Ako sa starať o pleť, aby bola stále krásna a nestarla

  • MAGAZÍN
  • Ako sa starať o pleť, aby bola stále krásna a nestarla

Ako sa starať o pleť, aby bola stále krásna a nestarla

Komplexná a pravidelná starostlivosť o pleť proti starnutiu je investícia, ktorá sa vám rozhodne oplatí. Je to totiž práve pleť, ktorá na nás môže prezradiť nielen vek, ale aj nezdravý životný štýl alebo nedostatočnú starostlivosť. Krásna a mladistvo vyzerajúce pokožka môže byť na dosah aj vám, keď sa o ňu budete náležite starať. Ako? Používaním vhodných pleťových produktov, dostatočným spánkom a ďalšími krokmi, ktoré vám v článku prezradíme. Dokonca sa vďaka nim môžete čiastočne vyhnúť aj známkam starnutia, ako sú toľko nenávidené vrásky.

Občas je zložité vybrať si medzi množstvom kozmetických produktov tie správne. Na trhu nájdete ohromné množstvo čistiacich prostriedkov, tonerov, sér, ošetrujúcich balzamov, krémov a ďalších prípravkov. Jedným z prvých pravidiel starostlivosti o pleť je pritom fakt, že by ste svoju pleť nemali zaťažovať veľkým množstvom produktov. Vyberte si pár tých, ktoré vám vyhovujú, a tých sa po nejakú dobu držte. Vaša pokožka je však živý orgán, ktorý sa časom mení. Je preto potrebné starostlivosť a produkty postupne prispôsobovať týmto zmenám. Pomôžete ju tak zachovať zdravú a v perfektnej kondícii.

7 tipov, ako pleť udržiavať sviežu a krásnu v priebehu života

Používajte umývací gél a odličovacie prípravky na citlivú pleť

zena-jak-se-staratOdličovanie patrí medzi prvý krok, ktorý vaša pleť potrebuje vždy. Pre normálnu, zmiešanú alebo suchú pleť voľte odličovacie mlieko. Vhodné sú aj odličovacie oleje, ktoré zvládnu skvele odstrániť vodeodolný make-up.

Pri čistení pokožky využívajte radšej jemnejšiu kozmetiku, ktorá nebude pôsobiť agresívne. Keď pleť starne, má obvykle tendenciu byť menej mastná a citlivejšia. Pokiaľ už ste dávno vyrástla z teenagerských rokov, ale napriek tomu má vaša pokožka problémy s akné, vyrazte do boja. Akné u dospelých ale nemá zmysel liečiť agresívnymi a vysušujúcimi produkty, ktoré sa hodia pre mladistvú pleť. Radšej siahnite po jemnejšom umývacom géle prírodného zloženia určeného na citlivú pleť.

Čistenie pleti je dôležité vždy, či už je vaša pleť aknózna, suchá, alebo mastná. Čistenie vykonávajte jemnými krúživými pohybmi. Zabudnite na agresívne umývanie, ktoré by mohlo pokožku poškodiť a urýchliť jej starnutie.

Zaraďte do svojej rutiny krém na opaľovanie

Pravidelné používanie opaľovacích krémov s ochranným faktorom 30 alebo viac predstavuje skvelý spôsob, ako vašu pokožku chrániť pred starnutím. Spomalíte tak nielen starnutie a tvorbu vrások, ale aj vznik pigmentových škvŕn na koži. Ideálne je využívať zvlhčujúce opaľovacie krémy určené samozrejme priamo na pokožku tváre. Vyvarujte sa sprejom alebo gélom s obsahom alkoholu, ktoré by mohli vašu pokožku vysušiť. Radšej siahnite po opaľovacom kréme na tvár s obsahom antioxidantov, ktoré chránia kolagén vo vašej pokožke.

Opaľovací krém je potrebné používať každý deň, nielen, keď vyrážate k vode. Podľa štúdií môže dokonca každodenná aplikácia opaľovacieho krému pomôcť odstrániť už vzniknuté starecké škvrny, zlepšiť textúru pokožky, a dokonca vyhladiť vrásky až o 20%. Je to zjavne preto, že opaľovací krém umožňuje pokožke oddýchnuť si od neustáleho náporu UV žiarenia. Takže sa jej vlastné silné regeneračné schopnosti môžu prejaviť naplno. To stojí za pokus, čo myslíte?

