Ako sa starať o vlasy v lete

Ako sa starať o vlasy v lete

Leto je tu, čo je skvelá správa pre všetkých milovníkov slnka, teplých a dlhých dní. Znamená to ale tiež, že je potrebné sa na ďalšie letné mesiace pripraviť - a to hlavne Vaše vlasy. Horúce mesiace sú suché, ale zároveň sa vyznačujú vysokou vlhkosťou. Keď k tomu pripočítate teplo, chlór, slanú vodu, škodlivé UV lúče a vlasový styling alebo farbenie, pre vaše vlasy to znamená extrémnu záťaž.

Určite vás nechceme odrádzať od večierkov pri bazéne alebo iných letných radovánok, ale ak k tomu príde, venujte Vašim vlasom dostatok pozornosti. Dodajte im všetko potrebné pre ich jednoduchú obnovu a rovnováhu a zaistite dostatok vlhkosti vo vnútri každého vlasu. Vďaka tomu Vaše kadere zostanú hodvábne a lesklé bez ohľadu na to, akú letnú aktivitu budete vykonávať.

Či už sú Vaše vlasy rovné, vlnité, silné alebo jemné, začnite ich už teraz pripravovať na horúce dni. Nečakajte, až kým si horúce slnko vyberie svoju daň. Prevencia je vždy ľahšia než naprávanie škôd.

6 tipov, ako sa starať o vlasy počas letnej sezóny

So stúpajúcim slniečkom rastie riziko krepovatenia, zmeny vlasovej štruktúry, lámavosti a Vaše krásne pramene sa môžu rýchlo premeniť na vysušenú slamu. Pokiaľ ale dáte na naše tipy, toto nebezpečenstvo vám nehrozí.

WomenChráňte pokožku hlavy pred slnkom

Leto ponúka veľa príležitostí vyraziť na pláž alebo na kúpalisko. To však tiež znamená, že Vaša pokožka hlavy bude väčšinu času vystavená slniečku. Okrem vysušených vlasov môžu slnečné lúče spôsobiť aj spálenie pokožky hlavy, ktoré môže vo výsledku poškodiť vlasové korienky. Hoci je vystavenie slnku pre človeka dobré, doplní vitamín D a s ním i dobrú náladu, príliš neprospieva vlasovej pokožke.

Chráňte Vašu pokožku hlavy pred škodlivými UV lúčmi pomocou týchto tipov:

  • Snažte sa zabrániť tomu, aby na Vašu hlavu svietilo priame slnko - vyhýbajte sa pobytu na slniečku v čase okolo poludnia, kedy má najväčšiu silu.
  • Z domu by ste nemali vychádzať bez ochrany hlavy - slamený klobúk alebo trendy šiltovka sú najrýchlejším riešením, ako zabrániť poškodeniu pokožky slnkom. Dlhodobé vystavovanie slnku môže kožu na hlave nielen vysušiť, ale slnečné svetlo a teplo vie tiež skvelo odvádzať vlhkosť z vlasov, ktoré sa tak stávajú lámavějšími a suchšími, čo určite nikto z Vás nechce.
  • Ak vás nelákajú klobúky, môžete použiť farebné šatky, ktoré perfektne ladia s letnou atmosférou. Chránia vlasy a vyzerajú úžasne aj v horúcich dňoch. Nezabúdajte na to, že pokrývka hlavy chráni nielen Vašu vlasovú pokožku, ale má tiež pozitívny vplyv na farbené vlasy.

Udržte vo vlasoch vlhkosť

Vaše vlasy potrebujú hydratáciu, aby dobre rástli a zostali zdravé. Počas leta sa však vlhkosť udržuje hlavne v atmosfére, čo môže spôsobiť spľasnuté a mastné vlasy. Počas horúceho a vlhkého letného počasia by ste tak mali zabezpečiť, aby sa vlhkosť vo vlasoch uzamkla a neodparovala. Aby ste zaistili, že Vaše vlasy zostanú krásne, investujte do kvalitných vlasových prípravkov, hĺbkovej starostlivosti alebo vyskúšajte vlasové vitamíny, ktoré skrotia Vaše pramene od korienkov až ku končekom.

