Luxusné hračky pre milovníkov vysokohorskej turistiky

  • MAGAZÍN
  • Luxusné hračky pre milovníkov vysokohorskej turistiky

Luxusné hračky pre milovníkov vysokohorskej turistiky

Vysokohorská turistika tvorí nepostrádateľnú súčasť života miliónov ľudí po celom svete. Niektorí sa už priamo narodia horskej oblasti, čím je im láska k vysokým horám jednoducho vložená do vienka. Veľa ľudí, ale také šťastie nemá a tak musia vyraziť na niekoľko "rande naslepo", aby zistili, či ich lákajú aj ďalšie schôdzky ... Čo vy? Už ste sa zamilovali? Ak sa ešte len chystáte alebo už intenzívne "odškrtáváte" jeden horský vrchol za druhým, uvidíte, že nová hračka, v podobe outdoorových hodiniek, vám váš vzťah príjemne okorení... 

Každý, kto raz zažil to ticho, čistý vzduch, neporušenú krajinu, voľne pobehajúcu zver a rydzí pocit šťastia z chôdze s čistou hlavou, a následného odloženia ťažkého batohu po celodennom pochode, nie je vo vysokých horách určite naposledy. Aj keď pobytom v nich sa človek vystavuje pomerne veľkej miere nepohodlia, ktoré býva pre veľa mestských ľudí absolútne neakceptovateľné, a častokrát si aj zahráva s vlastným životom, ich majestátnosť a magickosť ho vždy znovu pritiahne ako osu na med

Ak patríte k milovníkom aktívneho odpočinku v horách, určite pobyt v nich vnímate pozitívne aj z dôvodu odlúčenia od všetkej elektroniky a internetového pripojenia. Možno preto sa ešte stále úspešne vyhýbate obstaranu outdoorových hodiniek - aby ste nimi nenarušili a neohrozili tú dokonalú symbiózu: človek-hory. Ale toto presvedčenie vás pripravuje o veľa nových vnemov, ktoré vďaka špeciálnym funkciám hodiniek môžete zachytiť, vyhodnotiť a nabité poznanie zúročiť na vašej ďalšej výprave! 

AKO VYBRAŤ TIE PRAVÉ?

Každý, kto se pustí do výberu ideálnych outdoorových hodiniek sa na začiatku nechá pravdepodobne strhnúť starým známym pravidlom „čím viac, tým lepšie“. Ale veľa hodiniek je oproti svojim menej vybaveným kolegyniam neadekvátne drahých. A pokiaľ adekvátne, veľa ich funkcií väčšina bežných turistov rovnako nikde nevyužije. Preto vezmite rozum do hrsti a nekupujte si Porsche, keď vyššou rýchlosťou ako 60 km / h rovnako nejazdíte …

Pred samotným preskúmaním internetových obchodov si najprv ujasnite. Čo od nových hodiniek očakávate? Čo chcete mať na svojich vysokohorských potulkách hlavne pod kontrolou? Až potom  si vyhľadajte pár modelov odpovedajúcich vašim základným požiadavkám a zistite, koľko si za ne predajci priemerne účtujú. Len tak zistíte, či sa môžete rozmaznať kľudne aj drahšími hodinkami,alebo či už ten základ predstavuje váš cenový strop.

ČO VŠETKO VEDIA?

Medzi základné funkcie takmer všetkých digitálnych hodiniek, nielen tých  outdoorových, patrí bezpochyby ukazovateľ data, alarm alebo stopky. Asi si hovoríte, že bez nich by ste sa kľudne obišli, ale verte, že čas plynie v horách oveľa pomalšie. Občas se vám dokonce môže zdať, akoby se úplne zastavil. Tak ľahko stratíte prehľad o tom, koľko dní už vlastne kráčate. Aj keď zmyslom pobytu na horách je odpútať sa od bleskového tempa mestského života, či sa vám bude zdať, že sa vo svojich myšlienkach až veľmi vzďaľujete od reality, ukazovateľ data vás opäť uzemní.

Ďalšou veľmi užitočnou funkciou je teplomer. Jednoduchou hrou "Koľko je dneska stupňov?" môžete udržiavať svoju myseľ neustále v strehu a zlepšiť tak aj svoje stávkarské schopnosti. Nie, že by sme vás týmto chceli navádzať k hazardu, ale každá nadštandardná zručnosť sa cení. Nikdy neviete, koho tým môžete oslniť. Hlavne vám teplomer ujasní rozhodovanie v situáciách ako napr. či nie je moc chladno na to zaplávať si v ľadovcovom jazere, či si máte uvariť čaj aj na cestu (do termosky) alebo či už náhodou nie je čas schovať sa do tepla spacáku.

Hlavne horolezci ocenia aj ďalšie dve meradlá - výškomer a barometer. Tieto dve funkcie spolu úzko súvisia, pretože nadmorská výška sa určuje práve na základe zmeny okolného tlaku (barometrickým senzorom). Hodnota tzv. normálneho atmosferického  tlaku bola už dávno v minulosti stanovená na 1013,25 hPA, čo zodpovedá hladine mora. Čím vyššie stúpame, tlak vzduchu nerovnomerne klesá (a tiež klesá teplota). Do naozaj vysokých hôr (3000 m.n.m. a vyššie) by ste bez hodiniek s výškomerom nemali vyrážať. Môžu vám zachrániť život.

V týchto výškach je vzduch tiež redší a sušší, preto sa nám v ňom horšie dýcha (z dôvodu nedostatočného okysličenia krvi), čo môže viesť až k smrti. Aby sme túto zmenu zvládli, musíme sa na neho tzv. aklimatizovať - ​​stúpať len odporúčané množstvo výškových metrov za deň a zvyknúť si na novú nadmorskú výšku a hustotu vzduchu. A k tomu už nutne potrebujeme hodinky s výškomerom.

