Ako zabaliť darčeky kreatívne?

  • MAGAZÍN
  • Ako zabaliť darčeky kreatívne?

Ako zabaliť darčeky kreatívne?

Máte už nakúpené na Vianoce? Zohnali ste všetko, čo ste chceli a možno aj niečo naviac? Tu ale zábava ani zďaleka nekončí!

Vybrali ste luxusné hodinky, módnu koženú kabelku, vlasovú kozmetiku alebo zvodný parfém? Výborne! Dokonalý dar ani náhodou nemusí byť začiatkom a koncom celého prekvapenia.

Nielen vianočná príručka

Vyskúšajte niečo nevšedného. A ako na to? Jedna zaujímavá možnosť sa tu vyložene ponúka: Vytvorte si vlastný darčekový obal!

Znie to príliš zložito? Nebojte sa, nemusíte byť žiadni umelci v maľbe, vystrihovaní, tlačení alebo nalepovaní. Stačí, keď sa stanete expertami len na jedno z týchto odvetví…

Začnite jednoducho: zatiaľ vám stačí len obyčajný baliaci papier. Môže byť farebný alebo nemusí, to už necháme s kľudným svedomím na vás.

Vystrihovanie

Vystrihnite v baliacom papieri vianočný vzor a podložte ho jednoduchým papierom inej farby, aby vzor vynikol. Čo si zvolíte? Vločku? Vianočný stromček alebo snáď betlehém? Potrebujete len ostré nožnice, najlepšie baliaci papier (rýchlejšie tak vytvoríte zložitejšie tvary, ako z papiera kancelárskeho) a hlavne trpezlivosť. Potom už budete len prekladať a vystrihovať.

Pokiaľ chcete vytvoriť úhľadnú snehovú vločku, musíte si dať na prekladanie papieru obzvlášť záležať. Ta skutočná má ovšem len šesť cípov, nie osem.

Ako to ale urobiť s útvarom snehovej vločky, ktorý má byť vyrezaný priamo do baliaceho papiera? Najprv, abyste docielili pravidelného tvaru, je nutné si vytvoriť šablónu, potom ju obkresliť a vyrezať – ideálne šikovným nožíkom na papier.

Lepenie

Dalšou možnosťou by mohlo byť baliaci papier polepiť vybraným vzorom. Či už vystrihnutým či inak vytvoreným, zakúpeným alebo predpripraveným. A vyhnete sa tak nutnosti vystrihovať zložité vzory priamo do papiera, ktorým sa chystáte darček zabaliť. Potom ale pozor na veľké množstvo lepidla…

Potlač alebo kresba

Určite si ešte spomínate na svoje detské časy, keď ste v škôlke alebo možno na prvom stupni základnej školy, dostali možnosť vytvoriť pečiatku zo zemiaku. Teraz vám bude opäť umožnené vrátiť sa na malý okamih do svojích detských čias. Netreba si k tomuto účelu voliť práve zemiak, môžete vziať aj zátku od vína, papriku, jablko, citrón, kvetinu, kúsok drievka alebo napr. zeler. Razítko potom natrite napr. temperovou farbou a papier podľa svojho uváženia možno opečiatkovať.

A pokiaľ predsa len máte určité maliarske schopnosti, môžete vytvoriť vlastný vzor, karikatúru jednotlivých členov rodiny alebo nejaké vtipné vianočné motívy.

Obľúbený spôsob, ako darčeky originálne ozdobiť, môže byť napr.  aj  potlač z fotografií, ktorú si necháte vytvoriť priamo v tlačiarni. K tomu je však lepší poriadny predstih, pretože sa tiež môže stať, že na váš dokonalý nápad už neostane čas. Kalendáre s vlastnými fotografiami, tlač na tričká alebo hrnčeky s fotkou sa totiž (obzvlášť pred Vianocami) tlačia jedna báseň.

Ozdobné doplnky

Vyskúšajte peknú papierovú dekoráciu s menovkou alebo, ak máte radšej prírodné dekorácie, použite vetvičky, šišky a iné doplnky. Stačí ich len vhodne naaranžovať a upevniť na darček; môžete ich doplniť ešte trblietkami, farebnou stuhou, sušeným ovocím alebo aj škoricou. Výsledok stojí za to. A nepotrebujete k tomu nič viac, než lepidlo, pár drobností a tiež trochu chuť zapojiť fantáziu.

Ak ste milovníkmi slamenných a vyšívaných ozdôb, môžete kľudne využiť ich kúzlo, prevliecť ich farebnou stužkou a zladiť tak darček s ozdobami na stromčeku. Alebo rovnakým spôsobom využite vlastnoručne vyrábané perníčky.

Dva darčeky v jednom? To sa predsa hodí. Radosť bude hneď dvojnásobná.

Stačí len troška inšpirácie a napr. vás napadne ešte iný a originálný spôsob, ako darčeky obzvláštniť…

Najväčším darčekom je ale aj tak vaša snaha. Keď druhému ukážete, že ste si na úprave jeho darčeku dali záležať, iste sa okamžite nechá nakaziť tou pravou vianočnou atmosférou a ocení, čo ste pre neho urobili. Netreba vymýšľať prehnané zložitosti, ani vyrukovať s predraženým a neosobným darčekem. Niekedy totiž menej znamená viac.