5 návodov na úžasné masky na vlasy

 • MAGAZÍN
 • 5 návodov na úžasné masky na vlasy

5 návodov na úžasné masky na vlasy

Vlasy… Pýcha dobrými génmi obdarených mužov, ale prevažne žien. Bohužiaľ nie všetci o nich zmýšľajú ako o svojej pýche. Naopak by dokázali vymenovať milión vecí, ktoré im na ich vlasoch vadia, a v tých najhorších prípadoch sa za ne dokonca hanbia. Ale prečo si toľko ľudí sťažuje na svoje vlasy, keď návodov na to, ako sa o ne starať, je všade okolo plno?

Nebojte, poučovať vás nebudeme… Sami sme dokonalí teoretici, ale tá prax občas pokrivkáva ... Tak čo si teraz spoločne zopakovať to najdôležitejšie, čo by ste mali (ospravedlňujeme sa všetkým mužom, ale predpokladáme, že tí sa nechajú uniesť iným čítaním) vedieť o type svojich vlasov aj o tom, ako sa o ne starať, aby boli zdravé a krásne? Ideme na to! 

Dôvodov, prečo nemáte kladný vzťah k svojim kaderiam, môže byť hneď niekoľko. Máte melír? Farbíte sa? Fénujete sa často? Žehlíte alebo kulmujete si vlasy? Umývate si vlasy každý deň? Trávite väčšinu dňa vonku (na slniečku a vetre)? Tieto a ďalšie faktory uberajú vaším vlasom veľkú dávku energie, ktorú keď im nedodávate, tak chradnú... Napriek tomu nie je nutné, vzdávať sa všetkého, čo máte rada a čo vám dodáva sebavedomie! Rozhodne kvôli vlasom neobmedzujte pobyt v prírode alebo svoje športové aktivity, "pretože ste si dneska umyla hlavu". To by bol veľký krok späť ...Stačí si len uvedomiť, že vaše vlasy (rovnako ako telo a myseľ) potrebujú regenerovať. Akonáhle im to doprajete, vaša prirodzená krása opäť rozkvitne a vaša životná rovnováha bude opäť obnovená.

ZDRAVIE VLASOV ZAČÍNA NA TANIERI

Ešte skôr ako sa pustíme do samotného prehľadu o typoch vlasov, a konečne už vám prezradíme,  aké masky na vlasy im dodajú stratenú vitalitu, dovoľte nám sa na chvíľku zastaviť pri ešte jednej téme, nemenej ovplyvňujúcej kvalitu vašich vlasov - stravy.  Ak váš jedálniček pozostáva prevažne z tučných jedál a mliečnych výrobkov (rovnako s vysokým obsahom tuku), čo ešte podporíte nedostatočným príjmom tekutín, pravdepodobne sa stretávate s mastnými vlasmi. Divíte sa? Telo sa toho všetkého snaží jednoducho zbaviť. Opačný negatívny vplyv na vaše vlasy môžu mať mnohé a nezmyselné drastické diéty, ktoré miesto toho, aby vášmu telu prospeli, tak ho oberajú o veľa dôležitých vitamínov a živín - to sa samozrejme prejaví aj na vašich vlasoch, ktoré sú potom suché a rozštiepené.

Preto i tu použijem výrok, ktorý býva všeobecne neustále opakovaný (ale ako vidíte, nie je základným kameňom pri chudnutí) – vaša strava má byť vyvážená, zložená prevažne z ovocia, zeleniny, chudého mäsa a orechov.

Vlasom konkrétne zalichotíte, ak si dáte:

 • banán: obsahuje vitamín B, čím vyživuje vlasy už od korienkov a dodáva im lesk (navyše ak ho budete maškrtiť pravidelne, zastavíte tým dokonca aj vypadávanie vlasov a zlepšíte tak ich hustotu)
 • ananas: odborník na lámavé a skrepatené vlasy, uľahčuje rozčesávanie (100% ananásovú šťavu naneste aj na svoje vlasy, nechajte 10 min pôsobiť a opláchnite – budete sa diviť!)
 • jablko: aby ste z neho získali maximum, jedzte ho so šupkou - odmení vás pevnými  nestrapkajúcimi sa vlasmi (a prospejete tým aj svojmu tráviacemu ústrojenstvu)
 • mrkva: betakaroten (je jej hlavná zložka) okrem zlepšenia zraku, imunity ai. podporuje tiež rast vlasov (a nechtov), ktoré zanechá lesklé a podčiarkne ich prirodzenú farbu.
 • špenát: obsahuje celú radu vitamínov – hlavne vit. C zaisťujúci ich nelámavosť a optimálne premasťovanie, železo v špenáte obsiahnuté jim zase dodá objem a hustotu

