Ako využiť karanténu vo svoj prospech

  • MAGAZÍN
  • Ako využiť karanténu vo svoj prospech

Ako využiť karanténu vo svoj prospech

Koľkokrát ste si za poslednú dobu povedali: "Keď budem mať viac času." "Keď budem chvíľu doma." "Keď nebudem musieť chodiť do práce." Vety, ktoré tak často používame a niekedy aj zneužívame. Prvým dňom nariadenej karantény z dôvodu rozšírenia Covid-19 majú všetky tieto odpovede útrum. Odteraz ste pánmi svojho času len vy a nikto nepovedal, že je karanténa odsúdením k nečinnosti! Naopak!

Životná lekcia

Aj keď sa to zdá spočiatku nepredstaviteľné, aj táto ťažká životná situácia prináša jedno významné pozitívum: lekciu. Bez ohľadu na to, či sa nástrojom tejto nechcenej výučby stal zákaz vychádzania alebo iné obmedzenie, vašou úlohou je pochopiť. Pochopiť hodnotu slobodného pohybu a cenu každodenného kontaktu so svojimi blízkymi. Predstavte si, že aj negatívny prístup, strach a obavy sú tiež istou formou nákazy, ktorá sa dokáže postaviť medzi vás a život, ktorý chcete viesť. Preto je nutné sa naučiť každú skúšku využiť vo svoj prospech.

Netrápte sa tým, čo nemôžete zmeniť 

Jedna z prvých vecí, ktorú urobíte, keď zostanete v izolácii, je tá, že pustíte televíziu, počítač a všetky sociálne siete na mobile. Je skvelé byť v obraze, byť v kontakte, rozprávať sa s priateľmi a byť spočiatku v živej diskusii o tom, čo sa vám a svetu prihodilo. Tento počiatočný stav ale bude mať svoje hranice. Keď uvidíte už po niekoľkýkrát alarmujúce správy o tom, ako sa coronavirus šíri, ako je rúško nedostatkový tovar a že zohnať respirátor je nadľudská úloha, rozosmutní vás to. Neubližujte si. Svet za dverami trpí, samozrejme. Vy ste ale v situácii v ktorej rovnako nič nezmeníte. Hlboký nádych, vziať rozum do hrsti a začať žmýkať z vášho času v karanténe maximum. 

Čas splnených plánov

Koľko máte na polici kníh, ktoré ste si pripravili na prečítanie, keď na to bude čas? Koľko fotografií čaká na nalepenie do albumu? Koľko máte v skrini nevytriedených krabíc od posledného sťahovania? Koľko zaručených receptov na unavenú pleť ste ešte nevyskúšali? Vlastne zostáva len jediná otázka, čím začať? 

Triediť a upratovať

Neradi, neradi ... ale kedy, keď nie práve teraz vytriediť všetko nadbytočné? Už len vedieť ako na to. Podľa momentálne najslávnejšej "upratovačky" Marie Kondo sa možno zbaviť až dvoch tretín vecí tým spôsobom, že si ponecháte iba to, čo vo vás vyvolá pozitívnu emóciu ( "Spark Joy"). A s touto mantrou na perách sa začnite lúčiť s vecami, ktoré už nepotrebujete, nenosíte, nepáčia sa vám alebo niečo zlé pripomínajú. Začnite napríklad s nepotrebnými papierami, záručnými listami, denníčkami a diármi, pokračujte cez šatník, botník, lekárničku a nakoniec môže prísť na rad aj nepoužívaná kozmetika. Zabavíte sa na celé hodiny, možno dni a ešte sa vám uľaví. 

Domáci workout

O tejto aktivite nepochybujte ani sekundu. Pohyb je zásadný pre dobrý telesný pocit, ale aj pre našu psychiku. Vôbec nezáleží na tom do akého cvičenia sa pustíte. Vďaka rôznym cvičebným aplikáciám a youtube kanálom si môžete vytvoriť aj celý program na každý deň vašej karantény. Ranná jóga, obedňajšie posilňovanie, večerné pilates. Možné je prakticky všetko. Na vlastnej koži si konečne overíte, či všetky tie sľuby o štíhlejších partiách za pár minút denne, naozaj neklamú.  

Čas na hobby

Tí čo majú hobby vždy vedia, ako voľný čas využiť. Akákoľvek činnosť, ktorá nás vrhá do tvorivej sféry je teraz hotový poklad. Čítať, maľovať, hrať na hudobný nástroj, modelovať, vyrezávať, šiť (rúška sa budú hodiť), vyšívať, vyrábať domáce syry alebo originálne šperky. Našťastie sme šikovný a činorodý národ a kreativite sa medze nekladú. 

Čas pre seba

Keď toto vysloví žena, je to ako zaklínadlo, ktoré ju dvíha od stola a vedie priamo do kúpeľne, kde zmizne na celé hodiny. Niet divu. Aromatický kúpeľ, manikúra, pedikúra, peeling, pleťová maska, vlasová maska, sérum na korienky, kúra na končeky. Asi dôjde čas aj na všetky starostlivo uchovávané vzorky protivráskových krémov alebo luxusný sprchový gél a šampón na vlasy, ktorý ste si od posledných narodenín schovávala na horšie časy. Už nie je na čo čakať.  

Zlé dni    

Dnes možno nie, ale zlé dni určite prídu. Bude sa vám cnieť, bude vám chýbať pohyb na čerstvom vzduchu a kontakt s ľuďmi. V týchto chvíľach si skutočne doprajte trochu leňošenia a pustite si napríklad film. Len nie nič negatívne zo žánru thriller alebo postapokalyptické sci-fi! Nejakú bezstarostnú komédiu, čo tak napríkald film Bezcitní ľudia z roku 1986. Názov síce optimisticky nevyzerá, ale keď uvidíte, ako si poradila so svojou izoláciou Bette Midler, vráti vám to vietor do plachiet.

Šťastný koniec

Svetu ešte chvíľu potrvá, než sa bude radovať z toho, že korona prehrala. Vašou výhrou by ale bolo vykročenie z karantény ako lepší človek. Plný nových dojmov z prečítaných kníh, z uprataného bytu, kreatívnej tvorby, z účinkov pravidelnej starostlivosti o pleť a spevňujúceho programu pre vaše telo. Ale hlavne s novým zmyslom pre vnímanie času a vedomím, že nie všetko, čo ste považovali za dôležité pred karanténou je dôležité aj teraz. Tiež by to znamenalo, že ste sa úlohy pána svojho času zhostili dokonale a lekciu pochopili. .