Najzvodnejšie orientálne vôňe

Najzvodnejšie orientálne vôňe

Orientálne vône, známe už od úsvitu dejín, sú veľmi zmyselné, intenzívne a tajomné. Tieto parfumy, ktoré tvoria jednu z najrozšírenejších druhov vôní, nás už v prvých kvapkách povzbudzujú k cestám do krajín tajomného orientu s ich príbehmi a legendami plnými tajomstva. Opulentné, jemné, korenisté i sladké vône s orientálnymi tónmi vytvárajú takmer mystickú atmosféru, a preto je úplne pochopiteľné, že patria medzi veľmi obľúbenou voľbu, ak si má človek vybrať svoj parfum. Aká je história orientálnych vôní? Čo tvorí ich hlavné zložky, kam ich nosiť a akú si vybrať?

Počiatky orientálnych vôní

Tajomné vône s orientálnymi tónmi sa v Európe začali objavovať už od stredoveku. Vďačíme za to hlavne križiackym výpravám v 12. a 13. storočí, ktoré Orient objavili, a s ním aj veľa nových chutí a vôní. Križiacke lode sa z ciest do Európy vrátili s nákladom najrôznejších a doposiaľ neznámych prísad. Vďaka novým obchodným cestám sa vymieňali suroviny ako muškátový oriešok, korenie, myrha, gáfor alebo ďalšie balzamy. Západ objavil nové parfumérské prísady, ktoré výborne kontrastovali s dovtedy používaným kvetinami a bylinkami. Vôňa pižma, jantáru či cibetky čoskoro dobyli aj tie najnáročnejšie nošteky - šľachtici milovali kúpele s vôňami korenia a hrdo nosili tzv. Pomander - malú nádobku, ktorá bola naplnená orientálnymi vôňami. Čoskoro potom si tieto vonné zložky obľúbila aj celá spoločnosť a orientálne vône tak naplno prejavili svoju silu a bohatstvo.

Dodnes patria zvodné orientálne parfumy medzi najobľúbenejšie. Od čias stredoveku a s príchodom modernej parfumérie sa vôňa čím ďalej viac zdokonaľovali. Výsledkom toho je, že orientálne vône už nie sú tak moc opojné a ťažké, ale ich zmyselnosť v nich zostáva. Úplne prvým parfumom, ktorý vydláždil cestu novodobným orientálnom vôňam sa stal Jicky od Guerlain. Na trh bol uvedený v roku 1889 a očaril vôňou cibetky a vanilínu a kumarínom, ktoré boli odvodené od fazule tonka. Potom roku 1908 prišiel Cotys vôňou Ambre Antique, ktorá obsahovala ambru a vanilku. A pretože mali tieto kúsky skvelý úspech, postupne každý parfumérsky dom začal vytvárať svoje vlastné orientálne parfumy.

Ako rozpoznať orientálny parfum

Orientálna vôňa patrí medzi najpopulárnejšie kategórie parfumov a používajú sa už stovky rokov. Po oriente môže voňať ako parfum, tak voda po holení. Orientálne vône sú všeobecne o niečo bohatšie ako iné druhy vôní, a to najmä vďaka svojim zvláštnym, pre nich typickým prísadám.

vera-wang-orientalAké sú najčastejšie prísady orientálnych parfumov?

Stretnúť sa môžete najmä s týmito zložkami:

Škorica

Toto sladké a zmyselné korenie je často používané v potravinárskom priemysle, ale zároveň aj veľmi odlišuje jednotlivé vône. Okrem svojej jedinečnej chuti je škorica obľúbená tiež pre svoje afrodiziakálne vlastnosti. Škorica sa veľmi dobre mieša s citrusovými tónmi v parfumoch.

Klinčeky

Aj keď väčšina ľudí považuje klinček za korenie (kvôli jeho silnej a jedinečej vôni), v skutočnosti ide o sušený púčik. Rovnako ako škorica, aj klinček je široko používaný tak ako v potravinárskom priemysle, tak aj v parfumérii. Okrem toho sa tiež používa v medicíne ako liek proti bolesti.