POZNAŤ TYP SVOJICH VLASOV JE ZÁKLAD

To, aký typ vlasov máte, predurčuje hlavne 3 faktory: rasová príslušnosť, genetika a váš biologický vek (nei to bezvýznamné číslo v občianke, ktoré sa vás snaží zaškatuľkovať inam, než by ste rada). S vlasmi je to podobné ako s rodinnými príslušníkmi – to, do akej rodiny sa človek narodí, si nevyberá. Niekto má šťastie, niekto nie. Hlavné  je nesedieť v kúte a neľutovať sa. Zmierte sa s danou situáciou, a ak chcete naozaj nejakú zmenu, tak pre to sama niečo urobte!

Aké sú teda najčastejšie  typy vlasov?

SUCHÉ VLASY

Dievčatá s mastnými vlasmi vám možno trochu závidia, pretože slovo „matné“ museli nadobro vyradiť zo svojho slovníku. Ale vy viete, že nie je čo závidieť… Keď si po vlasoch prejdete dlaňou, cítite aké sú drsné a zacuchané. Bez špeciálnych prípravkov sa veľmi ťažko rozčesávajú, obzvlášť keď sú vlhké, a rozštiepené končeky u nich nijako neprekvapia.

Ak máte suché a lámavé vlasy, možno je to proto, že nepijete dostatečné množstvo čistej neperlivej vody. Voda hydratuje nielen vaše telo a kožu, ale aj vlasy. Bohužiaľ v pokročilejšom veku vás ani ideálny pitný režim nespasí, pretože suchšia pokožka aj vlasy sú  prirodzenou súčasťou hormonálnych zmien, ku ktorým u žien dochádza. Všetky sa musíme zmieriť s tým, že stárneme a jedného dňa zostárneme úplne. Hlavné je sa tomu nepoddávať a nachádzať životnú radosť aj v iných veciach. Pamätajte, že najlepším doktorom a pomocníkom pri všetkých možných zdravotných problémoch je naša optimistická myseľ.

Možné príčiny: časté umývanie vlasov nevhodným šampónom, časté fénovanie alebo žehlenie bez ochranných prípravkov (proti nadmernému teplu), zle urobený melír alebo trvalá (príliš dlhé pôsobenie peroxidu), vysušenie od slunka, špatná životospráva (málo vitamínov a minerálov, nedostatečný pitný režim), nízka hladina estrogénu.

Základné rady: používať kondicionér (po každom umytí) a masku na vlasy (optimálne 1x týždenne), po umytí nechávať vlasy prirodzene uschnúť.

NORMÁLNE VLASY

Nehnevajte sa, ale o tejto kategórii sa príliš rozpisovať nebudeme. Pokiaľ patríte k týmto šťastlivkám, gratulujeme (a úprimne vám, v dobrom, trošku závidíme)! Vaše vlasy nie sú mastné ani suché. Ich umývanie i následné sušenie prebieha hladko a k stylingu vám stačí len minimum špeciálnych prípravkov (alebo žiadne). Ak zvolíte akúkoľvek kozmetiku s označením “na normálne vlasy” nemali by ste šliapnuť vedľa.

MASTNÉ VLASY

Zlý sen, my vieme. Ale nebojte, nie ste v tom sama. Verte, že tento problém trápí veľa dievčat (najmä  v puberte) aj žien. Vaše vlasy sú tak mastné a zplihlé, že potrebujú umyť skoro každý deň. No a čo? Tak ich umývajte! Vieme si predstaviť, že vás takáto stereotypná a častá činnosť ani trošku nebaví – obzvlášť keď viete, že pekné budú niekedy len pol dňa (práve teraz v lete). Ale to se nedá nič robiť, bojujte! Predsa chcete, aby vám to pristalo.

Možné príčiny: hormonálna porucha spôsobujúca nadprodukciu kožného mazu (vysoká hladina testosterónu alebo neschopnosť vašeho tela efektivne sa zbavovať nadbytočných hormónov), stres (potenie), časté česanie alebo prehrabávanie vlasov rukami, strava plná nezdravých tukov.

