Ako sa vyrovnať s rozchodom?

Ako sa vyrovnať s rozchodom?

Poznáme to snáď všetci. Najprv to bola veľká láska, neskôr začala upadať, boli sme spolu menej a menej až prišiel rozchod. Je jedno, či sme sa rozišli kvôli odlišným životným prioritám, nevere, malému množstvu spoločne stráveného času alebo preto, že náš vzťah začal byť stereotyp a nemali sme silu na ňom ďalej pracovať. Je jedno, či sme sa s milovanou polovičkou rozišli my alebo sme dostali kopačky. Či tak alebo tak, vyrovnať sa s rozchodom býva ťažké. Niekedy to prejde za týždeň, inokedy za mesiac, občas sa stane, že smútime a spomíname na to, aké to bolo, ešte mesiace po rozchode. Preto vám prinášame naše zaručené tipy, ako sa s rozchodom vyrovnať čo najrýchlejšie.

Povedzte ,,nie" alkoholu

Alkohol je metla ľudstva, pomáha zabúdať, zlepšuje náladu, uvoľňuje a pomáha odstrániť stres. To všetko ale len dočasne. Ak budete bolesť a žiaľ zapíjať, ráno pravdepodobne prídu výčitky svedomia a bude vám ešte horšie. Navyše sa k bolesti z rozchodu pridá aj fyzická nevoľnosť a o to bude celá situácia ďalší deň horšia. Zabudnite na alkohol, radšej si urobte radosť, zmeňte niečo vo svojom živote alebo začnite športovať.

Zmeňte svoj život - žite zdravo a spokojne 

Možno už dlhšiu dobu premýšľate o tom, že chcete začať športovať, zdravšie jesť, cestovať do zahraničia alebo napríklad zmeniť prácu. Rozchod je ideálna príležitosť začať robiť čokoľvek, čo budete chcieť.

Po rozchode budete mať veľa času sami na seba a venovať sa novým veciam vo svojom každodennom živote. Navyše sa nebudete musieť starať o to, čo si o vašom rozhodnutí a životnom štýle myslí vaša polovička.  

Zablokujte si kontaky na sociálnych sieťach

V žiadnom prípade sa bývalej láske nesnažte písať ani volať, nekontaktujte ho na Facebooku, nepíšte srdcervúce správy ani si nepredstavujte, aké by to asi bolo, keby ste sa k sebe vrátili. Týmto správaním si budete len viac a viac ubližovať a sami si tak zabránite zabúdania. Bývalého si tak budete neustále pripomínať a bude pre vás ťažké začať žiť nový single život alebo budovať nový vzťah.

Urobte si radosť

Urobte si čas sami na seba. Zájdite si na masáž, do fitka, na kozmetiku alebo s kamarátkou do kina. Robte čokoľvek, na čo ste v minulých mesiacoch nemali čas. Čím viac sa zabavíte, tým menej budete nad rozchodom premýšľať a tým menej ho budete ľutovať. 

Ak radi nakupujete, kúpte si čokoľvek, čo vám urobí radosť. Niekoho poteší nová kozmetika, iného napríklad hodinky. Nič nie je zakázané, najdôležitejšie je vaše šťastie a to, aby ste sa po rozchode čo najskôr spamätali a prestali sa kvôli rozchodu trápiť.

Zmeňte prostredie

Zbaľte kamarátku a vycestujte. Nemusia to byť práve drahé výlety k moru alebo do hôr. Stačí ísť cez víkend na chatu, pod stan alebo napríklad na výlet po SR. Skrátka, urobte si čas na seba a na svojich kamarátov, cestujte a spoznávajte.

Zbavte sa všetkého, čo vám ho pripomína

Všetky darčeky, plyšáky, retiazky, náramky, jednoducho čokoľvek, čo vám pripomína bývalú lásku zbaľte do krabice a dajte hore na skriňu alebo napríklad do pivnice. Odstráňte zo svojho dosahu všetko, čo vám môže rozchod pripomínať. Ak budete mať darčeky neustále na očiach, bude sa vám zabúdať veľmi ťažko.

Ak máte nejakú vôňu spojenú s bývalou láskou, neváhajte a kúpte si nový parfum. Urobíte si radosť, a navyše vám vôňa nebude pripomínať bývalého. Parfumy môžete vyberať s podobnou arómou ako ste mali doteraz alebo sa zamerať na niečo úplne iné. Používate hlavne ovocné vône? Skúste jemné citrusy.

Dajte emóciám voľný priechod

Nesnažte sa v sebe dusiť emócie. Hovorte o tom, čo cítite. Zverte sa kamarátom alebo si píšte denník. Ak sa tak cítite, pokojne plačte alebo kričte. Robte čokoľvek, čo vám pomôže uľaviť.  

Nie je dobré na bývalého hádzať špinu a ohovárať ho, to určite nie, ale kľudne sa vyrozprávajte zo všetkého, čo cítite a snažte sa to, čo najrýchlejšie uzavrieť. Nevracať sa k tomu a neobviňovať seba alebo bývalého zo všetkého, čo sa vám v živote stalo zlého.

Zabudnite na uzmierovací sex

Vyhýbajte sa akémukoľvek kontaktu v súkromí. Nemuselo by to dopadnúť dobre. Pravdepodobne existuje dobrý dôvod, prečo ste sa rozišli. Tým, že sa budete stretávať si zabúdanie urobíte ešte zložitejšie. Lepené vzťahy väčšinou naozaj nefungujú a ak sa spolu budete stretávať iba za účelom príležitostného sexu, bude to pravdepodobne ešte horšie. Z jednej alebo z druhej strany v tom vždy budú city a budete sa zbytočne trápiť.

Prestaňte sa obviňovať 

Prestaňte sa obviňovať. Nehľadajte vinu len sami v sebe, chyba je vždy na obidvoch stranách. Áno, vždy. Je dobré si uvedomiť, prečo vzťah nevyšiel, ale je zbytočné sa v týchto myšlienkach utápať. Nepremýšľajte príliš nad tým, prestaňte si hovoriť ,,čo by bolo keby", radšej sa zamerajte na budúcnosť, na seba, na svojich kamarátov, záujmy alebo napríklad šport.

Nezačínajte nový vzťah príliš skoro

Občas máme tendenciu vybíjať "klin klinom". V prípade vzťahov a rozchodov to je hľadanie nového partnera, čo najrýchlejšie. Nový partner nás možno na chvíľu zabaví a rozptýli náš smútok, väčšinou taký vzťah ale nebude mať dlhé trvanie a v porozchodovom kolotoči tak skončíte znova veľmi skoro.

Najlepšie je začať nový vzťah až vtedy, keď sme pripravení a predchádzajúci vzťah máme úplne uzavretý. V opačnom prípade budeme neustále porovnávať nového partnera s bývalým alebo budeme dokonca o bývalom neustále hovoriť. To polezie našej novej láske na nervy a vzťah tak najskôr nebude mať dlhé trvanie.