Zatočte s prokrastináciou

Zatočte s prokrastináciou

Určite sa s tým občas sami stretávate - pred vami sa hromadí kopa najrôznejších úloh a povinností, ale vy ich odkladáte, kým to len ide. Máte pocit, že blúdite v začarovanom kruhu? V našom článku sa dočítate, ako s tým raz a navždy skoncovať!
 

Stačí dodržať niekoľko jednoduchých krokov – a máte vyhraté!

Rozvrhnite si pracovný deň

Vytvorte si osnovu svojho pracovného dňa. Čo všetko chcete a musíte stihnúť? Spracujte si dlhodobý plán, ktorý budete dodržiavať. Rozvrhnite si ho podľa svojich potrieb. Kedy toho najviac urobíte? Každý má svoju dobu, kedy skrátka funguje najlepšie. Niekto ráno, niekto skôr popoludní. V túto dobu sa vrhnite na tie najnáročnejšie úlohy. Počítajte pritom s časovou rezervou. A samozrejme nezabudnite ani na pravidelné krátke prestávky - a to aj v prípade, že pracujete za počítačom. Zvýšite tak svoju produktivitu. Mozog má totiž obmedzenú kapacitu a tiež si potrebuje občas oddýchnuť.

Dobite si baterky 

Ak máte sedavé zamestnanie, nebude asi tým správnym druhom odpočinku sedenie v obývačke na gauči. Práve naopak. Vydajte sa von. Na bicykel alebo na túru. Venujte sa nejakému športu. Kúpte si športové oblečenie a športové hodinky, ktoré vám vašu snahu určite spríjemnia.

K obľúbeným modelom dámskych športových hodiniek patria napríklad hodinky Casio Sports alebo Casio Youth, páni zase iste ocenia pánske športové hodinky z rady Casio G-Shock alebo Festina The Originals.

Naučte sa plne uvoľniť telo aj myseľ. Odpútať sa od všedných starostí - šport je na to priam ideálny. Nabudúce, až sa budete cítiť mizerne, skúste to na chvíľu hodiť za hlavu a choďte sa prejsť alebo si rovno zabehať.

A keď už sa vydáte von, nezabudnite ani na príjemný svieži parfum.

Určite si priority – čo je pre vás najdôležitejšie?

Zložitejšie úlohy spracujte skôr – budete na ne potrebovať viac času. Začínať s ťažkou úlohou na poslednú chvíľu môže byť dosť stresujúce. Urobte si zoznam všetkého, čo je pre vás dôležité a niečo z neho vyškrtnite. Čo je tam naviac?

Zabudnite na nereálne ciele

Stanovte si ciele, ktoré naozaj môžete dosiahnuť. Okolnosti nie sú ideálne? Prispôsobte sa! To neznamená, že sa máte zmieriť s málom a venovať sa niečomu, čo vás vôbec neoslovuje. Vôbec nie. Ale aj k veľkým cieľom vedú spočiatku malé kroky. Verte, že to dokážete, ale nepreceňujte svoje sily.

Naučte sa plne sústrediť na jednu vec

Keď už s niečím začnete, venujte sa tomu naplno. Aspoň po dobu, ktorú si na túto úlohu vyhradíte. Dosiahnete oveľa lepšie výsledky, ako keď sa zo všetkých strán zahltíte vecami, ktoré musíte rýchlo stihnúť. Samozrejme, každý má trochu iný systém. Niekomu vyhovujú vytýčené mantinely a osnovy, iný pri pohľade na ne omdlieva. Ak vám vyhovuje pracovať súbežne na viacerých projektoch (a tomu sa zrejme rovnako nevyhnete), ujasnite si, čo je potrebné spracovať najskôr, a tomu sa venujte.

Buďte rozhodní

Nemeňte názor desaťkrát za sebou. Najskôr si danú vec poriadne rozmyslite, a akonáhle sa raz rozhodnete, stojte si za svojím. A ak si nie ste istí, napíšte si zoznam pre a proti.

Majte prehľad

A teraz nemám na mysli len prehľad o čase (tu vám samozrejme pomôžu vhodné náramkové hodinky), ale skôr všeobecný prehľad. A to hlavne v odbore, v ktorom sa pohybujete. Vždy je tu niečo, čo sa dá ešte zlepšiť. Pracujte na sebe. Sebazdokonaľovanie je spoľahlivou cestou k väčšej sebaistote, a tým pádom aj k väčšiemu úspechu.

Buďte motivovaní

Nezabíjajte čas, venujte sa niečomu, čo pre vás má zmysel. Skončite s vecami, ktoré vás zbytočne pripravujú o energiu - musíte naozaj pol dňa presedieť pri televízore alebo počítači, keď ani nepracujete, ani nehľadáte inšpiráciu? Dosiahnete vďaka tomu toho, čo chcete dosiahnuť? Alebo sa znenazdajky preberiete a zistíte, že ste civením na obrazovku strávili posledné 4 hodiny, bez toho, aby vás to nejako obohatilo?

Keď si prezeráte sociálne siete, oddýchnete si u toho alebo skôr naopak? Váš čas je cenný a nenahraditeľný, využite ho k niečomu, čo vám prospeje. Pokiaľ práve na facebooku nehľadáte nejaký konkrétny cieľ, ani sa nedohovárate s priateľmi na posedenie vonku, ale jednoducho len tak bezmyšlienkovite surfujete, zastavte sa na chvíľu a zamyslite sa. Koľko hodín ste strávili skrolovaním a komentovaním fotiek, ktoré vás v skutočnosti príliš nezaujímajú? Ako inak a lepšie by ste tento čas mohli využiť?

Nenuďte sa

Koľko času strávite v obchode? Čo takto tráviť ho účelnejšie? Miesto, aby ste chodili od obchodu k obchodu a márne prehľadávali bezpočet butikov s oblečením, parfumami a doplnkami, skúste svoje šťastie v e-shope. Určite tak získate aspoň pár hodín navyše.

Riaďte svoje emócie

Znie to ako nemožná úloha. Ale nemusí byť. Či sa vám to páči, alebo nie, človek nie je len bytosť rozumová, ale aj emocionálna. Všetci sa občas necháme ovládnuť emóciami, ale nemalo by nás to brzdiť.

Keď sa svoje emócie naučíte ovládať, budete ďaleko silnejší a odolnejší. Nenechajte sa rozhodiť každou drobnosťou a neúspechom, všetko sú to len skúsenosti. Udržujte si nadhľad. To neznamená, že musíte emócie potláčať - to by vo výsledku neviedlo k ničomu dobrému, ale naučte sa zmierniť ich intenzitu. Nijako vám neprospeje, keď sa budete rozčuľovať kvôli každej maličkosti. Až vás zase niečo rozčúli, niekoľkokrát sa zhlboka nadýchnite a vydýchnite, doprajte si chvíľu času, a potom sa na celú situáciu pozrite znova a s nadhľadom. Skutočne je potreba tak silná reakcia?

Spite viac

Pravidelný spánok je pre zdravie nevyhnutný. Choďte spať včas a v pracovnom týždni to nepreháňajte s ponocovaním. A ako dlho treba spať? Priemerom je 7 až 8 hodín denne. Niekomu stačí menej, niekto zase potrebuje viac. A niekto by pokojne prespal polku života ...

Keď ale budete spať dlhšie ako 12 hodín denne, môže sa stať, že sa nakoniec aj tak nebudete cítiť príliš oddýchnutí. Pokiaľ o sebe viete, že ste schopní prespať celý deň, radšej si nastavte budík!