Ako nanášať make-up

Ako nanášať make-up

Správny make-up dokáže doslova čarovať. Keď zvolíte vhodný produkt a dobre ho nanesiete, krásne vyrovná tón vašej pleti a vaša tvár bude vyzerať ako zo žurnálu. Jeden z najdôležitejších krokov je aplikácia, ktorú musíte vykonať správne. Keby sa vám to nepodarilo, miesto perfektného make-upu budete vyzerať ako nepodarený klaun, a to určite nechcete. Najväčšia chyba, akú môžete urobiť je naniesť si make-up rovnomerne na celú tvár. Týmto krokom akurát docielite efekt masky, ktorá vyzerá extra neprirodzene. Ako si teda make-up nanášať správne? Spôsobov je viac, a my vám dnes prezradíme, ako na to.

4 kroky k perfektnému make-upu

Aby Vaša tvár vyzerala krásne a prirodzene, je potrebné dodržať tieto kroky


Čistá a hydratovaná pleť

 

Než si nanesiete make-up, je tu jedna vec, na ktorú nesmiete nikdy zabúdať. Tou je hydratácia. Tvár by ste mali hydratovať pravidelne, nielen v okamihu líčenia. Celková hydratácia pokožky totiž zaručí ľahšiu aplikáciu. Make-up sa nebude hromadiť na žiadnych suchých miestach, ktoré by sa na pleti mohli objaviť. Pravidelným krémovaním navyše zbavíte pokožku nevzhľadných šupiniek, ktoré by inak vynikli

Ak máte vo svojej kozmetickej výbave primer - podkladovú bázu, použite ho ešte pred nanesením samotného make-upu. Postará sa o to, aby líčenie dlho vydržalo a aby sa make-up neusadzoval v drobných vráskach a širokých póroch. Jeho najjednoduchšia aplikácia je ipomocou prstov.

Použitie korektoru

Korektor sa používa pre zakrytie tmavých kruhov pod očami, rôznych začervenaných miest, akné alebo jazvičiek. Na miesta, ktoré potrebujete extra kryť naneste korektor v malom množstve a jemným poklepávaním ho rozotrite, pokiaľ nebude miesto vyzerať prirodzene. Korektor nikdy nerozotierajte ako krém.

Tip: Niekto volí použitie korektora až po nanesení make-upu. To je vhodné v prípade, že potrebujete zakryť veľkú nedokonalosť. Dávajte si však pozor, nech miesto vyzerá prirodzene a nevytvoríte si na tvári nevzhľadné a výrazné fľaky. K aplikácii môžete použiť prsty alebo malý a úzky štetec.

Nanášanie make-upu

Make-up môžete nanášať z dlane, chrbta ruky alebo z fľaštičky samotnej. Malé množstvo aplikujte na miesta, ktoré potrebujú zjednotiť. Určite neodporúčame nanášať ho na celú tvár, ktorá by potom nepôsobila prirodzene. Aplikujte ho na bradu, okolo nosa a úst, pod oči a na čelo. Na tieto problematické miesta ho naneste v malom množstve a pri roztieraní sa ho snažte vyťahovať akoby smerom von zo stredu tváre. Týmto spôsobom docielite krásne zjednotenie a nebudete mať napríklad nepekné prechody v oblasti vlasov, ktoré by make-up prezradili..

Finálne dokončenie

Akonáhle budete mať make-up nanesený, je potrebné doladiť detaily. V takejto podobe totiž vaša tvár bude vyzerať až príliš zjednotene a určite neprirodzene. Teraz prichádza čas na aplikáciu rozjasňovačov, kontúrovacích ceruziek alebo lícenky. To všetko z toho dôvodu, aby tvár dostala prirodzený vzhľad. Rozjasňovač môžete naniesť pod oči na lícne kosti, na nos, bradu či hornú peru. Lícenka potom vášej tvári dodá prirodzený tón. Zabudnúť nesmiete ani na púder, ktorý celý make-up zafixuje a postará sa o to, aby sa po čase na tvári netvorili nevzhľadné mapy.

