10+1 tipov, ako skrotiť nepoddajné a elektrizujúce vlasy

  • MAGAZÍN
  • 10+1 tipov, ako skrotiť nepoddajné a elektrizujúce vlasy

10+1 tipov, ako skrotiť nepoddajné a elektrizujúce vlasy

S vlasmi to občas nie je jednoduché. Všetci túžime po krásnych a zdravých kaderách, ktoré sú hebké na dotyk a krásne sa lesknú. Bohužiaľ väčšina z nás so svojou šticou bojuje. Vlasy vedia byť veľmi nepoddajné, a to nielen v lete, ale hlavne v zime, kedy ich trápime pod čiapkami a dielo dokonáva nepriaznivé počasie v kombinácii s horúcim vzduchom vo vykúrených miestnostiach. S týmito neblahými vplyvmi sa však dá bojovať, a my vám teraz prezradíme, ktoré zbrane vám zariadia víťazstvo.


Prečo vlasy elektrizujú?

Pokiaľ máte jemnejšie a dlhšie vlasy, určite ste sa stretli s tým, že občas vyzerajú ako po zásahu elektrickým prúdom. Holými rukami ich nemôžete uhladiť, neustále vás šteklia na tvári a sú otravné. S týmto javom sa stretávame hlavne v zime. Čo ho spôsobuje?

Elektrizovanie vlasov spôsobuje statická elektrina. Vlasové vlákno má kladný náboj, rovnako tak čiapka, šál či sveter, ktorých sa dotýkajú. V miestach, kde sú vlasové vlákna poškodené, sa usadzujú prachové čiastočky alebo vlákna z oblečenia, a pretože majú všetky častice kladný náboj, odpudzujú sa. Tam, kde sa stretnú, potom prebehne efekt podobný elektrickému náboju.

Je teda jasné, že suché a poškodené vlasy elektrizujú oveľa viac, než zdravé kadere. V prvom rade by ste sa tak mali zamerať na dostatočnú hydratáciu a vhodnú stravu, ktorá vlasom veľmi prospieva. Čo ďalšie môžete vyskúšať?

10 + 1 tipov, ako skrotiť neposedné kučery:

Nie príliš časté umývanie

Ako už sme spomenuli v úvode, príliš suché a poškodené kadere elektrizujú o to viac. Ich poškodenie môžete podporiť aj častým umývaním. Šampón totiž odstráni maz, ale tiež rôzne oleje, ktoré pokožka hlavy vytvára. Vďaka tomu sa vlasom nedostáva dostatok hydratácie a ich vlákno sa oslabuje. Ideálne umývajte vlasy 2-3x týždenne.

Kondicionér a maska ​​vždy pomôžu

Poškodené vlasy potrebujú hlavne hydratovať. Určite preto nenechávajte svoje kadere bez vlasového kondicionéru. Práve ten vie krásne vlasové vlákno po použití šampónu uhladiť. Zabúdať by ste nemali ani na vlasovú masku, ktorú si u poškozenějších vlasov môžete dopriať pokojne raz týždenne.

S uterákom opatrne

Ak máte vo zvyku mokrej kadere drhnúť uterákom, tak na tú "starostlivosť" rozhodne zabudnite. Mokré vlasy sú veľmi náchylné na poškodenie, takže s nimi musíte jednať opatrne. Uterákom môžete kadere ľahko pokrčiť, ale v žiadnom prípade je nedrhnite necitlivo pri hlave. Asi nemusíme dodávať, že by ste sa mali vyhýbať fénovaní. Ak sa bez neho nezaobídete, zvoľte si fén s ionizátorom, ktorý zredukuje statickú elektrinu vo vlasoch a je k vašim kaderiam oveľa šetrnejšie než bežné zariadenia.

