Farbené vlasy: ako ich udržať krásne čo nejdlhšie?

  • MAGAZÍN
  • Farbené vlasy: ako ich udržať krásne čo nejdlhšie?

Farbené vlasy: ako ich udržať krásne čo nejdlhšie?

Asi sa budete divit, ale proces farbenia vlasov by nemal začať až usadením do kaderníckeho kresla (alebo samoaplikáciou vybranej "krabičky" z drogérie) a končiť približne o  2 hodiny neskôr. Stálosť, dĺžku a intenzitu farby môžete ovplyvniť nielen svojim chovaním niekoľko dní pred farbením, ale aj následnou starostlivosťou o vašu hrivu. Zistite, ako mať krásne, zdravé a žiarivé vlasy po čo možno najdlhšiu dobu!

VYVARUJTE SE CHYB UŽ PRED FARBENÍM

Aspoň týždeň pred farbením vlasov vynechajte kondicionér, masku na vlasy a iné vlasové kúry. Tie totiž, ako je známe, uzavierajú povrch každého vlasu, aby ho tak chránili pred okolnými negatívnymi vplyvmi (teplo, sucho, UV žiarenie ai.). Lenze našim cieľom pri farbení je zafarbiť vlas až k samému jadru, nielen na povrchu. Preto všetky tieto “uhladzovače” a “ozdravovače” pár dní pred farbením vynechajte. Odmenou vám bude oveľa intenzívnejšia farba. 

Ďalej zatnite zuby a nechajte svoje vlasy poriadne zamastiť. Farba vlasy vysušuje, preto je lepšie ju nanášať na aspoň 2 dni neumývané vlasy, aby ste im tak zbytočne veľa neubližovala. Navyše čím mastnejšie vlasy pri farbení, tým lepšie a sýtejšie nová farba chytí. Zároveň ľahko mastný film na pokožke vašej hlavy ju ochráni pred podráždením. Preto si výnimočne odpustite ľahko zanedbaný vzhľad, má to svoje opodstatnenie.

ČO SA VYPLATÍ DODRŽOVAŤ POTOM?

  • Neumývajte si hlavu hneď nasledujúci deň. Aj keď ste zvyknutá, umývať si vlasy každý deň, po farbení to rozhodne nerobte. Aby sa novo dodaný pigment "vsiakol" až do samotného jadra vlasu, musíte mu dať viac času. Tu platí, že čím neskôr po farbení si vlasy umyjete, tým lepšie (samozrejme nehovoríme o samotnom vymývaní farbiacej emulzie, tam postupujte presne podľa návodu).
  • Používajte výhradne kozmetiku pre farbené vlasy. Vlasy s "novou" farbou vyžadujú obzvlášť špeciálnu starostlivosť. Či chcete alebo nie, tento proces je pre nich neprirodzený a určitým spôsobom ich bezpochyby zaťažuje. Preto ak chcete mať zdravé vlasy, ktoré si dlho udržia krásnu farbu a lesk, používajte na ne iba kvalitnú vlasovú kozmetiku pre farbené vlasy.  Tá ich najprv vyživí a posilní zvnútra, a následne uzavrie póry na povrchu každého vlasu, čím zabráni rýchlemu vymývaniu farby. Tieto vlasové rady sa hodia najmä pre naozaj výrazné farebné odtiene ako je červená, "zlatá blond" alebo gaštanovo hnedá.

Ľahko odlišné ciele majú platinové blondínky a ženy s módnymi šedivými vlasmi. Tie sa snažia naopak popasovať s akýmkoľvek farebným nádychom (najmä obávaným žltým).Ak patríte k tejto skupine, zamerajte sa na špeciálnu kozmetiku na šedivé vlasy, väčšinou označenú ako Silver. Jej typickým predstaviteľom je fialový šampon.

  • Používajte prípravky bez sulfátov a silikónov. Sulfáty (označované skratkou SLS) spôsobujú, že šampón pekne pení, ale na farbené vlasy pôsobí ako jed, pretože z nich farbu doslova vyžierajú. Silikóny majú zase tú nepríjemnú vlastnosť, že vlasy "dusia". Týto nenápadní záškodníci sa na vlasoch čím ďalej viac hromadia (pretože sa nikdy nevymyjú úplne) a vytvárajú na každom vlase pevný a nepriepustný obal, cez ktorý neprenikne ani ten najkvalitnejší vlasový prípravok.
  • Neumývajte si vlasy každý deň. To im neprospieva hneď z niekoľkých dôvodov. Po prvé, vlasy fungujú rovnako intuitívne ako zvyšok tela. Keď budete často (ale po menších porciách a zdravo) jesť, vaše telo stratí strach z hladovania a nebude mať potrebu si "ukladať zásoby na neskôr" - tak nebudete priberať. Podobne keď odnaučíte vlasy každodennému umývaniu, prestanú sa aj tak rychle mastiť. Budú jednoducho vedieť, že musia vydržať pekné viac dní, preto ich mazové žliazky znížia svoju činnosť. Po druhé, chlór obsiahnutý v kohútikovej vode dáva vlasom (aj ich farbe) tiež poriadne zabrať. Ak naozaj už druhý deň cítite, že by vaše vlasy potrebovali umyť, skúste ich oklamať suchým šampónom. Dnes už ide o bežnú súčasť ženskej starostlivosti o vlasy a ich ponuka je naozaj pestrá. Ak nie ste ochotná investovať do suchého šampónu odporúčaného kaderníkov, dobre a za málo peňazí fungujú treba sypké suché šampóny Alpa, alebo o niečo drahšie, ale elegantnejšie Batiste (v spreji). Ak sa obávate, že ten "zázračný biely prášok" bude na vašich vlasoch vidieť, vyberte si typ priamo zacielený na čierne, hnedé alebo blond vlasy.
  • Pozor na vysoké teploty. Tie nevyhovujú žiadnym vlasom, ale farbeným obzvlášť. Preto na túto radu myslite nielen v sprche (kde si pri umývaní vlasov znížte teplotu vody), ale aj pred fénovaním, žehlenim a kulmovanim. K týmto skrášľovacím procedúram používajte vždy ochranný prípravok proti teplu.

SKVELÝ TIP NA ZÁVER

Ak od posledného farbenia utiekla taká doba, že se vám už u cestičky hlavy objavili  nepekné odrasty, ale stále je ešte skoro na aplikáciu novej farby ... Zachráni vás sprej na odrasty! Zoženiete ho v rôznych odtieňoch blond, hnedej a čiernej  preto skvele poslúži väčšine žien. Týždeň až dva s ním štýlovo prekleniete.