Najlepšie tipy na hory

Najlepšie tipy na hory

Možno, že každoročne jazdíte lyžovať alebo zdolávať horské hrebene na snowboarde, žiadna náhla zmena počasia vás nezaskočí a už dávno máte svoje obľúbené miesta, kam sa radi vraciate. A možno, že vás zimné športy príliš nelákajú a radšej do hôr zavítate počas letných mesiacov. Prečo ale tento rok neskúsiť niečo nové?
 

Na lyže nie je nikdy neskoro. Lyžovať sa naučíte aj v dospelosti, aj keď nevlastníte profesionálne športové vybavenie alebo hodinky do extrémnych podmienok.

Ale ak vo vás podobná myšlienka vyvoláva protichodné pocity, môžete sa okrem lyžiarskych zjazdoviek a bežkárskych dráh vydať ešte za inou zábavou.

Sánkarská alebo bobová dráha!

Vráťte sa aspoň na malý okamih do detských rokov a neváhajte si zísť nie len tak hocijaký kopec, ale rovno niekoľkých kilometrovou dráhu!

Večerné alebo denné sánkovanie? Oboje je možné! Najdlhšiu osvetlenú sánkarskú dráhu u nás nájdete v Špindlerovom Mlyne. Súčasťou vstupenky nie je iba 3 kilometrový zjazd na saniach, ale aj ich zapožičanie a vyvezenie autobusom na štart, takže sa nemusíte nikam zbytočne trmácať, ani sa zdržovať. Naopak – dostane sa vám možnosti užiť si toľko zábavy, koľko len znesiete.

V Špindlerovom Mlyne narazíte aj na bobovú dráhu, ktorá má tú výhodu, že je dostupná 365 dní v roku. Nie je však v našich končinách jediná svojho druhu – ďalšia bobová dráha sa nachádza napríklad v Ski Areálu Hlubočky.

Ak sa chcete vydať do zahraničia, neváhajte navštíviť najdlhšiu sánkarskú dráhu na svete v rakúskom stredisku Wildkogel-Arena Neukirchen & Bramberg, kde si vychutnáte až 14 km dlhú jazdu.

Zaujímavé sánkarské dráhy objavíte aj v Nórsku. Dvojkilometrová sánkarská dráha Korketrekkeren, neďaleko Holmenkollen, predmestí nórskeho hlavného mesta Osla, je určená, ako pre deti, tak pre dospelých. Samotné sánkovanie je zadarmo, sánky si tu môžete buď zapožičať, alebo využiť svoje vlastné.

A keď sa budete chcieť vrátiť na štart a zísť mohutný kopec ešte raz? Stačí absolvovať štvrťhodinovú jazdu metrom do stanice Frognerseteren. Zjazd dole potom trvá bezmála desať minút. A treba dodať, že je to skutočne skvelý zážitok.

Za bežkami do Nórska

V Nórsku si môžete vyskúšať aj iné zimné radovánky, než je sánkovanie. Vydajte sa do krajiny fjordov, tajuplných vikingských bojovníkov a severských bohov, ochutnajte karamelový syr a prepadnite kúzlu zimných športov a čistej prírody. Vychádzka na bežkách vás tu nadchne viac, než kdekoľvek inde. Nielen, že tu narazíte na krajinu neporušenú ľudskou rukou a zaujímavé architektonické skvosty, ale predovšetkým si vychutnáte priamo božský kľud.

Výšľap

Nenechajte si újsť zimný horský výšľap na snežniciach s inštruktorom! Napríklad na Šumave môžete podobný výlet zažiť v doprovode znalca zvieracích stôp, takže si nielen pretiahnete celé telo, ale zároveň získate veľa nových informácií o miestnej faune a flóre. Idylickú túru na snežniciach môžete vyskúšať napríklad aj v Rakúsku alebo v Nízkych Tatrách na Slovensku (ta ale patrí na Slovensku k tým najnáročnejším).

Snežnice je možné si požičať takmer v akejkoľvek požičovni zimného vybavenia. Okrem toho majú ešte jednu príjemnú výhodu: nemusíte byť práve ostrieľaný profík a zložito sa učiť techniku výstupu ako na bežkách alebo skialpoch.

Nevyhnutný doplnok: hodinky do každej situácie

Či už si zvolíte akúkoľvek variantu, celkom iste sa vám budú hodiť niektoré moderné vychytávky: takmer nezničiteľné hodinky, ktoré si rozumejú s každým prostredím a navigačná lyžiarska bunda s GPS prijímačom.

Športové hodinky z dielne známej japonskej firmy Casio, sa môžu pochváliť mimoriadnou odolnosťou, najmä tie z kolekcie Casio G-Shock. Ide o výrazné pánske hodinky s masívnym ciferníkom, ktoré sú obľúbené dokonca aj pri záchranných a vojenských službách. K horskej turistike sú ako stvorené, pretože ich nepoškodí ani chlad, ani pôdne otrasy. Z kolekcie pre ženy stoja za zmienku dámske hodinky Casio Baby-G, inšpirované pánskou kolekciou. Sú drobnejšie, ale nemenej vhodné pre športovo zameraných dámy.

Wellness na horách 

Zaslúžený odpočinok v teple horského hotelu – čo viac si priať? Šport a potom správna miera relaxácie k sebe neodmysliteľne patria. V ponuke väčšiny horských hotelov s možnosťou wellness, by ste našli whirlpool, fínsku saunu, infra saunu a parný kúpeľ.

Prežite skutočné dobrodružstvo, ale nezabudnite si tiež odpočinúť.