Ako vybrať slnečné okuliare?

Ako vybrať slnečné okuliare?

Ako vybrať pánske slnečné okuliare? A aké dámske slnečné okuliare sú tento rok in? Oplatí sa zaobstarať si polarizačné slnečné okuliare? Ako chrániť svoj zrak pred slnkom?

Slnečné okuliare symbolizujú dôležitý módny doplnok, ktorý oceníte nielen v sparnom lete, ale aj v ďalších ročných obdobia. Zabráni sa výskytu vrások a ochráni vaše oči pred škodlivým UV žiarením. Pri ich výbere by ste mali zvážiť hneď niekoľko skutočností, aby vám okuliare perfektne sedeli a dokázali dobre plniť svoju prácu.

Voľte správny tvar s ohľadom na tvar vašej tváre

Pravdepodobne každý z nás túži po okuliaroch, ktoré mu budú slušať. Pri ich výbere sa oplatí riadiť predovšetkým tvarom vašej tváre. Iné okuliare si žiada okrúhlu tvár, iné naopak tvár obdĺžnikového tvaru.


Základné pravidlo znie tak, že by okuliare mali mať presne opačný tvar ako váš tvár.


Aké okuliare sa hodia pre hranatú tvár?

Pre hranatý tvár sú typické ostré rysy, široké čelo a rovnako široké lícne kosti. Pristanú by vám mohli potrebné oválne obrúčky so zaguľatenými hranami.

Aké okuliare sa hodia pre okrúhlu tvár?

Ak ste do vienka dostali okrúhlu tvár, siahnite skôr po okuliaroch s hranatými obrúčkami, vďaka ktorým bude navyše váš tvár vyzerať trochu štíhlejšie.

Aké okuliare sa hodia pre tvár v tvare trojuholníka?

Pre tento tvár sú charakteristické širšie lícne kosti a užšie čeľusť. Vaším cieľom teda pravdepodobne je aspoň trochu zúžiť šírku tváre. V takom prípade zvoľte svetlejšie farby obrúčok a ich širšie tvar. Jednu z možností symbolizujú tiež okuliare bez obrúčok.

Aké okuliare sa hodia pre oválnu tvár?

Oválna tvár býva väčšinou považovaný za ideálne a okuliare mu všeobecne pristane. Takýto tvár totiž má skvele vyvážené proporcie, pretože sa pýši vysokými lícnymi kosťami a ľahko zúženú bradou. Pristanú vám také okuliare, ktoré zdôrazní vaše lícne kosti.

Aké okuliare sa hodia pre tvár v tvare srdca?

Ako názov napovedá, taký tvár svojím tvarom pripomína srdce. Charakteristická je pre neho dlhá špicatá brada, ktorá zároveň symbolizuje najužšia časť tváre, čelo je širší. Ak ste majiteľovi tohto tváre, budú pre vás ideálne slnečné okuliare so silnými obrúčkami.

Polarizované vs. zrkadlové

Pri výbere vašich slnečných okuliarov sa môžete okrem iného stretnúť s dvoma pojmami:

  • polarizované
  • a zrkadlové okuliare.

Aký je medzi nimi rozdiel a čo jednotlivé označenia znamenajú?

Polarizované okuliare

Polarizované slnečné okuliare na prvý pohľad vyzerajú prakticky totožne ako akékoľvek iné okuliare. Keď si ich však nasadíte, okamžite spoznáte rozdiel. Polarizované okuliare v sebe totiž majú špeciálny filter, ktorý dokáže blokovať odrazené svetlo. To v praxi znamená, že nebudete oslňovaní slnečným žiarením a okuliare budú veľmi efektívne blokovať všetky silné odlesky a povrchovej odrazy. Napríklad pri pohľade na vodnú hladinu alebo napríklad mokrú vozovku.

Zrkadlové okuliare

Zrkadlové okuliare sa od tých klasických alebo aj polarizovaných líšia na prvý pohľad svojím vzhľadom. Podobne ako polarizované okuliare, aj tie zrkadlové zaisťujú určitú ochranu očí pred únavou spôsobenou slnečným žiarením. Disponujú špeciálne reflexné plochou, ktorá znižuje množstvo prechádzajúceho svetla. Hodia sa preto do miest, v ktorých je veľmi svetlé alebo oslnivé prostredia. Pokiaľ s takými okuliarmi nevhodne narábate, môžu sa veľmi rýchlo poškriabať, čo je bohužiaľ na zrkadlové ploche pomerne výrazne viditeľné.

Hrajú rolu farby skiel?

Okrem toho, že vďaka farbám skiel vyzerajú každej okuliare inak, plní jednotlivé odtiene aj ďalšie funkcie. Pri ich voľbe je dôležité vziať do úvahy, v akých podmienkach a pri akých príležitostiach ich budete používať. Iné sa totiž hodí k moru, iné do vysokohorských podmienok.

Na trhu všeobecne nájdete:

Šedé šošovky - zmierňujú intenzitu svetla a neovplyvňujú kontrast ani neskresľujú farby jednotlivých predmetov.

Červenej či oranžovej šošovky - hodí sa do hôr, pretože blokujú modré svetlo, ktoré je v zime veľmi intenzívne.

Hnedé šošovky - majú podobné prednosti ako červené či oranžovej šošovky a dávajú im prednosť ľudia, ktorí trpia krátkozrakosťou.

Tmavozelené šošovky - nemajú vplyv na vnímanie farieb a sú ideálne pre riadenie.

Žlté šošovky - hodí sa pre lovcov či poľovníkov, ktorým pomáhajú lepšie rozoznať cieľ proti modrej oblohe.

Modré a zelené šošovky - zdôrazňujú kontrast medzi bielou a čiernou farbou a všeobecne sa odporúčajú ľuďom, ktorí trpia krátkozrakosťou.

Správna veľkosť

Príliš malé alebo naopak príliš veľké okuliare nikdy nerobia dobrotu. Ak teda premýšľate nad ich obstaraním, oplatí sa siahnuť po veľkosti, ktorá vám bude dokonale sedieť.

Najlepšie a najjednoduchšie možnosťou je vziať si na pomoc vaše staršie okuliare, ktoré vám vyhovovali a boli ste s nimi spokojní. Na vnútornej strane stranice potom nájdete kľúčové údaje, ktoré vám pomôžu pri budúcom nákupe nových okuliarov. Ak tomu tak nie je, môžete ich zmerať jednoducho sami jednoduchým pravítkom.

Nezabudnite na okuliare pre deti

Pri výbere slnečných okuliarov pre seba nezabudnite na svoje ratolesti, ktoré ochranu pred UV žiarením potrebujú rovnako ako vy. Okrem toho, že ich ochráni pred UV žiarením, poskytnú tiež ochranu pred prachom a nečistotami, ktoré by mohli citlivé detské oči podráždiť. Slnečné okuliare budú zároveň vaše deti chrániť už od útleho veku.

Akonáhle si na ne zvyknú, nebudú mať s ich nosením problém. Pri ich výbere je najdôležitejšia správna veľkosť, aby okuliare naozaj držali na svojom mieste. Detské slnečné okuliare však bývajú mnohokrát vybavené prídavnou gumičkou, aby ich ratolesti jednoducho nestratili.