Ďalšie exotické korenia

Mimo výraznú škoricu a klinčeky sa môžete v orientálnych parfumoch stretnúť aj s kardamónom, zázvorom, korením či muškátovým orieškom.

Vanilka

Ďalšou populárnou prísadou je vanilka, ktorá si získala milióny sŕdc svojou sladkou a lákavou vôňou pripomínajúcou naše detstvo. Výroba prírodnej vanilky je veľmi dlhý a nákladný proces, takže existuje mnoho parfumov, ktoré namiesto toho používajú jej syntetickú verziu.

Kadidlo

Kadidlo sa používa hlavne na náboženské účely, ale našlo si svoje miesto aj v súčasnom svete parfumérie. V priebehu rokov hralo kadidlo dôležitú úlohu takmer v akejkoľvek kultúre po celom svete. Vďaka svojej teplej a upokojujúcej vôni sa dnes používa ako prísada v mnohých orientálnych parfumoch.

Jantár

Očarujúci a teplý jantár je ďalšia obľúbená parfumová prísada pre orientálne vône. Jantár v skutočnosti nie je prísada, ale skôr dodáva parfumu určitý hrejivý pocit. Často sa používa ako náhrada pravej ambry.

Santalové dřevo

Nebol by to kompletný zoznam, keby sme vynechali klasickú orientálne notu - santalové drevo. To je známe svojou jemnou, sladkou a bohatou drevitou vôňou. Je to veľmi silná prísada, ktorá perfektne dopĺňa prepracovaný orientálny parfum.

Exotické kvety

Aj v orientálnych parfumoch môžete naraziť na ovocné zložky. Najčastejšie sa môžete stretnúť s pomarančami, datľami, figami alebo slivkami. Niektoré prísady dodávajú parfumu sladkosť, iné sviežosť.

Ovocie

Aj v orientálnych parfumoch môžete naraziť na ovocné zložky. Najčastejšie sa môžete stretnúť s pomarančami, datľami, figami alebo slivkami. Niektoré prísady dodávajú parfumu sladkosť, iné sviežosť.

Oriental

Druhy orientálnych parfumov

Nie je orentálna ako orientálna ... aj táto skupina parfumov má svoje podskupiny, ktoré sa od seba líšia. Najčastejšie sa stretnete s týmito:

Korenené orientálne parfumy

Ako už napovedá názov, vnútri flakónu nájdete množstvo sladkého korenia, ako je vanilka, škorica, klinčeky, muškátový oriešok, ale tiež najrôznejšie exotické kvety v podobe jazmínu či ylang-ylang. Možný je aj dotyk živice či kadidla. Táto skupina obsahuje najviac sexy vôní.

Orientálne parfumy s ambrou

Nájdete v nich tóny vanilky a ambry - v dnešnej dobe sa stretnete aj s jantárom, pod ktorým sa skrýva syntetická forma tejto tajomnej a vzácnej prírodnej zložky. Pravá ambra totiž patrí medzi najdrahšie ingrediencie v parfume. Tieto vône evokujú zmyselnosť a hrejivosť. Na koži vydržia veľmi dlho.

Drevité orientálne parfumy

Drevité prvky v podobe santalového, cédrového či ružového dreva, a tiež pačuli, sa používajú na vytvorenie ďalšieho rozmeru tradičných orientálnych korenených tónov. Dodávajú vôni hĺbku a pocit tajomna. Sú ťažšie a hodia sa hlavne na večer či pre zvláštne príležitosti.

Svieže orientálne parfumy

V tejto skupine zatiaľ nájdete len hŕstku vôní, ale s pokračujúcim trendom sviežich vôní ich počet zrejme porastie. Táto skupina obsahuje odľahčené, jasné a sviežejšie tóny. Často tiež citrusy. Vďaka tomu sú vhodnejšie aj do kancelárie a na denné nosenie.

Kedy nosiť orientálne vône?

