Ako na dokonalý jarný detox?

Ako na dokonalý jarný detox?

Žijeme v hektickej dobe plnej stresu a zhonu. Preto, aby sme tomu zvládali čeliť bez problémov, potrebujeme funkčné telo. Správne fungovanie tela a zdravia môžeme podporiť práve pravidelným detoxom. Detoxikácia organizmu pomáha telo očistiť od škodlivých látok, ktoré sa v ňom nazhromaždili. Dodá telu dostatok energie a pomôže prekonať únavu. Detox sa vykonáva najmä v jarných mesiacoch z niekoľkých dôvodov.

Prečo robiť detox práve na jar?

Hlavným dôvodom, prečo väčšina ľudí zaraďuje detoxikáciu na jar, je nadchádzajúca jarná únava. Naše telo je po náročnej zime plné škodlivých látok, potrebuje očistiť a povzbudiť. Vďaka detoxikácii môžeme jarnej únave predchádzať a telo pripraviť na nadchádzajúce jarné a letné mesiace.

Ďalším z dôvodov môže byť dostupnosť mnohých rôznych bylín a rastlín, ktoré majú detoxikačné účinky. Veľmi obľúbené sú napríklad jarné žihľavy alebo pestrec. Aj na jar začína byť opäť dostupná rôzna zelenina a ovocie, ktorá sa cez zimu horšie zháňala alebo bola drahá.

A ako teda zaradiť jarný detox?

Voda, voda a ešte raz voda 

Pre správne fungovanie organizmu a naštartovanie detoxu je potrebné dodržiavať pitný režim. Zaraďte čo najviac čerstvej čistej vody. Pre vyššiu kvalitu môžete používať filtračnú kanvicu. Spríjemniť chuť si môžete plátkom citróna alebo pomaranča alebo napríklad trochou lesných plodov, ktoré do vody pridáte. A ak vám už voda lezie krkom, pripravte si bylinkové čaje, ktoré môžete piť teplé aj vychladené, samotné aj s trochou citrónovej šťavy.

Ovocie, zelenina a ovocné šťavy

Počas obdobia detoxikácie zaraďte čo najviac ovocia a zeleniny. Pre ľahšie trávenie si môžete pripraviť ovocné šťavy alebo rozmixovať zeleninu a ovocie na smoothie. Nezabúdajte ale, že ovocie má veľké množstvo cukrov, preto to s množstvom štiav nepreháňajte.

Výborné je do smoothie a ovocných štiav pridať citrón alebo napríklad čučoriedky, ktoré vďaka veľkému množstvo antioxidantov ešte viac podporia detoxikačný proces.

Zelené potraviny a antioxidanty

Prebiehajúci detox je možné podporiť takzvanými superpotravinami, ktoré obsahujú veľké množstvo antioxidantov a podporujú rýchlejšiu látkovú výmenu. Medzi také potraviny patrí zelená sladkovodná riasa chlorella alebo napríklad mladý jačmeň.  

Nejedzte priemyselne spracované potraviny 

Počas detoxu sa vyhýbajte všetkým priemyselne spracovaným potravinám, ktoré kúpite v obchode. Snažte sa zaradiť čo najviac ovocia, zeleniny, orieškov, klíčkov a nespracovaných potravín. Ak chcete ísť do detoxu na plno, zvážte výhradne raw stravu, teda také jedlo, ktoré neprešlo tepelnou úpravou nad 42°C. Vďaka tomu si potraviny zachovávajú všetky potrebné živiny, antioxidanty, vitamíny a látky, ktoré sú pre ľudské telo prospešné.

Vyraďte kofeín

Počas jarného detoxu sa snažte vyradiť kávu a čierny čaj. Oboje obsahujú veľké množstvo kofeínu, ktorý telo zanáša a zabraňuje vyplavovaniu nečistôt. Vhodnou alternatívou je matcha, ktorá síce obsahuje kofeín, ale tiež veľké množstvo antioxidantov. Hodia sa aj čaje bez kofeínu alebo bylinkové zmesi, ktoré naviac môžu byť namiešané z byliniek, ktoré detox ešte viac podporia. To je napríklad pestrec, aloe vera, zázvor alebo jarné žihľavy.

Žiadny alkohol, mäso, biela múka a už vôbec nie cukor

Aspoň počas detoxu vyraďte tieto potraviny z jedálnička. Mäso sa ťažko trávi a alkohol, biela múka aj cukor dlhodobo zanášajú organizmus a zabraňujú vyplavovaniu toxínov z tela.  

Hýbte sa a hlavne sa nestresujte 

Jarný detox si naplánujte na obdobie, kedy budete mať kľud. Rozhodne nezačínajte detox, ak máte veľa práce, citite sa choro alebo zle. Pre správny detox je potrebný pokoj.

Počas jarného detoxu sa hýbte. Pri pohybe vám prídu vhod športové hodinky, ktoré vďaka stopkám zjednodušia vaše kardio. Vhodné sú pokojné aktivity ako jóga, preťahovanie, plávanie alebo napríklad kondičný beh.

Pomalý návrat

Po ukončení detoxu začnite ďalšie potraviny do jedálnička zaraďovať postupne. Ak z ovocných štiav, veľkého množstva orieškov a ,,čistých" potravín preskočíte rovno na fast food, vyprážané jedlá a cukry, pravdepodobne sa vám po návrate k tejto strave urobí ťažko. Preto sa snažte aj po ukončení detoxikačnej kúry dodržiavať zdravý životný štýl a nezdravé potraviny zaraďovať do jedálnička len výnimočne.