Česanie s mierou a vhodný typ hrebeňa

Vlasom môžete uškodiť aj necitlivým česaním. Obzvlášť, ak sa stretávate s problémom elektrizovanie vlasov, vyhnite sa častému česanie plastovým hrebeňom, ktorý statickú elektrinu jedine podporí. Lepšie budú určite kefy s prírodnými štetinami. Vlasy by ste nemali česať ani keď sú mokré. Môžete ich polámať. Radšej ich prečešte pred umývaním a keď budú vlhké, použite hrebeň s veľkými zubami.

Rovné vlasy budú najspokojnejší, keď je proces okrúhlym kefou s prírodnými štetinami. Ak ste však majiteľovi kučeravých alebo vlnitých vlasov, siahnite radšej po kefe sa zuby ďaleko od seba.

Končeky skrátiť

Suché a poškodené vlasy mávajú problémy s rozštiepenými končekmi. Akonáhle sa už tento nešvár objaví, nezostáva nič iné, než zájsť k holičovi. Žiadny vlasový olej vám je naozaj nedokáže znova zaceliť. Môže byť však nápomocný ako prevencia.

Pozor na teplotu vody

Aj keď patríte k milovníkom horúcich kúpeľov a vlažnú sprchu naozaj nemusíte, vedzte, že horúca voda vašim kaderiam nie je vôbec po chuti. Tu majú výhodu priaznivci otužovanie, ktorí bez problémov zvládnu oplach vlasov studenou vodou. Tá totiž vlasové vlákno krásne stiahne a zacelí, čím vnútri udrží viac vlhkosti. Štice bude krásne lesklá a náchylnosť k poškodeniu sa zníži. Pre ešte lepší efekt môžete oplach vykonať studenou vodou, do ktorej pridáte pár lyžíc jablčného octu.

Pitný režim

Keď už sme pri vode, myslite na hydratáciu nielen zvonku, ale aj zvnútra. Vlasy sú perfektným indikátorom o stave našej fyzickej kondície. Ak začnú vypadávať, stenčí sa alebo stratí lesť, môže za to stres či nevhodná strava alebo nedostatočný pitný režim. Preto svojmu telu dodávajte dostatok tekutín v podobe čistej vody alebo nesladených čajov.

Chemické a tepelné zásahy škodí

Vlasy zničené trvalou, permanentne odfarbené alebo často žehlené sú náchylnejšie k lámaniu a vysušovaniu. Ideálne by ste sa mali týmto procedúram úplne vyhýbať. Ak sa bez nich nedokážete zaobísť, používajte aspoň ochranné spreje proti teplu.

Lak na vlasy

Ďalšie účinnou zbraňou proti neposedným kaderiam je lak na vlasy. Použiť ho môžete nielen priamo na vlasy, ktoré zafixuje a ľahko zaťaží, čím znemožní ich poletovania, ale ľahko ním prestriekne aj váš vlasový kefu a hrivu prečešte.

Na oblečeniu záleží

Medzi materiály, ktoré podporujú elektrizovanie vlasov patrí všemožné umelé tkaniny ako je nylon alebo polyester. Radšej skúste v zime nosiť oblečenie vlnené, bavlnené alebo z hodvábu.

Čo keď žiadna z rád nepomáha? Zapleťte to.

Vezmite na pomoc gumičky, pinetky a šikovné prsty. Vlasy si môžete zapliesť do vrkôčikov, vytvoriť drdol alebo cop a skrotiť tak neposedné kadere ľahko a rýchlo.

Rýchla prvá pomoc

Mimo dlhodobejšie kroky, ktoré vašim vlasom pomôžu tu pre vás máme ešte pár rýchlych tipov:

  • Pleťová voda - kvapnite si do dlane trochu pleťové vody a prstami prečešte vlasy. Keď to inak nepôjde, môžete použiť aj bežnú kohútikovú vodu.
  • Telové mlieko a krém na ruky - maličké množstvo si môžete votrieť do končekov

Najlepšie kozmetické prípravky, s ktorými sa každé vlasy kamarátia

Ak máte problémy s elektrizováním vlasov, určite zvážte tiež vhodnú vlasovú kozmetiku, ktorá vám pomôže s problémom bojovať. Zamerať by ste sa mali najmä na tieto produkty:

Masky na vlasy

Na rozdiel od kondicionéra dokáže maska ​​na vlasy pôsobiť oveľa viac do hĺbky vlasového vlákna. Nanáša sa na vlhké vlasy po umytí šampónom a mali by ste ju nechať pôsobiť aspoň 5 minút. Pokiaľ máte vlasy veľmi poškodené, pokojne ju na hlave nechajte pôsobiť hodinu (vlasy môžete zakryť kúpacie čiapkou alebo sáčkom) a potom zmyte.