Základné rady: používať jemný šampón na mastné vlasy (podporuje objem) alebo šampón s označením „na každodenné umývanie“, obmedziť mliečne a tučné potraviny, veľa piť (čistú vodu)

Zabudnite na vetu "vlasy si umyjem až zajtra, dnes som aj tak celý deň doma". Dobre, či budete naozaj sama doma (alebo sa necítite zdravotne najlepšie), dá sa to akceptovať. Ale ak ste si zvykla, používať túto vetu aj na dni, ktoré strávite po boku svojho partnera, pletiete si tak na seba akurát veľký tučný bič ... Zamyslite sa, dovolila by ste si chodiť pred ním s mastnou hlavou aj v začiatku vašeho vzťahu? Že nie? Tak prečo teraz?

Slovo „stereotyp“ býva v súvislosti so vzťahmi veľmi často omielané. Symbolizuje nudu dostávajúcu se väčšinou po niekoľkých rokoch spoločného spolužitia, neochotu partnera nejako vyjsť zo zabehaných koľají, nedostatok lásky/humoru/energie/spolupatričnosti, pokles vzájomnej príťažlivosti… Vieme, že pokiaľ nevidíte záujem o zmenu z partnerovej strany, sama ľahko “zakrníte“ a prestanete sa snažit. Ale ak vám na vašom milom naozaj záleží a neviete si predstaviť život bez neho, prestaňte čakať na nejaký "osudový zlom" a vezmite šťastie do svojich dlaní! Aj doma choďte voňavá, upravená a pekne oblečená (kľudne v teplákoch, ale pekných padnúcich – nie vyblednutých a vyťahaných). Uvidíte, že si všimne a vašu snahu ocení (v najlepšom prípade sa o seba sám začne viac starať, ale zase zostaňte nohami na zemi). Hlavne sa budete neskutočne dobre cítiť… To platí pre ženy so všetkými typmi vlasov Buďte krásna kvôli sebe, kvôli partnerovi, kvôli svojim deťom, potom až kvôli ostatným!

ZMIEŠANÉ VLASY 

Mastné u korienkov, suché a často rozštiepené u končekov. Tiež vám niekedy niekto odporučil dať si melír, aby sa vám vlasy u pokožky hlavy toľko nemastili, ale zabudol poznamenať, že vo zvyšku vlasov sa potom budete potýkať s opačným problémom? A v najhoršom prípade to ani na tie rýchlo sa mastiace vlasy u cestičky nezabralo… Nevadí, aj s týmto typom vlasov si dnešný kozmetický priemysel vie poradiť!

Možné príčiny: veľa chemických prostriedkov (napr. pravidelné odfarbovanie melírom), nevhodná vlasová kozmetika, časté fénovanie a vystavovanie slnečným lúčom, hormonálna disbalancia.

Základné rady: používať šampón na zmiešané vlasy alebo šampón na mastné vlasy a následne kondicionér len od polovice vlasov dole

FARBENÉ VLASY 

Farbené vlasy, na rozdiel od odfarbených alebo melírovaných, nemajú se suchosťou problém. Je to preto, že farba vlasom dodáva pigment a šupinky na povrchu každého vlasu uhlazuje. Peroxidom upravené vlasy naopak svoj pigment strácajú a ich štruktúra je tak narušená. Preto jedinou výzvou, s ktorou sa musia ženy s farbenými vlasmi potýkať je, udržať si farbu žiarivú a sýtu čo najdlhšiu dobu. Z toho dôvodu je treba používať špeciálne prípravky na farbené vlasy ochraňujúce ich pred slnečnými lúčmi, ktoré sú pre farbené vlasy najväčším nepriateľom! Ďalej poradíme, aby ste používali prípravky (šampón, kondicionér, maska na vlasy) vždy od jednej značky. Boli navrhnuté tak, aby dohromady zabezpečili vašim vlasom to, čo sľubujú. Iba so šampónom “dieru do sveta” neurobíte.No, ale teraz sa už pozrite, aké skvelé, relativne lacné a účinné domáce masky na vlasy si môžete vyrobiť behom niekoľkých minút!

 

5 ÚŽASNÝCH DOMÁCICH MASIEK NA VLASY

U všetkých platí takmer stejné pravidlá. Naneste na mokré vlasy, zabaľte ich do uteráku alebo mikroténového sáčku, nechajte 30 minút pôsobiť, potom opláchnite, aplikujte 1x týždne.

