Čo kúpiť mužovi k narodeninám?

  • MAGAZÍN
  • Čo kúpiť mužovi k narodeninám?

Čo kúpiť mužovi k narodeninám?

Vybrať vhodný darček k narodeninám pre mužov môže byť veľmi náročnou úlohou, zvlášť ak má špecifický vkus. Kým narodeninové darčeky pre nežné pohlavie možno riešiť radom tradičných spôsobov od kvetín, cez čokoládu až po šperky alebo odevy, u mužov sa zdá byť škála možností trochu chudobnejšia a mnohí často tápu, čím by dotyčného potešili a zároveň mu darovali niečo, čo sa mu bude páčiť alebo čo naozaj využije.

Typy darčekov pre mužov

Hoci sa to na prvý pohľad nezdá, typológia narodeninových darčekov pre mužov je štandardizovaná a možno ju členiť do kategórií darčekov tradičných a luxusných, pričom konkrétnu skupinu človek volí predovšetkým s ohľadom na vzťah k obdarovávanej osobe. Ak sa jedná o kamaráta či kolegu z práce, darčeky bývajú spravidla vyberané zo skupiny prvej, pre partnera či príslušníka bližšej rodiny z druhej, a to zvlášť, ak ide o okrúhle výročie. 

Väčšina ľudí sa pri rozhodovaní, čo zaobstarať mužovi k narodeninám, riadi všeobecnými kritériami, ktoré zahŕňajú predovšetkým originalitu, a ďalej potom potrebnosť alebo mieru zábavy, ktorú si s daným typom darčeka konkrétna osoba užije. Okrem štandardného daru, ktorým býva alkohol, nejaké drahšie značky alebo oblečenie (tričko s potlačou, spodná bielizeň a pod.), sa uplatnia najmä poukazy na rôzne druhy aktivít - väčšinou sa jedná o zážitky vo väčšej alebo menšej miere adrenalínové, športové vybavenie (ak muž športuje) alebo darčeky nejakým spôsobom spojené s jedlom - či už ide o luxusnú večeru alebo proste len mäso na sto spôsobov. 

U tradičných typov narodeninových darčekov sa uplatňuje predovšetkým snaha buď o splnenie podmienky originality alebo naopak potrebnosti, či záujmu. Veľmi často sa však stáva, že tento typ darčeka muži buď nevyužijú, alebo jeho využitie odkladajú, pretože je spojené s ďalšími úkonmi, ktoré je nutné pre jeho uplatnenie vykonať - zabezpečiť termín (ak ide o poukaz) a skĺbiť ho s vlastným programom, vyskúšať oblečenie alebo skonzultovať vybavenie s odborníkom pre danú oblasť. Problémom originálnych darčekov je, že sa veľmi ľahko môžu minúť so skutočným záujmom obdarovaného. To platí najmä v súvislosti so športovým vybavením, ktoré si každý muž rád vyberá sám a podľa vlastných potrieb, požiadaviek a parametrov.

Luxusné darčeky majú spravidla univerzálny charakter. Muži ich využívajú prevažne na špeciálne príležitosti a je tak zaručené, že ich nakoniec budú používať s oveľa väčšou radosťou než darčeky tradičné. Vzhľadom k vyššej cene možno tiež predpokladať vyššiu kvalitu a životnosť, ktorá zaistí, že si muž darček užije oveľa dlhšiu dobu.

Luxusné darčeky pre mužov

Ak vyberáte darček pre partnera alebo blízkeho príbuzného, sú medzi luxusnými darčekmi štyri hlavné kategórie, s ktorými prakticky nemôžete šliapnuť vedľa - pánska kozmetika alebo parfumy, pánske šperky a samozrejme hodinky. Ako však vybrať tie skutočne vhodné? 

Pánska kozmetika

Starostlivosť o pokožku už nie je výhradne dámskou záležitosťou, aj keď v tejto oblasti kvôli používaniu zvýrazňujúcich líčidiel dosahuje stále značne širšieho sortimentu produktov. Pánska kozmetika sa člení do niekoľkých ďalších podkategórií a zahŕňa prípravky zjemňujúce pokožku na tvári alebo rôznych častiach tela a tiež tzv. vlasovú kozmetiku. Do podkategórie vlasovej kozmetiky spadajú produkty určené na ošetrovanie pokožky hlavy. Ako darček je možné zaobstarať príjemne parfumovaný šampón alebo sadu šampónu a kondicionéru pre krásnu a bohatú hrivu konkrétne kvality alebo gély a tvarujúce peny, ak tieto produkty muž používa.