Ale i v našich horách nám táto funkcia môže dosť pomôcť. A to s predpoveďou počasia! Zmena atmosferického tlaku súvisí aj s vývojom počasia, preto sa vyplatí túto hodnotu priebežne sledovať. Ak je po celý deň približne rovnaká, môžeme byť v kľude - jedná sa o stabilné počasie. Keď ale začne prudko klesať, mali by sme spozornieť a zistiť , či sa na našej vytýčenej trase nachádzajú nejaké prístrešky. Znamená to, že sa počasie výrazne zhorší. A taká búrka v horách nie je nič príjemné.

Náš tip: Výškomer si najskôr musíte pečlivo nakalibrovať aby ukazoval správne hodnoty. Ak to nespravíte, bude vám táto funkcia naprosto nanič.

Dobrodruhovia, ktorí radi spomínajú na svoje detstvo v skautoch alebo v tábore sa určite nezaobídu bez digitálneho kompasu. Pohodlnejšie a technológiám otvorenejšie typy potom zvolia skôr práve hodinky s GPS. Či tak alebo tak, oboje vás spoľahlivo dovedie k cieľu. A v prípade, že zablúdite, vás vďaka GPS koordinátom aj rýchlejšie najdu záchranári.

A AKÉ VYLOŽENÉ LAHôDKY MAJÚ NIEKTORÉ HODINKY?

Jednou z z ojedinelých, ale napriek tomu pomerne užitočných funkcií, je solárne dobíjanie. Malé solárne panely, zabudované pod displejom, tak dobíjajú akumulátory, ktoré sú schopné uchovať energiu a poháňať tak hodinky na jedno plné nabitie až 4-5 mesiacov.Tieto hodinky však nemajú rady prudké výkyvy prísunu energie (svetlo / tma). Logicky najviac sa vyžívajú na priamom dennom svetle. Takto prakticky stále plne nabité vám budú slúžiť až 12 rokov, potom je väčšinou potrebné solárny akumulátor vymeniť.

Puntičkárov určite nadchnú rádiovo riadené hodinky (označované niekedy skratkou PRW). Tak môžu mať istotu, že ich hodinky idú naozaj úplne presne ( hrozí tu odchýlka len 1 sekunda za milión rokov). Tento systém nastavuje plošne všetky elektronické prístroje vždy raz za noc, ale signál vysiela nepretržite, takže i cez deň dokáže urovnať prípadné nezrovnalosti.

NA ČOM EŠTE ZÁLEŽÍ?

Nenechajte sa len zahltiť informáciami o tom, čo všetko vedia. Musia sa vám tiež páčiť. Uznajte sami, že aj keby pred vás za slobodna niekto postavil dievčinu, ktorá je dobrá, milá, pozitívna, zábavná, chápavá, pracovitá, dobre varí, vie udržiavať príjemné rodinné teplo a je skvelá v posteli, ale keby sa vám vzhľadovo nepozdávala, tak s ňou dlho nebudete...

Pred nákupom sa určite rozhodnite, či hľadáte čisto športové hodinky, na poznávanie miestnych aj zahraničných kopcov, alebo chcete univerzálnejší kúsok, ktorý unosíte aj do práce a na menej formálnejších spoločenských udalostiach. V tom prípade sa zamerajte na značky Garmin, Suunto alebo Timex.

Ale ak prevažnú časť vašeho šatníka tvorí hlavne športové oblečenie, určite vám pristanú už z diaľky demonštrujúce mužnosť hodinky Casio, konkrétne tie z kolekcie Protrek. Takým základným, ale poriadne našlapaným modelom sú pánske športové hodinky Casio Protrek PRG-240-1 vyrobené z velmi odolného tvrdeného plastu. Majú asi všetko, čo si môžete želať: osvetlenie, stopky, teplomer, výškomer, solárne dobíjanie, kompas, ukazovateľ data, svetové časy, alarm, kalendár, časovač, barometer a ešte niečo naviac. S vodotesnosťou 100 M (10 ATM) a odolným minerálnym sklíčkom sa na ne môžete vo všetkých ohľadoch úplne spoľahnúť.

Okrem všetkého vyššie popísaného, predurčuje cenu hodiniek tiež materiál, z ktorého sú vyrobené. Najviac si priplatíte za oceľ a titan. Nielenže titanové hodinky „by mohli skaly lámať“, ale zároveň sú veľmi ľahké a hypoalergénne (takže vás koža pod titánovým remienkom nebude nijako nepríjemne svrbieť, ani keď sa spotíte). Z tej najväčšej špičky športových hodiniek sa zoznámte s pánskymi hodinkami Tissot T-Touch Expert Solar Tony Parker. Okrem nezničiteľného titanového púzdra disponujú aj nadštandardným zafírovým sklíčkom, ktoré je nemožné niečim poškriabať a vodotesnosťou 100M. To všetko vám zaručuje ich 100% funkčnosť kedykoľvek a kdekoľvek. Či budete potrebovať barometer, výškomer, chronograf, telemeter, kalendár a veľa iných funkcií, budete ich mať vždy pri sebe. A určite vám to s nimi neskutočne pristane!

Áno, vieme, že naši predkovia sa bez outdoorových hodín v horách obišli. Ale vsaďte sa, že keby mali možnosť/financie si ich zaobstarať, spravili by to. S nimi totiž máte celú výpravu oveľa lepšie pod kontrolou a tiež si ju neskutočne spestríte.

Akonáhle si ich raz kúpite, nikdy už sa bez nich do prírody nevyberiete. Na nové hračky sa zvyká ľahko. Tak sa hrajte!