Správny detox? Vieme ako na neho!

  • MAGAZÍN
  • Správny detox? Vieme ako na neho!

Správny detox? Vieme ako na neho!

V dnešnom článku si povieme, v čom nám môže byť detox prospešný. Povieme si, aké sú jeho formy a tiež, aké sú riziká. Vo väčšine internetových riadkoch sa totiž nedozviete, že nesprávnym postupom si môžete skôr uškodiť ako pomôcť.

Kde sa vzal, tu sa vzal

Hoci je jarná detox medzi ľuďmi momentálne v móde, rozhodne to neznamená, že by vznikol len nedávno. Detox ľudia praktizujú už od pradávna. Spojený je najmä s kresťanskými Veľkou nocou, kde sa objavuje vo forme 40 denného pôstu. Už ale v antickom Grécku filozofi nabádali obyvateľov, že miesto najrôznejších liečiv môžu v prípade problémov vyskúšať pár dní o hlade. Určitú formu pôstu nájdeme snáď u každého národa alebo kultúry, a odovzdáva sa ďalej a ďalej, preto je jasné, že táto očista bude mať svoj dôvod. Musíte ale vedieť, ako detox prevádzkovať správne.

Prečo vyskúšať detox?

Dôvody, prečo ľudia pristupujú na očistné kúry sú rôzne. Niektorí chcú zbaviť svoje telo škodlivých látok, iní ho berú ako súčasť chudnutia, ďalšie dodržiavajú tradíciu. Nech už je vaša motivácia akákoľvek, každá jeho sa prejaví hlavne v tráviacom ústrojenstve. Detoxikačné diéta skvele prečistí vaše črevá. Sú schopné zadržať až 8 kg stolice, ktorá vo vnútri tlie a produkuje toxické látky. To je poriadne množstvo. Je preto veľmi dôležité dbať na pravidelné vyprázdňovanie a udržiavanie čistých čriev. Jedine tak bude naše telo schopné vstrebávať z potravín väčšie množstvo živín a prospešných látok. Zrýchlime si metabolizmus, nebudeme musieť jesť také množstvo jedla, a pritom sa budeme cítiť ľahko, s množstvom energie v žilách.

Prírodné očista môže byť prospešná naozaj každému. Ak sa stretávate s nadváhou, pomôže vám detox s chudnutím, keď po jeho prekonaní si vystačíte s menším množstvom potravín. Ak je váš problém naopak komplikované priberanie, detoxe sa tiež báť nemusíte. Vďaka nemu si porovnáte tráviaci systém. Hoci zo začiatku zrejme trochu schudnete, postupne sa telo ľahšie dostane k optimálnej hmotnosti (za predpokladu vhodného stravovania). Detox pomáha aj športovcom. Vďaka zrýchlenému metabolizmu sa v tele nehromadí toxíny, čo má za následok oveľa viac energie a menej únavy. K športovým výkonom sa tak nebudete musieť prehovárať.

Pri detoxe tela samozrejme nedochádza len k očiste čriev. Ľudské organizmus je prepojený systém, preto mimo tráviaci trakt čistíte aj ďalšie orgány. Na rad sa dostanú aj pečeň alebo obličky. Po prehýrených sviatkoch či zimných mesiacoch plných horšieho počasia často zaháňame zlú náladu fľaškou dobrého alkoholu. Ten ale rozhodne neteší naše pečeň alebo obličky. Práve detox môže týmto namáhaným orgánom značne uľahčiť. A vám predĺžiť život.

Ako spoznáte, že nastal čas na detox?

Vyskúšať nejakú tú očistnú kúru môžete, ak málo chodíte na čerstvý vzduch a väčšinu dňa strávite zatvorení v miestnosti, v prípade, že máte sedavé zamestnanie, trápi vás stres a nespavosť, viac než predtým si doprajete alkohol alebo cigarety a jeme stravu s množstvom "éčok ", rôzne fastfoody a ťažké jedlá.

Spoznávate sa v niektorom zo spomínaných prehreškov? Potom vedzte, že vám detoxikačné diéta jedine prospeje.

Detoxikujte svoje telo správne

Formy detoxe môžu byť rôzne. Ak si pod pojmom detox predstavujete najmä rôzne tabletky, zázračné čaju alebo kokteily, ktoré často sprevádzajú aj rôzne pochybné diéty, nechajte sa vyviesť z omylu. Ich konzumácia nie je trestuhodná, a ako doplnenie stravy ich využívať môžete, my ale uprednostňujeme prirodzenejšie formu očisty.

