Ako sa starať o vlasy v zime?

Ako sa starať o vlasy v zime?

Vlasy sú všeobecne považované za korunu krásy. Nádherne hustnými a lesklými kaderami sa radi pýšia muži i ženy. Aby vám tie vaše skutočne robili parádu, nezaobídete sa bez kvalitnej, pravidelnej starostlivosti. A to nielen v lete, ale aj na jeseň a v zime. Ako podporiť ich zdravia v tomto období? Čomu sa rozhodne vyhnúť a čo im naopak dopriavať v bohatých dávkach? Dozviete sa v dnešnom článku.

Prečo vlasy v zime trpí?

Hoci pravdepodobne najväčší nálož dostávajú vlasy v lete, keď je ostré slnko v kombinácii s chlórovanými bazénmi veľmi rýchlo vysuší a každé jednotlivé vlákno sa stane extrémne náchylné k lámaniu, ani jeseň je nešetrí. Po lete je moc dôležité kaderiam ich živiny a vitamíny vrátiť a dostať ich späť do formy. S októbrom prichádza vietor, ktorý je tak rád strapatí, schovávame je pod čiapku, kde trápime pokožku hlavy a vlasy zbytočne utierame o šály či kapucne bundy. V zime potom nastupuje striedanie mrazov a teplého vzduchu vo vykúrených kanceláriách, obchodoch či domovoch, čo vlasy extrémne namáha.

Dôležitú úlohu tu zohráva aj strava. Je dokázané, že na jeseň a v zime si doprajeme oveľa viac nezdravých tukov a cukrov, čo vlasom rozhodne neprospieva. Tie potrebujú veľa vitamínov a minerálov, a teda pestrý jedálniček s ovocím a zeleninou.

Je pravda, že štruktúru a zdravie vlasov výrazne ovplyvňuje genetika. Nie je fér, že niektorí ľudia môžu pokojne používať najlacnejší žihľavový šampón a pritom sa pýši dokonale lesklými a zdravými lokňami. Väčšine z nás, bežných smrteľníkov, však príroda toto do vienka nenadelila, a tak nám nezostáva, než sa o vlasy starostlivo starať. Našťastie existuje veľa pomocníkov, ktoré nám to uľahčujú.

Ako teda starať o vlasy na jeseň a v zime?

Predchádzajte ďalšiemu namáhaniu

Dámy, chápeme, že ak ste zvyknuté vlasy fúkať, kulmovať a žehliť, asi s tým len tak neprestanete. Ak je to však aspoň trochu možné, doprajte svojej hrivu lazy dni, kedy ju necháte odpočinúť. Môžete si kadere treba spliesť do voľnejšieho vrkoča, ktorý je nikde nesťahuje a neláme. K jeho vytvoreniu potrebujete iba vlastné prsty a bez stylingových nástrojov sa v pohode zaobídete. Aj taký účes vyzerá pekne.

Pokiaľ ide o farbenie, každá kaderníčka vám povie, že farby z drogérie vlasom dobre neurobia. Najhoršie paseku potom narobí domáce odfarbovanie. Farby síce už nie sú tak škodlivé ako kedysi, napriek tomu si ale svoje kadere môžete solídne zničiť. Využite radšej služby skúsených profesionálov.

Veľkú úlohu zohráva aj materiál vášho vlasového kefy. Snažte sa vyhýbať hrebeňom s kovovými zubami. Radšej voľte prírodné štetiny alebo širšie drevené zuby, ktoré ocenia hlavne kučeravé vlasy.

Dobrá rada: Ak už musíte svoje vlasy fénovať a žehliť, vždy je chráňte pred teplom na to určenými prípravkami. Väčšinou sa stretnete s produktmi v spreji, ktoré vytvára na vlasu špeciálny ochranný film zabraňujúci vysychaniu. Tieto prípravky môžete využiť aj ako ochranu pred slnkom v lete.

Doprajte si stravu bohatú na vitamíny

Ako už sme spomenuli v úvode, obzvlášť v zimnom období je potrebné strážiť si obsah taniera. V lete to ide ľahko. Máme prístup k čerstvému ovociu i zelenine, a kvôli horúčave sa toľko neprejedáme sladkými a tučnými jedlami.

Zamerajte sa na to, aby sa vo vašej strave vyskytoval nielen dostatok ovocia a zeleniny s obsahom dôležitých vitamínov a antioxidantov, ale aj množstvo bielkovín. Tie nájdete najmä v kvalitnom mäse, rybách alebo vajciach. Určite nezabúdajte ani na zdravé tuky, ktoré nájdete v orieškoch a najrôznejších semenách. Skrátka a dobre, dbajte na to, aby bola vaša strava pestrá.

Ak nie ste schopní pokryť všetky dôležité prvky jedálničkom, chybu neurobíte ani s doplnkami stravy. Najjednoduchšie variant ponúkajú už vopred pripravenej zmesi pre zdravé vlasy. Ak ale chcete brať jednotlivé vitamíny zvlášť, zamerajte sa na železo, jód, zinok, vápnik, kremík a vitamíny A, C a E. Odporúčame vyberať látky prírodného charakteru.