Vlasové masky vyberajte radšej z radov profesionálnej kozmetiky. Výrobky z drogérie sú síce cenovo dostupnejšie, ale ich výsledky sa s kaderníckymi produktmi nedajú porovnať. Medzi obľúbené značky patrí napríklad Wella Professional alebo Schwarzkopf Professional.

Tip: Nechce sa vám za drahé vlasové masky míňať? Potom si môžete vytvoriť svoju vlastnú. Stačí vám na to pár ingrediencií z chladničky, príprava je jednoduchá, a navyše máte istotu, že do masky dávate len zdravé suroviny. Domáce prírodné masku na vlasy môžete vytvoriť napríklad z avokáda, jogurtu, olivového oleja, vajec alebo banánu.

Vlasové oleje

Na výslnie sa poslednou dobou dostávajú oleja na vlasy, ktoré vedia skutočné zázraky. Ich hlavná výhoda spočíva v tom, že sa ľahko nanáša a nemusíte ich oplachovať. Vie vlasy dokonale hydratovať, uhladiť a vyživiť. Dodajú im pevnosť, mäkkosť a nádherný lesk. Vlasové oleje sa používali už v staroveku a dodnes sú populárne tiež pre svoje prevažne prírodné zloženie.

Aké oleje sú pre vlasy najvhodnejšie? Tu je rebríček TOP 5 vlasových olejov, ktoré vedia skutočné zázraky

Arganový olej

Marocký zázrak, ktorý patrí medzi najvyužívanejšie vlasové oleja. Nezanecháva mastnú stopu a zamedzuje starnutie vlasov.

Kokosový olej

Používa sa v kozmetike aj v kuchyni. Do vlasov ho môžete používať ako masku a potom vymyť, alebo len malé množstvo votrieť do suchých končekov. Zo všetkých olejov vie preniknúť najhlbšie do vlasového vlákna. A nádherne vonia.

Jojobový olej

Hovorí sa mu tekuté zlato. Patrí medzi najvzácnejšie oleja vo vlasovej kozmetike. Vlasy sú po jeho aplikácii veľmi jemné, hebké a objemné.

Olivový olej

Obľúbený olej pre všestranné použitie. Vhodný ako na masku, tak votretie do suchých končekov.

Mandľový olej

Vitamínová bomba s obsahom minerálov a vitamínov A, B, E, a F. Môže sa pochváliť protizápalovými účinkami. Zamedzuje lámanie vlasov.

Vlasové oleja môžete používať v prírodnej podobe, alebo si môžete zakúpiť už namiešanej zmesi. Medzi najobľúbenejšie patrí napríklad olej Nuxe, Elixir Orofluido alebo produkty Moroccanoil.

Stylingová vlasová mlieka a krémy

Ďalšími prostriedkami, ako neposedné vlasy zrovnať do laty sú najrôznejšie stylingové prípravky. Na trhu sa môžete stretnúť s vlasovými mliekami a krémami, ktoré kadere krásne uhladí. Používajú sa väčšinou na suché vlasy, do ktorých sa jemne vmasírujú a nemusíte ich vymývať. Pramene sa po krémoch stanú krásne hebké a jemné.

Stretnúť sa môžete aj so špeciálnou vlasovou kozmetikou proti elektrizovanie vlasov. Zaobstarať si môžete šampóny, kondicionéry aj špeciálne spreje, ktoré okamžite statickú elektrinu zlikvidujú.