Ako používať odličovaciu vodu a čo ste o nej nevedeli?

 • MAGAZÍN
 • Ako používať odličovaciu vodu a čo ste o nej nevedeli?

Ako používať odličovaciu vodu a čo ste o nej nevedeli?

Správne odličovanie je dôležité najmä preto, že zvyšky skrášľovacích prostriedkov môžu zaniesť pleť tváre a spôsobovať nepríjemné pocity na tvári, ktoré sa môžu v prípade nevhodného ošetrovania pretaviť do závažnejších dermatologických problémov. Odličovanie by malo byť vykonávané pravidelne každý večer, aby si pleť v priebehu noci oddýchla a bola správne hydratovaná.

Odstránenie make-upu a ďalších prípravkov je možné realizovať niekoľkými spôsobmi, ideálne je však postupovať šetrne - bez použitia agresívnych pomôcok, ktoré môžu z dlhodobého pohľadu pleti skôr uškodiť. Odlíčenie by malo byť realizované v dvoch základných krokoch, a to v povrchovom a hĺbkovom prečistení, tzn. v odstránení nanesených prípravkov a potom v prečistení zvyškov nečistôt v póroch, na ktoré nadväzuje ďalšie ošetrenie pleti. 

Prípravky na odličovanie

Existuje niekoľko typov odličovacích prípravkov, ktoré sa líšia predovšetkým textúrou - môžete sa stretnúť s odličovacími olejmi, gélmi, mliekami, penami, alebo vodou. Každý z týchto prípravkov má svoje špecifiká a zodpovedajúci spôsob nanášania vrátane ďalšej starostlivosti po použití: 

 • Balzamy - sa nanášajú po napenení na pokožku priamo ručne a používajú sa podobným spôsobom ako mydlo. Po vmasírovaní sa odstraňujú opláchnutím. Ide o zmesi olejov, ktoré na pokožke pôsobia vďaka zahriatiu, preto je lepšie ich najskôr postupne stierať obrúskom namočeným v teplej vode a následne opláchnuť studenou, aby prišlo k uzavretiu pórov.
 • Oleje - sa používajú podobným spôsobom ako balzamy, keďže fungujú na podobnom princípe. Odličovací olej je potrebné zahriať v dlaniach a následne dôkladne vmasírovať do pokožky. Odstraňuje sa pomocou teplej vody a následným opláchnutím studenou vodou.
 • Mlieka - majú všeobecne šetrnejší charakter, na pleť sa nanáša pomocou vatového tampónu, ktorým sa jemne masíruje tvár. Po dôkladnom vyčistení sa následne stiera suchým obrúskom alebo vatou. Keďže odličovacie mlieka nie sú priamo uspôsobené na čistenie pleti, je dobré ich kombinovať s ďalšími prípravkami, najlepšie s micelárnou vodou, čistiacim gélom alebo mydlom.
 • Peny - vďaka štruktúre prestupujú až do pórov a vynášajú v priebehu odličovania na povrch ďalšie nečistoty, prach a prebytočný maz. Pena je preto vhodná predovšetkým na mastnú alebo zmiešanú pleť. Samostatne je síce účinná, ale je lepšie ju kombinovať s niektorým z týchto prípravkov.
 • Voda - micelárne odličovacie vody sa stali populárnymi najmä v poslednom desaťročí. Používa sa predovšetkým na citlivú pleť, ale je tiež vhodná na všetky typy pokožky. Jej hlavnou výhodou je, že nevyžaduje následné opláchnutie, je teda možné ju používať prakticky kdekoľvek.

Odličovacia voda a jej použitie

Odličovacia voda sa používa predovšetkým ako samostatný prípravok na odstraňovanie make-upu a ďalších skrášľujúcich prípravkov. Nanáša sa na tvár pomocou obrúskov alebo vatových tampónov, a to bez predchádzajúcej prípravy opláchnutím. Pri čistení by sme mali dodržiavať tieto zásady:

 1. Odličovať vždy večer a čistiť dvakrát denne - teda tak ako večer, tak ráno pred nanesením make-upu, aby prišlo k odstráneniu prachu a nečistôt usadených na pleti počas spánku.
 2. Vyberať takú vodu, ktorá zložením zodpovedá typu pleti, aby bola dôkladne vyčistená a zároveň neprišlo k jej podráždeniu.
 3. Nanášať jemne - nie je potrebné pokožku drhnúť.
 4. Čistenie vykonávať nielen na tvári, ale aj na ďalších problematických miestach, ako sú krk a dekolt.