Nasledujúce tipy Vám pomôžu udržať vlasy dostatočne hydratované po celé leto:

  • Zainvestujte do dobrého oleja na vlasy. Vlasové oleje pomáhajú odstrániť krepovatenie a suchosť, bez toho, aby prameňom uškodili. Ideálne je použiť olej po umytí vlasov šampónom a kondicionérom a už ho neoplachovať. Votrite ho do vlhkých vlasových dĺžok v primeranom množstve. Nemusíte sa báť, že by vám olej vlasy umastil, krásne sa vstrebe. Najlepšie sú oleje arganové, olivové alebo kokosové.
  • Zamerajte sa na produkty s ochranným SPF faktorom. Dnes na trhu zoženiete špeciálnu ochrannú vlasovú kozmetiku, preto sa nezdráhajte použiť hydratačné šampóny alebo bezoplachové kondicionéry s ochranným faktorom, ktoré Vám poskytnú ochranu pred silnými UV lúčmi. Ak po ruke práve žiadny nemáte, môžete do vlasov votrieť malinké množstvo opaľovacieho krému, ktorý vám tiež preukáže dobrú službu.
  • Ak máte radi prírodné alternatívy, môžete vyskúšať domáci kondicionér z jablčného octu, kokosový olej alebo bambucké maslo. Medzi ďalšie vhodné produkty patria majonéza alebo vajcia, z ktorých si môžete vytvoriť domáce vlasové masky proti vysušeniu vlasov.

Tepelnú úpravu vlasov znížte na minimum

Vyvarujte sa nadmernému používaniu kulmy, vlasových žehličiek a fénov v čase letných mesiacov. Viac tepla je to posledné, čo Vaše vlasy počas leta potrebujú. Ideálne bude nechať vlasy uschnúť prirodzene a upravovať žehličkou alebo kulmofénom len v najnutnejších prípadoch. Pokiaľ už na to dôjde, nezabudnite vždy používať ochrannú kozmetiku pre úpravu vlasov žehlením.

Vlhké a mokré vlasy sú najviac náchylné k lámaniu, preto obmedzte ich prečesávanie. Ak sa bez česania mokrých vlasov nezaobídete, vymeňte aspoň kefu na hrebeň so širokými zubami, ktorý je pre rozmotávanie mokrých vlasov oveľa šetrnejší.

Zvoľte si vhodný účes stylingShort haircut

Počas leta je ideálne vyskúšať niektorý z jednoduchých a sviežich strihov. Hoci sa dlhé vlasy počas roka upravujú pomerne dobre a sú veľmi krásne, v lete môžu znamenať prácu navyše. Počas teplých mesiacov existuje vyššia šanca k zhoršeniu štruktúry vlasov a rýchlejšiemu vzniku rozštiepených končekov. Vlasy sú tiež oveľa náchylnejšie k poškodeniu slanou vodou, chlórom alebo utiahnutými copmi. Preto sa odporúča dlhšie vlasy skrátiť. Zastrihnutím vlasov si navyše poistíte zdravé končeky.

Pri stylingu nezabúdajte na striedmosť. V lete sa cení hlavne prirodzenosť a určite uznáte sami, že sa v horúcich dňoch oplatí vyzerať krásne bez námahy a ďalšej práce s vlasmi. Preto čím jednoduchšie, tým lepšie. Pokiaľ chcete vlasy farbiť, voľte tmavšie odtiene, ktoré budú na slniečku jasne žiariť. Počítajte však s tým, že farbené kadere na slnku rýchlejšie blednú a nezabudnite na ne používať pravidelne vlasovú kozmetiku pre farbené vlasy.

