Brigáda ušitá na mieru

17. 6. 2020

Brigáda ušitá na mieru

Brigády existujú vo všetkých mysliteľných odvetviach, sú ľahko dostupné, pomerne dobre platené a tiež nesmierne flexibilné. Mnohým brigádnikom je pracovná doba prispôsobená, aby si prácu vhodne skombinovali napríklad s hlavným pracovným pomerom. Brigádničit má proste samú výhodu a to hneď v úvode. Ale skôr než nadšene vezmete prvú ponuku, ktorá sa naskytne, rozmyslite si, aké máte očakávania a predstavy. Viete vlastne čo je vašou hlavnou motiváciou pre hľadanie brigády?

Chcete dobrý privýrobok?

Ako inak. Vo väčšine prípadov sa jedná o otázku peňazí. Vyriešiť svoju finančnú situáciu aspoň krátkodobou ,,bokovkou" je logický krok. Bolo by dobré, nájsť si brigádu vo vašom najbližšom okolí, aby vám zbytočne nenarástli náklady na dochádzanie. Ponuka sa tým pravdepodobne veľa zúži, ale za skúšku stojí čokoľvek, napríklad aj gastronomické odvetvia. Ako šikovná obsluha v reštaurácii, bare alebo kaviarni máte možnosť svoju hodinovú sadzbu ešte vylepšiť slušnými tringeltami.

Chcete byť v pohybe?

Túžite po fyzickej aktivite a manuálnej práci pretože celú pracovnú dobu vášho hlavného zamestnania trávite výhradne na kancelárskej stoličke? Poobzerajte sa po práci v teréne, napríklad ako distribútor letákov. Plnú fyzickú námahu zažijete aj ako pracovník inventúry v supermarketoch alebo ako upratovací robotník.

Chcete pomáhať?

Síce máte pekné a dobre platené zamestnanie, ale stále chýba nejaký vyšší zmysel a niečo ako ľudské hľadisko svojej činnosti? Potom sa porozhliadnite po brigáde v sociálnych službách. Táto sféra neustále dopytuje ochotných pomocníkov a vy dostanete dobrú príležitosť spríjemniť život chorým alebo sociálne slabším spoluobčanom . Naplnenie môžete hľadať aj ako výpomoc v rôznych voľnočasových centrách alebo ako lektor výukových kurzov.

Chcete byť v kontakte s ľuďmi?

Neustály kontakt s ostatnými ľuďmi vás inšpiruje, dobíja a jednoducho baví? Poobzerajte sa po práci v turistickom ruchu. Pre ľudomilných extrovertov sa ľahko nájdu fajn brigády v infocentrách, pri stánkoch so suvenírmi, medzi sprievodcami alebo rôznymi inštruktormi v rámci služieb turistom. Veľmi spoločenská brandža, ktorá tiež často hľadá posily, napríklad komparzistov, je tá filmová.

Chcete sa niečo priučiť?

Každý absolvent vie, ako je ťažké nájsť zamestnanie bez pracovných skúseností. Presvedčiť životopisom, v ktorom nie je ani zmienka o doterajšej praxi, je prakticky nemožné. Aj v tomto prípade je brigáda riešením. Optimálna by samozrejme bola brigáda, ktorá bude aspoň okrajovo súvisieť s vyštudovaným odborom, ale aj ak sa to nepodarí, každá snaha o uplatnenie má svoj význam a prinesie cenné životné a profesijné lekcie. Nadväzujete kontakty, predvádzajte svoje zručnosti a akonáhle bude k dispozícii plný pracovný úväzok, môžete nastúpiť ako ideálny kandidát.

Chcete zmenu?

Vaše zamestnanie vás vyčerpáva a máte pocit, že je čas na profesijné preorientovanie? Skôr ako sa rozhodnete pre unáhlený krok do neznáma, zoznámte sa s novým odborom pomocou brigády. Nič neriskujete. Máte príležitosť sa veľmi blízko zoznámiť s iným odvetvím a vyskúšať si, či by pre vás táto práca bola zábavnejšia. Navyše za túto ochutnávku dostanete aj zaplatené.

Chcete si zvýšiť sebavedomie?

Obzvlášť nezamestnané osoby majú ego nahlodené pocitom, že nie sú dosť dobrí a každý deň nečinnosti ich vrhá do beznádeje. Aj krátkodobá brigáda zlepší finančnú situáciu, navráti stratenú pôdu pod nohami a poskytne potrebný pocit úspechu. A verte či nie, fajn brigáda vám môže dopomôcť aj k novému zamestnaniu. Predovšetkým zaplní nelichotivú medzeru v životopise a novo nabité sebavedomie doplnené pozitívnym elánom preukázateľne vylepší vašu prezentáciu u budúceho pracovného pohovoru.

Zaujíma vás priebeh a nástrahy pracovného pohovoru? Pozrite na náš článok a už vás nič nezaskočí!