Najlepšie šaty na svadbu pre mamičky: aké vybrať?

  • MAGAZÍN
  • Najlepšie šaty na svadbu pre mamičky: aké vybrať?

Najlepšie šaty na svadbu pre mamičky: aké vybrať?

Aké šaty vybrať pre svadobnú mamu? Aké šaty sú dnes in, budú pohodlné a zároveň dostatočne reprezentatívne? O tom si povieme v tomto článku. Poradíme vám, ako vybrať šaty pre svadobnú mamu.

Svadba symbolizuje významnú udalosť nielen pre budúcich novomanželov, ale aj pre najbližšiu rodinu. Práve rodičia sú mnohokrát veľkým terčom pozornosti, a preto sa mamičky snažia obliecť tak, aby vyzerali krásne a na svadbe zaujali. Predsa len ich čaká zoznamovanie s druhou polovicou novej rodiny, a preto chcú mať šaty, ktoré im pristanú, v ktorých sa budú dobre cítiť po celý deň. Pre šaty oboch mamičiek však platia určité pravidlá, ktorými by sa pri výbere mali riadiť. Aké to sú?

Prispôsobte sa svadobným farbám

Kým šaty nevesty budú vo väčšine prípadov snehovo biele, ostatné dámy zúčastňujúce sa svadby sa môžu inšpirovať svadobnými farbami. Tie môžu budúci novomanželia buď uviesť priamo na pozvánku, prípadne každému oznámiť osobne. Na svadbe pekne vyzerá, keď sú jednotliví svadobčania trochu zladený. Ak je napríklad jedna zo svadobných farieb červená, môžu mamičky nevesty a ženícha siahnuť po padnúcich šatách vo vínovej farbe.

Vyhnite sa bielej a čiernej 

Existujú však dve farby, ktoré na svadbu jednoducho nepatria. Ide o bielu a čiernu. V bielej by totiž vo svadobný deň mala byť len nevesta a ak by sa do tejto farby obliekla nejaká ďalšia z pozvaných dám, je to považované za obrovské faux pas.

Svadba by mala byť veselá udalosť, a preto na ňu nepatrí ani čierna. Predovšetkým u mamičiek nevesty a ženícha by takáto farba vyzerala veľmi nepatrične. Myslite na to, že sa obliekate na svadbu, nie na pohreb.

Stavte na nekrčivý materiál

Čo sa týka materiálu, oplatí sa v prípade svadobných šiat pre mamičky siahnuť po príjemnom nekrčivom materiáli. Kým nevesta sa v priebehu dňa a večera veľmi často prezlieka, svadobné mamičky v šatách zostávajú po celý deň. Mali by im preto dobre sedieť, nikde neškrtit a byť naozaj pohodlné.

Akú dĺžku šiat zvoliť?

Svadba symbolizuje formálnu udalosť, a tomu by mala zodpovedať aj dĺžka šiat. Pre mamičky budú ideálne šaty s dĺžkou maximálne ľahko nad kolená. Siahnuť však môžu aj po dlhých spoločenských šatách, pokiaľ sa v nich cítia príjemne.

Alternatívu ďalej symbolizuje dámsky kostým zložený zo sukne, blúzky a dobre padnúceho saka. Po tejto variante väčšinou siahajú elegantné dámy v pokročilejšom veku, prípadne sa hodia babičkám.

Oblečenie na svadbu v kostole vs. vonku

Ak obrad prebieha v kostole, sú pravidlá na dress code trochu prísnejšie. Šaty by v takomto prípade mali siahať až po kolená a ženy by mali mať zahalené ramená. Neznamená to však, že sa musíte úplne vzdať šiat na tenké ramienka. Stačí, keď si v priebehu obradu cez ramená prehodíte sako, bolerko alebo šál. V kostole býva chladnejšie a s týmto doplnkom budete vyzerať elegantne.

Ak obrad prebieha vonku, sú pravidlá omnoho voľnejšie. Ak si nie ste isté, môžete vždy vhodnosť konkrétnych šiat konzultovať s nevestou.

Šaty z konfekcie alebo šité na mieru?

Pri tejto otázke pochopiteľne veľmi záleží na vašom rozpočte. Šaty z bežnej konfekcie budú oveľa lacnejšie. Ak sa však rozhodnete nechať si ušiť šaty na mieru, môžete tak získať perfektne padnúce šaty, ktoré využijete na mnoho ďalších slávnostnejších udalostiach (napríklad na ďalšie svadby, promócie, krstiny a ďalšie). Treťou možnosťou je využiť služby požičovní šiat.

Nezabudnite na topánky, doplnky, parfum a líčenie

Každý outfit si zaslúži aj perfektne zladené doplnky, ktoré ho pozdvihnú na úplne inú úroveň. Rozhodne preto nezabudnite na topánky - ideálne budú klasické lodičky, ale v prípade uvoľnenejšej svadby môžete siahnuť aj po letných sandáloch. S celkovým vzhľadom zlaďte tiež kabelku, pričom voľte skôr menšiu elegantnú kabelku.

Líčenie a účes pre mamičku nevesty a ženícha veľmi často obstaráva rovnaká vizážistka, ktorá líči nevestu. Ak ste takto dohodnuté, nemusíte si s touto úlohou robiť starosti a budete mať istotu, že budete mať profesionálne líčenie. Nezabudnite však na vhodný dámsky parfum a šperky - napríklad náušnice, dámske hodinky, náhrdelník alebo náramok.