Ako sa starať o svoje nechty

Ako sa starať o svoje nechty

Viete, že ruky a nechty sú jedny z prvých častí tela, na ktoré sa pri stretnutí s druhou osobou pozrieme? Preto je veľmi dôležité na ich úpravu dbať a udržiavať ich upravené. V dnešnom článku vám prinášame veľa tipov, ako si pričarovať krásne a zdravé nechty, ktoré budú vašej pýchou.

Nechty sú našou vizitkou. Keď sú neupravené a špinavé, prezradí to na nás druhému človeku veľa. Rovnako tak dobrý dojem neurobia nechty ohryzené alebo s otlčeným lakom. Myslite na to, až pôjdete nabudúce na rande alebo pracovný pohovor, a o svoje nechty starajte! Mimo to sú to práve ľudské nechty, ktoré indikujú zdravotný stav človeka. Ak sú zažltnuté, vrúbkované, lámavé, alebo ich trápi pleseň nechtov, mali by ste sa zamyslieť nad tým, či vášmu telu nechýba dôležité vitamíny alebo vás netrápia iné zdravotné problémy.

A ako o svoje nechty starať, aby sme sa za ne nemuseli hanbiť a naše ruky boli krásne? Dodržujte aspoň niektoré z týchto dôležitých pravidiel, a čoskoro sa svojimi nechty budete radi chváliť.

Zdravá strava je kľúčom k úspechu

Starostlivosť o nechty začína oveľa skôr, než vezmete do ruky pilník, a to práve na vašom tanieri. Problém s pleťou, vlasy alebo nechty mávajú často pôvod v potravinách, ktoré pravidelne konzumujeme. S ich správnym výberom si môžeme dopomôcť aj k zdravým a krásnym nechtom.

Určite do jedálnička zaraďte vajcia, ktoré sú zdrojom bielkovín - a teda pre nechty hlavné živinou. Práve proteíny tvoria nechtovú platničku (tvrdú časť nechtu). Ďalej potom nezabúdajte na zeleninu. Pre správne spracovanie bielkovín potrebujete aminokyselinu cysteín, ktorá je obsiahnutá v brokolici. S porcií zinku vám potom pomôžu para orechy alebo losos. Nechty milujú tiež železo a kyselinu listovú, ktoré nájdete v špenáte.

Vitamíny pomôžu

Ak máte pocit, že zdravá strava je málo, alebo máte s jej dodržiavaním občas problémy, pozvite si na pomoc vitamíny. Pre nechty sú dôležité Vitamín A, B12, C, D, E, vápnik, kyselina listová a zinok. Tie môžete pozobávat zvlášť, a alebo si môžete zaobstarať komplex vitamínov a minerálov v jednom.

Aj keď v spoločnosti prevláda názor, že vitamíny je lepšie získavať priamo zo stravy, určite neurobíte chybu, ak svoje nechty podporíte aj týmto spôsobom.

Prospešná hydratácia

Nezabúdajte na to, že rovnako ako kožu, aj nechty je potreba hydratovať. Ruky cez deň často namáhame, čo odnáša nechtová kožtička aj necht samotný. Pre udržanie zdravých nechtov je dôležitá práve hydratácia nechtového lôžka. Tú skvele odvedie obyčajná lekárska vazelína, ale využiť môžete aj rôzne nechtové olejčeky. Nechtom najviac prospejete s olivovým alebo ricínovým olejom, ktorý jednoducho vmasírujte do nechtového okolia. Ako často? Ideálne každý deň.

Gumové rukavice - najlepší priateľ

Ak nemáte to šťastie na vlastnú gazdinú alebo extra pracovitého partnera, domácim prácam sa pravdepodobne nevyhnete. Každá z nich, pri ktorej namáčame ruky do vody so saponátom, našim rukám a nechtom ubližuje. Preto naozaj nezabúdajte nosiť rukavice. Či už sa chystáte na umývanie riadu, okien, podlahy alebo napríklad čistenie sedačky, oplatí sa to.

Doprajte nechtom masáž

Skvelý spôsob, ako udržať vaše nechty v kondícii predstavuje nechtová masáž. Nechtové lôžka môžete masírovať kedykoľvek máte voľnú chvíľu, napríklad pri televízii alebo čakanie na autobus. V ideálnom prípade k masáži pridajte olejček, s ktorým urýchlite rast nechtov a navyše zabránite vysychaniu a záderom kožtičky.

Aj nechty si zaslúžia kúpeľ

Aspoň raz za 14 dní doprajte svojim nechtom výživnú kúpeľ. Do teplej vody pridajte citrónovú šťavu a pár kvapiek oleja. Pokojne môžete použiť olivový, ktorý má dnes v kuchyni každý. Vďaka tomu vaše nechty dostanú poriadnu porciu výživy, a navyše táto kúpeľ pomôže zmäkčiť nechtovú kožičku, ktorú potom ľahko zatlačíte do lôžka.

Dobrá rada: Nikdy nehtovoou kožičku nestrihajte! Mohli by ste si spôsobiť poranenie nechtového lôžka, zádery, a tiež by ste odstránili ochrannú bariéru a nechtom mohli spôsobiť zápal.

Pilujte správne

Pilník na nechty patrí do každej manikúrové výbavy. Pokiaľ s ním ale budete pilovať nechty zle, môžete im veľmi ublížiť. Vždy pilujte v jednom smere a nikdy nepoužívajte pilník na nechty zmäknuté po kúpeli, podporili by ste tak ich štiepeniu.

Pomôžte si lakom na nechty

Ak sa o nechty staráte, prírodný vzhľad je slušivý. Napriek tomu aspoň občas všetci túžime vyjsť zo zabehnutých koľají. Tak popustite uzdu fantázie a vyradia sa s lakmi na nechty. Dnešné laky už dávno nechtom neškodí, ba naopak. Môžete ich podporiť napríklad vrstvou špeciálneho laku proti lámavosti.

V súvislosti s lakovaním nechtov pre vás máme niekoľko šikovných trikov:

Necht lakujte tak, aby po každej jeho strane zostala milimetrový pások bez laku, Týmto spôsobom nechty predĺžite.

Nedrží vám lak na nechtoch? Pred lakovaním je odmastite. Nemusíte nutne využívať odlakovač, zdravšie a výživnejšie spôsob je obyčajná citrónová šťava, ktorú kvapnete do mištičky s vodou.

Vyhnite sa odlakovači s obsahom acetónu a formaldehydu. Tieto látky nechty vysušujú a podporujú štiepeniu. Radšej voľte šetrné odlakovače, ktoré sú na trhu k dostaniu.

Ak vám ani po týchto radách nechty nerastú a vy túžite po krásnych drápkách, môžete využiť služby, ktoré ponúkajú modeláže nechtov. Aj gélové nechty môžu byť krásne, ak na nich pracuje skúsená nehtařka. A či sa vám do salónu nechce, môžete si kúpiť domáce sadu na gélové nechty a vytvoriť si krásne nechty v pohodlí domova.

Až budete mať pôvabné ruky a krásne nechty, môžete sa odmeniť novými dámskymi hodinkami, ktoré sa k vašim pestovaným rúk budú skvele hodiť. Vyberte si nejaké treba z nášho e-shopu.