKNÉ KNIŽKY

Bohužiaľ veľa dospelých vzala knižku do ruky poslednýkrát v školskej lavici. Preto čítanie vnímajú ako niečo negatívne (do čoho boli nútení) alebo k nej jednoducho nemajú vôbec žiadny vzťah. To je ale veľká škoda.

Pozeranie na televíziu alebo do monitora počítača vám nikdy nedá toľko ako čítanie! Zatiaľ čo u čítania musíte zapojiť svoju predstavivosť, fantáziu aj pamäť, a navyše sa tak nevedomky zlepšujete v pravopise, jednoduchým sledovaním televízie udržujete mozog v ukážkovo pasívnom stave a vaša inteligencia deň odo dňa klesá ...V tejto „prelomovej debne“ je vám realita prachsproste servírovaná bez možnosti se na nej akokoľvek podieľať. Dej, vzhľad postáv, interiéry, exteriéry, farba hlasu, hudba atď. Neexistuje nič, čo by ste si museli domyslieť, nič, čo by ste mohli dotvoriť. Len iba sedíte a konzumujeme svet taký, aký vám ho televízne stanice predkladajú.

Zabudnite na staré krivdy,  vypnite na chvíľu všetku elektroniku a za ticha a vône práve uvareného čaju sa pustite do čítania. Uvidíte, aký krásny nový svet sa vám tým otvorí, ako veľmi sa psychicky aj fyzicky uvoľníte. A navyše, za dlhých zimných večerov sa číta najlepšie!

Také milé popracovné čítanie je napr. knižka  Okamžiky šťastia od Patrika Hartla. V tomto jedinečne ľudskom románe nahliadnete na tú istú realitu dvoma úplne odlišnými pohľadmi - muža a ženy - a uistíte sa, že tieto dva svety sú cez všetky snahy naozaj nezlučiteľné. Napriek tomu nám stojí za to sa o to snažiť.

ODMĚŇUJEME SEBA AJ SVOJICH BLÍZKYCH

Či už ste sebeštedrejší, v prvom rade by ste mali myslieť hlavne na seba. Čo by vám urobilo radosť? Určite by ste všetci dokázali na mieste vymenovať hneď niekoľko vecí. Tak prečo si ich nedoprajete?

Rozhodne vás nechceme nabádať k sebectvu a egocentrizmu, ale predsa len, vy ste stredobodom svojho života. Vy ste tým základným stavebným kameňom, ktorý bol položený v deň vášho narodenia a bez vás by sa život, ktorý žijete, vôbec neodohral. Na to nikdy nezabúdajte. Preto sa nehanbite za zdravú dávku sebalásky a robte si život krajší! Až potom ho zkrášlujte i ostatným. Len šťastný človek môže odovzdávať to šťastie ďalej.

Aj keď sú vaše finančné možnosti obmedzené,  každý mesiac by ste si mali určiť sumu, ktorú venujete čisto len sebe. Zaplatiť bývanie, jedlo, služby a ďalšie nevyhnutné výdavky sa musí. Ale to, čo musíme, nás nikdy nebude tešiť ako to, čo chceme. Ak budete svoje peniaze len svedomito investovať, šetriť a nebudete si ich užívať, koledujete si o skorý syndróm vyhorenia.

AK „normálne“ vám to svedomie nedovolí, vyčleňte si aspoň na svoje narodeniny trošku viac peňazí a kúpte si niečo krásne. Niečo, čo nepotrebujete, ale jednoducho chcete. Trebárs značkové hodinky, kabelku alebo parfum. Tie vám budú robiť radosť veľmi dlho ...

SNAŽÍME SE POMÁHAŤ AJ OSTATNÝM

Bohužiaľ v dnešnej nie veľmi čestnej dobe sa obchoduje aj so súcitom. Preto okolo seba neustále počúvame o najrôznejších podvodníkoch, ktorí svojim dobrým hereckým výkonom „vytiahli“ peniaze z ľudí s túžbou úprimne pomáhať Takto „napálení“ ľudia sa potom už naprosto logicky obrnia voči akýmkoľvek žiadostiam o finančnú pomoc a tí, ktorí ich pomoc naozaj potrebujú, ďalej trpia...

Ak cítite, že váš život je už šťastím dostatočne nasýtený, a máte možnosť podeliť sa o kúsok toho šťastia aj s ostatnými, urobte to! Bojíte sa ale, že vaša pomoc skončí v špatných rukách? Potom vyskúšajte  treba…

Vyberajte si rokmi preverené humanitárne organizácie, kde ich činnosť je skutočne vidieť. Okrem nich tam patrí napríklad Unicef, Caritas Internationalis, Lekári bez hranic alebo Človek v tiesni – konkrétne ich projekt Skutočný darček pomáha v chudých krajinách už od roku 2009. Zaplaťte tak africkej rodine „veselú kozu“, záchod alebo čisté ruky. Ak chcete, obdržíte certifikát o prevedenej kúpe , a ten môžete niekomu darovať. Tak potešíte hneď viacej ľudí naraz, aj keď budú na opačnej strane zemegule.

Zrecyklujte svoj textil! Topánky, oblečenie, látky, záclony, kabelky, hračky… Všetko, čo vám už doma dlho zbytočne zaberá miesto a iným ľuďom sa o tom akurát zdá. Odniesť ich môžete do jedného z kontajnerov k tomu určených. Odmenou vám bude dobrý pocit zo vzdušnejších skriní, nové miesto na ďalšie kúsky, ktoré samozrejme nutne musíte mať, a vedomie, že váš starý a už dlho nenosený sveter niekoho poriadne zahreje.

Ako vidíte, spôsobov ako sa zabaviť je veľa, a vy prídete  určite ešte na veľa iných! Tak se nenechajte zvalcovať jesennými splínmi a zdokonalujte seba aj okolie.