Ako zregenerovať vlasy prírodnou cestou?

  • MAGAZÍN
  • Ako zregenerovať vlasy prírodnou cestou?

Ako zregenerovať vlasy prírodnou cestou?

Vlasy sú ozdobou každej ženy, často sa k nim však nesprávame tak, ako by sme mali. Farbíme ich, stylujeme a češeme do rôznych (až monštruóznych) účesov, ktoré vyžadujú dávky laku, aby držali svoj tvar a zachovávali ho rovnaký po celý čas, kedy majú reprezentovať ich nositeľku. V tomto článku nájdete zopár skvelých tipov na prírodnú regeneráciu vlasov.

Časté používanie rôznych prípravkov, najmä takých, ktoré svojím zložením nie sú príliš šetrné k vlasom a tak môžu viesť k strate ich kvality, lámavosti a celkovému oslabovaniu. Všetky používané prostriedky sa potom podpisujú na kvalite pokožky hlavy, ktorá sa môže pod takým náporom vysušovať a byť dôvodom pre častejšie vypadávanie vlasov.

Zdravé a poškodené vlasy

Zdravé vlasy sú charakteristické svojim leskom, pružné s dobre prekrvenou pokožkou bez lupín. Ošetrovanie zdravých vlasov je jednoduché - najčastejšie sa používajú bežné šampóny na normálne vlasy doplnené kondicionérom, ktoré uľahčia rozčesávanie. Takéto vlasy sa regenerujú prirodzene prostredníctvom vlastnej produkcie živín.

Poškodené vlasy sú zvyčajne málo pružné (majú tendenciu sa strapatiť) a strácajú lesk. Oslabenie vlasového vlákna je spôsobené nadmerným zaťažovaním a nedostatočnou výživou, ktoré sa prejavuje predovšetkým v narušovaní ich štruktúry a následnom štiepeniu a lámaniu. Pokožka hlavy u poškodených vlasov býva vysušená, odlupujú sa z nej lupiny a je celkovo pocitovo nepríjemná Vysušovanie často vedie k svrbeniu. Vzhľad poškodených vlasov je nevýrazný a matný. Takéto vlasy vyžadujú špeciálnu starostlivosť, ktorá im navráti pôvodnú kvalitu.

Regenerácia vlasov 

Regeneráciu poškodených vlasov je možné vykonať niekoľkými spôsobmi. Primárnym krokom je vždy zmena jedálnička - výživa vlasov začína od celkového stavu organizmu. Ak chýbajú potrebné živiny, prejaví sa tento aspekt nielen na vlasoch, ale aj na celkovom vzhľade pleti a zdravotnom stave. Vlasom prospievajú predovšetkým strukoviny a orechy, obsahujúce potrebné vitamíny a ryby, ktoré sú zdrojom nevyhnutných omega 3 mastných kyselín dodávajúcim vlasom lesk.

Okrem správnej životosprávy možno regeneráciu dosiahnuť dvomi postupmi podľa miery zasiahnutí a poškodenia, a to: 

  • povrchovou regeneráciou - obvykle sú používané bylinkové kúpele, ktorými sú vlasy preplachované na získanie pôvodnej výživy,
  • hĺbkovou regeneráciou - vo forme masky alebo zábalu. Hĺbková regenerácia je určená pre vlasy silne poškodené

Na oba typy regeneračných procesov je vhodné používať buď priamo namiešané bylinkové zmesi, ktoré zodpovedajú parametrom vlasov a vlasovej pokožky, alebo kvalitnú prírodnú kozmetiku.

Povrchová a hĺbková regenerácia vlasov

Väčšina prípravkov na regeneráciu vlasov a pokožky hlavy je vyrábaná na prírodnej báze, pretože je nutné, aby boli veľmi šetrné a ďalej ich nezaťažovali. Počas doby regenerácie, ktorá môže trvať aj niekoľko týždňov v závislosti od závažnosti poškodenia, je lepšie nepoužívať bežné prostriedky vlasovej kozmetiky a striedať povrchové a hĺbkové regeneračné prípravky podľa špecifických pravidiel.

Na povrchovú regeneráciu sú určené predovšetkým šampóny s bylinnými extraktmi. Šampóny vlasové vlákna rehydratujú a dodajú im potrebnú výživu. Ak máte slabé vlasy, je možné používať šampóny vhodné na denné umývanie, ktoré upokojujú pokožku hlavy a dodávajú vlasom pôvodnú povrchovú ochranu.

Hĺbková regenerácia je vykonávaná maskami a zábalmi, ktoré sú aplikované menej často. Maska vlasové vlákno hydratuje do hĺbky a pomáha ho chrániť pred vonkajšími vplyvmi, najmä poveternosťou, slnečným žiarením a znečisteným ovzduším. Okrem regeneračných masiek je možné použiť ďalšie prípravky, ako sú toniká, séra alebo vlasové kôry. Aplikácia vyžaduje dôkladné vmasírovanie do vlasov a pokožky hlavy. Prípravky sú následne ponechané stanovenú dobu  na pôsobenie a potom jemne vymývané podľa inštrukcií výrobcu.

Pre regeneráciu vlasov je nevyhnutná veľmi dôsledná starostlivosť, na ktorú musia nadväzovať udržujúce procedúry, ktoré sú prevenciou ďalšieho poškodzovania vlasových vlákien.