Posilnite kadere kvalitné vlasovou kozmetikou

Vyvážený jedálniček dokáže problémom s vlasmi predchádzať. Ak už je ale poničené máte, bude potrebné povolať kvalitnú starostlivosť o vlasy, ktorá dokáže napáchané neplechu napraviť výrazne rýchlejšie.

Ale pozor! Vynechajte nerozpustné silikóny. Tie nájdete u lacnejších prípravkov z drogérie a po prvom umytí s nimi budú vaše kadere uhladené a krásne. Silikóny však vlas obalí nepriechodnú vrstvou, cez ktorú neskôr neprenikne žiadna maska ani olej a vlasy sa budú dusiť a chradnúť. Najlepšou voľbou bude vždy prírodná kozmetika.

V akomkoľvek ročnom období by mal byť základ používania kondicionéru po každom umývaní vlasov. V chladných mesiacoch to platí dvojnásobne. Mimo to ale môžete svojim kaderiam pomoct s obnovou používaním hĺbkových vlasových masiek, olejov, krémov či mliek. V čom sa vlastne tieto prípravky líšia?

Maska na vlasy 

Na rozdiel od kondicionéru, ktorý vlas po umytí šampónom len uzavrie a uhladí, maska zvládne preniknúť hlboko do vlasového vlákna a dopriať mu skutočnú regeneráciu. Dôležité je aj jej správne nanášanie. Na vlasy ju aplikujeme po použití šampónu a nechávame pôsobiť minimálne po dobu uvedenú na obale. Potom ju zmyjeme a následne ešte použijeme kondicionér, ktorý vlas uzavrie.

Vždy vyberajte masku podľa vášho typu vlasov. Jedine tak dosiahnete najlepšie výsledky. Používajte ju 1-2x týždenne. Ak neviete, akú zvoliť, siahnite po osvedčených značkách ako Kérastase, L'Oréal Professionnel alebo Wella. Každá z nich ponúka vyživujúce masky, ktoré sa hodia na jeseň a zimu.

Tip: Ak chcete dať vlasom veľmi hĺbkovú starostlivosť, po umytí šampónom vlasy vysušte uterákom, naneste masku a kadere zabaľte do mikroténového vrecka. Po 30 minútach zmyte, naneste kondicionér a po chvíli starostlivo vymyte.

Olej na vlasy 

Radí sa medzi obľúbené produkty hlavne u majiteliek dlhých kaderí. Olej dokáže perfektne preniknúť do štruktúry vlasu, uhladiť ho, vyživiť a dodať mu lesk. Vlasy sa po ich použití tiež oveľa lepšie rozčesávajú.

Ak máte strach, že by vlasové oleja kadere zaťažovali a Mastil, obavy nie sú na mieste, ak olej správne nanesiete. Na rozdiel od masky alebo kondicionéru ho stačí použiť maličké množstvo a nikdy ho nenanášať až k hlave. Bohato stačí aplikácia zhruba do polovice vlasovej dĺžky. Olej používame po umytí, kým sú vlasy vlhké a ľahko ho nasajú. Nikdy sa nesmívá. Aplikovať ho môžete aj do vlasov už suchých, ak máte pocit, že potrebujú vyživiť. Je skvelým pomocníkom hlavne pre ženy s rozštiepenými končekmi.

Vlasová mlieka 

Výbornými prípravky pre poškodené vlasy sú aj tzv. Vlasová mlieka. V ich zloženie nájdete mliečny proteín, ktorý podporuje rast vlasov a obnovu vlasového vlákna. Navyše vo vlasu dokážu udržať vlhkosť, čím výrazne znižujú možnosť lámaniu a štiepeniu končekov. Využíva sa napríklad proteín z kravského či kozieho mlieka. Používajú sa na umyté a uterákom vysušené vlasy a sú bezoplachová. Kadere krásne uhladí.

Prípravky proti elektrizovanie vlasov 

S týmto nešvárom sa stretávame na jeseň a v zime. Čiapka aj hrubé svetre elektrizovanie podporujú a miesto upraveného účesu nám na hlave tvorí neposedné vrabčie hniezdo. Predísť tomuto nepeknému a otravnému javu môžete špeciálnymi spreji proti elektrizovanie vlasov.

Lupiny

Časté nosenie čiapky síce vaše vlasy chráni pred vonkajšími mrazmi a vetrom, ale tiež môže spôsobovať zaparovaniu pokožky hlavy a následnú tvorbu lupín. Čiapku preto noste len po nevyhnutne nutnú dobu a ak sa už lupiny objaví, vytiahnite do boja so špeciálnymi šampóny.

Nech už si vyberiete akýkoľvek prípravok, myslite na to, že dôležitá je hlavne pravidelná starostlivosť. Jedine tak budú vaše vlasy krásne.