Ako to vidí chlap: stereotyp, ktorý treba vyvrátiť

  • MAGAZÍN
  • Ako to vidí chlap: stereotyp, ktorý treba vyvrátiť

Ako to vidí chlap: stereotyp, ktorý treba vyvrátiť

,,Mužom záleží len na tom, ako žena vyzerá!" Hovorí kto? Snáď nie vy? A ako by sa vám páčilo, keby o vás niekto vyhlasoval, že príliš veľa hovoríte, trávite veľa času v kúpeľni a myslíte len na topánky a parfumy? Je najvyšší čas ukončiť túto vojnu predsudkov a pochopiť, že na nich síce niečo bude, ale našou spoločnou snahou je nedať žiadnym z týchto klišé zapravdu.

Chlapský pohľad

Samozrejme, že pekne tvarované krivky, pekné prsia, krásne vlasy a hebká pleť sú dôležitými atribútmi toho, či muž považuje ženu za príťažlivú alebo nie. Z evolučného hľadiska ide o kľúčové predpoklady, že je žena zdravá, plodná a šanca na úspešnú reprodukciu vysoká. Tieto výhody sú v priebehu generácií síce stali menej dôležité, ale stále podvedome ovplyvňujú mužské vnímanie a zaisťujú sexuálnu príťažlivosť.

Spoločná reč

Vzhľad teda veľký význam hrá, ale pri výbere partnerky sa medzi dominantné faktory neradí. Budeme vychádzať z najnovších štúdií, ktoré milo prekvapujú tým, že pohľad muža na opačné pohlavie sa až tak nelíši od spôsobu, akým žena nahliada na muža. A tá by si svojho partnera predsa nikdy nevybrala len podľa vzhľadu? Alebo snáď áno?

Vyhliadka do budúcna

Jedným z najväčších prekvapení bude fakt, že čím ďalej viac mužov hľadá viac než len krátkodobý románik a výber partnerky podriaďuje predpokladom pre trvalo fungujúci vzťah. Háčikom ale zostáva, že jednotlivé kritériá závisia na individuálnom charaktere muža a mnohých ďalších okolnostiach. Pre niektorých je najdôležitejšia povaha a prístup k ostatným ľuďom, iní oceňujú nezávislosť a kariérne ciele a ďalší majú na zozname zasa iné prednosti - túžbu mať rodinu alebo kulinárske zručnosti.

Sila v jednoduchosti

Zároveň ale muži uznávajú jednoduchosť..na prvé zaľúbenie stačí len jednoduchý podnet, ktorý vzbudí sympatie a záujem: držanie tela, hlas, sebavedomé vystupovanie, pozitívny postoj alebo humor. Všetko spomenuté je skutočne atraktívne - bez ohľadu na proporcie, farbu vlasov alebo vek. Vedci z University of British Columbia v Kanade vo svojich štúdiách dokonca preukázali, že muž považuje ženu za atraktívnejšiu, čím širší a žiarivejší je jej úsmev. Jednoduché, že?

Muži oceňujú prirodzený vzhľad

Že sa muži radi pozrú na vystylingované, sexy a zmyselne nalíčené bohyne, je fakt. Pre život si ale častejšie volia ženy, ktoré preferujú prirodzenosť a cítia sa skvele aj v športovom alebo nedbalom out-of-bed looku. Aby tento štýl ale žene naozaj pristal, je jeho predpokladom jej zdravé sebavedomie a elegancia vyžarujúca zvnútra.

Aj muži majú svoje zvláštnosti

Slabosť pre divné kombinácie chutí, zaľúbenie v kultových predmetoch alebo podivné prejavy nervozity. Muži si na ženách dobre všímajú aj tieto zvláštností. A nielen to, dokonca ich považujú za roztomilé a veľmi ich oceňujú, pretože ich majú sami veľa. Uvedomujú si, že dokonalosť je vlastne nudná a každá malá odlišnosť tohto typu, robí ženu jedinečnou úplne neopakovateľným spôsobom.

Muži sa neboja sebavedomých žien

Mužský dobývací inštinkt vzbudzuje aj ženská nezávislosť a sebavedomie. Stát v živote oboma nohami na zemi, nehanbiť sa za svoj názor, byť dobrá vo svojom náročnom zamestnaní a zvládať pri tom aj domácnosť a deti dokážu len skutočné power-women, ktoré mužov nesmierne inšpirujú

Slobodný život 

Čo nás privádza k ďalšiemu dôležitému bodu - k slobode. Rovnako ako ženy potrebujú svoje záujmy a čas strávený s kamarátkami, potrebujú muži svoje športové zápasy a večery v krčme. Je teda potrebné dať partnerovi priestor sa slobodne rozhodnúť, dôverovať mu a nebyť takzvanou "stíhačkou".

Muži nesmú byť ponížení

Pre mužov je úplne zásadné, aby boli rešpektovaní. Partnerkou, rodinou, priateľmi a kolegami. Verejne muža ohovárať, rozkazovať mu, korigovať a upravovať jeho rozprávanie, ukončiť jeho zábavu pohľadom na hodinky a výzvou k odchodu alebo akákoľvek iná forma poníženia pred ostatnými je tou najhoršou vecou, ktorú môžete pánovi tvorstva urobiť a ktorá nevyhnutne vedie k strate dôvery a konfliktu.

Karty na stôl

Toto je pravdepodobne jeden z ďalších dôvodov nezhôd medzi partnermi a vec, na ktorú by si ženy mali dávať pozor. Kým príslušníčky nežného pohlavia často dávajú prednosť tomu, aby pointu dôkladne skryli medzi riadkami a zmiatli svoju polovičku nejasnými náznakmi, muži všeobecne uprednostňujú jasný prejav. Otvorenosť a priamosť je mužom blízka a preto im imponuje.

Parťák do nepohody

Mnoho mužov chce po svojom boku nielen milenku, ale aj parťáka, ktorý nepokazí žiadnu zábavu. Ženu, s ktorou si môže dať pár drinkov, pekne sa pobaviť a hlavne aspoň chvíľu vôbec nič neriešiť. Takmer všetci muži (a tiež ženy) v tomto bode súhlasia: schopnosť sa spoločne smiať je absolútne nevyhnutná. 

Zostať verní sami sebe!

Záver nás vracia späť k základom. Pretože ak ste skôr neistí ako odhodlaní a tichší ako veselá kopa, zostaňte hlavne takí, akí ste! To, na čom sa zhodneme jednohlasne, je prianie absolútnej autenticity. Predstieranie za účelom vyvolania nejakého dojmu, je vždy zlá stratégia. Láska a partnerstvo nesmú byť bojom so sebou samým alebo vyčerpávajúcimi kŕčmi, naopak má byť našou podporou a robiť nás silnými - pre všetky výzvy, ktoré nás v živote čakajú.