Aké štetce na make-up použiť?

Niekedy je komplikované vyznať sa vo všetkých rôznych kozmetických pomôckach. Prinášame aspoň v krátkosti informácie o tých najpoužívanejších.

stetce-make-upPlochý štetec na make-up

Je vhodný pre tekuté a krémové make-upy a korektory. Vďaka širšiemu tvaru vie naniesť silnejšiu vrstvu, jeho končekmi navyše make-up dobre nanesiete aj v okolí nosa alebo obočia. Môže však robiť šmuhy alebo zvýrazniť šupinky, preto sa vždy snažte mať pleť pekne hydratovanú a v rovnováhe.

Štetec s dlhými vláknami

S týmto typom môžete nanášať make-up každej konzistencie. Hodí sa pre všetky typy pleti a vytvoriť s ním ide jemné až silné krytie. Ideálne ho po tvári veďte krúživým pohybom, ktorý make-up krásne rozmiestni a urobí ho prirodzeným. Ľahko sa s ním pracuje a dobre sa čistí.

Beauty blender

Má podobu špeciálnej hubky kužeľovitého tvaru. K dostaniu je v rôznych veľkostiach. Jeho využitie je široké - od aplikácie klasického make-upu cez korektory, krémové lícenky, očné tiene alebo dokonca aj rúžu. Vyberte si blender z kvalitného materiálu a vhodnej veľkosti presne pre vaše potreby. Pred aplikáciou je ideálne ľahko ho navlhčiť, aby ste docielili prirodzený vzhľad. Práca s ním nie je komplikovaná, chce ale trochu cviku a praxe. Make-up s ním nanášate "klepaním", netreba s ním nejako prehnane krúžiť a rozotierať. Po použití by ste mali hubku vždy vyprať.

Oval brush

Oválny štetec je viacmenej novinkou na trhu. Je husto osadený jemnými štetinkami, rúčku má ohybnú. Skôr než pre tuhé make-upy sa hodí pre tekuté a krémové. Jeho výhodou je malá spotreba prípravku, pretože nesaje toľko ako napríklad hubka. Predáva sa vo viacerých veľkostiach, takže si môžete vybrať presne podľa vašich preferencií.

Prsty

Zabudnúť by sme nemali ani na tento spôsob, ktorý dokonca používajú aj profesionálni vizážisti. Rukami sa dá nanášať len tekutý alebo krémový make-up. Pozor si však musíte dať na to, aby ste nevytvorili na tvári fľaky a šmuhy. Je občas ťažké prstami naniesť make-up rovnomerne.

Tipy a rady

Zmatňujúce papieriky

Ak máte mastnejšiu alebo zmiešanú pleť, určite pri sebe noste zmatňujúce papieriky. Tie dnes zoženiete v každej drogérii. Vedia krásne odsať prebytočný maz, bez toho aby ste si make-up rozmazali a porušili. Sú lepším riešením než púder, ktorý síce maz zmatní, ale po viac aplikáciách opäť nastane efekt masky. Navyše môže takéto konanie spôsobiť upchávanie pórov.

Menej je viac

Aj pri make-upe platí, že prirodzený vzhľad vždy vyzerá lepšie, ako prehnané kontúrovanie. Hoci sa môžete stretnúť s návodmi najrôznejších módnych blogeriek, ktoré používajú x prípravkov, v bežnom živote ich naozaj nepotrebujete. Niečo iné je vytvoriť si večerné líčenie, cez deň však stavte na striedmosť.

Starajte sa o svoje líčiace pomôcky

Štetce aj hubky vždy pravidelne čistite, aby ste si na pleť nenanášali nečistoty. Je to veľmi dôležitý krok, vďaka ktorému predídete akné a vyrážkam. Investujte do kvalitných pomôcok, ktoré zdokonalia nanášanie make-upu a vydržia vám dlhé roky.