A aké účesy v horúcich dňoch zvoliť? Uvoľnené plážové vlny, voľné vrkôčiky alebo nedbalé drdoly, to sú len niektoré z najlepších účesov, ktoré môžete tento rok v lete nosiť. Voľné vrkôčiky sú skvelé, pretože minimalizujú vystavenie vlasov slnku a poškodenie vetrom. Pevne stiahnutým vlasom a vrkočom sa snažte vyhnúť, pretože môžu pramene zbytočne ťahať a lámať.

Zamerajte sa na jedálniček

Oživte svoje pramene tento rok v lete správnou stravou. Jedálniček rovnako ako teplo môže mať veľký dopad na zdravie Vašich vlasov. Tento rok v lete preto na tanier chystajte hlavne potraviny s vysokým obsahom bielkovín, ako sú vajcia, ryby alebo jogurty. Samozrejmosťou je bohaté množstvo zeleniny a ovocia - ideálne sa zamerajte na citrusové plody a zelenú listovú zeleninu.

Rovnako dôležité ako skladba jedálnička je tiež dostatočný pitný režim. Dehydratácia sa rýchlo prejaví na Vašej pokožke i vlasoch, ktoré budú suché a lámavé. Počas leta sa preto snažte vypiť aspoň 3 litre vody. Môžete si dopriať aj ďalšie nápoje ako čerstvé ovocné šťavy alebo ľadový čaj, ktorý v horúcich dňoch parádne osvieži.

Umývajte s rozvahou

Letné teploty spôsobujú nadmerné potenie a mastnotu vlasov i pokožky. Pridajte k tomu prach a špinu zo suchého letného vzduchu a výsledok je jasný - viac ušpinené, krepové a rozštiepené vlasy. Človek by si povedal, že je tak vhodné umývať vlasy častejšie. Na to si však dávajte pozor. Časté umývanie zbavuje pokožku hlavy jej prírodných olejov, čo naopak stimuluje k produkcii olejov vlastných, takže sa vo výsledku mastia oveľa viac. Ak si vlasy bežne umývate dvakrát alebo trikrát týždenne, pokúste sa pri tejto frekvencii zostať. Ak sa Vám bude zdať, že vlasy potrebujú umývanie častejšie, namiesto bežného oleja radšej stavte na suchý šampón.

Vlasy sa totiž s vodou cez leto stretávajú oveľa viac ako inokedy. More, verejné bazény aj jazerá a rybníky sú väčšinou plné chlóru alebo rôznych organických usadenín, ktoré spôsobujú drsnosť a neupravenosť vlasov. Bez riadnej starostlivosti môžete prílišným máčaním vlasy zbaviť ochranných olejov, ktoré im pomáhajú zachovať si lesk.

Pred každým kúpaním vonku si vlasy namočte. Vďaka tomu zabránite prílišnému vsakovaniu škodlivých chemikálií do prameňov. Zaistite im tiež primeranú ochranu. Použiť môžete výživné kondicionéry a masky, v prípade bazénov je vhodné schovať ich pod plaveckú čiapku, ktorá zabráni poškodeniu chlórom.

Doprajte vlasom kvalitnú kozmetiku

Doprajte vlasom tú najlepšiu starostlivosť v podobe kvalitných prípravkov, ktoré zoženiete u svojho kaderníka alebo v internetových obchodoch. Postarajú sa o Vaše vlasy výrazne lepšie, než bežné produkty z drogérie, a obzvlášť cez náročné leto sa naozaj oplatí do nich zainvestovať. Vyskúšať môžete napríklad vlasovú kozmetiku značiek Revlon Proffesional, Schwarzkopf Professional alebo Wella Professionals, ktoré ponúkajú priamo aj rad vlasovej kozmetiky pre vlasy namáhané slnkom.

Leto je predovšetkým o zábave na slnku, takže sa jej určite nevzdávajte. Keď budete postupovať podľa našich tipov, vaše vlasy budú nádherné po celú letnú sezónu.