Ako vybrať svadobný dar pre šťastných novomanželov?

 • MAGAZÍN
 • Ako vybrať svadobný dar pre šťastných novomanželov?

Ako vybrať svadobný dar pre šťastných novomanželov?

Dostali ste pozvanie na svadbu. Ste samozrejme poctení, ale čo teraz? Čaká vás chystanie, výber vhodného spoločenského odevu a v neposlednom rade i výber svadobného daru. Ako vybrať taký, ktorý skutočne poteší?

Rozhodne je najlepšie sa opýtať, aký svadobný dar by novomanželia najviac ocenili. Potom sa totiž nemôže stať, že im darujete niečo, na čo sa im bude niekde v polici akurát tak prášiť, a keď to po rokoch náhodou niekto spomenie, nastane nepríjemne trápna situácia. Šliapnutím vedľa je potom samozrejme aj prípad, kedy niekoľko svadobčanov daruje rovnakú vec viackrát. Čo s tromi sadami čajových hrnčekov alebo niekoľkých mixérov, ktoré majú naviac úplne rovnaké funkcie? No dobre, čajové hrnčeky nie sú taká katastrofa, pretože sa vždy dajú využiť, ale niektoré dary by nevesta ani ženích radšej nevideli ... Ktoré to sú?

Zoznam najhorších svadobných darov alebo na tieto radšej rýchlo zabudnite:

 • gýčovité ozdoby na záhradu
 • literatúra zameraná na rady o vzťahu a manželstve
 • domáci maznáčik bez predchádzajúcej dohody
 • nevhodný zážitkový dar
 • detské oblečenie (to sa v prípade, že je potomok ešte v nedohľadne naozaj nehodí, nechcete čerstvých novomanželov zbytočne stresovať)
 • kuchynské spotrebiče (o vhodný dar sa môže jednať v prípade predchádzajúcej dohody, inak sa nemusíte trafiť)
 • farebná posteľná bielizeň, ktorá nemusí zodpovedať vkusu obdarovaných
 • sklenené dekorácie, ktoré nemajú využitie, umelé kvety, ozdobné misy, obrazy a ďalšie predmety, nezodpovedajúce štýlu, v akom je domácnosť novomanželov zariadená
 • zbytočnosti, ktoré darujete len preto, aby ste vôbec niečo darovali

Vhodné dary:

 • darčekový poukaz (napr. do e-shopu)
 • balíček luxusnej vlasovej kozmetiky s prianím (a možno aj s menším finančným príspevkom - to už je ale na vás)
 • finančný príspevok v obálke (to sa hodí vždy, či už na svadobnú cestu alebo k vybaveniu spoločnej domácnosti, novomanželia si môžu vybrať presne to, čo potrebujú), môžete k tomu doplniť aj nejakú symbolickú drobnosť na pamiatku, alebo tento príspevok darovať originálnym vtipným spôsobom (to určite zapôsobí ďaleko lepšie)
 • keď sa rozhodnete dať zážitkový dar, tak radšej vyberajte trochu triezvy a jedine taký, kde si novomanželia budú môcť vybrať dátum podľa svojich časových možností (ak im chcete darovať napríklad let balónom, pretože viete, že to už dlho chcú vyskúšať, potom sa to hodí , ale darovať im podobný zážitok len preto, že by sa to páčilo vám - to by nemuselo byť práve múdre rozhodnutie, môže sa napríklad stať, že ženích alebo nevesta trpí strachom z výšok a vy ste o tom nevedeli)
 • ak chcete darovať vecný dar, môžete sa tiež s ostatnými svadobčanmi dohovoriť a kúpiť niečo väčšie, čo novomanželia skutočne potrebujú - v podobnom prípade sa ale novomanželov rovno opýtajte

Osobné dary

Môžete samozrejme darovať aj osobnejší darček, ktorým príjemne prekvapíte. Radšej sa však nesnažte príliš experimentovať a prísť za každú cenu s niečím šokujúcim (ak si nie ste istí, že ide o ten druh osoby, ktorá podobný vtip ocení). Dar by mal byť učený pre oboch.

Hodí sa:

 • kvalitný dámsky a pánsky parfum
 • dámsky niche parfum pre nevestu a pánsky niche parfum pre ženícha
 • drobný šperk na pamiatku pre nevestu (mal by sa ale trafiť do vkusu obdarovanej, všímajte si, čo nevesta obvykle nosí, poraďte sa o tom s niekým ďalším alebo sa nenápadne opýtajte) a tiež pre ženícha - nezabudnite, že by spolu mali ladiť
 • klasické dámske hodinky a pánske hodinky (pokiaľ sú ženích s nevestou nadšenými športovcami, potom by určite ocenili aj kvalitné športové hodinky - zistite si ale, či už podobné náhodou nemajú), hodinky ženícha a nevesty by spolu mali štýlovo ladiť (vyberajte preto jedine modely od rovnakej značky). na hodinky môžete nechať vyryť i venovanie

Potom je tu ešte ďalšia možnosť, ktorú môžete budúcim novomanželom navrhnúť - vytvorenie online zoznamu vytúžených svadobných darov. Takto si každý bude môcť v zozname zarezervovať, ktorý dar novomanželom dá, a vy okamžite uvidíte, ktoré sú už rezervované, a ktoré voľné. Tým pádom sa nestane, že by novomanželia niečo dostali dvakrát. Je to praktický spôsob, ako sa vyhnúť nepríjemnej situácii a urobiť radosť.

Hlavne majte na pamäti, že nejde o to, aby váš dar novomanželom bol tým najoriginálnejším na zozname, ani o to, aby bol lepší, než všetky ostatné. Nejde tu o to sa predviesť a ukázať, že vy ste ten najlepší kamarát, akého majú, pretože s takou im dokážete pravý opak. Podobným predvádzaním totiž dáte najavo, že vám vôbec nejde o spokojných novomanželov, ale skôr o uznanie a vlastnú potrebu niečo si dokázať. Preto v ich najdôležitejší deň myslite predovšetkým na nich.

Vhodný darček by mal nejakým spôsobom (či už skryto alebo otvorene) podporovať ich zväzok a spoločné fungovanie. Ak ich dobre poznáte, nebudete mať s výberom žiadny problém.

A nakoniec - nezabudnite darček pekne zabaliť!