Vďaka ich hrejivým tónom bohatým na korenie a dlhotrvajúcu vôňu sú orientálne parfumy obľúbenou voľbou pre večerné nosenie a chladnejšie mesiace jesene a zimy, kedy potrebujete telo trochu prehriať a potešiť sa teplým obdobím aspoň v myšlienkach.

Orientálne vône sú väčšinou ťažšie, preto nie sú úplne vhodné na denné nosenie do kancelárií a medzi väčší počet ľudí. Na ich hutnú vônu je totiž potrebné si trochu zvyknúť, a naše európske nosy stále nie sú trénované ako napríklad u obyvateľov Blízkeho východu, kde sa orientálne parfumy nosia bežne.

Na večer či zimu sú však výbornou voľbou, pretože evokujú hrejivé pocity a navyše pôsobia veľmi zmyselne a vyzreto. Orientálne parfumy môžu nosiť ako ženy, tak aj muži. Často narazíte aj na vône určené obom pohlaviam - unisex orientálne parfumy, ktoré si doma s partnerom môžete bez obáv požičiavať.

oriental-black-opiumNajzvodnejšie orientálne vôňe

Navnadili sme Vás dostatočne a už Vám v hlave hrajú predstavy orientálnych arabských nocí, tajomných púštnych pieskov, horúceho slnka, rozkvitnutých záhrad, zmyselnosti a pokušenia? Potom musíte vyskúšať niektoré orientálne parfumy na vlastný nos! Tieto sú tie najzvodnejšie.

Guerlain - Shalimar

Prvý orientálny parfum v histórii je inšpirovaný vášnivým milostným príbehom medzi cisárom a indickou princeznou Shalimar - v sanskrte znamená chrám lásky. Symbolizuje prísľub večnej lásky a túžby. Mytická vôňa obsahuje bergamot, kosatec, ružu a vanilku. Vytvára nádych drzosti a niečoho zakázaného, ​​zároveň však zmyselne hladí pokožku a hreje. Flakón je inšpirovaný vodou slávnych šalimarských záhrad.

Thierry Mugler - Angel

Slávny parfum z roku 1992 evokuje emócie radostných spomienok a nabáda k veľkým snom do budúcnosti. Návyková a výrazná vôňa je neodolateľná a vydrží naozaj dlho. Obsahuje tóny bergamotu, cukrovej vaty, červených bobúľ, medu, abry, čokolády, vanilky a pižma.

Yves Saint Laurent - Black Opium

Oslnivá a podmanivá vôňa, v ktorej sa snúbi energia, zmyselnosť a jedinečnosť nositeľky. Vôňa doslova vibruje a je naozaj veľmi sexy. Vo flakóne nájdete zmes ružového korenia, kvetov pomaranča, jazmínu, kávy, pačuli, cédru a vanilky.

Tom Ford - Black Orchid

Orientálny kvetinový parfum, ktorý je ideálnou voľbou pre jarné mesiace. Medzi kľúčové zložky patria čierna orchidea, slivka, bergamot a hľuzovka. Vôňa je veľmi bohatá, ľahko temná a plná oslnivých tónov kvetov.

Calvin Klein - Euphoria Amber Gold

Odhaľte atmosféru teplých arabských nocí a tajomno nekonečných púští. Vôňa s prímesou mandarínok, sliviek, ruže, medu, ambry a santalového dreva vás rýchlo prenesie do mystického sveta orientu..

Versace - Pour Homme Oud Noir

Zmes orientálnych esencií, nádychu korenia a tónov dreva zahalí každého muža rúškom zvodného tajomstva. Charizmatická vôňa s korením, neroli, pomarančom, šafranom, oudom a drevom Vás dostane.

Burberry - Brit Rhythm

Muži často uprednostňujú drevité orientálne parfumy pred kvetinovými vôňami. Tento kúsok si obľúbite pre jej sviežu, ale drevitú arómu. Zmes cédrového dreva, šedého pižma, muškátového orieška a rôznych citrusov vytvára relaxačnú vôňu pre každého muža.