Pánske parfumy

Vône pre mužov (podobne ako vône pre ženy) sa líšia predovšetkým ,,silou" aj použitím v rôznu dennú dobu. V tomto ohľade sú rozlišované dva typy pánskych parfumov - toaletná voda a kolínska. Toaletné vody majú jemnejšiu intenzitu a sú vhodné na bežné denné nosenie, kolínska voda má omnoho výraznejšiu vôňu a hodí sa na zvláštne príležitosti. Kategóriu pánskych parfumov dopĺňajú parfumované vody po holení, ktoré môžu zastúpiť za istých okolností toaletnú vodu, je však nutné vyberať také, ktoré zodpovedajú typu pleti muža.

Pánske šperky

Samostatnú kategóriu narodeninových darčekov tvoria pánske šperky. Sortiment v tejto oblasti sa rozrastá najmä v posledných rokoch, kedy sa okrem štandardných šperkov (retiazok, prsteňov, manžetových gombíkov) stále častejšie uplatňuje tiež bežná pánska bižutéria a špecifické šperky. Na rozdiel od dámskych šperkov sú pánske šperky masívnejšie, s drsnejším povrchom a celkovo jednoduchším designom. Veľmi obľúbené sú značkové náramky z rôznych materiálov doplňujúce oblečenie športovejšieho charakteru na každodenné nosenie.

Pánske hodinky

Ideálnym darčekom pre muža, najmä ak oslavuje nejaké okrúhle výročie, sú hodinky. Pánske hodinky sú ponúkané v rôznych prevedeniach zohľadňujúcim predovšetkým účel a aktivitu, pri ktorej budú nosené.

Inšpirujte sa:


Výber pánskych hodiniek

Ak sa rozhodnete svojmu partnerovi alebo príbuznému zaobstarať ako narodeninový darček hodinky, mali by ste najprv vedieť, na akú príležitosť budú určené. Celkové kvalitatívne riešenie hodiniek sa totiž líši v závislosti od toho, či budú nosené do spoločnosti, do zamestnania alebo pri športových aktivitách, a teda, či ich budú používať často alebo len pri špeciálnych akciách. V tejto súvislosti možno pánske hodinky deliť na:

  • klasické alebo módne - určené na bežné nosenie do zamestnania alebo každodenné pochôdzky. Tieto hodinky mávajú nenápadnejší design a zvyčajne kombinujú materiály ako sú kov, koža alebo sklo. Pri ich nosení sa nepredpokladá namáhavejšia fyzická aktivita, preto môže byť remienok skladaný z blokov kovu alebo vyrobený z kože, ktorý má tendenciu rýchlejšie degradovať pri dlhodobom pôsobení vlhkosti. Zároveň sa u nich nevyžaduje výraznejšia odolnosť krytia a puzdra ciferníku, ktorý býva vodotesný maximálne do 5 atmosfér. 
  • luxusné - tento typ pánskych hodiniek má spravidla rovnaké parametre ako majú klasické (módne) hodinky, čo sa týka použitých materiálov pre remienok aj riešenie uloženia ciferníku. Rozdiel spočíva predovšetkým v designovom prevedení a implementovaných funkciách. Luxusné hodinky sú ladené farebne, mávajú masívnejší ciferník a príjemnejší a zložitejší vzhľad.
  • športové - riešenie športových hodiniek sa zameriava predovšetkým na zaistenie pokročilej funkčnosti a odolnosti. Pri nosení tohto typu hodiniek sa počíta s vyššou fyzickou námahou, a teda pôsobením potu a vlhkosti. Z tohto dôvodu sú tiež preferované materiály menej náchylné na poškodenie, príjemné na dotyk, ako sú guma alebo polymérny resin (živica) a pevné plasty. Z flexibilných polymerov sú vyrábané tak ako remienok, tak aj puzdro pre ciferník, krehké a tvrdé plasty sa uplatňujú pri výrobe priehľadného sklíčka ciferníka. Požadovaná vodotesnosť pánskych športových hodiniek je až 20 atmosfér.

Pre každú z uvedených kategórií je možné vybrať vhodný typ zo sortimentu pánskych hodiniek Casio. Hoci v portfóliu tejto značky nájdete hodinky luxusné aj klasické (ako sú napríklad kolekcie Lineage alebo Classic), hlavné kategórie produktového portfólia reprezentujú práve športové hodinky. Ak je teda Váš partner alebo príbuzný športovo založený, hodinky značky Casio sú ako narodeninový darček ideálne. Pokiaľ sa jedná o chlapca alebo mladšieho muža, môžete vybrať niektorý z designu kolekcie Youth, pre starších mužov sú potom určené predovšetkým hodinky G-shock s klasickým športovým vzhľadom.