Začína európsky týždeň mobility - pridajte sa tiež!

  • MAGAZÍN
  • Začína európsky týždeň mobility - pridajte sa tiež!

Začína európsky týždeň mobility - pridajte sa tiež!

16. septembra štartuje Európsky týždeň mobility, nasledovaný Celosvetovým dňom bez áut. Využite príležitosť a nechajte pre tentokrát auto doma. Vyrazte na bicykli alebo pešo aspoň na časť cesty do práce či do školy. Urobte niečo pre planétu a užite si zase raz radosť z pohybu.

Súčasný stav klímy a neustále zvyšujúce sa teploty našej planéty začína byť čím ďalej ťažšie ignorovať. Všetci vidíme škody, ktoré páchajú prívalové dažde a neúmerné horúčavy a sucha. Či už ide o topenie ľadovcov alebo obrovské požiare ničiace lesy prakticky po celom svete. Oveľa viac začíname premýšľať o úlohe, ktorú v týchto problémoch hrá človek. Ekológovia apelujú na zníženie konzumácie mäsa, nesekania trávnikov alebo nepoužívania jednorazových produktov. Študenti zavádzajú protestné piatky na podporu zlepšenia klímy, slávna Greta brázdi oceán na plachetnici. A tak ďalej a tak ďalej.

Možno ste už zo všetkých tých protestov a odporúčaní unavení. Možno si radšej dáte poriadnu flákotu hovädzieho a výdatný obed zapijete drinkom s dvoma slamkami. A nikto nemá právo vám v tom brániť. Ste predsa slobodní jedinci, a preto si sami môžete určiť, ako budete žiť svoj život a čo vám pristane na tanieri.  

My slobode fandíme, ale zároveň myslíme, že je dobré aspoň chvíľku skúsiť robiť veci inak.

Aj malý ústupok a snaha sa počíta. Nielen, že pomôžete prírode a prispejete k tomu, aby naša krajina bola stále príjemné miesto k životu, ale navyše budete mať aj dobrý pocit zo seba. Môžete sa napríklad zapojiť do Európskeho týždňa mobility a možno zistíte, že chodiť pešo alebo jazdiť na bicykli vlastne vôbec nie je zlé.

V pondelok 16. septembra nechajte autá doma a skúste si zájsť do práce alebo do školy iným dopravným prostriedkom. Európsky týždeň mobility existuje preto, aby sme si uvedomili, ako škodlivé sú splodiny z áut a zamysleli sa nad tým, ako môžeme byť sami nápomocní k čistejšiemu ovzdušiu.  

Kedy ste naposledy išli vlakom? Alebo oprášte bicykel a osviežte sa ráno príjemnou jazdou. Uvidíte, že do zamestnania dorazíte plní energie a navyše s pocitom, že robíte niečo pre svoje zdravie. Vhodnou alternatívou je aj prechádzka. Hoci je chôdza pre človeka ten najprirodzenejší pohyb, zvykli sme si na pohodlie a rýchlosť automobilovej dopravy. Neuvedomujeme si však, že sa tým ochudobňujeme o veľa krásneho. A to nielen o pevné svaly a pekný zadok, ale aj o najrôznejšie zážitky a zaujímavosti, ktoré môžeme po ceste stretnúť a vidieť. Vyskúšajte ísť pešo aspoň kúsok cesty a uvidíte sami.

Aby sme vás k pohybu trochu viac namotivovali, máme pre vás tipy na vhodné hodinky, ktoré vás budú v aktivite podporovať.  

Z pánskych modelov môžeme určite odporučiť overenú klasiku v podobe super odolných Casio-G Shock, ktoré vďaka vysokej vodeodolnosti zvládnu jazdu aj v daždi a navyše vám budú skvele slúžiť veľa rokov. To v prípade, že by ste si po tom týždni pohyb nakoniec zamilovali :) Alebo môžete vyskúšať Timex IQ +, ktoré disponujú krokomerom a budú vám počítať každý zdolaný kilometer.

Ženská varianta obľúbených G-Shockov ako Casio Baby-G bude skvelou alternatívou pre aktívne dámy. Vodotesné a so stopkami budú na vašom zápästí viac než len ozdoba. Ak vás neoslovujú športovo vyzerajúce hodinky, siahnite po modeloch Invicta. Napriek tomu, že sú extrémne vodeodolné a disponujú množstvom funkcií, nestrácajú elegantný vzhľad.

A nezabúdame ani na deti. Práve tie treba naučiť láske k pohybu a prírode už od mala. Urobte im radosť treba kvalitnými Festina Sport alebo Junior, ktorým nechýba vodotesnosť 5 ATM ani obľúbené stopky.