Využívajte hutnejší krém bohatší na živiny

S pokročilejším vekom je potrebné vymeniť ľahučké gélové krémy za výživnejšie a hutnejšie varianty. A to najmä na nočnú starostlivosť. Mazové žľazy v pleti sú s pribúdajúcimi rokmi menej aktívne, čo znamená nižšiu šancu na akné, ale aj jednoduchšie vysychanie. A tak je potreba pleť zvlhčovať zvonku. Práve nedostatočná hydratácia stojí za vznikom prvých jemných vrások na tvári.

Aké hydratačné krémy voliť? Hlavne tie, ktoré obsahujú zvlhčovadlá teda napr. glycerín alebo kyselinu hyalurónovú. Vyskúšať môžete aj klasickú vazelínu alebo minerálne oleje, ktoré pomáhajú blokovať odparovanie vody z pokožky. Krém môžete použiť nielen na tvár, ale aj na krk a dekolt , pretože aj tu sa tvoria vrásky a pokožka starne. Ženy ale často na tieto partie zabúdajú.

Nanášať hutné krémy ale musíte iba na dôkladne vyčistenú pokožku, aby nedochádzalo k upchatiu pórov a množeniu baktérií. To je bohužiaľ nemilá vlastnosť niektorých prípravkov.

Vyskúšajte pleťové séra

Séra obsahujú vyššiu koncentráciu aktívnych zložiek než klasické krémy. Pokiaľ chcete svojej pleti dodať to najlepšie, vyberajte séra s obsahom retinoidov - deriváty vitamínu A, a vitamínu C. Dokážu zvýšiť produkciu kolagénu vo vašej pokožke a pôsobia tiež ako antioxidanty. Tie absorbujú biologický aj environmentálny oxidačný stres, ktorý sa v tele hromadí a spôsobuje starnutie.

Špeciálne séra s účinkami proti starnutiu pomáhajú bojovať proti vráskam. Dokážu vyhladiť tie už vzniknuté a spomaliť tvorbu nových. Ak zvolíte liftingové séra, vaša pleť bude krásne vypnutá a elastická, kontúry tváre sa zvýraznia a spevnia.

zeleninaDbajte na svoju stravu

Veľa toho, čo sa deje na povrchu vášho tela odráža to, čo ste do neho vložili. Preto je extrémne dôležité premýšľať nad zložením vašej stravy. Konzumovať by ste mali potraviny, ktoré vašu pokožku budú vyživovať, nie dehydrovať. Preto je potrebné vyhýbať sa alkoholu . Zdravé nie sú ani potraviny s vysokým obsahom cukrov. Radšej voľte viac bielkovín v strave, a to hlavne v podobe chudého mäsa, rýb, alebo strukovín, ktoré vám pomôžu s budovaním kolagénu. O mladistvejší vzhľad pokožky sa postará dostatok vitamínu C, takže nikdy nehovorte "nie" citrusovým plodom.

Nezabúdajte na peeling

Naša pokožka pravidelne vylučuje odumreté bunky a každých 28 dní vytvára novú vrstvu. Časom sa ale tento proces môže začať spomaľovať, čo vedie k matne vyzerajúcej pleti a stareckým pigmentovým škvrnám. Preto je veľmi dôležité dopriať pleti pravidelný peeling. Aký peeling zvoliť? Pretože je starnúca pokožka citlivejšia, vyvarujte sa veľmi drsným čiastočkám, ktoré by ju mohli poraniť. Zároveň nie je dobré využívať produkty, ktoré sú vyrobené z plastových mikroguľôčok. Ich kúpou by ste podporili znečistenie životného prostredia, pretože mikroplasty sa komplikovane rozkladajú a môžu sa dostať do tela vodných živočíchov i ľudského organizmu.

Zvážte doplnky stravy

Hoci sa často výživové doplnky stávajú terčom posmechu, niečo na nich bude. Napríklad omega-3 mastné kyseliny, ktoré sú obsiahnuté prevažne v rybách a morských plodoch, dokážu udržať vlahu v pokožke a spomaliť proces starnutia. Ak ryby nejete, môžete vyskúšať doplnky z rybieho oleja alebo napríklad ľanový olej, ktorý obsahuje veľa nenasýtených mastných kyselín.

Dodržujte aspoň niektoré z týchto pravidiel a uvidíte, že sa čoskoro dočkáte viditeľných zmien a žiarivo zdravej pokožky.