Vytvorte si nezabudnuteľný halloweensky make-up

  • MAGAZÍN
  • Vytvorte si nezabudnuteľný halloweensky make-up

Vytvorte si nezabudnuteľný halloweensky make-up

Keď už i babie leto odovzdá pomyselné žezlo jeseni, a dni sa neúprosne skracujú, môže na človeka ľahko doľahnúť temnota. Ako z nej von? Istú útechu a únik z každodennej šedi môžu predstavovať i tradície a rituály s jeseňou spojené. Na prelome októbra a novembra prichádza sviatok, ktorý si u nás získava čím ďalej väčšiu obľubu. Reč je samozrejme o Halloweene, ktorý poznáme i pod názvami ako Sviatok Všetkých Svätých, Dušičky, Deň Mŕtvych či Samhain. Poďte sa zladiť s koronavírovou dobou, ktorá je teda trochu desivá sama o sebe, a pripravte si originálny make-up na halloweensky večer!

Trochu halloweenskej histórie a tradíc

Veľa ľudí má Halloween za americký sviatok, a obzvlášť príslušníci staršej generácie v slovanských zemiach sa na neho dívajú cez prsty. Pritom jeho pôvod siaha ďaleko do histórie, do doby, kedy Amerika ešte nebola zaznačená na mape. Ako Samhain ho oslavovali Keltovia už pred naším letopočtom ako koniec leta a začiatok nového roku. V magickú noc 31. októbra sa stretával svet živých a mŕtvych, horeli obrovské ohne a ako obrana pred zlými duchmi bolo zvykom, že sa ľudia prezliekali do najrôznejších kostýmov.

S príchodom kresťanstva sa snažila cirkev pohanské tradície zlikvidovať, a nastúpilo obdobie Sviatku Všetkých Svätých, ktorý sa nesie vo striedmejšom a kľudnejšom duchu. Napriek tomu sa všetky zvyky vymýtiť nepodarilo, a tak s objavením Ameriky priniesli prisťahovalci z Írska svoj Halloween za oceán. Tam už sa potom vyrezávajú známe osvetlené dyne, ktoré odháňajú duše zosnulých, a deti v maskách chodia na koledu.

Masky a Halloweenske párty sa poriadajú i u nás, a tak sme pre vás pripravili skvelé tipy na tento rok. Vzhľadom ku koronavírusu asi veľké oslavy nečakajte, napriek tomu si ale môžete užiť zábavu v kostýme i v menšej skupinke. Alebo vyrazte do ulíc strašiť okoloidúcich. Skrátka, nebojte sa popustiť uzdu fantázii a užite si trochu zábavy!

Tipy na desivý halloweensky make-up

Pokiaľ ešte neviete, ako sa nalíčiť, odporúčame niečo z tejto ponuky:

Umelá krv a rany

Pokiaľ máte v pláne ľudí čo najviac vydesiť, potom vám určite vo výbave nemôže chýbať umelá krv. Dnes v obchodoch zoženiete skutočne realistické substancie, ktoré sú od pravej krvi k nerozoznaniu. Vďaka tomu si môžete vytvoriť perfektne desivú vizáž, napríklad v podobe obrovskej reznej rany na krku, krvácajúcej hlavy alebo dalších častí tela.

Veľkej obľube sa tešia i umelé rany v štýle popálenín, jaziev, kusancov, rezných rán alebo nechutne odlupujúceho sa mäsa. To všetko už zvládnete vytvoriť s trochou šikovnosti doma. Využiť môžete už vopred pripravené kúsky, alebo si vyrobiť svoje vlastné za pomoci realisticky vyzerajúceho tekutého latexu.

Tip: Nechce sa vám za umelú krv utrácať? Vyrobte si vlastnú doma. Recept je jednoduchý:

Zmiešajte ⅔ hrnčeka kukuričného sirupu, ⅓ hrnčeka teplej vody, 5 lyžíc kukuričného škrobu, trochu kakaového prášku a červené potravinárske farbivo.

Čierny make-up

Medzi obľúbenú, a oproti predošlému typu sofistikovanejšiu a elegantnejšiu formu líčenia, patrí maska v štýle kostlivca. Čierne oči, zúžený nos, starostlivo vymaľovaná a vytieňovaná čeľusť so zubmi… to všetko premení tvár na lebku. S týmto spôsobom líčenia sa najviac stretnete v Mexiku, kde sa oslavuje La Dia de Muertos, pričom tu ľudia s obľubou vyvažujú desivosť smrtky farebne maľovanými ornamentami okolo očí a kvetinovými vencami na hlave.

Takýto make-up zvládnete i bez väčších príprav. Stačí mať bohatú zásobu čiernych a bielych tieňov či ceruziek na oči. Pod masku odporúčame aplikovať podkladovú bázu, ktorá sa postará o to, aby líčenie dlho vydržalo. Využiť môžete i špeciálne farby na tvár, ktoré majú výrazné a sýte odtiene.

Biely make-up

Ak chcete byť originálny a všadeprítomné čiernobiele lebky vás nebavia, choďte na to od lesa. Vytvorte si make-up biely. V kombinácii s červeným rúžom, alebo šedými tieňmi môžete vymyslieť skutočne desivú vizáž. Výborne bude vyzerať napríklad biela tvár s červenými potôčikmi krvi, tečúcimi od očí. Veľmi desivo ale môže pôsobiť aj len celkovo biela tvár, ktorú napríklad doplníte čiernou parochňou. Ako čerešničku na torte môžete zvoliť farebné, či čierne kontaktné šošovky. Sú to hlavne čudne vyzerajúce oči, ktoré spôsobujú v ľuďoch pocit strachu.

Zombie a múmie

Právě na Halloween přece vylézají zombíci ze svých hrobů a hledají kořist, kterou by mohli nasytit svá hladová břicha nebo přidat do armády nemrtvých. Oživlé mrtvoly, Frankensteini či starověké mumie patří k velmi děsivým a oblíbeným maskám. Pro správné nalíčení budete potřebovat zelený či bílý make-up, tmavé oční stíny a ideálně umělou krev či jizvy.

Filmové postavy

Máte svojho obľúbeného hororového hrdinu? Potom je voľba kostýmu jasná. Premeniť sa môžete na Jokera, desivého klauna Pennywisea, zabijáka Michaela Myersa alebo Freddieho Kruegera. Obľúbenou voľbou bývajú i postavy z Addamsovej rodiny alebo animovaných filmov Tima Burtona, ako napríklad Mŕtva nevesta alebo Nightmare Before Christmas.

Inšpirácií je skutočne veľa. Stačí sa trochu zamyslieť, a určite vás napadne ďalšia hromada masiek a desivého líčenia. Dnes je Halloween predovšetkým zábava, preto si nenechajte túto srandu ujsť. .

A pokiaľ dávate prednosť sexy halloweenskemu looku, odporúčame kvalitnú dekoratívnu kozmetiku od značiek Dermacol, Chanel, Maybelline alebo Clarins.