Aký parfum si vziať na dovolenku?

  • MAGAZÍN
  • Aký parfum si vziať na dovolenku?

Aký parfum si vziať na dovolenku?

Poznáme to všetci - či už ideme s priateľmi na vínko, do divadla alebo na firemný večierok, chceme sa cítiť čo najlepšie. Komfortne. Chceme sa páčiť sebe, ale aj ostatným. K dobrému pocitu zo seba samého patrí vhodný parfum, ktorý k nám ladí. Voní, tak ako nám, tak aj partnerovi. Ako to však vyzerá s parfumom na dovolenke? Pozor, nehovoríme tu o dvoch týždňoch na chate alebo na chalupe pri táboráku či na vidieku. Aký parfum je ten pravý napríklad do Chorvátska, Talianska alebo do Grécka?

Čo je parfum? 

Parfum samotný je zmes esenciálnych olejov a ďalších aromatických látok. V užšom slova zmysle sa jedná o vonný prípravok s vysokou koncentráciou vonnej látky. Slúži na prekrytie pachu. Všeobecne platí, že menej je niekedy viac. Snáď každý má neblahú skúsenosť s osobami, ktoré to s "voňavkou" prehnali. Parfumy ako také sa delia podľa intenzity vône. Všetci sme sa stretli s pojmami ako parfumová voda, toaletná voda či kolínska. Parfumy sa ďalej delia podľa vône - najznámejšie sú kvetinové, citrusové, drevité či orientálne. Základným pravidlom je aplikácia pokiaľ možno len jedného parfumu, neodporúča sa kombinácia viacerých parfumov naraz kvôli disharmónii.

Každý sme iný

Platí to aj o vhodnosti zvoleného parfumu. Niekomu vyhovuje ťažká orientálna vôňa, niekomu zase robí dobre vôňa kožená, niekto dá zase viac na citrusové, sviežu arómu. Dnes si chceme dovolenku užiť so všetkým, s patričným komfortom. K nemu patrí aj vhodne zvolený parfum. Chceme sa predsa cítiť dobre (a voňavo)! 

Zloženie parfumu sme už prebrali. Z podstaty veci teda vyplýva, že ak nanesieme parfum na prekrvené miesta (za ušami, na krku, medzi prsiami), v teplom podnebí sa parfum rýchlejšie odparuje. To isté platí aj o aplikácii parfumu na oblečenie. Je dobré teda mať kvalitný, drahší parfum, ktorý rozhodne neminiete za prvý večer.

Osobne volím do teplých krajín ľahké, citrusové vône.

Ohľaduplnosť!

Dobré je aj poznať trochu niečo o destinácii, do ktorej sa chystáme. Ako bude voňať môj parfum napríklad v Chorvátsku? V Egypte? V Izraeli? Platia tam ohľadom niektorých vôní nejaké nepísané pravidlá? Alebo dokonca tabu? Cestujem autom, lietadlom? Je dobré mať na pamäti základné pravidlo - môj parfum nesmie nikoho obťažovať! 

Trocha prieskumu neuškodí

Ak si nie ste istí aký parfum zvoliť, spýtajte sa priateľov - aký parfum majú vyskúšaný, ktorý sa osvedčil. Môžete zájsť aj do parfumérie a zistiť, čo teraz pred dovolenkami "frčí".

Osobná skúsenosť je však na nezaplatenie. Voní vám zvolený parfum v "domácom prostredí"? Skúsili ste si ho pri rôznych teplotách? Voní váš parfum lepšie na tele, alebo na oblečení? Voní vášmu partnerovi? Pokojne si aj všetko zapisujte a vyhodnocujte! A nebojte sa experimentovať!

Najdrahšie neznamená najlepšie

Stretli sme sa s názorom, že čím drahší parfum, tým lepší. Iste, cena veľa napovie, ale to neznamená, že nakoniec nevyhodíte veľa peňazí oknom za nevhodný parfum. A ak si nie ste stáli istí, v dobrej parfumérii by vám mali kvalifikovane poradiť .

Záverečné pätoro vyberte si parfém, který se hlavně líbí Vám!

  1. vyberte si parfum, ktorý sa hlavne páči Vám!
  2. vyskúšajte si ho pri rôznych podmienkach doma!
  3. aké sú podmienky v dovolenkovej destinácii?
  4. moja vôňa nesmie obťažovať!
  5. keď neviem, opýtam sa experta!