Ako správne zmerať svoje miery

Ako správne zmerať svoje miery

Kto by to nepoznal. Nohavice vo veľkosti 38 v jednom obchode sedia ako uliate, hneď vo vedľajšom je sotva zapnete a dobre padne až 42. Rovnako tak si môžete šaty veľkosti M dopriať v Nemecku, ale v Taliansku alebo Francúzsku musíte siahnuť po modeli o jedno alebo dve čísla väčšie. 

Rôzne kontinenty, rôzne krajiny a rôzne obchodné reťazce majú svoje číslovanie, svoje štandardizované tabuľky veľkostí a svoje systémy merania. V skúšobných kabínkach je možné tieto rozdiely pocítiť na vlastnom tele, ale čo si počať v ére online nákupov? Aby ste sa do perfektne padnúceho oblečenia trafili hneď na prvýkrát a nemuseli sa neskôr zaoberať vrátením alebo výmenou tovaru, prinášame poradca pre meranie telesných proporcií.


Pomocníci meranie

Najprv nájdite vhodné meradlo. Ideálne papierovú alebo plastovú krajčírsku mieru, ale k účelu poslúži aj pevná šnúrka alebo darčeková stuha. Dôležité je, aby nebola elastická a rozmery neskresľovala. Pozbieranú mieru stuhou možno potom premerať bežným sťahovacie metrom, ktorý sa snáď nájde aj vo vašej domácnosti. Ďalej sa vám bude hodiť ceruzka, papier pre zaznamenanie nameraných údajov a tiež zrkadlo.

Meranie pása

Pre získanie najpresnejších výsledkov, odporúčame merania vykonávať len v spodnom prádle. Pas je vhodné merať na holej koži. Nájdete ho tesne nad pupkom, v línii, ktoré vzniká ohybom trupu. Obvykle býva najužšom bodom medzi spodným okrajom hrudného koša a začiatkom bedrovej kosti. Obtočte krajčírsku mieru po obvode tejto línie a uistite sa, že nevťahuje brucho - v opačnom prípade vám bude oblečenie príliš tesné. Mieru neuťahujte, nenapínajte, nechajte ju voľne priliehať k telu.

Meranie bokov

Ak chcete presne zmerať obvod bokov, postavte sa rovno pred zrkadlo a nohy dajte k sebe. Krajčírsku mieru pridržte na vonkajšej strane bedra a postupne obtáčejte cez podbruško, druhú bedro a zadok tak, aby bola rovnomerne s podlahou a na žiadnej strane nešmýkal. Pre presný výsledok odporúčame merať cez najširšiu miesta v oblasti bokov a zadočku. Meracie páska opäť prilieha ku koži, v žiadnom prípade sa nezarezáva.

Meranie hrudníka

Rovnakým spôsobom postupujeme aj pri meraní obvodu hrudníka. Dbáme na to, aby sme stáli rovno a merali cez najširšiu body pŕs, zvyčajne je to úroveň bradaviek. Umiestnite začiatok krajčírske miery do podpazušia a obtáčejte okolo hrudníka. Ženy pri meraní odkladajú podprsenku len v prípade, že potrebujú rozmery práve pre nákup podprsenky, horného dielu plaviek alebo topu s odhaleným chrbtom, pod ktorý sa podprsenka nenosí. Keď už spomíname podprsenky, v prípade tohto bielizne je potrebné ešte jeden rozmer hrudníka. Ďalšie obvod meraný v spodnej časti, teda v miestach, kde sa nachádza zapínanie podprsenky. Tento rozmer už je zároveň aj veľkosťou, jedná sa o číselný údaj pred písmenom, ktoré označuje veľkosť košíčka.

Meranie dĺžky nohavíc

Zistiť perfektné veľkosť dokonale padnúcich džínsov je zdĺhavý proces, určuje ju totiž až 8 rozmerov: pas, predné sed, zadný sed, obvod stehien, kolien a lemov nohavíc pri členkoch, vnútorná dĺžka nohavíc a vonkajšia dĺžka nohavíc. Pre nákup bežne dostupné konfekcie postačí poznať rozmery iba 2. Dĺžku vonkajšieho švu nohavíc, ktorá sa meria od pása po členky a dĺžku vnútorného švu od rozkroku po členky. Najspoľahlivejšie metódou pre zistenie perfektných rozmerov nohavíc je vziať údaje z najobľúbenejších nohavíc vo vašej skrini, ktoré vám padnú podľa vašich predstáv.

Prezrite si tovar v akcii, ktorý môžete teraz výhodne nakúpiť: