Ako si užiť a „prežiť“ Oktoberfest

 • MAGAZÍN
 • Ako si užiť a „prežiť“ Oktoberfest

Ako si užiť a „prežiť“ Oktoberfest

Či už k pivu vzhliadate alebo ho pijete len príležitostne, určite viete, že nemecký Oktoberfest patrí k tým najväčším slávnostiam piva a dobrého jedla na svete. Z tohoto dôvodu sa tam každoročne hrnú milióny návštevníkov dychtiacich po niekoľkodňovej "samoliečbe" týmto tekutým zlatom.  Tiež sa tam chystáte? Potom si prečítajte pár rád, vďaka ktorým si ho maximálne užijete.

Oktoberfest nie je výnimočný len svojou masívnou popularitou, ale aj dĺžkou. Nejde o žiadnu "rýchloakciu" na víkend, ale o poctivých 16-18 dní rýdzeho veselia v srdci Bavorska (v Mníchove), ktorých cieľom však nie je zničiť vám pečeň a rozhodiť glykemický index, ale vzdať hold bavorskej kultúre a histórii.

Tohtoročný 184. ročník otvoril svoje brány už v sobotu  (16. septembra), tradične na výstavišti Theresienwiese ,kde pivo potečie prúdom až do 3. októbra. Opäť sa môžete tešiť na niekoľko pivných stanov s veľkosťou futbalového ihriska, ktoré svojou výzdobou pripomínajú útulnú dedinskú krčmičku alebo dokonca aj prepychovú zámockú jedáleň.

OD KEDY A PREČO SA OKTOBERFEST USPORADÚVA?

Hoci väčšina zahraničných návštevníkov tento festival vníma prevažne ako oslavu piva a tých najlepších nemeckých dobrôt, všetci bavorskí patrioti dobre vedia, že má oveľa zaujímavejšie históriu.

Úplne prvýkrát sa takto obyvatelia Mníchova zišli 12. októbra 1810 (október = nemecky "der Oktober") na počesť uzavretia manželstva tým menovaného kráľa Ľudovíta I. a jeho manželky Terezy zo Saska-Hildburghausen, na lúkach za mestskými hradbami ( "Tereziánske"). Akcia to bola asi naozaj veľkolepá, pretože od tej doby si túto udalosť pripomínajú miestni občania pravidelne - každý rok na prelome septembra a októbra. Veľa rokov ju ešte obohacovali konské dostihy (ukončené 1960), zábavné atrakcie (najprv len kolotoč a hojdačka, dnešné atrakcie už pripomínajú taký skromnejší Disneyland) a lokálna poľnohospodárska výstava (fungujúca dodnes).

ČO SI NENECHAJTE UTIECŤ?

Od roku 1887 zahajuje Oktoberfest, vždy hneď prvú sobotu, prehliadka miestnych sládkov, ktorých nazdobené konské záprahy s obrími sudmi lákajú návštevníkov ochutnať práve ich „úrodu“.

Súčasťou Oktoberfestu je tiež od roku 1950, slávnostná prehliadka historických bavorských kostýmov, v ktorých účastníci sprievodu ujdú 7 km po areáli festivalu. Ide o jednu z najväčších kostýmových prehliadok na svete.

Vždy druhá festivalová nedeľa (tento rok 24. septembra) je venovaná tradičnej bavorskej dychovej hudbe. Pod holým nebom si tak môžete zaspievať aj zatancovať za zvuku tých najlepších miestnych kapiel, ktoré vás ale prekvapia aj množstvom moderných žánrov..

PÁR UŽITOČNÝCH RÁD

 • Vo všetkých stanoch platí prísny zákaz fajčenia. Radšej toto nariadenie rešpektujte, inak vám hrozí, že už  vám nikde nenalejú. 
 • Vyberte si stany, které vás najviac lákajú, a rezervujte si v nich miesta na sedenie. Bez potvrdenej rezervácie si totiž všade veľmi pravdepodobne postojíte… Ale pozor, aj s rezerváciou miesta nemusíte mať vyhraté! Máte, pokiaľ prídete včas. Akonáhle sa však,  stačí len o minutu oneskoríte, vaša rezervácia jednoducho prepadne a už nič vám „vaše“ miesto nevráti.
 • Ak ste nedostali potvrdenie rezervácie (čo sa cez ohromný počet záujemcov stáva veľmi často), ukoristiť nejaká tie miesta na sedenie môžete aj tak, ale musíte si privstať. Cez víkend sa oplatí postaviť sa do fronty pred stanom optimálne už 2 hodiny pred jeho otvorením..
 • Mobil nechajte schovaný pekne v bezpečí svojej kabelky, tašky cez rameno alebo batohu. Akurát by ste si ho mohli poliať pivom alebo by ste ním zbytočne provokovali vreckárov. Predpokladáme, že svoju obľúbenú skupinu štamgastov budete mať aj tak po svojom boku, tak komu by ste volali… A k tomu, aby ste nestratili prehľad o čase, vám spoľahlivo poslúžia náramkové hodinky.

AKÉ HODINKOVÉ FUNKCIE NA OKTOBERFESTE URČITE OCENÍTE?

ALARM – Teda budík. Ľahko sa môže stať,s že po pár krígloch na vás spadne ospalosť tak veliká, že si budete musieť na chvíľu zdriemnuť priamo na stole. Aby sa nestalo, že zaspíte svoju rezerváciu miesta v ďalšom stane alebo zaspíte na tak dlhú dobu, že vám pred chvíľou natočené pivo na stole nepožívateľné zvetrá , radšej se poistite budíkom. 

