Ako začať so športom?

Ako začať so športom?

Športovanie je prirodzeným prostriedkom na zlepšovanie celkovej telesnej kondície ľudského organizmu a vedľa zdravej životosprávy a mentálnej pohody patrí k primárnemu spôsobu zabezpečenia dlhého a spokojného života. Každý z nás sa za život nejakému športu venoval (či už len v rámci telesnej výchovy na základnej alebo strednej škole) a vie, ako je pohyb dôležitý nielen v období dospievania, ale aj pre udržiavanie správnej telesnej kondície, a tiež prevenciu neduhov plynúcich z nadmerného príjmu potravy chudobnej na živiny a sedavého spôsobu života.

Tipy športov pre pravidelné športovanie

Jarné obdobie je ideálne, kedy začať s pravidelným športovaním. Jednak sa telo počas zimných mesiacov viac obaľuje tukom (a to nielen preto, že ich vrcholom sú vianočné sviatky) vplyvom snahy lepšie udržiavať teplo v nepriaznivom počasí, a súčasne máme tendenciu pohyb obmedzovať. S prvými teplými dňami slniečko láka viac von a prevádzkovanie športových aktivít, ktorými sa celé telo pretiahne a zbaví nadbytočných kilogramov, je optimálny spôsob, ako tráviť čas.

Ak sa rozhodnete športovať pravidelne, je vhodné si rozplánovať čas tak, aby ste boli schopní sa aktivite venovať aspoň hodinu až dve týždenne. Výber konkrétnej aktivity záleží predovšetkým na preferenciách jednotlivca. Najčastejšie sa ľudia venujú:

Behanie

Behanie je výhodné predovšetkým z toho dôvodu, že nepotrebuje žiadne zvláštne vybavenie ani špeciálne priestory. Behať sa dá prakticky kdekoľvek. Ak bývate v meste, je ideálnym miestom park alebo menej rušné ulice, mimo hustú urbánnu zástavbu sa dá behať v lese, po poľných cestách a pod. Zároveň môžete vyraziť v ktorúkoľvek dennú dobu - behanie nie je prakticky obmedzené ničím len vašim časom a chuťou.

Cyklistika

Jazda na bicykli je príjemnou kratochvíľou, pri ktorej si odpočinie mozog a spáli sa veľké množstvo kalórií. Narozdiel od behania je však s cyklistikou lepšie začínať až v suchších a teplejších dňoch. Limitáciou pre ňu nepredstavuje len počasie, ale aj celkovo priestor - prevádzkovanie cyklistiky ako športovej aktivity vyžaduje plánovanie trás tak, aby bolo možné udržiavať tempo a nehrozilo zvýšené nebezpečenstvo úrazu.

Plávanie

Ak ste skôr vodný typ, je lepšie začať chodiť pravidelne plávať. Plávanie je však mimo letné mesiace výrazne obmedzené prevádzkovo. Kryté bazény (ak nedisponujete vlastným) sa nachádzajú väčšinou len vo väčších mestách. Prevádzkovatelia navyše kryté bazény poskytujú ako priestory pre realizáciu vodných športov registrovaným oddielom (vodného póla, akvabel, tréningom pretekárskeho plávania pod.). Je teda dobré vytipovať si taký bazén, ktorý má vo vami požadovanom čase vždy otvorené pre verejnosť.

Posilňovanie a fitness

Veľmi obľúbenými športovými aktivitami sú indoorové cvičenia, ktoré majú v ponuke fitness centrá, či už sa jedná o posilňovanie na rôznych strojoch individuálne alebo s trénerom, či o skupinové hodiny (pilates, kondičný tréning a pod.) vedené inštruktorom. Ponuka fitness centier je rozmanitá a vyberie si prakticky každý - začiatočník aj pokročilý. Výhoda fitness centier súvisí hlavne s možnosťou riadeného cvičenia a odborných konzultácii, ktoré komplexne pomáhajú v získaní cieľovej kondície.

Ako na skutočne účinné cvičenie

Uvedený zoznam športových aktivít, ktoré je možné pravidelne prevádzkovať, samozrejme nie je úplný. Je možné cvičiť tiež v pohodlí domova, a to buď zostavy cvikov konkrétneho typu (joga, pilates, kalanetika pod.) alebo len tak, pri bežných domácich prácach. Mnoho ľudí, ktorí sa skutočne rozhodnú svoj životný štýl obohatiť o športové aktivity, zvyčajne jednotlivé typy kombinujú tak, aby dosiahli minimálne pohybové aktivity za zvolenú časovú jednotku.

Hlavným parametrom (okrem vlastného druhu cvičenia) je potom čas danou činnosťou strávený. Pre stabilizáciu a následné zvyšovanie kondície je dobré neustále posúvať časovú hranicu realizácie cvikov a merať si presnú dobu, po ktorú sú vykonávané. Tzn. napríklad pri behu je vhodné stanoviť si celkovú vzdialenosť jedného bežeckého cyklu a neustále skracovať dobu, za ktorou je vymedzený úsek prekonaný. Meranie časových a výkonových parametrov je neoddeliteľnou súčasťou tréningu, ak má byť účinný a viesť ku kontinuálnemu zlepšovaniu výkonu, a tým implicitne k celkovej telesnej zdatnosti.

Meranie výkonnosti 

Najjednoduchším spôsobom na vykonávanie merania výkonnosti pri cvičení je nadviazanie jeho základnej fyzikálnej zložky na časový parameter. Okrem vzdialenosti (behanie, cyklistika) sa môže jednať aj o počet vykonaných cvikov (posilňovanie, fitness) alebo jednoducho len dobu strávenú cvičením. Keďže sa telo pri športových aktivitách výrazne potí a zahrieva, je dobré si pre tieto potreby zaobstarať naozaj kvalitné športové hodinky, ktoré sú materiálovo prispôsobené na daný účel a súčasne majú vysokú odolnosť najmä voči vlhkosti a vode.

Špecifikom športových hodiniek je práve výber odolnejších materiálov - jedná sa predovšetkým o príjemné a vodeodolné prevedenie pásku a pevnejšie krytie ciferníku utesnené proti vnikaniu potu a vlhkosti v sťažených tlakových podmienkach. Športové hodinky Casio ponúkajú v tomto smere veľmi širokú paletu možností, a to ako v kategórii pánskych, tak aj dámskych hodiniek. Dámske športové hodinky sú spravidla tvarovo aj koncepčne zodpovedajúce náročnosti športovania a vyrába sa v rôznych farebných variantoch. Dizajn športových hodiniek pre dámy je jednoduchý, materiály, ktoré sa používajú na ich výrobu eliminujú kovové súčasti - najmä remienok býva z mäkkej a vodeodolnej živice (resin).

Pánske hodinky určené na športové aktivity sú obvykle vyrábané v špeciálnom prevedení, ktoré je nenápadné a praktické. V porovnaní s riešením dámskych typov bývajú pánske športové hodinky uspôsobené k väčšej odolnosti - z mäkkého a vodeodolného materiálu býva okrem remienka vyrobené tiež puzdro pre ciferník a sklíčko ciferníku dosahuje vyššiu rázovú húževnatosť. Celková vodotesnosť sa môže pohybovať až okolo 20 atmosfér - tú dosahuje napríklad kolekcia hodiniek G-shock.