Základom každého detoxe je správna strava. Zamerať sa môžete na najrôznejšie ovocné a zeleninové šťavy alebo bylinné čaje (vhodné sú byliny ako žihľava, rebríček, nechtík lekársky). Jesť môžete aj ovocie a zeleninu v nespracovanom stave, ďalej potom celozrnné obilniny, strukoviny, semienka a orechy. Vhodné je zaradiť aj tzv. Superpotraviny ako je chlorella, chia semienka alebo goji. Hlavným cieľom je do tela dostať množstvo vitamínov a vlákniny, ktorá pôsobí na črevá. Vyhnúť by ste sa mali rafinovanému cukru, bielemu pečivu, mliečnym výrobkom, mäsu a údeninám a koreneným či slaným jedlám.

K detoxe pridajte pohyb i odpočinok

Čistiaca kúra v podobe odľahčenej stravy nie je všetko. Aby bol účinok skutočne taký, ako si prajete, musíte sa zamerať aj na ďalšie aspekty vášho života. K tým patria najmä dostatočný pohyb a šport. Nemusíte lámať rekordy v šprinte, ale zaraďte do svojej očisty vybehnutie do parku, domáce posilňovanie alebo napríklad jogu. Do tela sa športovaním vyplavujú endorfíny a naopak, von sa prostredníctvom potu vyplavujú škodlivé látky. Pomôžete si spevniť postavu, zbavíte sa tuku a vybudujete svalovú hmotu.

Nezabúdajte ale ani na odpočinok. Za športové výkony sa odmeňte masážou, príjemnú kúpeľov alebo saunou. Detox nie je iba o očiste tela, ale aj duše a myšlienok. Zabudnite na chvíľu na všetky starosti a doprajte si chvíľku len pre seba. Zamerajte sa na prítomnosť a nechajte svoje myšlienky voľne plynúť. Nebráňte sa ani krátke meditáciu. Tá neznamená, že by ste úplne vypli myslenia a mozog. Najrôznejšie myšlienky vám budú do hlavy stále prenikať, vy sa ale môžete naučiť pozrieť sa na s nadhľadom a ovládať ich silu.

Ako dlho by detox mal trvať?

Možno vás očistná kúra zaujala, ale hovoríte si, že takéto stravovanie a spôsob života sa nedá vydržať dlho. S tým musíme súhlasiť. Dobrou správou však je, že telu postačí už pár dní, aby si odpočinuli. Ideálne je tak vyčleniť si v roku pár týždňov, po ktorej budete detoxikácii praktizovať. Doprajete tak čas na regeneráciu svojim črevám, pečeni a obličkám, a zvýšite ich výkon.

Ak si trúfate, môžete vyskúšať detox dlhodobý, ktorý vlastne zahŕňa kompletnú zmenu životosprávy. Ak sa rozhodnete pre tento krok, výrazne doporučujeme zmenu postupnú.

Pozor - nesprávnym detoxom si môžete ublížiť 

Na záver sa dostávame k tomu najdôležitejšiemu. Je detox naozaj zdravý? Je vlastne nutný? Názory odborníkov sa rôznia, radi by sme ale poukázali na určité chyby, ktorých sa môžete pri očistnej kúre nevedomky dopustiť.

Všetkého veľa škodí

Pokiaľ hodláte svoje telo začať naraz bombardovať zelenú riasou chlorellou, veľkým množstvom ovocných či zeleninových štiav plných vlákniny, môžete si črevnú mikroflóru rozhodiť, spôsobiť hnačky alebo dokonca bolestivé trhlinky v črevách.

Výpadok bielkovín

Ak zvolíte radikálnejšie formu detoxe iba s ovocnými a zeleninovými šťavami, vyradíte z jedálnička proteíny a tuky, ktoré sú pre telo nevyhnutne dôležité. U dlhodobejšieho niekoľkomesačného detoxe dbajte na to, aby ste tieto látky telu dodali.

Príliš veľa ovocia

Hoci sú šťavy a smoothie dnes veľmi populárne, zmixujeme tak do malého množstva veľký počet kusov ovocia. Dostávame tak do tela hromadu cukru, ktoré mu rozhodne neprospieva. Pri príprave ovocných koktailov sa riaďte jednoduchým pravidlom: rozmixujte či odšťavte iba také množstvo ovocia, ktoré by ste boli v tú chvíľu schopní zjesť.

Jojo efekt

Ak siahate po detoxikácii organizmu ako diéte, a dúfate, že sa vám podarí schudnúť, budete úspešní. Ale len na chvíľu. Akonáhle sa vrátite k svojmu bežnému stravovaciemu režimu, kilá sa vráti, a mnohokrát aj vo väčšom počte. Každá diéta, ktorá je krátkodobá, má aj krátkodobý účinok. Oveľa vhodnejšie je zdravé stravovanie pojať ako svoj celoživotný štýl.