KALENDÁR – Čo je dnes za deň? Koľko dní zostáva do konca? Takéto otázky už vás nebudú trápiť. V akúkoľvek dennú alebo nočnú dobu precitnete, vďaka kalendáru sa rýchlo zorientujete.

OSVETLENIE – Na takýchto akciách sa rozhodne nechodí spať so západom slnka, to je jasné. Hoci vnútrajšky stanov bývajú samozrejme aj po zotmení osvetlené, vonku vás potom pohltí čierna noc a hodinky bez podsvietenia vám prestanú byť k úžitku. Nepodceňte ani tuto fázu prípravy a vybavte sa hodinkami s osvetlením. Predsa len svietiť si mobilom na hodinky by asi nemalo zmysel. A naviac, ako sme si už povedali v úvode, prečo by ste ho so sebou vôbec mali mať?

STOPKY – Všetky spoločenské akcie, na ktorých sa niečo konzumuje, jednoducho zvádzajú aj k vzájomnému premerovaniu  “výkonu“. Tušíte, že sa s vami kamaráti budú chcieť staviť, za ako dlho dokážete vypiť do dna celý litrák, a klasické počítanie na prstoch by mohli ľahko spochybniť?  Prekvapte ich hodinkami so stopkami a diskutovať o správnosti výsledku už nebude absolútne potrebné.

VODOTESNOSŤ – Veľmi praktická vlastnosť na akcii, kde všade okolo poletujú servírky s litrovými pohármi“ piva. Nie, že by sme chceli podceňovať ich šikovnosť, ale môže sa stať… Naviac s rastúcou koncentráciou alkoholu v krvi všetkých prítomných smädochov ľahko (a pozdejšie aj ťažko) ochabuje ich manuálna zručnosť. Tak na to buďte pripravení, a ak vás niekto nechtiac poleje, buďte v kľude.

KOMPAS – Ak ste ešte úplne nezabudli všetko, čo sa vám v detskom veku snažili predať vaši oddieloví vedúci pri dobrodružných táborových výpravách, máte vyhraté. V tom prípade neváhajte investovať do hodiniek s kompasom, pomocou ktorého sa vždy bezpečne dostanete naspäť domov.

ZAFÍROVÉ SKLÍČKO – Nepoškriabete ani pri neohrabanej opileckej bitke. To je možné iba zafírom alebo diamantom. Tak poproste manželku, nech svoj dokonalý zásnubný prsteň nechá radšej doma…

UKAZOVATEĽ DŇA V TÝŽDNI – Vyrážate na Oktoberfest na viac ako 1 deň? Potom sa poobzerajte po hodinkách s ukazovateľom dátumu a dňa v týždni. Samotné číslo (označujúce poradie dňa v mesiaci) nemusí vždy úplne stačiť. Až si uvedomíte, že ste úplne stratili pojem o ubiehajúcom čase,  názov aktuálneho dňa by vám, v kombinácii s dátumom, mal pomôcť vrátiť sa nohami späť na zem.

SILIKON – Praktický a pohľadný doplnok nielen vnútri bujného poprsia niekoľkých bavorských servírok, ale aj slušivý a odolný materiál na výrobu remienkov na hodinky.. Silikónové remienky už dávno nie sú spojené iba so  športovými hodinkami, divili by ste sa, ako skvelo môžu doplniť módne alebo dokonca luxusné hodinky!

Pár perličiek na záver

 • V roku 1997 sa na Oktoberfeste  zjedlo 450 000 kureniec.
 • Piť alkohol tu môžu už aj mladiství – od 16 rokov.
 • V roku 2013 sa 16. deň festivalu načapovalo 7,7 miliónov litrov piva.
 • Tuplák piva vás v priemere príde na  10 EUR.
 • Typickým ženským bavorským oblečením je tzv. dirndl (ľudový kroj) strihaný pod kolenami alebo členkami. Muži by si pred nahováraním svojej vyvolenej mali pozorne všimnúť spôsob viazania stuhy okolo ich pasu… Pokiaľ je mašľa vpravo, žena je zadaná a nemá o iných mužov sebemenší záujem. Viazanie vľavo označuje predovšetkým mladé nezadané dievčatá, ktoré ešte len hľadajú „toho pravého“. V tom prípade nasaďte sympatický úsmev, aktivujte v sebe svoje určité pevné zásady džentlmenstva a bežte skúsiť svoje šťastie. Stretnúť sa môžete aj s dievčatami (ženami) s mašľou uprostred. To rozhodne neznamená, že máte čo dočinenia s nejakou pobehlicou! Skôr sa ešte len hľadá a nie je si tak úplne istá svojimi citmi. Slovami facebooku: „je v komplikovanom vzťahu“.
 • Typickým oblečením pre mužov sú zase tzv. lederhosny (kožené laclové nohavice).
 • 70 % celkového počtu návštevníkov tvoria samotní obyvatelia Bavorska.
 • Novo, v roku 2005, došlo k menšiemu umierneniu všadeprítomného veselia („Tichý Oktoberfest“) s ohľadom na staršie osoby a rodiny s malými deťmi. Každý deň v 18 hodin tak všetky stany musia stlmiť hudbu na stanovenú príjemnú hranicu. Zábava tým napriek tomu rozhodne nekončí. Divili by ste sa, ako dobre sa po pár tuplákach tancuje na tradičnú bavorskú muziku...