Jarný detox

Jarný detox

Začiatok jarného obdobia predstavuje ideálnu dobu pre očistu organizmu. Telo je po zime doslova zanesené tukmi (ktorými sa prirodzene obalilo, aby nezmrzlo) i najrôznejšími toxínmi. K tomuto nepriaznivému stavu výrazne prispieva i znížená pohybová aktivita a nedostatok pobytu na čerstvom vzduchu...Doprajte si bezbolestný jarný detox, po ktorom, sa budete cítiť doslova ako znovuzrodení.

Ľudské telo je úžasný mechanizmus. Čím skôr sa o neho začneme starať, tým dlhšie nám bude slúžiť… To je jednoducho fakt. Preto by sa mala detoxikácia stať súčasťou vašej osobnej hygieny. Tak ako sa pravidelne sprchujeme, umývame si vlasy, čistíme zuby a upravujeme nechty, mali by sme sa naučiť ideálne 2x ročne (na jar a na jeseň) očistiť svoje telo od všetkého, čo mu škodí.

Do určitej miery prebieha detox v našom tele prirodzene a to nepretržite. Ale čím horší životný štýl vedieme, tým horšie v nás tento program pracuje. Páli vás záha? Máte zažívacie potiaže? Cítite sa aj po víkende unavení a z ničoho nemáte radosť? Možno vám tým telo naznačuje, že potrebuje restart...

Pravidelná detoxikácia tela vychádza z tradičnej čínskej medicíny, ktorú ľudstvo s obdivom aplikuje už niekoľko tisíc rokov. Ale najviac sa na túto liečebnú kúru zameriava hlavne v posledných desaťročiach...Škodliviny v ovzduší, vode i pôde, stres, nedostatok spánku, nezdravé stravovanie, sedavý životný štýl.  To všetko zanáša naše telo toxínmi, ktoré ho “nahlodávajú” z vnútra.

ČO JE TO DETOXIKÁCIA?

Detoxikácia teda znamená “odstránenie toxínov”. V našom kontexte konkrétne: odstránenie toxických látok nahromadených v našom tele za určité obdobie ( stačí už pol roka). Toho najprirodzenejšie  dosiahneme aspoň dočasnou úpravou jedálnička, ktorý si predovšetkým žiada: zvýšenie príjmu zdraviu prospešných látok a úplne vylúčenie škodlivých látok (spôsobujúcich prekyselenie organizmu). Zároveň je nutné zaradiť do nej i niektoré vyložene detoxikačné potraviny, ktoré nás účinne zbavia všetkého, čo naše telo “trávi” zvnútra. 

  • ČO JESŤ/PIŤ: akékoľvek čerstvé ovocie a zeleninu (citróny, pomaranče, lesné plody, jablká, červené papriky, paradajky, špenát, dyňu, mrkvu, kapustu, cviklu, šalátové uhorky, brokolicu, šalát sezamové semienka), veľa vody

+ PRÍRODNÉ DETOXIKAČNÉ ZÁZRAKY: žihľavy, púpavy, mäta, pestrec mariánsky, tymián, skorocel, sladké drievko, harmanček, levanduľa, medovka, rakytník rešetliakový, zelený jačmeň

  • ČO NEJESŤ/NEPIŤ: mäso, cukry (v jedle ani v nápojoch), tuky (žiadne údeniny, maslo,…), soľ (iba znížiť jej príjem, nie úplne vynechať), pečivo (hlavne z bielej múky), vajcia, mliečne výrobky, kávu, čierny čaj, alkohol + vyhnúť sa cigaretám.

Pozor: Za žiadnu cenu si nepleťte detoxikáciu s dietou! Áno, aj pri detoxikácii zhodíte prirodzene pár kilogramov, pretože tým výrazne znižite svoj kalorický príjem, ale to je iba bonus. Zmyslom detoxikácie nie je len “odľahčiť diferenciál”, ale dopriať svojmu telu kompletný jarný servis, aby ste si skoro “nezadreli motor”…

AKÚ DLHÚ JU ZVOLIŤ?

Optimálna dĺžka detoxikácie nie je pevne stanovená. Každý lekár, homeopat alebo výživový špecialista má svoje metódy. Na internete sa môžeme inšpirovať rôzne dlhými detoxikačnými plánmi  (1 deň, 3 dni, týždeň ai.), z nich jako jediný by sme rozhodne nedoporučili detox iba na deň. Svojmu telu by ste tak spôsobili šok a nič viac. Týždenná očista je za nás ideálna a naprosto dostačujúca.

NEPODCEŇUJTE ANI DETOXIKÁCIU DOMOVA

K dobrej  nálade a celkovému kladnému prístupu k sebe, svojmu životu i ľuďom okolo nás, nám zaručene pomôže i materiálna očista! Tým nemyslíme, aby ste sa na týždeň zavreli niekam do chatrče a žili zo vzduchu… Ale zbavte se vecí, ktoré nepoužívate, a len  vám doma zaberajú miesto.

Zpola rozbitý nábytok, nefunkčná elektronika, nepoužívané kuchynské vybavenie, oblečenie alebo kozmetika… Preč s tým! Váš byt nemá byť skladiskom, ale oázou kľudu. Nechajte svoje telo i mysel dýchať.

A až s tým všetkým skončíte, nezabudnite sa za svoju dobre vykonanú prácu odmeniť! Ale radšej než útok na cukráreň si zvoľte niečo, čo bude stále pre vaše zdravie prospešné a spríjemní vám viac než len jedno popoludnie...Také nové šaty, topánky, kabelka, hodinky, parfum alebo kvalitná starostlivosť o vaše vlasy budú naozaj dokonalou čerešničkou na torte.