Maska na suché vlasy bez lesku   banánová:

 • 1 banán,
 • 1 lyžička olivového oleja (alebo iného),
 • 3 kvapky levanduľového oleja (nemusí nutne byť),
 • 1 lyžička medu.

 

Zničené vlasy   žĺtkovo-medovo-kokosová:

 • 1 vaječný žĺtok,
 • 2 lyžičky kokosového oleja,
 • 1 lyžička medu.


Kávová:

 • 2 lyžice olivového oleja,
 • 2 lyžice mletej kávy,
 • 1 vaječný žĺtok.

 

Mastné vlasy   jablčný ocot, med, citrón:

 • šťáva z 1 citrona,
 • 1 lyžička medu,
 • 1/4 šálky jablčného octa.

 

Proti lupom   ovsená:

 • 1/2 šálky ovsených vločiek,
 • 1/2 šálky plnotučného mlieka,
 • 1 lyžica mandlového oleja.

 

Tip na záver: Majonéza!

Ako ste si mohli všimnúť, základom pre domácky vyrobené masky na vlasy býva často olej alebo vajcia, ktoré doplňuje aj vitamínmi nabitý citron. Preto sa nemôžete diviť že lenivejšie slečny, čo “majú fištróna” si skoro uvedomili, že všetky tieto 3 ingrediencie obsahuje aj majonéza (aj keď domácim maskám bez všemožných „éčiek“ a konzervantov se nevyrovná) a neváhali predať to ďalej.

Postup je ľahký: Kúpite si sáčok s majonézou akúkoľvek značku, namočíte si vlasy, majonézu nanesiete na celú ich dĺžku a poriadne ju vmasírujete.  Zabalíte si vlasy do potravinovej fólie a necháte ju min. 15 minút pôsobiť, potom opláchnete.

Vlasy budete mať po umytí a vyfúkaní naozaj pekné hladké a lesklé (aj keď niekto možno trošku splihlé). Len doporučujeme, umyť si potom vlasy min. 2x a nejakým voňavejším šampónom, ktorý prebije ten ľahký zápach rýchleho občerstvenia, ktorý sa vás bude chvíľku držať …

A posledné a nemenej  zásadné doporučenie?

MASKA NA VLASY Z KOKOSOVÉHO OLEJA

Asi žiadnu z nás neminulo šialenstvo po kokosovom oleji. Tento voňavý prírodný produkt tak behom chvilky rozdelil populáciu do 3 hlavných skupín:

 • milovníčok  používajúcich ho v kuchyni, kúpeľni aj spálni,
 • zdržanlivejšie dámy ešte stále rozlišujúce jedlo od kozmetiky,
 • ženy, ktoré ho ešte nemajú, ale už o ňom počuli  a často premýšľajú, či si ho majú kúpiť…

Ak patríte do poslednej skupiny, už nepremýšľajte a kúpte si ho. Vážne. Vďaka jeho masívnej obľube  už navyše nie je tak drahý (ako pred niekoľkými mesiacmi), najmä na internete ho zoženiete za naozaj lákavé ceny. Kokosový olej je plný antimikrobiálnych látok, zdravých mastných kyselín, vitamínov a minerálov, ktoré do hĺbky zregenerujú vaše vlasy a ukľudnia pokožku hlavy. Zároveň podporuje rast vlasov, zvyšuje ich objem a vaše vlasy zanechá opravdu krásne lesklé a voňavé.

Maska na vlasy z kokosového oleja: Naberte si do dlane přibližne pol polievkovej lyžice kokosového oleja (pokiaľ máte dlhšie vlasy, zoberte kľudne viac), zahrejte ho v dlaniach (trením o seba), jemne ho vtlačte do celých vlasov (hlavne do končekov), prečešte vlasy po celej ich dĺžke redším plastovým hrebeňom (až ku končekom), štipcom alebo gumičkou si jemne pripnite vlasy k hlave (do polohy “vysokého drdolu”), omotajte si okolo hlavy teplý uterák alebo potravinovú fóliu,  nechajte pôsobiť 30-40 minút, potom opláchnite šampónom (doporučujeme 2x).

Ak sa vám aj tak nechce vyrábať domáce pleťové masky na vlasy, alebo napríklad idete na dovolenku, kde na takéto čarovanie nebudete mať podmienky, čas ani chuť, môžete si vybrať jednu z profesionálnych kaderníckych masiek v našom e-shope.