Ako sa obliecť na pracovný pohovor?

  • MAGAZÍN
  • Ako sa obliecť na pracovný pohovor?

Ako sa obliecť na pracovný pohovor?

Nie ste vo svojom zamestnaní spokojní a radi by ste si konečne našli prácu, ktorú budete milovať? Prvý krok na ceste za vysnívanou pozíciou je úspešné zvládnutie pracovného interview. Ako sa pripraviť na pracovný pohovor tak, aby ste vytreli zrak každému personalistovi a nový zamestnávateľ sa rozhodol práve pre vás? Čo si na schôdzku obliecť a čoho sa vyvarovať?

Dobrá práca patrí v rebríčku priorít každého človeka na vysokú priečku. Pretože práve v zamestnaní väčšina z nás trávi cez deň najviac času, chceme si zvoliť dobre. Ak pracujeme v nepríjemnom prostredí s ľuďmi, ktorí nás stresujú alebo naopak medzi naše povinnosti patria len rutinné záležitosti, ktoré čoskoro omrzia, bývame frustrovaní, a to nielen v práci, ale aj vo voľnom čase. V takom zamestnaní sa buď dlhodobo trápime, ale v tom lepšom prípade nájdeme dostatok odvahy na ukončenie pracovného pomeru.

Keď sa rozhodneme pre druhú variantu začneme hľadať novú prácu, väčšinou nás čaká maratón po pracovných pohovoroch, ktorý býva psychicky náročný. Ak sa ale naučíme pár zásad, môže sa tento beh výrazne skrátiť. Základom je aj správna voľba oblečenia, pretože personalista si o vás urobí čiastočný názor ešte skôr, než vôbec prehovoríte.

Dnes už dávno neplatí, že na pohovor musíte prísť v kostýme či v obleku. Niekedy takto extrémne slušné oblečenie môže vyzerať nepatrične vzhľadom k filozofii firmy, a vy tak zbytočne podkopete svoju štartovaciu pozíciu. Nikto totiž nechce v priateľskom a uvoľnenom kolektíve človeka, ktorý pôsobí starosvetsky alebo príliš zviazaného konvenciami. Ak však v opotrebovaných teniskách a voľnom tričku vkročíte do spoločnosti, ktorá má prísny dress code, môžete sa s miestom väčšinou rozlúčiť. Ako teda spoznať, čo si vziať na seba? Dobrou pomocou môže byť webový prieskum firmy. 

Veľa spoločností má na svojich webových stránkach fotografie, na ktorých vidíte, ako chodia zamestnanci oblečení do práce. Nosia košele a naleštené topánky, alebo sa bežne po kancelárii pohybujú v papučiach a mikine? Ak na webe firmy žiadne fotografie nenájdete, skúste prehľadať Facebook a pozrieť sa na fotky z rôznych udalostí.

Môže vám to znieť prehnane, ale podľa prieskumov skutočne hrá veľkú úlohu zvolené oblečenie. Dokonca z nich vyplýva, že slušne oblečený a upravený človek si môže vyjednať až o 10% vyšší nástupný plat. Neriešiť svoje oblečenie môže na pohovore len skutočne známy odborník, o ktorého sa firmy preťahujú a ktorého znalosti vysoko zatieni vyblednuté tričko a sprané nohavice. Ak ale nie ste kapacita vo svojom odbore, vždy si oblečenie postrážte. Bola by naozaj škoda prísť o skvelé miesto len kvôli nevhodne zvolenému odevu.

Ako sa obliecť na pracovný pohovor?

Muži

Ak ste usúdili, že daná firma a pozícia, na ktorú sa hlásite vyžaduje formálnejší štýl obliekania, určite nič nepokazíte dobre padnúcim oblekom. Ten doplňte ideálne jednofarebnou košeľou a kravatou, ktorá bude vždy v tmavšom odtieni ako košeľa. Ležérnejším variantom môžu byť tmavé džínsy v kombinácii s tmavším jednofarebným polo tričkom či kvalitným bavlneným tričkom slim strihu, ktoré doplníte jednofarebným svetrom s véčkovým výstrihom.

Nezabúdajte na doplnky! Vhodným kúskom pre mužov budú pánske náramkové hodinky, ktoré budú nielen štýlové, ale zároveň vám pomôžu s dochvíľnosťou, ktorá je na pohovore nesmierne dôležitá. Ak sú na vás naše tipy príliš prízemné, môžete zvoliť farebnejšie ponožky alebo košeľu so zaujímavým vzorom. Určite by bola škoda utopiť vašu prirodzenú iskru a temperament v regulačnom, ale nudnom oblečení.

Ženy

Dámy majú viac možností, ako sa správne obliecť. V prípade formálne schôdzky je na mieste dobre padnúci kostým triezvych farieb. Výborne vyzerá aj pouzrdová sukne, ktorú doplníte jednofarebnou košeľou s dlhým rukávom, alebo elegantné blúzkou. Samozrejme môžete zvoliť aj šaty, ktoré doplníte lodičkami. Ak viete, že firma nemá prísny dress code, môžete trochu povoliť opraty a voliť oblečenie s farebnejšími vzormi, alebo pokojne obliecť padnúce tmavé džínsy. Ženám ale pristane sukne, preto sa na pohovor prikláňame k nim. Buďte ženská a ukážte, že viete, čo vám pristane.

Čo sa doplnkov týka, určite môžete zvoliť nejaké decentné šperky alebo elegantné dámske hodinky. Vyvarujte sa ale prehnanému strojenia. Predsa len nejdete na módnu prehliadku.

Pamätajte si, že pekné a padnúce oblečenie bude nielen príjemné pre oko personalistov, ale hlavne sa v ňom budete cítiť dobre. A to sa výrazne odrazí na vašom vystupovanie, ktoré bude sebaisté.

Čomu sa vyvarovať?

Či už hľadáte prácu v Bratislave, v Košiciach alebo na malomeste, dôrazne odporúčame vyhnúť sa určitým prešľapom. V prvom rade nikdy nechoďte na pohovor zanedbaní. Zabudnite na umastené a neučesané vlasy, špinavé alebo pokrčené oblečenie, alebo neupravené ruky a nechty, zablatené topánky. Toto sú základné veci, ktoré musíte dodržať naozaj bezpodmienečne a platí to pre obe pohlavia.

Muži by mali dbať na to, aby ich oblek neplandal a fúzy boli upravené. Myslite tiež na to, že pri pohovore je človek v strese a rozhodne nevychádzajte z domu bez aplikácie antiperspirantu. Pridať môžete aj príjemný pánsky parfum - ideálne citrusový alebo drevitý, ktorý nebude príliš výrazný.

Dámy by sa mali vyvarovať príliš silnému make-upu, ktorý by pôsobil nepatrične. Na mieste je tiež vyhnúť sa vyzývavému oblečenie - teda žiadne veľké výstrihy alebo príliš krátke sukne. Tieto triky na personalistov neplatí, ba naopak. Rovnako ako pre mužov platí aj pre ženy nutnosť učesané štice a antiperspirantu. Dámskym parfumom sa tiež vyhýbať nemusíte, len to s ich aplikáciou moc nepreháňajte.

Ak sa budete držať týchto rád, výrazne zvýšite možnosť, že si zamestnávateľ vyberie práve vás. Až teda pôjdete na pohovor, nepodceňujte prípravu, buďte prirodzení a nezabudnite sa usmievať. Potom už stačí len trocha šťastie a skvelá práca bude vaše!